Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επιδοτήσεις από Ε.Ε. μέχρι ποια ημερομηνία αφορούν; Συνήθως τσεκάρουν 1 ή 2 χρόνια πίσω αλλά εδώ δεν ξέρω τι ισχύει.

Αν πιάνουν και 2020 ή 2021 τότε όλοι έχουν κάτι (επιστρεπτέες προκαταβολές κτλ, "από Ε.Ε." θεωρούνται κι αυτές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Αν δε δικαιούσαι επιδότηση ρεύματος μέχρι το Νοέμβρη από άλλο πάροχο κι αν δεν έχεις πάρει άλλες επιδοτήσεις από ΕΕ, αφήνεις κενό τον πίνακα 11

Εγώ ρώτησα την εξυπηρέτηση καλού κακού να μου το πουν επίσημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Sovjohn είπε

Οι επιδοτήσεις από Ε.Ε. μέχρι ποια ημερομηνία αφορούν; Συνήθως τσεκάρουν 1 ή 2 χρόνια πίσω αλλά εδώ δεν ξέρω τι ισχύει.

Αν πιάνουν και 2020 ή 2021 τότε όλοι έχουν κάτι (επιστρεπτέες προκαταβολές κτλ, "από Ε.Ε." θεωρούνται κι αυτές.)

Το de minimis πιάνει τριετία.

Πχ αν δικαιούσαι 200.000 κι έχεις πάρει 1000 το 2021 και 1000 το 2022, τότε δικαιούσαι έως 198.000 το 2023.

Νομίζω πιάνουν οι επιστρεπτέες αλλά πρέπει για σιγουριά να ρωτήσεις το λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sovjohn είπε

Οι επιδοτήσεις από Ε.Ε. μέχρι ποια ημερομηνία αφορούν; Συνήθως τσεκάρουν 1 ή 2 χρόνια πίσω αλλά εδώ δεν ξέρω τι ισχύει.

Αν πιάνουν και 2020 ή 2021 τότε όλοι έχουν κάτι (επιστρεπτέες προκαταβολές κτλ, "από Ε.Ε." θεωρούνται κι αυτές.)

στο εγγραφο που στείλανε με email στην παράγραφο 4 γράφει

Σε κάθε περίπτωση επισημαίνεται ότι το συνολικό ύψος της οικονομικής ενίσχυσης περιλαμβάνει όλα τα είδη της οικονομικής ενίσχυσης που δικαιούστε και τυχόν έχετε ήδη λάβει από το Φεβρουάριο του 2022, βάσει του τμήματος 2.1 του Προσωρινού Πλαισίου, από οποιαδήποτε πηγή συμπεριλαμβανομένων τυχόν άμεσων επιχορηγήσεων, φορολογικών πλεονεκτημάτων και πλεονεκτημάτων πληρωμών ή με άλλες μορφές όπως επιστρεπτέες προκαταβολές, εγγυήσεις, δάνεια και ίδια κεφάλαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ΔΑΕΠΕΕΠ σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα 11... ούτε καν αυτοί δεν έχουν λάβει σαφείς διευκρινίσεις. Ειδικά γι'αυτό που παροτρύνει ο ΗΡΩΝ για τρίτους παρόχους, να γράψουμε για λόγους ευκολίας στον πίνακα ως ημερομηνία καταβολής την ημερομηνία βεβαίωσης... ήταν αρκετά επιφυλακτικός. Μου είπε ότι σε περίπτωση ελέγχου, κανονικά θα πρέπει η ημερομηνία καταβολής να συμβαδίζει με την ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού (δηλαδή το 2022). Τη πραγματική ημερομηνία δηλαδή που λάβαμε τα χρήματα... όμως υπάρχει το παράδοξο ότι δώθηκαν τα χρήματα προκαταβολικά πριν εκδοθεί η ΚΥΑ.

