Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλαξε στο οτι μπορεί να γράψανε το υπουργείο στα τέτοια τους και να περιμένουν νέα ΚΥΑ κάποιοι πάροχοι

μπορείς να πατήσεις για παραπλάνηση μιας και οι τιμοκατάλογοι αναφέρουν την έξτρα ΤΕΜ απο όσο βλέπω

Ο Ηρών ,ετεροχρονισμένα , έβαλε υποσημείωση οτι δε δίνει μέχρι να βγει και να γίνουν οι αιτήσεις , μάλλον κάτι τέτοιο θα βγάλει και η NRG αν τελικά σταματήσει να δίνει

αλλά ας το κρατήσουμε το παρών νήμα για οδηγίες και πληροφορίες για τις αιτήσεις

Δεν το πιστεύω, για εγκεφαλικό είμαι...
Η nrg δεν γράφει τίποτα στο πεδίο ''δημοσίευση τιμών''.
Ξερά κοφτά, 0,292€ για καταναλώσεις έως 2.000kWh και έως 25kVa.



Ρε συ Κοράκιε με έχεις διώξει και από τα 2 νήματα. Σε ποιο ρημαδονήμα πρέπει να αναφερθεί αυτό το πρόβλημα? Χρεωνόμαστε τιμές 34 λεπτών την κιλοβατώρα!
Αφορά όλες τις επιχειρήσειες έως 25KVA! Μπορεί και 1.000.000 επιχειρήσεις να περιλαμβάνονται!
Kαι τι θα κάνουμε τώρα εμείς? Θα περιμένουμε την εταιρεία να επικοινωνήσει μαζί μας?

Έχω και αναδρομικά Φεβρουαρίου-Μαρτίου να πάρω που είναι άμεσα σχετικό με το Thread που έχω ανοίξει. Αυτά πρέπει να τα διεκδικήσω από Elpedison...

Έχω φύγει και από τις 2 εταιρείες, καλά κρασά....

Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ρε συ Κοράκιε με έχεις διώξει και από τα 2 νήματα. Σε ποιο ρημαδονήμα πρέπει να αναφερθεί αυτό το πρόβλημα?

χαχαχα, όντως είναι μπλέξιμο , μιλάω για τη μη πίστωση των έξτρα ΤΕΜ ενώ αναφέρεται στον τιμοκατάλογο , οκ πάει στο άλλο νήμα , κάνε όπως την περίπτωση του Ηρών , μέχρι βήμα 3 και συνέχεια εκεί για το συγκεκριμένο ζήτημα

Τα υπόλοιπα εδώ

6 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Kαι τι θα κάνουμε τώρα εμείς? Θα περιμένουμε την εταιρεία να επικοινωνήσει μαζί μας?

ναι

6 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Έχω και αναδρομικά Φεβρουαρίου-Μαρτίου να πάρω που είναι άμεσα σχετικό με το Thread που έχω ανοίξει. Αυτά πρέπει να τα διεκδικήσω από Elpedison...

ναι

6 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Έχω φύγει και από τις 2 εταιρείες, καλά κρασά....

νομίζω στο νέο πάροχο που είσαι θα κάνεις αίτηση και θα συμπληρώσεις τα ποσά απο τους άλλους πάροχους που πήρες μέχρι στιγμής , ο @ekrepali τα ξέρει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα απάντηση από τη We για την επιπρόσθετη επιδότηση που πρέπει να συμπληρώσω στην αίτηση του Ηρων. Το μόνο που έκαναν είναι να μου παραθέσουν την εικόνα του λογ/σμου και μου είπαν "αυτή είναι η πρόσθετη επιδότηση". Βέβαια ήταν μόνο ένας λογ/σμος του Νοεμβρίου οπότε ήταν εύκολο. 

Γράφω τις εξτρα επιδοτήσεις από Σεπτέμβρη και μετά γιατί θα τις χρειαστούμε. Σεπτέμβριος 0,262Ε, Οκτώβριος 0,168Ε, Νοέμβριος 0,15Ε. Είναι οι εξτρα που θα χρειαστεί να γράψουμε στις δηλώσεις. 

