Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Eγώ δεν έλαβα mail ακόμα... μάλλον επειδή είμαι παλιός πελάτης με "ξέχασαν". 😝

Πάντως τα διάβασα και ζαλίστηκα... δεν έχω καταλάβει 100% πώς θα συμπληρώσουμε το πινακάκι όσοι κάναμε ενεργειακό τουρισμό. Επίσης απ'ότι καταλαβαίνω, πρέπει να πάρει βεβαίωση καταβολής απ'τη WE Energy (που έδωσε την επιδότηση προκαταβολικά) ώστε να συμπληρώσω το ποσό στο πινακάκι πριν στείλω την αίτηση στον ΗΡΩΝ.  🤪

Καταρχας στο πινακακι δεν χωρανε αφμ και τιποτα γενικα. Τα κουτακια ειναι μικρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jason13 είπε

Καταρχας στο πινακακι δεν χωρανε αφμ και τιποτα γενικα. Τα κουτακια ειναι μικρα.

Eντάξει word είναι... γράψε με γραμματοσειρά 5. 😆

Τελικά διαβάζοντας αυτό εδώ, συμπεραίνω ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Αν ο φορέας χορήγησης της επιδότησης είναι ο ΔΑΠΕΕΠ (δηλαδή η επιδότηση σας χορηγείται μέσω του Λογαριασμού Κατανάλωσης από οιονδήποτε Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας) τότε οι στήλες «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης», «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης» και «Ημερομηνία Καταβολής» συμπληρώνονται ως εξής: Στη στήλη «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» εισάγεται το συνολικό ποσό οικονομικής ενίσχυσης που η Επιχείρηση δικαιούται να λάβει ανά παροχή και ανά ΑΦΜ σε ευρώ (€), μέσω της εγκριτικής απόφασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής υπ’ αρ. C(2022)
7146/3.10.2022 «State Aid SA.103978 (2022/N) ‐ Greece TCF: Subsidy Scheme to non‐household electricity consumers up to 35 kVA, operating as bakeries or on an agricultural tariff» Στον υπολογισμό του ποσού αυτού, δεν συμπεριλαμβάνονται τα ποσά της βασικής κρατικής επιδότησης του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης (ΤΕΜ) που έχετε ήδη λάβει, αλλά συμπεριλαμβάνονται ΜΟΝΟ τα ποσά της πρόσθετης κρατικής επιδότησης ΤΕΜ, που δικαιούστε για το χρονικό διάστημα που καλύπτει η ΚΥΑ (κατανάλωση από Φεβρουάριο έως και Νοέμβριο 2022) και εκπροσωπήστε από έτερο (τρίτο) Προμηθευτή. Για την ορθή συμπλήρωση του ως άνω ποσού θα πρέπει να απευθυνθείτε στον έτερο (τρίτο) Προμηθευτή, ο οποίος θα υπολογίσει το ακριβές ποσό της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε και θα σας το βεβαιώσει εγγράφως. Για λόγους απλοποίησης το ποσό στη στήλη «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» και το ποσό στη στήλη «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης» ταυτίζονται και ως «Ημερομηνία Καταβολής» λαμβάνεται η ημερομηνία της έγγραφης βεβαίωσης που θα λάβετε από τον Προμηθευτή σας αναφορικά με το ποσό της πρόσθετης κρατικής επιδότησης που δικαιούστε. Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω ποσά σε ευρώ (€) πρέπει να συμπεριλαμβάνουν κάθε μορφής φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

Πχ εγώ ήμουν WE, HΡΩΝ (και 1 μέρα Ελίν για την οποία δε πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ).

Οπότε θα πρέπει να πάρω έγγραφη βεβαίωση απ'τη WE για το ποσό που δικαιούμαι... να κάνω την Υπεύθυνη Δήλωση του ΗΡΩΝ (γράφοντας στα κουτάκια τα ποσά της WE και την ημερομηνία που έλαβα τη βεβαίωση).

Αφού πάρω τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ, μετά θα πρέπει να κάνω Υπεύθυνη Δήλωση στη WE, γράφοντας στα κουτάκια τα ποσά που πήρα απ'τον ΗΡΩΝ και την ημερομηνία καταβολής.

