Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μόλις έστειλα την ΥΔ στον ΗΡΩΝΑ. Μέχρι το Σεπτέμβρη που πήγα σε αυτους ήμουν σε σταθερό όποτε δεν χρειαστηκαν επικοινωνιες με προηγουμενους παρόχους.

Μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε ούτε  αριθμό παροχής. 
Ένα ΑΦΜ ένα ΚΑΔ -έβαλα αποθήκευση γιατί έτσι υπεγράφη και το συμβόλαιο- και όλα τα κουτάκια κενά εκτός απο το «έως 35kVA».

Θα πέσει τηλ προς τέλος της εβδομάδας κι ενημερώνω για ότι νεότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το συγκεκριμένο... Θέλει γραφει γνήσιο υπογραφής... αυτό είναι ο μπελάς... να τρέχεις στα ΚΕΠ...

Εμένα τώρα μου στείλανε για το μαγαζί όπου είμαι χρόνια στον ΉΡΩΝΑ... οπότε ευκολάκι

Το περίεργο είναι ότι στείλανε και στο email του σπιτιού... Και απορώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Εγώ μόλις έστειλα την ΥΔ στον ΗΡΩΝΑ. Μέχρι το Σεπτέμβρη που πήγα σε αυτους ήμουν σε σταθερό όποτε δεν χρειαστηκαν επικοινωνιες με προηγουμενους παρόχους.

Μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε ούτε  αριθμό παροχής. 
Ένα ΑΦΜ ένα ΚΑΔ -έβαλα αποθήκευση γιατί έτσι υπεγράφη και το συμβόλαιο- και όλα τα κουτάκια κενά εκτός απο το «έως 35kVA».

Θα πέσει τηλ προς τέλος της εβδομάδας κι ενημερώνω για ότι νεότερο. 

Αν δεν έχεις πάρει επιδοτήσεις από άλλα προγράμματα της ΕΕ και δεν έχεις αλλάξει πάροχο, είναι εύκολη περίπτωση με τον πίνακα 11 κενό.

@korakios https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-jan23/ Άλλη μια επιβεβαίωση ότι τα λαμόγια στον ΗΡΩΝ έχουν τη δυνατότητα να αναρτούν ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα σε hidden mode, και να τις εμφανίζουν αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@korakios https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-jan23/ Άλλη μια επιβεβαίωση ότι τα λαμόγια στον ΗΡΩΝ έχουν τη δυνατότητα να αναρτούν ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα σε hidden mode, και να τις εμφανίζουν αργότερα.

αν έχεις όρεξη , ξέρεις ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έχεις όρεξη , ξέρεις ....

Είχα στείλει και παλιά στη ΡΑΕ για την αλλαγή του FIX σε FX στο ΦΑ με ετεροχρονισμένη ημερομηνία, και δε πήρα ποτέ απάντηση. Δεν υπάρχει ΡΑΕ πρέπει να το χωνέψουμε.

Εδικά στη προκειμένη περίπτωση ο ΗΡΩΝ θα πει ότι είχανε έτοιμη την ανακοίνωση αλλά δεν είχανε λάβει ακόμα τις διευκρινίσεις για να διαμορφώσουν την ΥΔ. Δε πρόκειται να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είχα στείλει και παλιά στη ΡΑΕ για την αλλαγή του FIX σε FX στο ΦΑ με ετεροχρονισμένη ημερομηνία, και δε πήρα ποτέ απάντηση. Δεν υπάρχει ΡΑΕ πρέπει να το χωνέψουμε.

Εδικά στη προκειμένη περίπτωση ο ΗΡΩΝ θα πει ότι είχανε έτοιμη την ανακοίνωση αλλά δεν είχανε λάβει ακόμα τις διευκρινίσεις για να διαμορφώσουν την ΥΔ. Δε πρόκειται να βγάλω άκρη.

όχι ΡΑΕ , στη Γενική Γραμματεία θα έστελνα να υπάρχει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι ΡΑΕ , στη Γενική Γραμματεία θα έστελνα να υπάρχει

Η καταγγελία στη Γενική Γραμματεία αφορά καταναλωτικές διαφορές και / ή παράνομες πρακτικές στις οποίες έχεις υποστεί ζημία, υπάρχει και ειδικό πεδίο που γράφεις το ακριβές ποσό. Νομίζω ότι θα πετάξουν στη ΡΑΕ το μπαλάκι.