Ερωτήματα:

Στην ονομασία προγράμματος γράφουμε το περί ενίσχυσης που είπες @ekrepaliή μήπως την ονομασία του προγράμματος του παρόχου που είμασταν; Εγώ αυτό καταλαβαίνω. 

Στον φορέα χορήγησης φαντάζομαι γράφουμε ΔΕΠΕΕΠ κι όχι τον πάροχο. 

Ημερ. εγκριτ. απόφασης βάζουμε τη μέρα δημοσίευσης της ΚΥΑ  και τον αριθμό πρωτ. δίπλα. 

Ως εγκριθέν ποσό βάζουμε κανονικά την εξτρα τεμ. Ως καταβληθέν στον Ήρων βάζουμε 0 αφού δεν την κατέβαλε;

Και το βασικό ερώτημα της ημερ. καταβολής. Στις οδηγίες της δήλωσης λέει Για λόγους απλοποίησης το ποσό στη στήλη «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» και  το ποσό στη στήλη «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης» ταυτίζονται και ως «Ημερομηνία Καταβολής» λαμβάνεται η ημερομηνία της έγγραφης βεβαίωσης που θα λάβετε από τον Προμηθευτή σας αναφορικά με το ποσό της πρόσθετης κρατικής επιδότησης που δικαιούστε.

Δεν μου φαίνεται σωστό να βάλουμε το ίδιο ποσό στο καταβληθέν όταν η εταιρία δεν μας το έχει καταβάλει. Θεωρώ ότι θα πρέπει να βάλουμε παύλα ή μηδέν. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται δεν πληρώνω τον λογαριασμό. Με ότι συνέπειες κι αν έχω. Τέλος. 
Aμφισβήτηση λογαριασμού και καταγγελία στην άχρηστη την ΡΑΕ. Όχι ότι θα γίνει τίποτα αλλά στην παρούσα φάση λεφτά δεν θα πάρουν. Η Κοροιδία έχει και τα όριά της.
Εδώ λέει πως θα έπρεπε να χρεωθώ τελική με 0,178€ και χρεώθηκα με σχεδόν 0,34€.
Ας το διορθώνανε εγκαίρως το αρχείο. Όχι, έτσι, στην πουστιά.

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@IBAGASA Προβλέπεται να το ακολουθήσουν όλοι οι πάροχοι (να μη δώσουν την εξτρα τεμ) μιας και θα είδαν ότι είναι ακάλυπτοι μετά το Δεκέμβρη. Η ΚΥΑ τους καλύπτει μέχρι Νοέμβρη και πάλι ενδέχεται να μην εισπράξουν τα λεφτά που έδωσαν από το κράτος γιατί μπορεί να γίνουν λάθη στις δηλώσεις ή να μην κάνουν καθόλου κάποιοι. Αν δεν λυθεί το θέμα από υπουργείο-κυβέρνηση, προβλέπεται τέλος της εξτρα τεμ. Θα μας τις δώσουν αναδρομικά (?) όπως θα κάνει ο Ηρων (?) μετά την επόμενη ΚΥΑ. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι άλλη μια απορία. Ο Ήρων στις οδηγίες του λέει για τον πίνακα 11 να απευθυνθούμε σε άλλη εταιρία που μας εκπροσωπούσε πριν επροσωπηθούμε από αυτόν. Σωστό είναι αυτό; Εγώ που το Νοέμβριο (αμέσως μετά τον Ηρων) πήγα στη we, προσπερνώ τα στοιχεία της we; Αρα, αφήνω κενό τον πίνακα; Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να συμπληρώσουμε τα στοιχεία έτερου παρόχου οποτεδήποτε μέσα στο διάστημα Φεβρουάριο-Νοέμβριο, είτε πριν είτε μετά. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1comment είπε

1) Στην ονομασία προγράμματος γράφουμε το περί ενίσχυσης που είπες @ekrepaliή μήπως την ονομασία του προγράμματος του παρόχου που είμασταν; Εγώ αυτό καταλαβαίνω. 