Με επιφύλαξη αυτό... γιατί δε ξέρω πως θα διαχειριστεί η WE το θέμα της προκαταβολής ΤΕΜ.

Η δική μου περίπτωση θεωρείται "εύκολη"... δε θέλω καν να σκεφτώ τι έχετε να τραβήξετε όσοι ήσασταν σε παρόχους που η πίστωση ΤΕΜ έμπαινε και προκαταβολή και με σούμα αναγραφή (ΔΕΗ, Protergia κλπ)... κι όσοι έχετε πάρει επιπλέον επιδοτήσεις απ'την ΕΕ, ή έχετε εταιρίες / μετόχους κλπ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να την κάνουμε και για πάροχο που μας έχει δώσει την επιδότηση; Πραγματικά είναι ακατανόητα όλα αυτά που γράφει ο Ήρων. Μιας και ήταν ελάχιστη η κατανάλωσή μου και μικρά τα ποσά, λέω να τους τα χαρίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Eντάξει word είναι... γράψε με γραμματοσειρά 5. 😆

Τελικά διαβάζοντας αυτό εδώ, συμπεραίνω ότι:

Πχ εγώ ήμουν WE, HΡΩΝ (και 1 μέρα Ελίν για την οποία δε πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ).

Οπότε θα πρέπει να πάρω έγγραφη βεβαίωση απ'τη WE για το ποσό που δικαιούμαι... να κάνω την Υπεύθυνη Δήλωση του ΗΡΩΝ (γράφοντας στα κουτάκια τα ποσά της WE και την ημερομηνία που έλαβα τη βεβαίωση).

Αφού πάρω τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ, μετά θα πρέπει να κάνω Υπεύθυνη Δήλωση στη WE, γράφοντας στα κουτάκια τα ποσά που πήρα απ'τον ΗΡΩΝ και την ημερομηνία καταβολής.

Με επιφύλαξη αυτό... γιατί δε ξέρω πως θα διαχειριστεί η WE το θέμα της προκαταβολής ΤΕΜ.

Η δική μου περίπτωση θεωρείται "εύκολη"... δε θέλω καν να σκεφτώ τι έχετε να τραβήξετε όσοι ήσασταν σε παρόχους που η πίστωση ΤΕΜ έμπαινε και προκαταβολή και με σούμα αναγραφή (ΔΕΗ, Protergia κλπ)... κι όσοι έχετε πάρει επιπλέον επιδοτήσεις απ'την ΕΕ, ή έχετε εταιρίες / μετόχους κλπ.

 

Απ' όσο αντιλαμβάνομαι πρέπει να αιτηθεί ο οποιοσδήποτε θέλει αυτή την επιδότηση στον προηγούμενο πάροχο (ή παρόχους, αν είναι περισσότεροι του ενός εντός του 2022) και να λάβει υπολογισμό, ναι. Τώρα το αν ο προηγούμενος πάροχος θέλει/ζητάει υπεύθυνη δήλωση, σε όσους δεν είναι πια πελάτες του, δεν το ξέρω και φαντάζομαι ότι θα τραβάνε...τις θηλές τους με αυτό το θέμα.

Εδώ είναι θέμα το να βρεις αυτόν/αυτούς που είναι ήδη ενεργοί πελάτες, πόσο μάλλον να κάθονται να ψάχνουν με το τουφέκι πρώην πελάτες, για να τους στείλουν ΥΔ.

Μπορεί ο ΗΡΩΝ να ήταν μαύρο πρόβατο στα επαγγελματικά αλλά σε αυτή τη φάση φαίνεται να το χειρίστηκε σωστά και όλοι οι άλλοι να το πήγαν με το έλαμωρέτώρα - με σοβαρή πιθανότητα να γίνει μεγάλο μπλέξιμο πλέον, πιθανότατα για χιλιάδες παροχές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Τώρα το αν ο προηγούμενος πάροχος θέλει/ζητάει υπεύθυνη δήλωση, σε όσους δεν είναι πια πελάτες του, δεν το ξέρω και φαντάζομαι ότι θα τραβάνε...τις θηλές τους με αυτό το θέμα.

