Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα ότι θα περιμένω να υποβάλλεις την αίτησή σου εσύ που έχεις και 3 παρόχους σύνολο για να δούμε πώς θα υποβάλλει η συγγενής μου που έχει μόνο 2 (Ηρών & Volton) στην επίμαχη περίοδο 😁

Μου φαίνεται ρε φίλε αντί να μπλέξω με βεβαιώσεις και μαλακίες... να κάτσω να υπολογίσω μόνος μου τα ποσά που δικαιούμαι από WE και Ελίν, και να γράψω στον ΗΡΩΝ ότι οι καταβολές έγιναν τις ημερομηνίες που εκδώθηκαν οι λογαριασμοί. Ποιος θα κάτσει να ελέγξει τέτοια μικροποσά, μη λέμε μαλακίες... αυτούς τους νοιάζει να μη ξεπερνάνε τα ποσά τα όρια των 2.000.000. Ούτε γράφει στις διευκρινίσεις ότι πρέπει να τους αποστείλουμε τις βεβαιώσεις των άλλων παρόχων, απλά να συμπληρωθούν σωστά τα ποσά. Πιστεύω τέτοιες δηλώσεις θα τις ξεπετάνε στο άψε-σβήσε με τέτοιο φόρτο εργασίας που θα έχουν.

Νομίζω έτσι θα πάρω πιο γρήγορα τα χρήματα απ'τον ΗΡΩΝ, και μετά κάνω δήλωση στους άλλους 2 όταν ξεμπλέξουν τα μπούτια τους.

Ο υπολογισμός των πραγματικών ποσών που δικαιούμαστε είναι σχετικά "εύκολο" απ'τον Αύγουστο και μετά.

Πχ για Αύγουστο:

[(Κατανάλωση Αυγούστου * έξτρα τεμ Αυγούστου) * 1.06 ] + [Κατανάλωση Αυγούστου * έξτρα τεμ Αυγούστου * 5 / 1000]

έξτρα τεμ + φπα + ειδικός τέλος ειδικό τέλοσ 5‰

Το μπέρδεμα είναι από Φεβρουάριο ως Ιούνιο, όπου παίζει πλαφόν επιδότησης έως 80% της ρήτρας αναπροσαρμογής.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γίνεται αν κάποιος ήταν σε σταθερό τιμολόγιο πριν πάει Ήρων; Τα σταθερά δεν είχαν επιδοτήσεις άρα; Συμπληρώνει 0;

Εγώ πιο πολύ σκέφτομαι τι θα γίνει με τα ποσά που πήραμε αυτό το δίμηνο από τις εταιρίες που τα έδιναν. Θα μας τα πάρουν πίσω; Θα μας στείλουν ΥΔ κι αυτοί; Ή δεν θα κάνουν τίποτα;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το μπέρδεμα είναι από Φεβρουάριο ως Ιούνιο, όπου παίζει πλαφόν επιδότησης έως 80% της ρήτρας αναπροσαρμογής.

δε νομίζω να ξεπεράστηκε ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, 1comment είπε

Τι γίνεται αν κάποιος ήταν σε σταθερό τιμολόγιο πριν πάει Ήρων; Τα σταθερά δεν είχαν επιδοτήσεις άρα; Συμπληρώνει 0;

Εγώ πιο πολύ σκέφτομαι τι θα γίνει με τα ποσά που πήραμε αυτό το δίμηνο από τις εταιρίες που τα έδιναν. Θα μας τα πάρουν πίσω; Θα μας στείλουν ΥΔ κι αυτοί; Ή δεν θα κάνουν τίποτα;

Δε σε αφορά το σταθερό τιμολόγιο. Ακόμα κι όταν πήρανε επιδότηση για μερικούς μήνες, ήταν απ'τον προϋπολογισμό της κυβέρνησης, όχι απ'την ΕΕ.

Σε νοιάζουν λοιπόν μόνο τα ποσά έξτρα ΤΕΜ (τα οποία αναγράφονται αναλυτικά στο ΦΕΚ) που δικαιούσαι ανά παροχή για τη περίοδο 2/2022- 11/2022

Τα ποσά που πήραμε προκαταβολικά ειπαμε...είτε θα τα λουστουν οι πάροχοι (απίθανο), είτε θα ζητήσουν ΥΔ (το πιο πιθανό) και θα πάρουν πίσω τα λεφτά από αυτούς που δεν τα δικαιούνται. Όσο για αυτούς που τα δικαιούνται και στείλουν ΥΔ, θεωρώ πιθανότερο να στέλνει μετά ο πάροχος μια βεβαίωση ότι τα ποσά έχουν καταβληθεί αναδρομικά παρά να μπλέξουν με χρεωπιστωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιος θα κάτσει να ελέγξει τέτοια μικροποσά, μη λέμε μαλακίες

Δεν νομιζω ν'ασχοληθει κανενας φιλε με υπευθυνες δηλωσεις.

