Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, malakudi είπε

Καλησπέρα, είμαι με Γ22 στην NRG με ισχύ 35KVA. Μέχρι και τον Δεκέμβριο έβαζαν ολόκληρη την επιδότηση (και την extra δηλαδή). Για τις KWh Ιανουαρίου δε την έβαλαν. Το ΦΕΚ που αναφέρετε εδώ είναι μέχρι και το Νοέμβριο αν κατάλαβα καλά.

1. Θα επικοινωνήσει η NRG για υπεύθυνη δήλωση με μένα για να μπορέσει να πάρει αυτή τα χρήματα ή θα τα ζητήσει πίσω και θα τρέχουμε μετά εμείς να τα αιτηθούμε;

και 

2. Τι θα γίνει από εδώ και πέρα; Δηλαδή για Δεκέμβριο (που ήδη πήρα extra επιδότηση), για Ιανουάριο (που δε πήρα) και στη συνέχεια;

 

1. Αν κρίνω από τη we energy, θα επικοινωνήσει μαζί σου να τους στείλεις υπεύθυνη δήλωση η οποία υπάρχει σε προηγούμενη σελίδα του θέματος αν σε ενδιαφέρει να τη δεις. Το τι θα συμπληρώσεις και πώς, είναι άλλη ιστορία. Αυτή τη στιγμή μόνο ο ekrepali έχει καταλάβει περίπου τι συμπληρώνουμε. Πάνω κάτω, στη δήλωση της nrg θα συμπληρώσεις τα στοιχεία επιδότησης των προηγούμενων παρόχων αν είχες. 2. Α δεν έβαλε για Ιανουάριο ενώ πριν έβαζε κανονικά; Ενδιαφέρον. Άρα κάπως έτσι θα κινηθούν και οι άλλοι πάροχοι. 

Στις 26/1/2023 στις 1:53 ΜΜ, ekrepali είπε

  Aν έχεις πάρει ποσά σε διαφορετικούς λογαριασμούς εννοείται πρέπει να υπολογιστούν τα ποσά + ΦΠΑ + ειδικό τέλος και να δώσει βεβαίωση ο πάροχος. Επίσης αν έχεις πάρει ποσά σε διαφορετικούς λογαριασμούς, δε ξέρω τι θα πρέπει να βάλεις στην ημερομηνία καταβολής... αν θα τα βάλεις όλα σούμε ή αν θα γράψεις ξεχωριστά ποσά σε διαφορετικές γραμμές.

 

Είσαι σίγουρος για φπα 6% και ειδικό τέλος 0,5%; Το ειδικό τέλος όπως βλέπω είναι μόνο στους εκκαθαριστικούς ε; Επειδή βλέπω τελικά να συμπληρώνουμε μόνοι μας τις δηλώσεις... Τους έναντι (την επιδότηση σε αυτούς) πώς τους αντιμετωπίζουμε; Τους προσθέτουμε κανονικά; Κάτι άλλο. Υπολογίζουμε μόνο την εξτρα επιδότηση ε;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Είσαι σίγουρος για φπα 6% και ειδικό τέλος 0,5%;

  Ναι.

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Το ειδικό τέλος όπως βλέπω είναι μόνο στους εκκαθαριστικούς ε; Επειδή βλέπω τελικά να συμπληρώνουμε μόνοι μας τις δηλώσεις... Τους έναντι (την επιδότηση σε αυτούς) πώς τους αντιμετωπίζουμε; Τους προσθέτουμε κανονικά; 

  Αγνοείς τους έναντι, μόνο οι εκκαθαριστικοί σε νοιάζουν... εννοείται αν υπάρχουν 2 εκκαθαριστικοί για ένα μήνα, προσθέτεις τα ποσά.

Στις 21/1/2023 στις 3:44 ΜΜ, ekrepali είπε

Πχ για Σεπτέμβριο στον ΗΡΩΝ έχω:

[134.52 * 1.06 ] + [134.52 * 5 / 1000] = 143.26

33.jpg.5081b2c2794140a92491ecd1bcfd6fd0.jpg

Το μπέρδεμα είναι από Φεβρουάριο ως Ιούνιο, όπου παίζει πλαφόν επιδότησης έως 80% της ρήτρας αναπροσαρμογής (το γράφω για όσους είχαν τότε κυμαινόμενο).

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τώρα που ξαναδιάβασα την ΥΔ κάτω κάτω γράφει ότι οι πάροχοι πρέπει να μας δώσουν γραπτή βεβαίωση για την πρόσθετη επιδότηση. Γιατί να τη συμπληρώσουμε μόνοι μας;...