Ο ΔΑΠΕΕΠ θα πληρώσει στους παρόχους μόνο τα ποσά που έχουν πιστώσει στους καταναλωτές με υπεύθυνη δήλωση.

Spoiler

34.jpg.1de3c7d0d06f2a9e5498019ef02162d2.jpg

Αν οι πάροχοι δε ζητήσουν υπεύθυνες δηλώσεις, θα καταλήξουν με μια τεράστια τρύπα στο προϋπολογισμό (ειδικά η ΔΕΗ). Εγώ πιστεύω ότι όλοι οι πάροχοι θα ζητήσουν δηλώσεις (κι από τους παλιούς καταναλωτές) κι όποιος δε στείλει θα χρεωθεί αναδρομικά τα ποσά που έλαβε παρανόμως.

 Έχω ένα γνωστό με παροχή στη ΔΕΗ, στο όνομα του παππού του που έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια. Του λέω τόσο καιρό να πάρει τη παροχή στο όνομα του και δε με ακούει.. τσιγγουνεύεται την εγγύηση και το ΥΔΕ. Μιλάμε για παράνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο ΔΑΠΕΕΠ θα πληρώσει στους παρόχους μόνο τα ποσά που έχουν πιστώσει στους καταναλωτές με υπεύθυνη δήλωση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

34.jpg.1de3c7d0d06f2a9e5498019ef02162d2.jpg

Αν οι πάροχοι δε ζητήσουν υπεύθυνες δηλώσεις, θα καταλήξουν με μια τεράστια τρύπα στο προϋπολογισμό (ειδικά η ΔΕΗ). Εγώ πιστεύω ότι όλοι οι πάροχοι θα ζητήσουν δηλώσεις (κι από τους παλιούς καταναλωτές) κι όποιος δε στείλει θα χρεωθεί αναδρομικά τα ποσά που έλαβε παρανόμως.

 Έχω ένα γνωστό με παροχή στη ΔΕΗ, στο όνομα του παππού του που έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια. Του λέω τόσο καιρό να πάρει τη παροχή στο όνομα του και δε με ακούει.. τσιγγουνεύεται την εγγύηση και το ΥΔΕ. Μιλάμε για παράνοια.

Α καλά, θα πέσει πολύ κλάμα. Εμείς εδώ σπίτι έχουμε δύο ρολόγια τα οποία είναι παλιά επαγγελματικά της δεη, τώρα είναι πλέον σπίτια αλλά δεν τα έχουμε αλλάξει, ο πατέρας μου δηλαδή λόγω αμέλειας. Αν γίνει αυτό που λες, το μπέρδεμα θα είναι μέγιστο με πολύ κόσμο....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Jason13 είπε

Η κοινοχρηστη παροχη τι ΚΑΔ ειναι;

Δεν έχει κωδικό δραστηριότητας το κοινόχρηστο ρεύμα. Οι επιχειρήσεις μόνο επιδοτούνται με εξτρα ΤΕΜ.

 

Ενα άρθρο σχετικά με τα έξτρα ΤΕΜ που έχουν προπληρώσει οι παροχοι και το μπαχαλο που έχει δημιουργηθεί. Τσίρκο!

https://www.moneyreview.gr/green-economy/100571/freno-stis-prosthetes-epidotiseis-reymatos-stis-mikres-epicheiriseis/

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ενα άρθρο σχετικά με τα έξτρα ΤΕΜ που έχουν προπληρώσει οι παροχοι και το μπαχαλο που έχει δημιουργηθεί. Τσίρκο!

https://www.moneyreview.gr/green-economy/100571/freno-stis-prosthetes-epidotiseis-reymatos-stis-mikres-epicheiriseis/