Κι οσοι ασχοληθουν θα ειναι πολυ λιγοι.Εγω δεν νομιζω ν'ασχοληθω εκτος αν πρεπει.Και παλι επειδη ψαχνομαι.Το 99% δεν κανει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

14 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ηρθε σημερα email απο Ηρων να υπογραψω αιτηση-δηλωση για τα ΤΕΜ που χρωστανε στα επαγγελματικα απο περυσι.

Χρωστανε που χρωστανε πρεπει να κανουμε και διαδικασιες να τα παρουμε πισω, αναρωτιεμαι ποσος κοσμος δεν θα το παρει χαμπαρι.

Το ρολοι ειναι ακομα στο ονομα της μανας που τωρα ειναι συνταξιουχος και ειναι επαγγελματικο ενω στην ουσια δεν ειναι.

Δεν υπαρχει δηλαδη "επιχειρηση" ουτε ΚΑΔ ουτε τιποτα.

Παλια ηταν επαγγελματικος χωρος (γραφεια) και δεν το αλλαξαμε γιατι ηθελε μεγαλη διαδικασια.

Ο εκπροσωπος του ηρων που ειχαμε κανει την συμβαση το ειχε δηλωσει τοτε σαν αποθηκη, τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να βαλω στο πεδιο δραστηριοτητα: Αποθηκη, οπως ειχαμε γραψει στην συμβαση.

Παιζει να υπαρξει κανενα προβλημα και να μην δωσουν πισω τα χρωστουμενα?

Ο υπάλληλος τότε σου έκανε εξυπηρέτηση, εννοείται δε φέρει ευθύνη για τη ψευδή δήλωση που υπογράψατε.

Η παροχή πρέπει να είναι στο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, αλλιώς επιδότηση γιοκ. Και μη κάνετε καμιά βλακεία να στείλετε ψευδή υπεύθυνη δήλωση με το ΑΦΜ της μητέρας σου και γνήσιο της υπογραφής της ότι είναι δικαιούχος της επιδότησης, γιατί όταν ο ΗΡΩΝ αποστείλει τα στοιχεία στον ΔΑΠΕΕΠ... θα διαπιστωθεί ότι δώθηκαν χρήματα σε ΑΦΜ που δεν ανήκει σε επαγγελματία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καποιο nrg 4business στο μαγαζι. Τα παιρνουμε? Τωρα οπου να'ναι θα ερθει και ο λογαριασμος, οποτε μπορω να δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

Γενικα, επειδη το ειχε κανει ο πατερας μου με τον λογιστη το προγραμμα, δεν πρεπει να εχουν βαλει καποιο mail. Πως θα παρω την δυλησω που πρεπει να συμπληρωσω? Παιζει ο λογιστης να εχει βαλει το δικο του mail στην αιτηση του παροχου που ειχαμε κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εχουμε καποιο nrg 4business στο μαγαζι. Τα παιρνουμε?

νομίζω η NRG τα έχει ήδη δώσει , άρα η ερώτηση είναι "τα επιστρέφουμε?"

εδώ το ιστορικό για επαλήθευση : κοιτάς τη λέξη κλειδί "επιπλέον"

https://www.protergia.gr/media/qttefxjc/kratiki_epidotisi.pdf

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Ο υπάλληλος τότε σου έκανε εξυπηρέτηση, εννοείται δε φέρει ευθύνη για τη ψευδή δήλωση που υπογράψατε.

Η παροχή πρέπει να είναι στο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, αλλιώς επιδότηση γιοκ. Και μη κάνετε καμιά βλακεία να στείλετε ψευδή υπεύθυνη δήλωση με το ΑΦΜ της μητέρας σου και γνήσιο της υπογραφής της ότι είναι δικαιούχος της επιδότησης, γιατί όταν ο ΗΡΩΝ αποστείλει τα στοιχεία στον ΔΑΠΕΕΠ... θα διαπιστωθεί ότι δώθηκαν χρήματα σε ΑΦΜ που δεν ανήκει σε επαγγελματία.