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  Ναι.

  Αγνοείς τους έναντι, μόνο οι εκκαθαριστικοί σε νοιάζουν... εννοείται αν υπάρχουν 2 εκκαθαριστικοί για ένα μήνα, προσθέτεις τα ποσά.

Μάλιστα. Μόνο το ποσό της πρόσθετης επιδότησης υπολογίζουμε ε; Π.χ. στον ήρων δεν υπολογίζουμε αυτή που μας έδωσε. Αυτό αν κατάλαβα καλά γράφει στις οδηγίες της ΥΔ. Edit: είδα το ποστ σου στη σελίδα 3 και μου λύθηκαν οι απορίες. 😉

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Βασικά τώρα που ξαναδιάβασα την ΥΔ κάτω κάτω γράφει ότι οι πάροχοι πρέπει να μας δώσουν γραπτή βεβαίωση για την πρόσθετη επιδότηση. Γιατί να τη συμπληρώσουμε μόνοι μας;...

Μάλιστα. Μόνο το ποσό της πρόσθετης επιδότησης υπολογίζουμε ε; Π.χ. στον ήρων δεν υπολογίζουμε αυτή που μας έδωσε. Αυτό αν κατάλαβα καλά γράφει στις οδηγίες της ΥΔ. Edit: είδα το ποστ σου στη σελίδα 3 και μου λύθηκαν οι απορίες. 😉

  

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Επειδή βλέπω τελικά να συμπληρώνουμε μόνοι μας τις δηλώσεις...

Eσύ είπες ότι τελικά βλέπεις να τη συμπληρώνουμε μόνοι μας. Κανονικά πρέπει να πάρεις βεβαίωση για να μη γίνει λάθος στα ποσά.

Αποχορώ απ'το forum για καμιά βδομάδα, μέχει πιάσει πονοκέφαλος με όλες αυτές τις βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  Eσύ είπες ότι τελικά βλέπεις να τη συμπληρώνουμε μόνοι μας. Κανονικά πρέπει να πάρεις βεβαίωση για να μη γίνει λάθος στα ποσά.

Ναι, επειδή έγραψες ότι από we που τους είπες για βεβαίωση, σου είπαν κοίτα τους λογ/σμους και βγάλτα μόνος σου. Κι επειδή πιστεύω ότι όλοι οι πάροχοι το ίδιο θα μας πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, επειδή έγραψες ότι από we που τους είπες για βεβαίωση, σου είπαν κοίτα τους λογ/σμους και βγάλτα μόνος σου. Κι επειδή πιστεύω ότι όλοι οι πάροχοι το ίδιο θα μας πουν...

Στη WE έχω έκτακτο λογαριασμό αποκλειστικά με extra τεμ + φπα + ειδικό τέλος. Ξέρω το τελικό ποσό.

Κάποιος που έχει πολλούς λογαρισμούς... τότε μπλέκουν τιμές προμήθειας, ρυθμιζόμενες κλπ. Οπότε πρέπει να υπολογίσουν τους μήνες ένα-έναν.

edit: Υπόψιν υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιος πάροχος να έχει κάνει λάθος υπολογισμό στην έκδοση λογαριασμών και να έχει δώσει παραπάνω τεμ. Σ'αυτή τη περίπτωση καλό είναι να πάρουμε βεβαίωση για τα συνολογικά ποσά, μη γράψουμε εμείς λιγότερα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους λογαριασμούς της NRG που έπαιρνα όλο αυτό το καιρό δεν υπάρχει διαχωρισμός σε βασική και extra επιδότηση. Είναι αδύνατο να υπολογίσω μόνος μου τα ποσά αυτά. Οπότε θεωρώ πως η NRG θα στείλει κάποιο προσυμπληρωμένο έντυπο για να το υπογράψω και να μπορέσει να πάρει τα χρήματα.

 

16 ώρες πριν, 1comment είπε

1. Αν κρίνω από τη we energy, θα επικοινωνήσει μαζί σου να τους στείλεις υπεύθυνη δήλωση η οποία υπάρχει σε προηγούμενη σελίδα του θέματος αν σε ενδιαφέρει να τη δεις. Το τι θα συμπληρώσεις και πώς, είναι άλλη ιστορία. Αυτή τη στιγμή μόνο ο ekrepali έχει καταλάβει περίπου τι συμπληρώνουμε. Πάνω κάτω, στη δήλωση της nrg θα συμπληρώσεις τα στοιχεία επιδότησης των προηγούμενων παρόχων αν είχες. 2. Α δεν έβαλε για Ιανουάριο ενώ πριν έβαζε κανονικά; Ενδιαφέρον. Άρα κάπως έτσι θα κινηθούν και οι άλλοι πάροχοι. 