Οn-topic το μπάχαλο συνεχίζεται:

ΕΣΠΕΝ: Να επιστραφούν τα ποσά των επιδοτήσεων που έδωσαν οι πάροχοι ενέργειας στις επιχειρήσεις έως 35 kVA https://energypress.gr/news/espen-na-epistrafoyn-ta-posa-ton-epidotiseon-gia-poy-edosan-oi-parohoi-energeias-stis

Αναφορά σε κείμενο

Συνεπώς η υποβολή της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης από τον δικαιούχο τίθεται οψιγενώς ως αυστηρή προϋπόθεση για τη χορήγηση της εν λόγω επιδότησης ανατρέποντας την από 01.04.2022 επιστολή σας (Αρ. πρωτ. ΥΠΕΝ/ΥΠΓΡ/31968/3241) με την οποία οι προμηθευτές καλούνταν να χορηγήσουν την πρόσθετη επιδότηση στους καταναλωτές, χωρίς σε αυτή να περιλαμβάνεται οποιαδήποτε αναφορά -ή δυνατότητα σχετικής ερμηνείας- ότι οι συγκεκριμένες πρόσθετες επιδοτήσεις χορηγούνται υπό προϋποθέσεις.

Άρα υπήρχε εντολή - επιστολή απ'το ΥΠΕΝ στους παρόχους να δώσουν το Έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά κι ο ΗΡΩΝ έκανε τη πάπια.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η καταγγελία στη Γενική Γραμματεία αφορά καταναλωτικές διαφορές και / ή παράνομες πρακτικές στις οποίες έχεις υποστεί ζημία, υπάρχει και ειδικό πεδίο που γράφεις το ακριβές ποσό. Νομίζω ότι θα πετάξουν στη ΡΑΕ το μπαλάκι.

ζημιά είχες απο τη στιγμή που δεν πήρες τα έξτρα ΤΕΜ όπως έδιναν οι υπόλοιποι , δεν επιμένω εννοείται :)

Spoiler


8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οn-topic το μπάχαλο συνεχίζεται:

ΕΣΠΕΝ: Να επιστραφούν τα ποσά των επιδοτήσεων που έδωσαν οι πάροχοι ενέργειας στις επιχειρήσεις έως 35 kVA https://energypress.gr/news/espen-na-epistrafoyn-ta-posa-ton-epidotiseon-gia-poy-edosan-oi-parohoi-energeias-stis

ο Ηρών τελικά ήξερε τι (δεν) έκανε 😁

τα βάζω σε spoiler μιας και έχει να ακολουθήσει μπάχαλο και να μην το σπαμάρω

 

Spoiler
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άρα υπήρχε εντολή - επιστολή απ'το ΥΠΕΝ στους παρόχους να δώσουν το Έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά κι ο ΗΡΩΝ έκανε τη πάπια.

αλλά με τριγκάρεις να σχολιάσω 😂

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του παραπάνω άρθρου:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στο πλαίσιο αυτό, ο Σύνδεσμος μας θεωρεί ότι:

α) Τόσο η ευθύνη συλλογής των υπεύθυνων δηλώσεων των δικαιούχων, όσο και ο έλεγχος της σώρευσης (λοιπών) κρατικών ενισχύσεων (de minimis) θα πρέπει να ανατεθεί σε φορέα του οικονομικού επιτελείου (π.χ. ΑΑΔΕ), ο οποίος θα είναι και υπεύθυνος ανάκτησης τυχόν υπερβάλλουσας επιδότησης απευθείας από τους δικαιούχους αυτής.

 

Οι πάροχοι δηλαδή ζητάνε απ'το ΥΠΕΝ να πληρωθούν τα ποσά που έδωσαν προκαταβολικά στους πελάτες, κι εν συνεχεία η ΑΑΔΕ να ελέγξει ποια ΑΦΜ πήραν λεφτά χωρίς να τα δικαιούνται, ώστε να χρεωθούν στο taxis. @Apostol.@1comment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 11:30 ΠΜ, ekrepali είπε

Δεν έχει κωδικό δραστηριότητας το κοινόχρηστο ρεύμα. Οι επιχειρήσεις μόνο επιδοτούνται με εξτρα ΤΕΜ.

 

Ενα άρθρο σχετικά με τα έξτρα ΤΕΜ που έχουν προπληρώσει οι παροχοι και το μπαχαλο που έχει δημιουργηθεί. Τσίρκο!

https://www.moneyreview.gr/green-economy/100571/freno-stis-prosthetes-epidotiseis-reymatos-stis-mikres-epicheiriseis/

Άρα δεν ισχυει οτι μου λεγανε οτι περιμενουμε την εξτρα επιδοτηση για το κοινοχρηστο αργοτερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε συνέχεια του παραπάνω άρθρου:
 

