Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρτοποιείο Καδ 10.71 στη ΔΕΗ κάνουν τα παγωνιά και λένε θα ενημερωσουν μόλις έχουν και αυτοί ενημέρωση. Στο μήνα Ιανουάριο πάλι  στη protergia έχουν βάλει 0.13 επιδοτηση αντί για 0.292, αναμένω απάντηση και από αυτούς 

Ειδωμεν 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2023 στις 2:45 ΜΜ, IBAGASA είπε

Την έσβησα το ηχητικό.
Μισό λεπτό, μια τελευταία φορά να καταλάβω. Για να μην σε ζαλίζω κι σένα άδικα...
Λοιπόν, το υπουργείο ανακοίνωσε τον Δεκέμβρη 2022 τις ακόλουθες επιδοτήσεις για τον Γενάρη 2023 και λέει:

 

Eγώ έχω επιχείρηση 8 kVA και έχω κάτω των 2.000kWh/μήνα.
Γιατί μου έδωσαν επιδότηση 0,134€ και όχι 0,292€ ?
Από τον Σεπτέμβρη του 2022 που πήγα στην nrg έως και τον Δεκέμβρη του 2022, μου έβαζαν πάντα την σωστή επιδότηση! Το τονίζω πως και τον Δεκέμβρη του 2022 πήρα την σωστή επιδότηση.
Τι άλλαξε τώρα? Αφού η κυβέρνηση το λέει καθαρά:  

Tι άλλαξε πάλι μέσα σε 1 μήνα και πρέπει να πληρώνω πλέον υπερδιπλάσια την κιλοβατώρα?
Είναι για εκγεφαλικό οι τύποι! 
Ανακοινώνουν επιδοτήσεις και οι πάροχοι δεν τις πιστώνουν! Πάμε καλά???

Δε φταίει τόσο η NRG αλλά κυρίως το υπουργείο και τα καραγκιοζιλίκια που κάνει. Είναι δυνατόν να ανακοινώνει υπουργός επιδοτήσεις και να βγαίνει η ΚΥΑ μήνες μετά; Έπρεπε να βγαίνει την ίδια μέρα της ανακοίνωσης! Γελοίο κράτος.

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι με σένα, πελάτης NRG. 

Επεξ/σία από malakudi
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι με σένα, πελάτης NRG. 

Εκτός του ότι δεν σας έβαλε την επιδότηση, σας έστειλε υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσετε; Του πατέρα μου δεν του χουν στείλει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Εκτός του ότι δεν σας έβαλε την επιδότηση, σας έστειλε υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσετε; Του πατέρα μου δεν του χουν στείλει κάτι. 

Όχι, καμία επικοινωνία ακόμα για υπεύθυνη δήλωση. Μέχρι και Δεκέμβριο 2022 έχω πάρει τη πλήρη επιδότηση. Για το Γενάρη έβαλαν την πετσοκομμένη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Όχι, καμία επικοινωνία ακόμα για υπεύθυνη δήλωση. Μέχρι και Δεκέμβριο 2022 έχω πάρει τη πλήρη επιδότηση. Για το Γενάρη έβαλαν την πετσοκομμένη.

Για να δούμε ποιές εταιρίες θα την βάλουν. Η we την έβαλε για τις πρώτες 5 μέρες Ιανουαρίου που έλαβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάθεμα αν κατάλαβα κάτι από το νήμα.. Δηλαδή όσοι δεν κάνουν κάποια κίνηση δεν θα παρουν τις εχτρα ΤΕΜ; Όσοι δεν ενημερώθηκαν από το φόρουμ δηλαδή το 99% των καταναλωτών τι γίνεται;;;

Επεξ/σία από nim0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nim0 είπε

Ανάθεμα αν κατάλαβα κάτι από το νήμα.. Δηλαδή όσοι δεν κάνουν κάποια κίνηση δεν θα παρουν τις εχτρα ΤΕΜ;

αν δεν πήρανε τις προηγούμενες (πχ Ηρών) , δε θα τις πάρουν

13 λεπτά πριν, nim0 είπε

Όσοι δεν ενημερώθηκαν από το φόρουμ δηλαδή το 99 τον καταναλωτών τι γίνεται;;;