Ναι για τον Ιανουάριο δεν έβαλε την επιπλέον επιδότηση.

Η ευθύνη είναι 100% του υπουργείου, τα έχει κάνει σκ.... μετά συγχωρήσεως. Ανακοινώνει επιδότηση ρεύματος που πριν κάποιοι δεν έπαιρναν (σίγουρα ΔΕΗ και NRG την έδιναν) και πλέον δε ξέρω αν θα την παίρνει και κανείς.

Έχω στείλει και email στο υπουργείο και περιμένω κάποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, malakudi είπε

 

Έχω στείλει και email στο υπουργείο και περιμένω κάποια απάντηση.

Προφορική απάντηση από το Τμήμα Προμήθειας.Ηλ. ενέργειας του Υπεν... επειδή ο πόλεμος ξεκίνησε το Φεβρουάριο, η Κομισιόν ενέκρινε επιδοτήσεις από το Φεβρουάριο και μετά. Υπήρχε μια σκέψη απ'το υπουργείο να δώσουν παραπάνω το Φλεβάρη για να καλύψουν το Γενάρη αλλά δε θα το επέτρεπε η επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ. Συνεπώς είτε θα πληρώσει η κυβέρνηση το έξτρα ΤΕΜ του Γενάρη απ'το κρατικό ταμείο (λίγο απίθανο, αλλά προεκλογικά ποτέ δε ξέρεις) είτε απλά ξέχασε τα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Προφορική απάντηση από το Τμήμα Προμήθειας.Ηλ. ενέργειας του Υπεν... επειδή ο πόλεμος ξεκίνησε το Φεβρουάριο, η Κομισιόν ενέκρινε επιδοτήσεις από το Φεβρουάριο και μετά. Υπήρχε μια σκέψη απ'το υπουργείο να δώσουν παραπάνω το Φλεβάρη για να καλύψουν το Γενάρη αλλά δε θα το επέτρεπε η επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ. Συνεπώς είτε θα πληρώσει η κυβέρνηση το έξτρα ΤΕΜ του Γενάρη απ'το κρατικό ταμείο (λίγο απίθανο, αλλά προεκλογικά ποτέ δε ξέρεις) είτε απλά ξέχασε τα.

 

Η αναφορά μου είναι για τον Ιανουάριο του 2023, όπου πλέον η NRG έβαλε επιδότηση μόνο 0,134 (και όχι το 0,294 που ανακοίνωσε το υπουργείο). Μέχρι και Δεκέμβρη 2022 η NRG έβαζε όλη την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η αναφορά μου είναι για τον Ιανουάριο του 2023, όπου πλέον η NRG έβαλε επιδότηση μόνο 0,134 (και όχι το 0,294 που ανακοίνωσε το υπουργείο). Μέχρι και Δεκέμβρη 2022 η NRG έβαζε όλη την επιδότηση.

A οκ... εγώ έλεγα για Γενάρη 2022 που οι πάροχοι έδωσαν έξτρα ΤΕΜ που τελικώς δε γράφτηκε στο ΦΕΚ και θα σας ζητήσουν μάλλον τα λεφτά πίσω. Όσο για το Γενάρη του 2023 τα μέλη του ΕΣΠΕΝ https://www.espen.gr/members.html αποφάσισαν να σταματήσουν να δίνουν έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά μη φάνε πάλι καμία φόλα... κι έχουν ζητήσει εξηγήσεις απ'το υπουργείο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η ΔΕΗ θα συνεχίσει να το δίνει; Αν είναι έτσι θα αλλάξω, και η τιμή KWh για το Γ22 στη ΔΕΗ είναι φθηνότερη από NRG για το Φεβρουάριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://vocaroo.com/14DDLwbW9CBt
Συνομιλία με υπάλληλο της nrg. Πάνω που πήγαινα να καταλάβω, μπερδευόμουν.

Ρε σεις τι πουστιά μας έκαναν, γιατί μπήκε κουτσουρεμένη η επιδότηση για τον Γενάρη του 2023?
Εγώ έχω φύγει από τις 24/1, είμαι στην ELIN πλέον, και η ELIN τις βάζει ολόκληρες τις επιδοτήσεις μου είπανε.
Δηλαδή 0,292€ και όχι 0,134€ που μου έβαλαν αυτοί εδώ στην nrg.

Ο κάθε πάροχος κάνει ότι του καπνίσει?
Και πότε θα μου δώσουν τα αναδρομικά? Α ρε αλήτες....