Οι πάροχοι δηλαδή ζητάνε απ'το ΥΠΕΝ να πληρωθούν τα ποσά που έδωσαν προκαταβολικά στους πελάτες, κι εν συνεχεία η ΑΑΔΕ να ελέγξει ποια ΑΦΜ πήραν λεφτά χωρίς να τα δικαιούνται, ώστε να χρεωθούν στο taxis. @Apostol.@1comment

Ουσιαστικα η δικια μου περιπτωση ειναι ημιπαρανομη το αφμ στο λογαριασμο δεν ειναι σε επιχειρηση αλλα μερος του κτιριου ειναι δηλωμενο κανονικα σε επιχειρηση σαν αποθηκη που παιρνει ρευμα και οχι ψευτικο μουφα κανονικα δηλωμενα. Οι λογαριασμοι πανε στα εξοδα της επιχειρησης βαση του ε9 οπως μου ειπε ο λογιστης. Δεν ειχα αλλαξει το ονομα /αφμ στο λογαριασμο για γραφειοκρατικους λογους/ ελλειψη χρονου. Στην δηλωση εβαλα το αφμ που αναγραφει ο λογαρισμος που δεν ειναι επιχειρηματικο, ενω θα μπορουσα να βαλω το αφμ της επιχειρησης αλλα κολλησα γιατι δεν αναγραφεται στον λογαριασμο. Δικο μου λαθος οκ, επρεπε να το ειχα γυρισει καιρο, αλλα τρεχω καθε μερα σαν τον βεγκο δουλειες παιδια σπιτια πανεπιστημια καποια πραγματα δεν τα προλαβαινω. Δεν μπορω ολη μερα να ασχολουμαι και με τα ρευματα.

Παραβλεψη δικια μου ναι, αλλα τα εχουν κανει μπαχαλο.

Θα μπορουσα να στειλω διορθωτικη αλλα δεν ασχολουμαι, οτι θελουν ας κανουν, αν τα πιστωσουν και τα ζητησουν μετα απο το taxis ok καλως δεν θα σκασω. Ετσι και αλλιως σε λιγο καιρο εχει προγραμματιστει να γινει ανακαινιση θα γυρισει σε οικιακο Γ1Ν ΔΕΗ με καινουρια σχεδια κλπ και θα μπουν φ/β net metering.

Αυτο που ξερω παντως ειναι οτι ενα χρονο τωρα ο Ηρωνας εκανε την παπια ενω αλλοι τα εδιναν.

Στελνουν τωρα δηλωσεις με ασαφης οδηγιες συμπληρωσης (πεδιο 11 άλλα γραφει στην ανακοινωση, άλλα στη δηλωση μεσα)

Τεσπα, τοσα εχουμε δωσει κερατιατικα στην μπανανια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να παραθέσει την υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να συμπληρωθεί για τον Ήρωνα?

Μου απέστειλαν το e-mail αλλά για κάποιον λόγο δεν ανοίγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ρθε και μενα μεηλ από Ηρων. Έστειλα κατευθείαν ερωτήσεις. Σου λένε τι να κάνεις αν είχες προηγούμενο πάροχο. Τι να συμπληρώσεις αν δεν είχες προηγούμενο και εκπροσωπήθηκες εξαρχης από Ηρων δεν σου λένε. Θα κάτσω εγώ να υπολογίσω τα του Ηρων; Η παροχή πριν ήταν στο όνομα του φαδερ και σε σταθερό τιμολόγιο. Με τα δικά μου στοιχεία εκπροσωπήθηκα πρώτη φορά σε αυτούς. Τώρα βλέπω αυτά περί ΑΑΔΕ. Μήπως να μην κάνουμε τίποτα με δηλώσεις ακόμα; 

7 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Μπορεί κάποιος να παραθέσει την υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να συμπληρωθεί για τον Ήρωνα?

Μου απέστειλαν το e-mail αλλά για κάποιον λόγο δεν ανοίγει...

Είχα το ίδιο θέμα. Κάνεις αντιγραφή συνδέσμου, επικόλληση στον browser σε νέα καρτέλα και μετά εντερ. Έτσι κατεβαίνει σε word. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Τι να συμπληρώσεις αν δεν είχες προηγούμενο και εκπροσωπήθηκες εξαρχης από Ηρων δεν σου λένε. Θα κάτσω εγώ να υπολογίσω τα του Ηρων;

 

  

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μίλησα με ΗΡΩΝ... στο πινακάκι 11 γράφονται μόνο τα ποσά που δικαιούμαστε από άλλους (τρίτους) παρόχους και άλλα επιδοτούμενα προγράμματα.

Αν δε δικαιούσαι επιδότηση ρεύματος μέχρι το Νοέμβρη από άλλο πάροχο κι αν δεν έχεις πάρει άλλες επιδοτήσεις από ΕΕ, αφήνεις κενό τον πίνακα 11

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...