Για το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να δώσει σαφείς απαντήσεις το υπουργείο (μου είπε πως ήδη υπάρχει ερώτημα, βλέπε και τη πρόσφατη είδηση του ΕΣΠΕΝ). Η διαδικασία για εμάς τους καταναλωτές αν θέλουμε κάμια επιπλέον διευκρίνιση είναι να στέλνουμε ερωτήματα στους παρόχους, να τους ζητάμε να τα προωθήσουν στο υπουργείο κι εν συνεχεία να παίρνουμε απαντήσεις.

Άντε να δούμε πότε και αν θα ξεμπλέξουμε τα μπούτια τους.

@HERTHAN δε θα τη γλυτώσεις τη ταλαιπωρία. Πήρα σήμερα απάντηση στο αίτημα που έκανα στη WE για βεβαίωση του ποσού έξτρα τεμ που έχω λάβει (δε μου έδωσαν βεβαίωση αλλά με παρέπεμψαν στο τελευταίο λογαριασμό), και στο τέλος της απαντηση έγραψαν "Μέσα στην εβδομάδα θα λάβετε email για να αποστείλετε και σε εμάς την υπεύθυνη δήλωση για την επιδότηση που λάβατε μαζί με οδηγίες συμπλήρωσης."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

@HERTHAN δε θα τη γλυτώσεις τη ταλαιπωρία. Πήρα σήμερα απάντηση στο αίτημα που έκανα στη WE για βεβαίωση του ποσού έξτρα τεμ που έχω λάβει (δε μου έδωσαν βεβαίωση αλλά με παρέπεμψαν στο τελευταίο λογαριασμό), και στο τέλος της απαντηση έγραψαν "Μέσα στην εβδομάδα θα λάβετε email για να αποστείλετε και σε εμάς την υπεύθυνη δήλωση για την επιδότηση που λάβατε μαζί με οδηγίες συμπλήρωσης."

 

Σε δουλεια να βρισκομαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 11:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Η καταγγελία στη Γενική Γραμματεία αφορά καταναλωτικές διαφορές και / ή παράνομες πρακτικές στις οποίες έχεις υποστεί ζημία, υπάρχει και ειδικό πεδίο που γράφεις το ακριβές ποσό. Νομίζω ότι θα πετάξουν στη ΡΑΕ το μπαλάκι.

Spoiler

Απο οτι μου ειπαν σε αλλο τοπικ, αυτο αφορα τον Συνηγορο του Καταναλωτη. Στην Γραμματεια μπορεις να στειλεις για αυτα τα ζητηματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου στειλαν μεηλ απο we για την δήλωση και πετάνε σε ένα αρχείο και το φεκ. Χωρίς καμία οδηγία για τη συμπλήρωση και να υπογραφεί λέει η δήλωση ως 28-2. Ρε μας δουλεύουν; Εμείς θα υπολογίσουμε τις επιδοτήσεις που μας έδωσαν; Γιατί δεν γράφουν "σου δώσαμε τόσα εμείς, τόσα συμπληρώνεις εκει" να το απλοποιήσουν λίγο; 

Αφήνω εδώ τι έστειλα ως απάντηση στο μεηλ για τη δήλωση μήπως θέλουν κι άλλοι να το στείλουν. 

Διαβάζοντας το ΦΕΚ δεν κατάλαβα για το πώς να συμπληρώσω τον πίνακα 11 της δήλωσης. Εφόσον η εταιρία σας μου κατέβαλε τα ποσά της επιδότησης, παρακαλώ εσείς να με πληροφορήσετε για το τι θα συμπληρώσω στα εξής πεδία: "Φορέας χορήγησης της ενίσχυσης", "Εγκριθέν ποσό ενίσχυσης", "Καταβληθέν ποσό ενίσχυσης", "Ημερομηνία καταβολής" και "Συνολικό εγκριθέν ποσό ενισχύσεων". Χωρίς αυτά τα στοιχεία που εσείς γνωρίζετε καθώς εσείς μου τα καταβάλατε στους λογ/σμους, είναι αδύνατη η συμπλήρωση του πίνακα 11 της δήλωσης. Ως εκ τούτου, αν δεν μου παρασχεθούν τα παραπάνω στοιχεία, δηλώνω αδυναμία συμπλήρωσης της δήλωσης. 