Άντε ρε με τα μουνόπανα, του σιχάθηκα όλους.
Πλήρωσα αυτόν τον μήνα, τον Γενάρη του 2023,   0,336€ την κιλοβατώρα!
Τιμές σαν να έχω ρήτρα αναπροσαρμογής δηλαδή!
Τι να κάνω τώρα εγώ?
 

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Συνομιλία με υπάλληλο της nrg.

σου απάντησα στο άλλο , καταρχάς κατέβασέ την , συνέχεια σε αυτό το νήμα

9 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Εγώ έχω φύγει από τις 24/1, είμαι στην ELIN πλέον, και η ELIN τις βάζει ολόκληρες τις επιδοτήσεις μου είπανε.

δεν έχει ανακοινωθεί κάποια έξτρα επιδότηση και τιπ: ποτέ μη δίνεις σημασία σε ότι λέει υπάλληλος εταιρίας στο τηλέφωνο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

σου απάντησα στο άλλο , καταρχάς κατέβασέ την , συνέχεια σε αυτό το νήμαδεν έχει ανακοινωθεί κάποια έξτρα επιδότηση και τιπ: ποτέ μη δίνεις σημασία σε ότι λέει υπάλληλος εταιρίας στο τηλέφωνο

Την έσβησα το ηχητικό.
Μισό λεπτό, μια τελευταία φορά να καταλάβω. Για να μην σε ζαλίζω κι σένα άδικα...
Λοιπόν, το υπουργείο ανακοίνωσε τον Δεκέμβρη 2022 τις ακόλουθες επιδοτήσεις για τον Γενάρη 2023 και λέει:

 

Αναφορά σε κείμενο
  • Για τους εμπορικούς καταναλωτές με παροχή ισχύος έως 35KVa και κατανάλωση έως τις 2.000KWh, η επιδότηση για τον μήνα Δεκέμβριο ανέρχεται στα 292 €/ΜWh. Απορροφάται σχεδόν το 80% της αύξησης.
  • Για τους επαγγελματικούς και εμπορικούς καταναλωτές έως 35KVa που ξεπερνούν τις 2.000KWh αλλά και όλα τα υπόλοιπα μη οικιακά τιμολόγια χαμηλής μέσης και υψηλής τάσης, η επιδότηση ανέρχεται σε 134€/MWh.

Eγώ έχω επιχείρηση 8 kVA και έχω κάτω των 2.000kWh/μήνα.
Γιατί μου έδωσαν επιδότηση 0,134€ και όχι 0,292€ ?
Από τον Σεπτέμβρη του 2022 που πήγα στην nrg έως και τον Δεκέμβρη του 2022, μου έβαζαν πάντα την σωστή επιδότηση! Το τονίζω πως και τον Δεκέμβρη του 2022 πήρα την σωστή επιδότηση.
Τι άλλαξε τώρα? Αφού η κυβέρνηση το λέει καθαρά:  

Αναφορά σε κείμενο

Για τους εμπορικούς καταναλωτές με παροχή ισχύος έως 35KVa και κατανάλωση έως τις 2.000KWh, η επιδότηση για τον μήνα Δεκέμβριο ανέρχεται στα 292 €/ΜWh

Tι άλλαξε πάλι μέσα σε 1 μήνα και πρέπει να πληρώνω πλέον υπερδιπλάσια την κιλοβατώρα?
Είναι για εκγεφαλικό οι τύποι! 
Ανακοινώνουν επιδοτήσεις και οι πάροχοι δεν τις πιστώνουν! Πάμε καλά???

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Tι άλλαξε πάλι μέσα σε 1 μήνα και πρέπει να πληρώνω πλέον υπερδιπλάσια την κιλοβατώρα?

άλλαξε στο οτι μπορεί να γράψανε το υπουργείο στα τέτοια τους και να περιμένουν νέα ΚΥΑ κάποιοι πάροχοι

μπορείς να πατήσεις για παραπλάνηση μιας και οι τιμοκατάλογοι αναφέρουν την έξτρα ΤΕΜ απο όσο βλέπω

Ο Ηρών ,ετεροχρονισμένα , έβαλε υποσημείωση οτι δε δίνει μέχρι να βγει και να γίνουν οι αιτήσεις , μάλλον κάτι τέτοιο θα βγάλει και η NRG αν τελικά σταματήσει να δίνει

αλλά ας το κρατήσουμε το παρών νήμα για οδηγίες και πληροφορίες για τις αιτήσεις

__________________________

το πιο σημαντικό είναι να βγάλεις άκρη με την αίτηση να μην επιστρέψεις τα προηγούμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...