 

Τωρα την εστειλα τελειωσε, οτι ειναι να γινει ας γινει. Βεβαια μερος του κτιριου ειναι οντως αποθηκη επιχειρησης δηλωμενο ομως σε αλλο αφμ στην εφορια.

edit, την συμπληρωσα και λαθος οποτε μαλλον δεν εχει σημασια

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζω η NRG τα έχει ήδη δώσει , άρα η ερώτηση είναι "τα επιστρέφουμε?"

εδώ το ιστορικό για επαλήθευση : κοιτάς τη λέξη κλειδί "επιπλέον"

https://www.protergia.gr/media/qttefxjc/kratiki_epidotisi.pdf

Κατσε επειδη παιζει να καταλαβα λαθος. Αφορα μονο φουρνους? :P

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ΗΡΩΝ... στο πινακάκι 11 γράφονται μόνο τα ποσά που δικαιούμαστε από άλλους (τρίτους) παρόχους και άλλα επιδοτούμενα προγράμματα. Πρέπει να πάρουμε υποχρεωτικά βεβαιώσεις για τα ποσά που δικαιούμαστε απ'τον κάθε πάροχο, ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη διασταύρωση. Οπότε θα φάω τουλάχιστον μια βδομάδα περιμένοντας τη We πότε θα μου απαντήσει, και την Ελίν ποτε θα βγάλει εκκαθαριστικό για να γίνει η αναλογία του Νοεμβρίου.

Όσο για τα κουτάκια "Ονομασία Προγράμματος", 'Ημερομηνία εγκριτικής απόφασης', 'αρ. πρωτοκόλλου αρ. απόφασης' δεν ήξερε να μου απαντήσει τι πρέπει να γράψουμε, αλλά μου είπε ότι θα αναγράφονται στη βεβαίωση του ΗΡΩΝ την οποία αναμένω, προκειμένου να κάνω τις αιτήσεις σε We και Ελίν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μίλησα με ΗΡΩΝ... στο πινακάκι 11 γράφονται μόνο τα ποσά που δικαιούμαστε από άλλους (τρίτους) παρόχους και άλλα επιδοτούμενα προγράμματα. Πρέπει να πάρουμε υποχρεωτικά βεβαιώσεις για τα ποσά που δικαιούμαστε απ'τον κάθε πάροχο, ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη διασταύρωση. Οπότε θα φάω τουλάχιστον μια βδομάδα περιμένοντας τη We πότε θα μου απαντήσει, και την Ελίν ποτε θα βγάλει εκκαθαριστικό για να γίνει η αναλογία του Νοεμβρίου.

Όσο για τα κουτάκια "Ονομασία Προγράμματος", 'Ημερομηνία εγκριτικής απόφασης', 'αρ. πρωτοκόλλου αρ. απόφασης' δεν ήξερε να μου απαντήσει τι πρέπει να γράψουμε, αλλά μου είπε ότι θα αναγράφονται στη βεβαίωση του ΗΡΩΝ την οποία αναμένω, προκειμένου να κάνω τις αιτήσεις σε We και Ελίν.

 

 

Εγω αν δεν μ'ενημερωσουν επισημα με αναλυτικες οδηγιες τι πρεπει να γινει δεν θα κανω τιποτα.

Προσωπικα για εμενα ειναι αρκετη δουλεια το συγκεκριμενο και μεγαλη φασαρια και θα παρει αρκετες μερες να γινει.

Αν πρεπει ομως να το κανω θα το κανω και δεν εχω αλλη επιλογη.Μεχρι τοτε ομως δεν προκειται να κανω τιποτα.Αρκετα εχουμε ασχοληθει με μαμακιες που δεν μας αφορουν στην ουσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Εγω αν δεν μ'ενημερωσουν επισημα με αναλυτικες οδηγιες τι πρεπει να γινει δεν θα κανω τιποτα.

Χωρίς τη βεβαίωση τους, δε μπορώ να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ... θα δημιουργήσω εξελίξεις ντόμινο και θα σε βάλω σε μπελάδες δυστυχώς. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χωρίς τη βεβαίωση τους, δε μπορώ να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ... θα δημιουργήσω εξελίξεις ντόμινο και θα σε βάλω σε μπελάδες δυστυχώς. 😄

Eγω ουτε ξερω για ποιο λογο τις θελουν τις αιτησεις αυτες.

Δεν καθομαι να διαβασω τιποτα δεν την παλευω αλλο με αυτες τις βλακειες.Ας μου στειλουν αναλυτικες οδηγιες τι πρεπει να γινει κι αν ειναι απαραιτητο θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...