Επίσης να με ενημερώσετε αν θα πρέπει να ζητήσω και να συμπληρώσω στοιχεία από προηγούμενο πάροχο. 

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

"Μέσα στην εβδομάδα θα λάβετε email για να αποστείλετε και σε εμάς την υπεύθυνη δήλωση για την επιδότηση που λάβατε μαζί με οδηγίες συμπλήρωσης."

 

Οι οδηγίες συμπλήρωσης είναι το φεκ του υπουργείου 🤣

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, 1comment είπε

 

Διαβάζοντας το ΦΕΚ δεν κατάλαβα για το πώς να συμπληρώσω τον πίνακα 11 της δήλωσης. Εφόσον η εταιρία σας μου κατέβαλε τα ποσά της επιδότησης, παρακαλώ εσείς να με πληροφορήσετε για το τι θα συμπληρώσω στα εξής πεδία: "Φορέας χορήγησης της ενίσχυσης", "Εγκριθέν ποσό ενίσχυσης", "Καταβληθέν ποσό ενίσχυσης", "Ημερομηνία καταβολής" και "Συνολικό εγκριθέν ποσό ενισχύσεων". Χωρίς αυτά τα στοιχεία που εσείς γνωρίζετε καθώς εσείς μου τα καταβάλατε στους λογ/σμους, είναι αδύνατη η συμπλήρωση του πίνακα 11 της δήλωσης. Ως εκ τούτου, αν δεν μου παρασχεθούν τα παραπάνω στοιχεία, δηλώνω αδυναμία συμπλήρωσης της δήλωσης. 

Επίσης να με ενημερώσετε αν θα πρέπει να ζητήσω και να συμπληρώσω στοιχεία από προηγούμενο πάροχο. 

 

Tα στοιχεία της WE τα χρειάζεσαι για συμπληρώσεις τη δήλωση στον ΗΡΩΝ.

Τα στοιχεία του ΗΡΩΝ τα χρειάζεσαι για να συμπληρώσεις τη δήλωση στη WE.

Στη δήλωση της WE, δε συμπληρώνεις τα ποσά της WE... και στη δήλωση του ΗΡΩΝ δε συμπληρώνεις τα ποσά του ΗΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη δήλωση της WE, δε συμπληρώνεις τα ποσά της WE... και στη δήλωση του ΗΡΩΝ δε συμπληρώνεις τα ποσά του ΗΡΩΝ.

Σίγουρο αυτό; Άρα για τον Ήρων που ήταν ο πρώτος πάροχος μετά το σταθερό δεν συμπληρώσω τίποτα στον πίνακα 11; Και για τη we θα ζητήσω τα στοιχεία από ήρων;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

23 λεπτά πριν, 1comment είπε

Άρα για τον Ήρων που ήταν ο πρώτος πάροχος μετά το σταθερό δεν συμπληρώσω τίποτα στον πίνακα 11;

Στη δήλωση του ΗΡΩΝ συμπληρώνεις τις έξτρα επιδοτήσεις που δικαούσαι απ'τη WE, συν τις υπολοιπες επιδοτήσεις που έχεις πάρει από προγράμματα της ΕΕ.Σ

Άγνωστο με τι ημερομηνία θα συμπληρώσεις τα ποσά καθώς δεν υπάρχουν διευκρινίσεις. Ο ΗΡΩΝ λέει να γράψεις την ημερομηνία βεβαίωσης της WE. Απ'τον ΔΑΕΠΕΕΠ μου είπανε (με επιφύλαξη) ότι θα πρέπει να γράψεις την πραγματική ημερομηνία που βγήκε ο λογαριασμός. Τι πραγματικά ισχύει δε ξέρω.