2) Στον φορέα χορήγησης φαντάζομαι γράφουμε ΔΕΠΕΕΠ κι όχι τον πάροχο. 

3) Ημερ. εγκριτ. απόφασης βάζουμε τη μέρα δημοσίευσης της ΚΥΑ  και τον αριθμό πρωτ. δίπλα. 

4) Ως εγκριθέν ποσό βάζουμε κανονικά την εξτρα τεμ. Ως καταβληθέν στον Ήρων βάζουμε 0 αφού δεν την κατέβαλε;

5) Και το βασικό ερώτημα της ημερ. καταβολής. Στις οδηγίες της δήλωσης λέει Για λόγους απλοποίησης το ποσό στη στήλη «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» και  το ποσό στη στήλη «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης» ταυτίζονται και ως «Ημερομηνία Καταβολής» λαμβάνεται η ημερομηνία της έγγραφης βεβαίωσης που θα λάβετε από τον Προμηθευτή σας αναφορικά με το ποσό της πρόσθετης κρατικής επιδότησης που δικαιούστε.

Δεν μου φαίνεται σωστό να βάλουμε το ίδιο ποσό στο καταβληθέν όταν η εταιρία δεν μας το έχει καταβάλει. Θεωρώ ότι θα πρέπει να βάλουμε παύλα ή μηδέν. 

1) Noμίζω ότι πρέπει να βάλουμε: "Χορήγηση επιδότησης, από το Ταμείο Ενεργεακής Μετάβασης, της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας μη οικιακών καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παροχές ισχύος μέχρι και 35 kVA, καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας, που έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, καθώς και καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παρο χή αγροτικής χρήσης" ή "C(2022) 7146/3.10.2022 απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «State Aid SA.103978 (2022/N) Greece TCF: Subsidy Scheme to non-household electricity consumers up to 35 kVA, operating as bakeries or on an agricultural tariff". Έχω ζητήσει διευκρίνιση γι'αυτό.

2) Ναι, ΔΑΕΠΕΕΠ

3) Με επιφύλαξη ναι. Ίσως όμως να εννοούν την εγκριτική απόφαση του ΔΑΕΠΕΕΠ... δηλαδή την ημερομηνία και τον αρ. πρωτοκόλλου του ΔΑΕΠΕΕΠ όταν ενέκρινε το ποσό για να το αποδώσει στο πάροχο. Αν ισχύει όμως αυτό υπάρχει πρόβλημα όταν πρέπει να κάνουμε αίτηση σε περισσότερους από 1 πάροχο. Έχω ζητήσει διευκρίνιση και γι'αυτό.

4) Τα έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαστε απ'τους άλλους παρόχους (είτε τα έχουμε πάρει, είτε όχι) συν τα ποσά που έχουμε πάρει από άλλα προγράμματα επιδοτήσεων της ΕΕ.

5) Με επιφύλαξη υπάλληλος του ΔΑΕΠΕΕΠ μου είπε ότι αν έχουμε πάρει προκαταβολικά ποσά, πρέπει να τα αναγράψουμε ως καταβληθέν ποσό και να βάλουμε τη πραγματική ημερομηνία καταβολής - έκδοσης λογαριασμού, ώστε να μην έχουμε μελλοντικά πρόβλημα σε κάποια διασταύρωση. Βέβαια ανέφερε πως είναι πρωτοφανές να δίνονται προτακαβολικά χρήματα σε πρόγραμμα που βγαίνει ΦΕΚ αργότερα, και με παρότρυνε να πάρω απαντήσεις από το ΥΠΕΝ (η διαδικασία είναι να στείλουμε ερωτήσεις στο πάροχο, αυτοί να ρωτήσουν το Υπουργείο κι εν συνεχεία να ενημερώσουν εμάς). Τρέχα γύρευε.

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα... περιμένω. Εν τω μεταξύ μέχρι τέλη Μαρτίου θα πρέπει να κάνουμε αίτηση για voucher στον Ψηφιακό Μετασχηματισμό (κι αυτό ευρωπαϊκό κονδύλι) ώστε να αναβαθμίσουμε ταμειακές μηχανές και pos για  να συνδεθούν μεταξύ τους.

