Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω την απάντηση του κ. Ρούσσου συντάκτη του Documento, σε email που του απέστειλα όπου εκφέρω την άποψη μου περί εσφαλμένης είδησης.

 

Quote

 

Αξιότιμε κε ********
 
Ονομάζομαι Τζώρτζης Ρούσσος και είμαι ο συντάκτης του δισέλιδου που αφορούσε τις επιδοτήσεις ΤΕΜ. 
Δεν ξέρω απο που προέρχεται η "εντύπωση" σας περί εσφαλμένης είδησης, ούτε πως προκύπτει η εντύπωση σας, ότι έλαβαν την επιδότηση μη δικαιούχοι. 
Πραγματικά μένω άναυδος απο τα επιχειρηματά σας που κατ ουσίαν είναι εντυπώσεις και ουχί γεγονότα. 
Αν είχατε διαβάσει το δημοσιευμα στην εφημερίδα και κατ' επέκταση τα συνοδά έγγραφα θα διαπιστώνατε ότι η ΔΕΗ μαζί με αυτούς τους λογαριασμούς εσώκλειε και επιστολή (την οποία έχουμε δημοσιεύσει και δη ευκρινώς για να μπορεί να διαβαστεί) που ενημέρωνε τους καταναλωτές ότι δυνάμει της τελευταίας ΚΥΑ της 10ης-6-2024 ζητα πίσω την επιδότηση! Είναι προφανές ότι αν υπήρχαν τέτοιου είδους αιιτιάσεις απο τους παρόχους, αυτές θα περιλαμβάνονταν στην εσώκλειστη επιστολή και δεν θα έδραζαν την αξίωση περί επιστροφής στην τελευταία υπουργική απόφαση της 10ης-06-2024. 
Τώρα αν εσείς γνωρίζετε καλύτερα απο τον πάροχο που έδωσε την επιδότηση και μετά τη ζητά πίσω για το τι συμβαίνει και μάλιστα προβαίνετε στο λογικό άλμα ότι δήθεν δεν είναι δικαιούχος, είναι άλλο ΑΦΜ κλπ, εμείς δεν μπορούμε να μπουμε σε μία τέτοια συζήτηση, μαζί σας. Μπορείτε να γραφετε στο isomnia την άποψη σας που στηρίζεται σε έωλα ερωτήματα και ουχί σε στοιχεία  
Ετι περαιτέρω αυτά που αναγράφετε στο site δεν αποτελούν εξηγήσεις αλλά έωλα ερωτήματα που απλώς προσπαθούν να εκτρέψουν  τη συζήτηση απο το προφανές. Οπως καταλαβαίνετε και εμείς μπορούμε να έχουμε εντυπώσεις χωρίς μάλιστα να προβαίνουμε σε λογικά άλματα. 
Στο δημοσίευμα της εφημερίδας DOCUMENTO εξηγείται ακριβώς τι έχει συμβεί και παρατίθενται έγγραφες αποδείξεις. 
Από την άλλη άγνωστα  troll που ντρέπονται για το όνομα τους και χαρακτηρίζουν το DOCUMENTO κομματικό έντυπο, προφανώς και δεν επιρρωνύουν τις ερωτήσεις σας που δεν αποτελούν επιχειρήματα. 
Προσωπικά με την έτερη ιδιότητα αυτή του δικηγόρου, θα σας παρακαλούσα να μου κατονομάσετε, αν το γνωρίζετε, το troll που ντρέπεται για το όνομα του γι' αυτό και υπογράφει ανώνυμα, προκειμένου να στραφώ εναντίον του για  παραβίαση του άρθρου 57ΑΚ (θίγει ευθέως την επαγγελματική τιμή και υπόληψη μου) καθώς ουδέποτε υπήρξα κομματικό στέλεχος οιουδήποτε κόμματος. 
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για την κριτική σας που μπορεί να είναι λανθασμένη ως μη εδραζόμενη σε στέρεα επιχειρήματα αλλά σε εντυπώσεις αλλά σε κάθε περίπτωση γίνεται επωνύμως και γι' αυτό εκλαμβάνεται ως καλόπιστη. 
ΥΓ: Ακριβώς επειδή έχω δεν ντρέπομαι ούτε για το όνομα μου ούτε για όσα δημοσιέυω (αφού πάντα στηρίζονται σε έγγραφα ή διασταυρωμένες πληροφορίες), θα ηθελα να σας παρακάλεσω να δημοσιεύσετε την απάντηση μου και στο site isomnia
Τζώρτζης Ρούσσος 

 

Aξιότιμε κ. Ρούσσο...