Πραγματικά αυτό με τις υπεύθυνες δηλώσεις είναι τσίρκο και ανεφάρμοστο! Δηλαδή όποιος δεν έχει επαφή με το φορουμ εδώ ή δεν έχει διαβάσει την ΚΥΑ, πώς θα ξέρει τι να κάνει; Στους ηλικιωμένους πατεράδες μας θα στείλουν μεηλ οι πάροχοι με τη διαδικασία και με υπεύθυνες δηλώσεις που πρέπει να έχεις τελειώσει λογιστική για να καταλάβεις πώς συμπληρώνονται;; Αυτά είναι αστεία, κανένας δεν θα ασχοληθεί σοβαρά να συμπληρώσει τις δηλώσεις και οι πάροχοι που προπλήρωσαν τις ΤΕΜ θα βρεθούν σε οικονομικό αδιέξοδο... Επίσης από το άρθρο καταλαβαίνω ότι από δω και πέρα σταματάνε να δίνονται οι εξτρα τεμ από όλους τους παρόχους μέχρι να απλοποιηθεί(?) η διαδικασία από το υπουργείο... Κυριολεκτικά μπάχαλο. Κανονικά πρέπει οι πάροχοι να τσεκάρουν τα περι καδ, περί πιστώσεων, περί τι δικαιούται ο καθένας χωρίς να εμπλακούν οι καταναλωτές που δεν ξέρουν από αυτά. Η ΚΥΑ είναι όλη ένα μεγάλο λάθος.

Ένα ακόμα ενδιαφέρον κείμενο για το μπάχαλο που έρχεται https://www.flash.gr/economy/2051445/ypourgeio-energeias-se-dyskoli-thesi-oi-paroxoi-reymatos-gia-tis-epidotiseis-pros-epixeiriseis-apo-kyvernitikous-xeirismous

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δω και πέρα πρέπει να δούμε μεταξύ μας ποιος πάροχος συνεχίσει να δίνει έξτρα και ποιος όχι.

Για τα παλιά ελπίζω να βγουν σύντομα διευκρινίσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση - δεν νομίζω ότι υπάρχουν επιχειρήματα περί ηλικιωμένων πατεράδων και δεν ξέρω τι, οι κατηγορίες που λαμβάνουν αυτή την επιδότηση είναι ξεκάθαρα επιχειρήσεις, με ειδική μεταχείριση σε αγροτικά τιμολόγια και αρτοποιεία. Όλοι αυτοί έχουν σίγουρα λογιστές, φοροτεχνικούς και ό,τι άλλο και δεν είναι το θέμα το ποιος θα τους συμπληρώσει την ΥΔ.

Το θέμα είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της αγοράς έτρεξε να εφαρμόσει όλα αυτά θεωρώντας προφανώς ότι ως πάροχοι θα τα λάβουν με "ανάλογη διαδικασία" με την απλή επιδότηση ΤΕΜ και αυτό που τελικά προέκυψε, λόγω εμπλοκής της Ε.Ε. και του θέματος του τι αποτελεί και τι όχι κρατική ενίσχυση, ήταν πολύ μακριά απ' αυτό που περίμεναν.

Μοιραία όσοι έχουν μικροποσά σε αυτή τη διαδικασία δεν θα ασχοληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

είναι ξεκάθαρα επιχειρήσεις, με ειδική μεταχείριση σε αγροτικά τιμολόγια και αρτοποιεία. Όλοι αυτοί έχουν σίγουρα λογιστές, φοροτεχνικούς και ό,τι άλλο και δεν είναι το θέμα το ποιος θα τους συμπληρώσει την ΥΔ.

Είναι πολύ περισσότερες επιχειρήσεις γιατί είναι μέσα και όλες οι μικρές επιχειρήσεις ως 35 kva. Παράδειγμα εμπορικά καταστήματα έχουν πάρει ή επίσης συνεργεία αυτ/των. Δεν είναι μόνο οι δυο κατηγορίες που λες. Οι λογιστές προφανώς και δεν μπορούν να βοηθήσουν γιατί αν διάβασες, πρέπει ο καταναλωτής να ζητήσει στοιχεία επιδοτήσεων που έλαβε από τον προηγούμενο πάροχο σε περίπτωση που άλλαξε. Κι αν έχει αλλάξει 2-3 παρόχους; Πώς θα κάνουν κάτι τέτοιο οι λογιστές; Η ΚΥΑ είναι ανεφάρμοστη έτσι όπως είναι γραμμένη. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δεν έχει κωδικό δραστηριότητας το κοινόχρηστο ρεύμα. Οι επιχειρήσεις μόνο επιδοτούνται με εξτρα ΤΕΜ.