Ίσως θα είναι προτιμότερο να πάρουμε πρώτα αυτό το voucher, και μετά να συμπεριλάβουμε το ποσό απ'το voucher μαζί με αυτό των τρίτων παρόχων ρεύματος σε όλες τις αιτήσεις για το ρεύμα... παρά να κάνουμε πρώτα αιτήσεις για το ρεύμα (που μπορεί να τις κάνουμε και λάθος) και να πρέπει να γράψουμε στην αίτηση για το voucher τα ποσά που πήραμε/θα πάρουμε από το ρεύμα. Όσοι δε έχουν πάρει επιστρεπτέες προκαταβολές και λοιπές επιδοτήσεις άντε να βγάλουν άκρη...

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα... περιμένω. Εν τω μεταξύ μέχρι τέλη Μαρτίου θα πρέπει να κάνουμε αίτηση για voucher στον Ψηφιακό Μετασχηματισμό (κι αυτό ευρωπαϊκό κονδύλι) ώστε να αναβαθμίσουμε ταμειακές μηχανές και pos για  να συνδεθούν μεταξύ τους.

Ίσως θα είναι προτιμότερο να πάρουμε πρώτα αυτό το voucher, και μετά να συμπεριλάβουμε το ποσό απ'το voucher μαζί με αυτό των τρίτων παρόχων ρεύματος σε όλες τις αιτήσεις για το ρεύμα... παρά να κάνουμε πρώτα αιτήσεις για το ρεύμα (που μπορεί να τις κάνουμε και λάθος) και να πρέπει να γράψουμε στην αίτηση για το voucher τα ποσά που πήραμε/θα πάρουμε από το ρεύμα. Όσοι δε έχουν πάρει επιστρεπτέες προκαταβολές και λοιπές επιδοτήσεις άντε να βγάλουν άκρη...

 

 

Μ' έκαψες που λέει κι ο κοράκιος! Off topic, αυτό με το voucher για τις ταμειακές πρώτη φορά το ακούω. Ότι θα πρέπει να συμπεριλάβουμε κι άλλα ποσά που λάβαμε από άλλα προγράμματα μόλις το έμαθα από Ήρων. Αν και προσωπικά δεν έλαβα τίποτα. Επιστρεπτέες κλπ δεν ήταν μέσα στο 22. Αρα γιατί να συμπληρωθούν; Και το voucher θα είναι μέσα στο 23 άρα πάλι εκτός. 

Όντως ο ήρων έχει κάνει ειδικό τμήμα αλλά θέλει 25 λεπτά υπομονή να τους πιάσεις. Έβγαλα μια σχετική άκρη με τη δήλωση. Κράτησα ότι για να μου στείλουν βεβαίωση με τα ποσά που δικαιούμαι από αυτούς, θα πρέπει πρώτα να τους στείλω υπογεγραμμένη τη δικιά τους δήλωση. Εκβιασμός κανονικός. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Κράτησα ότι για να μου στείλουν βεβαίωση με τα ποσά που δικαιούμαι από αυτούς, θα πρέπει πρώτα να τους στείλω υπογεγραμμένη τη δικιά τους δήλωση. Εκβιασμός κανονικός. 

Με απλά λόγια απαιτούν να πάρουμε βεβαίωση από άλλους πάροχους για τα ποσά που δικαιούμαστε, αλλά αυτοί θα δώσουν μόνο βεβαίωση για το ποσό που έχουμε πάρει επίσημα μετά την αίτηση. Μπράβο οι μάγκες...