Κατ'αρχάς δε γνωρίζω σε ποιο 'troll' αναφέρεστε, ούτε γνωρίζω τους συμμετέχοντες στο forum, oύτε έχω καμιά σχέση με τη διαχείρηση του forum.

Aλλά επί τη ευκαιρία και προς αποφυγήν τυχόν παρεξηγήσεων επειδή κι εγώ στην αρχή της σελίδας 27 έγραψα σε άλλο μέλος του forum ότι "Δεν υπάρχει πρόβλημα να αναρτήσεις μια είδηση, αρκεί να μείνουμε στο περιεχόμενο και όχι στα κομματικάνα διευκρινίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι το Documento είναι κομματικό έντυπο ή ότι εσείς έχετε κάποια κομματική ιδιότητα.

Το σχόλιο μου αφορούσε τον τίτλο της είδησης " Ζητάνε πίσω ενισχύσεις €800 εκατ. ευρώ στο ρεύμα –Κοροϊδία Μητσοτάκη στους μικρομεσαίους - Τους εξαπάτησε για την ψήφο τους " και ζήτησα από τα μέλη του forum να μείνουμε στο περιεχόμενο του άρθρου σας και όχι να πιάσουμε εδώ κουβέντα για τον Μητσοτάκη, τα κόμματα, την πολιτική κλπ ώστε να μη ξεφύγει η συζήτηση, καθώς απαγορεύεται από τον όρο Β5 του insomnia να συμμετέχουμε σε πολιτικές αντιπαραθέσεις.

Προσωπικά είτε γράφοντας ανώνυμα ως μέλος του forum, είτε επώνυμα στο email που σάς απέστειλα... οι τοποθετήσεις μου είναι πάντα καλόπροαίρετες. Τόσα χρόνια που είμαι μέλος σ'αυτό το forum έχω βοηθήσει ουκ ολίγα άτομα (και πάντα αφιλοκερδώς σπαταλώντας πολύτιμο από το προσωπικό μου χρόνο) κατά κύριο στην επιλογή φτηνών τιμολογίων... αλλά και στη προκειμένη περίπτωση στην ενημέρωση περί του μπαχάλου που δημιουργήθηκε με τις έξτρα επιδοτήσεις, στην συμπλήρωση και υποβολή Υπεύθυνων Δηλώσεων προς εναλλακτικούς παρόχους κλπ. Μέχρι στιγμής όσοι ήμασταν σε εναλλακτικούς παρόχους και υποβάλλαμε υπεύθυνες δηλώσεις, δε μας έχει ζητηθεί να επιστρέψουμε τις έξτρα επιδοτήσεις που λάβαμε. Τυχαίο; Μπορεί αυτό να είναι ένα εσφασμέλνο συμπέρασμα μου και να μας σκάσει κι εμάς καμιά κεραμίδα ετεροχρονισμένα (το απεύχομαι). Θα φανεί στη πορεία.

3) Μέχρι στιγμής στο forum έχουμε περιπτώσεις μη δικαιούχων που έλαβαν επιδότηση που τους ζήτησαν τα λεφτά πίσω. Έχουμε περιπτώσεις ΑΦΜ που δικαιούτο επιδότηση αλλά δεν υπέβαλε υπεύθυνη δήλωση όπως αυτή εδώ. Όλες οι επιστροφές επιδοτήσεων που έχουν αναφερθεί (μέχρι στιγμής) στο forum αφορούν τη ΔΕΗ.