   Επίσης εγώ είμαι τυχερός και τα πήρα όλα μαζί σε ένα λογαριασμό, όπου δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις πέρα από έξτρα τεμ. Αν έχεις πάρει ποσά σε διαφορετικούς λογαριασμούς εννοείται πρέπει να υπολογιστούν τα ποσά + ΦΠΑ + ειδικό τέλος και να δώσει βεβαίωση ο πάροχος. Επίσης αν έχεις πάρει ποσά σε διαφορετικούς λογαριασμούς, δε ξέρω τι θα πρέπει να βάλεις στην ημερομηνία καταβολής... αν θα τα βάλεις όλα σούμε ή αν θα γράψεις ξεχωριστά ποσά σε διαφορετικές γραμμές.

23 λεπτά πριν, 1comment είπε

Και για τη we θα ζητήσω τα στοιχεία από ήρων;

 Ναι... τα ποσά απ'τον ΗΡΩΝ συν λοιπές επιδοτήσεις από ΕΕ. Και πάλι εδώ δε ξέρω αν θα πρέπει στην ημερομηνία να γράψεις την ημερομηνία βεβαίωση του ΗΡΩΝ ή αν θα πρέπει να μείνει κενό (εφόσον δεν έχεις πάρει ακόμα λεφτά).

Εγώ ζήτησα απ'τη WE να στείλει ερωτήσεις στο υπουργείο. Θα κάνω το ίδιο και με τον ΗΡΩΝ. Αν θα πάρω απάντηση δεν έχω ιδέα. Προς το παρών αποφεύγω να στείλω δηλώσεις μη τυχόν και ακυρωθεί όλη η διαδικασία. Ήδη κι ο ΕΣΠΕΝ (σύλλογος παρόχων) ζητάει να αλλάξει η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ ζήτησα απ'τη WE να στείλει ερωτήσεις στο υπουργείο. Θα κάνω το ίδιο και με τον ΗΡΩΝ. Αν θα πάρω απάντηση δεν έχω ιδέα. Προς το παρών αποφεύγω να στείλω δηλώσεις μη τυχόν και ακυρωθεί όλη η διαδικασία. Ήδη κι ο ΕΣΠΕΝ (σύλλογος παρόχων) ζητάει να αλλάξει η διαδικασία.

Πραγματικά όποιος καταφέρει να συμπληρώσει δήλωση, να μας το πει. Ούτε εγώ συμπληρώνω τίποτα προς το παρόν. Αλλά βλέπω ότι οι πάροχοι βάζουν προθεσμίες. Ελπίζω να αλλάξει η διαδικασία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Πραγματικά όποιος καταφέρει να συμπληρώσει δήλωση, να μας το πει. Ούτε εγώ συμπληρώνω τίποτα προς το παρόν. Αλλά βλέπω ότι οι πάροχοι βάζουν προθεσμίες. Ελπίζω να αλλάξει η διαδικασία. 

Τη προθεσμία πού την έγραψε η WE; Εμένα στο mail δε λέει προθεσμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τη προθεσμία πού την έγραψε η WE; Εμένα στο mail δε λέει προθεσμία.

Εμένα λέει στο mail. Μέχρι 28-2 να υπογράψω. Ίσως επειδή είμαι ενεργός πελάτης. Εσύ είσαι παλιός. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι με Γ22 στην NRG με ισχύ 35KVA. Μέχρι και τον Δεκέμβριο έβαζαν ολόκληρη την επιδότηση (και την extra δηλαδή). Για τις KWh Ιανουαρίου δε την έβαλαν. Το ΦΕΚ που αναφέρετε εδώ είναι μέχρι και το Νοέμβριο αν κατάλαβα καλά.

1. Θα επικοινωνήσει η NRG για υπεύθυνη δήλωση με μένα για να μπορέσει να πάρει αυτή τα χρήματα ή θα τα ζητήσει πίσω και θα τρέχουμε μετά εμείς να τα αιτηθούμε;

και 

2. Τι θα γίνει από εδώ και πέρα; Δηλαδή για Δεκέμβριο (που ήδη πήρα extra επιδότηση), για Ιανουάριο (που δε πήρα) και στη συνέχεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...