επιστρέφουν και αυτές που πήραν ,

πιστεύω θα δοθούν παρατάσεις και θα φτιαχτεί τυποποιημένη φόρμα με αυτόματο έλεγχο αλλιώς δε βγαίνουν οι προθεσμίες και ήδη κόψανε να δίνουν οι πάροχοι τις επόμενες έξτρα ΤΕΜ , επικρατεί μπάχαλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

15 λεπτά πριν, nim0 είπε

Ανάθεμα αν κατάλαβα κάτι από το νήμα.. Δηλαδή όσοι δεν κάνουν κάποια κίνηση δεν θα παρουν τις εχτρα ΤΕΜ; Όσοι δεν ενημερώθηκαν από το φόρουμ δηλαδή το 99 τον καταναλωτών τι γίνεται;;;

Κανονικά όλοι οι καταναλωτές θα λάβουν ενημέρωση απ'τους παρόχους (και αυτοί που έχουν αποχωρήσει από ένα πάροχο).

9 λεπτά πριν, korakios είπε

το αν περιμένουν ΦΕΚ ή την κομμώτρια δε σε ενδιαφέρει , έπρεπε να σε ενημερώσουν οτι δε βάζουν την έξτρα σε αντίθεση με τον τιμοκατάλογο

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση...

Μίλησα στα πεταχτά για το συγκεκριμένο θέμα με δικηγόρο και μου είπε ότι ο συγκεκριμένος γενικός όρος δίνει παράθυρο στους παρόχους να μη πιστώνουν το έξτρα τεμ (ακόμα κι αν είχανε γράψει τη συνολική επιδότηση στο τιμοκατάλογο χωρίς υποσημείωση).

Spoiler

4.jpg.506888272368a0ab49a9a6b8d1cb39b3.jpg

Απ'τη στιγμή δηλαδή που τροποποιείται συνεχώς ο Ν. 4936/2022 και προστίθενται οι μηνιαίες επιδοτήσεις (όπου στα επαγγελματικά μπαίνει μόνο η μικρή επιδότηση), αυτές οι τροποποιήσεις υπερισχύουν του τιμοκαταλόγου του παρόχου (υφιστάμενοι όροι).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση...

Μίλησα στα πεταχτά για το συγκεκριμένο θέμα με δικηγόρο και μου είπε ότι ο συγκεκριμένος γενικός όρος δίνει παράθυρο στους παρόχους να μη πιστώνουν το έξτρα τεμ (ακόμα κι αν είχανε γράψει τη συνολική επιδότηση στο τιμοκατάλογο χωρίς υποσημείωση).

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.506888272368a0ab49a9a6b8d1cb39b3.jpg

Απ'τη στιγμή δηλαδή που τροποποιείται συνεχώς ο Ν. 4936/2022 και προστίθενται οι μηνιαίες επιδοτήσεις (όπου στα επαγγελματικά μπαίνει μόνο η μικρή επιδότηση), αυτές οι τροποποιήσεις υπερισχύουν του τιμοκαταλόγου του παρόχου (υφιστάμενοι όροι).

ο Ν. 4936/2022 δε νομίζω να έχει σχέση αφού αφορά τη φορολόγηση , δε σε έπιασα

Για τις έξτρα ΤΕΜ έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε ΦΕΚ και τώρα που βγήκε , πάλι υποχρεούται ο πάροχος να διατυπώσει σωστά τον τιμοκατάλογο . Το πρόβλημα είναι όχι στη μη πίστωση των έξτρα ΤΕΜ , αλλά στην παραπλάνηση του καταναλωτή .Δηλαδή και να μη βάζανε καθόλου ΤΕΜ Ιανουάριο , ακόμα και στα οικιακά, θα ήταν νόμιμοι απο τη στιγμή που το τελευταίο ΦΕΚ αναφέρεται μέχρι Δεκέμβριο , αρκεί να μην την διαφήμιζαν την έκπτωση στον τιμοκατάλογο , εκεί ήθελα να καταλήξω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ο Ν. 4936/2022 δε νομίζω να έχει σχέση αφού αφορά τη φορολόγηση , δε σε έπιασα

 

Λάθος αναζήτηση έκανα. Τέσπα, εννοώ το ΦΕΚ που τροποποιείται κάθε μήνα με τις απλές επιδοτήσεις.