Είναι γνωστό από τον Φεβρουάριο του 2022 ότι η ΔΕΗ ήταν ένας από τους λίγους παρόχους που έδιναν προκαταβολικά την έξτρα επιδότηση πριν εκδοθεί επισήμως η ΚΥΑ. Αδιακρίτως σε όλες τις παροχές ως 35kva, χωρίς να καν να ελέγχουν αν τα ΑΦΜ ανήκαν σε ενεργές επιχειρήσεις.

Κι ήταν θυμάμαι εκείνο το διάστημα (όπου η αρχική τιμή κιλοβατώρας είχε φτάσει μέχρι 80cents! ) ένας από τους βασικούς λόγους που αρκετοί καταναλωτές παρέμεναν στη ΔΕΗ. Διότι έλεγαν "καλύτερα να πληρώνουμε την αρχική τιμή κιλοβατώρας λίγο ακριβότερα συγκριτικά με εναλλακτικούς αλλά να παίρνουμε τις έξτρα επιδοτήσεις προκαταβολικά πριν βγει ΚΥΑ, παρά να πληρώνουμε φουσκωμένους λογαριασμούς δίχως προκαταβολή έξτρα επιδότησης σε εναλλακτικούς παρόχους με την ελπίδα να πάρουμε την επιδότηση κάποτε στο μέλλον όταν βγει η ΚΥΑ".

Είναι γνωστό επίσης ότι η ΔΕΗ δεν απέστειλε εγκαίρως ειδοποιήσεις στους δικαιούχους όπως όριζε το ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4, Άρθρο 4, παράγραφος 1, ώστε να υποβάλλουν Υπεύθυνες Δηλώσεις. Από τις 3/1/23 που βγήκε η ΚΥΑ μέχρι και αρχές Δεκεμβρίου του 2023, σας λέω με κάθε βεβαιότητα ότι δεν είχαν αποστείλει καμία απολύτως ειδοποίηση για υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης.

Σε αντίθεση αρκετοί εναλλακτικοί πάροχοι είχαν κινητοποιηθεί από τον Φεβρουάριο του 2023. Ενδεικτικά ο ΗΡΩΝ (ο οποίος δεν είχε προκαταβάλει τις έξτρα επιδοτήσεις), απέστειλε ειδοποιήσεις για υποβολή Υπεύθυνων Δηλώσεων αρχές Φεβρουαρίου του 2023, και πίστωσε τα χρήματα στους δικαιούχους τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου του 2023.

Μετά την έκδοση του ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/125322/2161/2023 ΦΕΚ 6800/Β/1-12-2023, όπου στο Άρθρο 4, παρ1δ,  απλοποιήθηκε η διαδικασία χωρίς να απαιτείται από τις ατομικές επιχειρήσεις να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση, δε γνωρίζω αν η ΔΕΗ απέστειλε ενημέρωση στους καταναλωτές ή όχι. Σύμφωνα με τις τελευταίες απαντήσεις,  η απάντηση είναι μάλλον όχι.

Σε κάθε περίπτωση κατά πλειοψηφία οι καταναλωτές της ΔΕΗ που συμμετέχουν στο forum είτε:

α) Δεν ήταν δικαιούχοι επειδή είχαν τους λογαριασμούς σε λάθος ΑΦΜ

ή

β) Ήταν δικαιούχοι και δεν απέστειλαν Υπεύθυνες Δηλώσεις

Ακόμα και μετά την έκδοση της ΚΥΑ στις 1-12-2023, σε επικοινωνία που είχα με φοροτεχνικούς... όλοι μού είπανε ότι καλό θα είναι να υποβληθούν Υπεύθυνες Δηλώσεις πάραυτα προκειμένου να μην υπάρξουν "παρατράγουδα¨, λες κι ήταν μάντεις. Παραθέτω μήνυμα μου από τις 21/12/23  ⬇️

On 21/12/2023 at 19:48, ekrepali said:

Δε ξέρω τι να πω... κι εγώ του ανέφερα πω η ΚΥΑ λέει περί σιωπηρής αποδοχής και μου είπε πως είναι καλύτερα να στείλουμε ΥΔ. Δε νομίζω πως παίζει ρόλο, αλλά την έστειλα μήπως και πάρω προτεραιότητα έναντι όσων δεν έστειλαν.