σίγουρο αυτό ? δε θα χαρεί ιδιαίτερα όταν του βγει διορθωτικός 😁

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59626420

είμαι βέβαιος οτι όλες οι εταιρίες (πλην Ηρών) , δίνανε και σε κοινόχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, 1comment είπε

, πρέπει ο καταναλωτής να ζητήσει στοιχεία επιδοτήσεων που έλαβε από τον προηγούμενο πάροχο σε περίπτωση που άλλαξε.

Μίλησα με ΗΡΩΝ, με επιφύλαξη αυτά που είπε... κι από Δευτέρα θα υπάρχει ειδικό τμήμα για περαιτέρω διευκρινίσεις.

Θα πρέπει όντως να πάρουμε βεβαιώσεις από όλους τους παρόχους που μας εκπροσώπησαν τη περίοδο Φεβρουάριος 2022 - Νοέμβριος 2022, και να μας γράψουν επ'ακριβώς τα ποσά που δικαιούμαστε (έξτραΤΕΜ+ΦΠΑ+Ειδικό Τέλος 5‰). Εννοείται πρέπει να πάρουμε βεβαίωση κι απ'τον ΗΡΩΝ (ή να περιμένουμε να εκδωθεί ο πιστωτικός λογαριασμός με το έξτρα ΤΕΜ) προκειμένου να συμπληρώσουμε τις αιτήσεις στους άλλους παρόχους.

Στον πίνακα της παραγράφου 11 (και δεδομένου ότι ο αρ. παροχής αυξάνεται κατά 1 ψηφίο όταν αλλάζουμε πάροχο) θα γράψουμε τα ποσά που δικαιούμαστε από τους άλλους προμηθευτές. Ενδεικτικά δικό μου παράδειγμα για την αίτηση στον ΗΡΩΝ, θα πρέπει να γράψω:

Παροχή xxxxxxxxx04 (WeEnergy)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'τη WE)---Καταβληθέν Χ----Ημερομηνία Καταβολής (ημερομηνία βεβαίωσης)

Παροχή xxxxxxxxx06 (Ελίν)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'την Ελίν)---Καταβληθέν Χ--Ημερομηνία Καταβολής (ημερομηνία βεβαίωσης)

Αυτό που δε κατάφερα να διευκρινίσω, είναι αν στο παραπάνω παράδειγμα θα πρέπει να γράψω και τον ΗΡΩΝ στο πινακάκι ή όχι... δηλαδή κάπως έτσι:

Παροχή xxxxxxxxx05 (ΗΡΩΝ)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'τον ΗΡΩΝ)---Καταβληθέν (κενό)--Ημερομηνία Καταβολής (κενό)

Αυτό που αναγράφεται στη παράγραφο 11 ότι στο πινακάκι γράφουμε τα ποσά από άλλους προμηθευτές, είναι αντίθετο με αυτό που ο ΗΡΩΝ γράφει στην 6η διευκρίνηση... ότι στο κουτάκι "Συνολικό Εγκριθέν Ποσό" πρέπει να αναγράφεται όλο το ποσό που δικαιούται κάποιος να λάβει από τον Φεβρουάριο ως τον Νοέμβριο.

Στο σύνολο εγκριθέν ποσού ενίσχυσης, αναγράφεται το συνολογικό ποσό έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαστε για τη περίοδο Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου από άλλους προμηθευτές (συν τις υπόλοιπες ενισχύσεις που έχετε λάβει κάποιος από άλλα προγράμματα).

 

Μετά έχουμε και τα υπόλοιπα διαδικαστικά προβλήματα... πχ στην "Ονομασία Προγράμματος" θα πρέπει μάλλον να γράψουμε:

Spoiler

Χορήγηση επιδότησης, από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης, της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας μη οικιακών καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παροχές ισχύος μέχρι και 35 kVA, καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας, που έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, καθώς και καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παροχή αγροτικής χρήσης. 🤣

Ημερομηνία εγκριτικής απόφασης 3/1/23

Αρ. πρωτοκόλλου εγκριτικης απόφασης: Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4

Που θα τα χωρέσουμε όλα αυτά, ήμαρτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μίλησα με ΗΡΩΝ, με επιφύλαξη αυτά που είπε... κι από Δευτέρα θα υπάρχει ειδικό τμήμα για περαιτέρω διευκρινίσεις.