 Για το θέμα της παραπλάνησης ή μη σωστής ενημέρωσης (έστω και καθυστερημένα με τροποποίηση του τιμοκαταλόγου) συμφωνώ. Το θέμα είναι πού μπορούμε να απευθυνθούμε για να βρούμε το δίκιο μας αφού η ΡΑΕ πετάει χαρταετό, ενώ η ΓΓ.Καταναλωτή και το ΥΠΕΝ ρίχνουν πάλι στη ΡΑΕ το μπαλάκι; Μέχρι κι εγώ έχασα το κουράγιο μου για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Λάθος αναζήτηση έκανα. Τέσπα, εννοώ το ΦΕΚ που τροποποιείται κάθε μήνα με τις απλές επιδοτήσεις.

 Για το θέμα της παραπλάνησης ή μη σωστής ενημέρωσης (έστω και καθυστερημένα με τροποποίηση του τιμοκαταλόγου) συμφωνώ. Το θέμα είναι πού μπορούμε να απευθυνθούμε για να βρούμε το δίκιο μας αφού η ΡΑΕ πετάει χαρταετό, ενώ η ΓΓ.Καταναλωτή και το ΥΠΕΝ ρίχνουν πάλι στη ΡΑΕ το μπαλάκι; Μέχρι κι εγώ έχασα το κουράγιο μου για το συγκεκριμένο θέμα.

ο άλλος είναι φρέσκος 😁

και στην τελική αν δε θέλει κάποιος να βλέπει άλλες τιμές στο site και άλλα να χρεώνεται , δεν έχει άλλη επιλογή απο το να κινηθεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ο άλλος είναι φρέσκος 😁

και στην τελική αν δε θέλει κάποιος να βλέπει άλλες τιμές στο site και άλλα να χρεώνεται , δεν έχει άλλη επιλογή απο το να κινηθεί

Εσύ θα το πήγαινες μέσω ΓΓΚ ή μέσω ΣτΚ;

Προς το παρόν δε θέλω να τα τσουγγρίσω με την Ελίν... επίσης φαντάσου μετά κόπων και βασάνων να δικαιωθώ και να τα δώσουν προκαταβολικά... και μετά να μη δώσει έγκριση η κομισιόν και να πρέπει να τα επιστρέψω.

Υπάρχει κι αυτό το τρομακτικό σενάριο πλέον, και σκέφτομαι καλύτερα να μου χρωστάνε παρά να τους χρωστάω εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εσύ θα το πήγαινες μέσω ΓΓΚ ή μέσω ΣτΚ;

ΣτΚ , είναι ο μόνος που ασχολείται σοβαρά και έχει δώσει κάποια ελάχιστα ουσιαστικά αποτελέσματα, βέβαια αν αρνηθεί ο πάροχος τα ξέρεις, αλλά μήπως να κρατήσουμε το νήμα μόνο για τα διαδικαστικά και ενημερώσεις περι της γραφειοκρατίας ? Βλέπω ήδη το παρακολουθούν κάποιοι , δλδ στο καλύτερο σενάριο παίρνετε Ιανουαρίου και βάζουνε οι πάροχοι μια υποσημείωση που γράφει "όταν πάρουμε διευκρινήσεις απο το υπουργείο τότε θα ξεκινήσουμε τις μελλοντικές πιστώσεις"  (ή θα αποδώσει τις προηγούμενες  ο Ηρών)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2023 στις 2:25 ΜΜ, IBAGASA είπε


Εγώ έχω φύγει από τις 24/1, είμαι στην ELIN πλέον, και η ELIN τις βάζει ολόκληρες τις επιδοτήσεις μου είπανε.

Έγραψα χτες στο κυρίως θέμα... πήρα τελικό λογαριασμό από  Ελίν και δε μου έβαλαν έξτρα ΤΕΜ για Δεκέμβριο και Γενάρη. 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έγραψα χτες στο κυρίως θέμα... πήρα τελικό λογαριασμό από  Ελίν και δε μου έβαλαν έξτρα ΤΕΜ για Δεκέμβριο και Γενάρη. 

 

Δεν την βάζει ούτε η ελιν τώρα πως πρέπει να κινηθούμε η ΔΕΗ την βάζει ή το φυσικό αέριο; Δε νομίζω οι άλλες να βάζουν πλεον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...