Εγώ έχω ανοίξει αίτημα στο myrae όπου α) ζητάω βεβαίωση για τα ποσά που δικαιούμαι και β) υποβάλλω ερωτήματα και τους ζητώ να τα στείλουν στο υπουργείο και να μου στείλουν απαντήσεις. Για πρώτη φορά το αίτημα πήγε στο στάδιο 2 και κόλλησε... δηλαδή διάβασαν το αίτημα (επεξεργασία αιτήματος), αλλά δεν απάντησαν. Τους έβαλα δύσκολα. 🤪

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Εγώ έχω ανοίξει αίτημα στο myrae όπου α) ζητάω βεβαίωση για τα ποσά που δικαιούμαι και β) υποβάλλω ερωτήματα και τους ζητώ να τα στείλουν στο υπουργείο και να μου στείλουν απαντήσεις. Για πρώτη φορά το αίτημα πήγε στο στάδιο 2 και κόλλησε... δηλαδή διάβασαν το αίτημα (επεξεργασία αιτήματος), αλλά δεν απάντησαν. Τους έβαλα δύσκολα. 🤪

Κι εγώ το ίδιο έκανα πριν λίγο και ζητάω βεβαίωση με τα ποσά. Μια βδομάδα έχω στείλει μεηλ και φυσικά χωρίς απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off-topic... οι αιτήσεις ψηφιακού μετασχηματισμού για pos και ταμειακές γίνεται μέσω GOV, όχι χειρόγραφα.

Spoiler

111.jpg.15212ed33de8ca12ee9dd707b4b346db.jpg

 

Οπότε είναι προτιμότερο να ξεμπερδέψουμε πρώτα με τα ρεύματα, και μετά να ασχοληθούμε με το Ψηφιακό Μετασχηματισμό ώστε να μην αναγκαστούμε να τον γράψουμε στις υπεύθυνες δηλώσεις του ρευματος.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Λοιπόν, ξανακάλεσα τον ήρων για τον πίνακα 11. Μετά από μισάωρο αναμονής, έχω μια τελείως διαφορετική απάντηση για τον πίνακα 11. Δεν συμπληρώνουμε τίποτα σχετικό με προμηθευτή ρεύματος!! Αυτός ο πίνακας αφορά επιδοτήσεις άλλων προγραμμάτων εκτός ρεύματος. Γι αυτό λέει "ονομασία προγράμματος" γιατί αφορά άλλα προγράμματα επιδοτήσεων. Η κοπέλα μου το είπε ως σίγουρο 100% και μου είπε δύο φορές το ονοματεπώνυμό της σε περίπτωση που θέλω να το αναφέρω στο μεηλ που θα στείλω την αίτηση! Ντάξει, μετά από αυτό εγώ παρέδωσα.... 🤣

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Off-topic... oι αιτήσεις του ψηφιακού μετασχηματισμού για pos και ταμειακές γίνεται μέσω GOV, όχι χειρόγραφα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

111.jpg.15212ed33de8ca12ee9dd707b4b346db.jpg

 

Spoiler

Μπορείς να μου στείλεις λινκ; Δεν το βρίσκω. 

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μετά από μισάωρο αναμονής, έχω μια τελείως διαφορετική απάντηση για τον πίνακα 11. Δεν συμπληρώνουμε τίποτα σχετικό με προμηθευτή ρεύματος!! Αυτός ο πίνακας αφορά επιδοτήσεις άλλων προγραμμάτων εκτός ρεύματος.

 

Και δε της είπες ότι οι διευκρινίσεις γράφουν άλλα; 😄

edit: offtopic

Spoiler

έβαλα πάνω link σ'αυτό που ζήτησες, μη κάνεις αίτηση αν δε συνεννοηθείς με τον τεχνικό σου πρώτα.

edit του edit:

Spoiler

Διόρθωσα το link.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Και δε της είπες ότι οι διευκρινίσεις γράφουν άλλα; 😄

 

Πραγματικά ό,τι και να της έλεγα, είχε ένα επιχείρημα και μου τόνιζε ότι είναι σίγουρη για αυτό που λέει. Τι να πω, τα χω χαμένα πλέον. Είναι δυνατόν να έκαναν τμήμα ξεχωριστό για τα τεμ και να μην ξέρουν πού παν τα 4;; Να δούμε και στη ΡΑΕ τι θα απαντήσουν....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος στην ΔΕΗ με καδ 10.71 που να έχει βγάλει άκρη;;;;;έχω κάνει αίτημα να με καλέσει το λογιστήριο τους αλλά τίποτα.επίσης στο τηλ κέντρο δεν έχουν την παραμικρή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...