Θα πρέπει όντως να πάρουμε βεβαιώσεις από όλους τους παρόχους που μας εκπροσώπησαν τη περίοδο Φεβρουάριος 2022 - Νοέμβριος 2022, και να μας γράψουν επ'ακριβώς τα ποσά που δικαιούμαστε (έξτραΤΕΜ+ΦΠΑ+Ειδικό Τέλος 5‰). Εννοείται πρέπει να πάρουμε βεβαίωση κι απ'τον ΗΡΩΝ (ή να περιμένουμε να εκδωθεί ο πιστωτικός λογαριασμός με το έξτρα ΤΕΜ) προκειμένου να συμπληρώσουμε τις αιτήσεις στους άλλους παρόχους.

Στον πίνακα της παραγράφου 11 (και δεδομένου ότι ο αρ. παροχής αυξάνεται κατά 1 ψηφίο όταν αλλάζουμε πάροχο) θα γράψουμε τα ποσά που δικαιούμαστε από τους άλλους προμηθευτές. Ενδεικτικά δικό μου παράδειγμα για την αίτηση στον ΗΡΩΝ, θα πρέπει να γράψω:

Παροχή xxxxxxxxx04 (WeEnergy)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'τη WE)---Καταβληθέν Χ----Ημερομηνία Καταβολής (ημερομηνία βεβαίωσης)

Παροχή xxxxxxxxx06 (Ελίν)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'την Ελίν)---Καταβληθέν Χ--Ημερομηνία Καταβολής (ημερομηνία βεβαίωσης)

Αυτό που δε κατάφερα να διευκρινίσω, είναι αν στο παραπάνω παράδειγμα θα πρέπει να γράψω και τον ΗΡΩΝ στο πινακάκι ή όχι... δηλαδή κάπως έτσι:

Παροχή xxxxxxxxx05 (ΗΡΩΝ)---Eγκριθέν (το έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαι απ'τον ΗΡΩΝ)---Καταβληθέν (κενό)--Ημερομηνία Καταβολής (κενό)

Αυτό που αναγράφεται στη παράγραφο 11 ότι στο πινακάκι γράφουμε τα ποσά από άλλους προμηθευτές, είναι αντίθετο με αυτό που ο ΗΡΩΝ γράφει στην 6η διευκρίνηση... ότι στο κουτάκι "Συνολικό Εγκριθέν Ποσό" πρέπει να αναγράφεται όλο το ποσό που δικαιούται κάποιος να λάβει από τον Φεβρουάριο ως τον Νοέμβριο.

Στο σύνολο εγκριθέν ποσού ενίσχυσης, αναγράφεται το συνολογικό ποσό έξτρα ΤΕΜ που δικαιούμαστε για τη περίοδο Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου από άλλους προμηθευτές (συν τις υπόλοιπες ενισχύσεις που έχετε λάβει κάποιος από άλλα προγράμματα).

 

Μετά έχουμε και τα υπόλοιπα διαδικαστικά προβλήματα... πχ στην "Ονομασία Προγράμματος" θα πρέπει μάλλον να γράψουμε:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Χορήγηση επιδότησης, από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης, της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας μη οικιακών καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παροχές ισχύος μέχρι και 35 kVA, καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας, που έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, καθώς και καταναλωτών ηλεκτρικής ενέργειας με παροχή αγροτικής χρήσης. 🤣

Ημερομηνία εγκριτικής απόφασης 3/1/23

Αρ. πρωτοκόλλου εγκριτικης απόφασης: Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4

Που θα τα χωρέσουμε όλα αυτά, ήμαρτον!

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα ότι θα περιμένω να υποβάλλεις την αίτησή σου εσύ που έχεις και 3 παρόχους σύνολο για να δούμε πώς θα υποβάλλει η συγγενής μου που έχει μόνο 2 (Ηρών & Volton) στην επίμαχη περίοδο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...