Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia GeForce RTX 4090 θα προσφέρει διπλάσια απόδοση από την RTX 3090


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τέτοιες τιμές οι περισσότεροι θα μείνουμε στη δέκατη η και εικοστή σειρά οι πιο τυχεροί που πρόλαβαν την 20...

 

Επεξ/σία από vsm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, ThodorisAthina είπε

Δεν καταλαβαινω, το να κρατας το performance/watt σε παρομοιο επιπεδο και απλα να ανεβαζεις το ρευμα/καταναλωση σε καθε γενια θεωρειται καινοτομια? Ασχετα με το κοστος του ρευματος, για πιο λογο να θελουμε 1000W PSU και τρελα συστηματα ψυξης για να παιξουμε μερικα παιχνιδια? Ειναι τραγικο το που παει το θεμα ...

Ακριβώς αυτό, εγώ σταμάτησα στην rtx 2080 ti παίζω σε 2κ 120 fps ότι σύγχρονο βαρύ παιχνίδι υπάρχει σήμερα με μόλις 350 watt να καίει η κάρτα. Μετά από αυτή την σειρά 30 40 series πήρανε την κατρακύλα από θέμα ρεύματος απόδοσης χώρια τιμής στο Θεό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mkp είπε

Και 5000€ να κοστίζει η RTX 4090 δεν μας πειράζει, αρκεί η RTX 4060 & RTX 4070 να κοστίζουν 300 & 400€.

Μην περιμένεις κάτι καλύτερο από 4050 στα 300 και 3060 στα 400... Πάντα για msrp, όχι actual price...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, allen19m είπε

Μην περιμένεις κάτι καλύτερο από 4050 στα 300 και 3060 στα 400... Πάντα για msrp, όχι actual price...

για την 4050 κρατα μικρο καλαθη

πολυ αργότερα 2023-24

 launch in 2023 λιγο πριν ερθουν η 5070   😂

Επεξ/σία από sharke
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mordred είπε

Μιλάμε πλέον για τραγικότητες... Αντί να πηγαίνουμε σε πιο efficient υλοποιήσεις βγάζουνε θερμάστρες...

Καταρχήν δίκιο έχεις αλλά από την μια έχουμε την κατακόρυφη αύξηση στις απαιτήσεις των παιχνιδιών τα τελευταία 2 χρόνια και επιτέλους την κόντρα για την κορυφή AMD VS NVIDIA που κερδίζουμε εμεις ως καταναλωτές. Για μενα πάντα η Χρυσή τομή θα είναι η μεσαία κατηγορία. 4060-4070 η 7600xt 7700xt το 1/3 των χρηστών και 60-70% απόδοσης σε κάθε γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετοιμη η αντλια θερμοτητας της nvidia green

 

 

image.jpeg

 

παρακατω τα btu και η τιμες 😂

https://www.gpu-rumors.com/rumors-rtx-4090-costs-2999-rtx-4080-costs-1199-rtx-4060-costs-399/

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sharke είπε

ετοιμη η αντλια θερμοτητας της nvidia green

 

 

image.jpeg

 

παρακατω τα btu και η τιμες 😂

https://www.gpu-rumors.com/rumors-rtx-4090-costs-2999-rtx-4080-costs-1199-rtx-4060-costs-399/

Το είχα ξεχάσει το βίντεο αλλά οι θεϊλες δε ξεχνιούνται.

 

15 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Καταρχήν δίκιο έχεις αλλά από την μια έχουμε την κατακόρυφη αύξηση στις απαιτήσεις των παιχνιδιών τα τελευταία 2 χρόνια και επιτέλους την κόντρα για την κορυφή AMD VS NVIDIA που κερδίζουμε εμεις ως καταναλωτές. Για μενα πάντα η Χρυσή τομή θα είναι η μεσαία κατηγορία. 4060-4070 η 7600xt 7700xt το 1/3 των χρηστών και 60-70% απόδοσης σε κάθε γενιά. 

Κατακόρυφη δε θα το έλεγα. Απλά πλέον έχει πέραση το 2k και το 4k gaming. Δε ξέρω τι θα βγάλουν για 4060 αλλά κάπου να υπάρχει κι ένα όριο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, trelos_ είπε

Φήμες λένε για 600 watt Plus δεν σκοπεύω να γίνω μέτοχος τη ΔΕΗ 

Εγώ με 55" tv παίζοντας 4k παιχνίδι σε 5900χ και Asus strix 3080oc , ήδη τραβαει περίπου 550-570watt ο υπολογιστής και άλλα περιπου 120-130watt η τηλεόραση. , Δλδ 700 watt περίπου. 

Ένα πάνελ που είχα το προηγούμενο χειμώνα με 1400watt  η μια σκάλα ( η άλλη 2400 που δεν την βάζω, γιατί καίει τ'αντερα του) και δεν το άνοιγα συνέχεια, μου είχε έρθει πάνω 100 ευρώ περίπου το ρεύμα από το συνηθισμένο, πριν την ρήτρα 

Αν ισχύσουν αυτά που γράφουν, εκτός από φούρνος με τοσα watt που θα έχουν οι κάρτες, θα πρέπει να ξεπερνιουνται τα 1000watt+ με.ολα τα Περιφερειακά, δεν θέλω να.σκεφτω πόσο θα έρχεται το ρεύμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες αυτές προορίζονται για 3d VR gaming εξειδικευμένο και όχι για τα σημερινά παιχνίδια. Τα σημερινά παιχνίδια μια χαρά παίζουν και με  3060-3070. Οπότε η γκρίνια είναι αδικαιολόγητη. Όποιος θέλει να μπει στηνetaεποχη οι νέες κάρτες είναι μονόδρομος. Όποιος δεν θέλει η παίρνει PS5/Xbox X αν δεν έχει μια τυπική 3060 και όποιος έχει μείνει εκεί που είναι. 

Αυτός που θα επενδύσει σε meta σε υπερυψηλες αναλύσεις με 2 και 3 μόνιτορ 4κ/8κ δεν τον ενδιαφέρει ούτε η κατανάλωση ούτε το κόστος της ψύξης / περιφερειακών που θα απαρτίζουν αυτά τα τέρατα τεχνολογίας. 

Αλλά μια ζωή η γκρίνια του Έλληνα σε κάθε νέο και σε κάθε εξέλιξη είναι μόνιμη και δεν αποτελεί κάτι νέο. 

Αγγαλιαστε την τεχνολογία όσοι την αγαπάτε. Οι υπόλοιποι συνεχίστε την γκρίνια. Όλοι μια παρέα είμαστε. 

1 ώρα πριν, mordred είπε

Το είχα ξεχάσει το βίντεο αλλά οι θεϊλες δε ξεχνιούνται.

Κατακόρυφη δε θα το έλεγα. Απλά πλέον έχει πέραση το 2k και το 4k gaming. Δε ξέρω τι θα βγάλουν για 4060 αλλά κάπου να υπάρχει κι ένα όριο όμως.

Μόλις βγουν νέοι τίτλοι που θα εξαντλούν την νεότατη ue5 το συζητάμε ξανά. Εκεί η 4090 η 2χ3090 θα είναι στα όρια τους με τον όγκο και την ποιότητα γραφικών . Πολλαπλασίασε τα με επί 2χ4Κ συν αναγνώριση ίριδας και επικοινωνία όλα μεταξύ τους συν AR και ίσως όποιος θέλει το καλύτερο για τα μάτια του μόνο να πρέπει να πάει σε 4090ti x 2 ... 

Και όπως είπα ξανά αυτός που διαθέτει τόσες χιλιάδες ευρώ δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση. Εγώ σίγουρα δεν είμαι ένας από αυτός (πολύ θα το ήθελα) όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί δεν μπορώ, αλλά σίγουρα οποίος και αν διαβάζει τα ποστ στο παρόν θέμα θα έχει ξεκαρδιστειβστα γέλια με όλα αυτά που ειπώθηκαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...