Και βγαίνει σήμερα ο υπουργός και λέει ότι για τη καταβολή επιδοτήσεων όφειλαν οι δικαιούχοι να υποβάλλουν Υπεύθυνη Δήλωση για να γίνει ατομικός έλεγχος ανά ΑΦΜ του ορίου de minimis. ⬇️

Spoiler

1.jpg.c09ac1e3d70a08b28b43d8d4df17d5a4.jpg

Λέει επίσης ότι οι επιδοτήσεις "τελείωσαν", άρα απορροφήθηκε όλο το κονδύλι από επιχειρήσεις που έστειλαν δηλώσεις;

Τις βασικές διαφωνίες μου για το άρθρο σας τις ανέλυσα και σε άλλο comments αλλά θα το κάνω κι εδώ επιγραμματικά:

1) Δε φαίνεται κατά την άποψη μου ότι επιστρέφονται επιδοτήσεις 800 εκατομυρίων αλλά μόνο επιδοτήσεις μη δικαιούχων και όσων δεν έστειλαν Υπεύθυνη Δήλωση. Θα έχει φυσικά ενδιαφέρον να δούμε μελλοντικά (αν υπάρξει διαφάνεια).... α) πόσοι πάροχοι απέστειλαν εγκαίρως ειδοποιήσεις β) πόσες υπεύθυνες δηλώσεις υποβλήθηκαν και σε ποιους παρόχους και γ) πόσα εκατομμύρια επιδότησης απορροφήθηκαν επιτυχώς από κάθε πάροχο.

2) Γράψατε στο άρθρο ότι "Με συμπληρωματικούς λογαριασμούς που στάλθηκαν στο τέλος Ιουνίου 2024 οι πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος ζητούν πίσω όσα οι ίδιοι έδωσαν ως μειώσεις διότι δεν έλαβαν την κρατική επιδότηση, που συνολικά ανέρχεται σε 800 εκατ. ευρώ".

Προς το παρών δεν έχουμε δει παρόχους (πληθυντικός) να ζητάνε λεφτά πίσω. Και στο άρθρο σας, και στον ιστότοπο insomnia, και στο twitter που ρίχνω καμιά ματιά... μόνο λογαριασμούς ΔΕΗ βλέπω. Και σε άλλα έντυπα όπως την ΕΦΣΥΝ, μόνο κολλάζ με λογαριασμούς της ΔΕΗ βλέπω.

12-logariasmoidei-epidotiseis.png.webp.8627489cf049f0bea2a0bcc3dc79f751.webp

Τις αιτιάσεις μπορεί να τις αναζητήσει κάθε καταναλωτής μεμονομένα υποβάλλοντας αίτημα στο myrae είτε με αιτιολογία "Αμφισβήτηση Λογαριασμού" είτε με αιτιολογία "τη σαφήνεια του λογαριασμού". Εκεί ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να απαντήσει με σαφήνεια τους λόγους. Σαφώς αν ο λόγος επιστροφής των χρημάτων είναι η δική τους ανικανότητα να στείλουν ειδοποιήσεις στους καταναλωτές και να διαχειριστούν εκατοντάδες χιλιάδες Υπεύθυνες Δηλώσεις, θα το παραδέχονταν στην επιστολή;

Με εκτίμηση

7 hours ago, georgemvg said:

1.Δεη

2. Ο λογαριασμος ειναι επαγγελματικος, και ειναι στο ιδιο αφμ 12 χρόνια

3.οχι

4.οχι

5.οχι

Αν είχες συνεταίρο η αν ειχες ατομική επιχείρηση με πολλά καταστήματα έπρεπε να είχατε στείλει υπεύθυνη δήλωση. Πατάς στη γεγονός ότι δεν σου έστειλαν ειδοποίηση, αλλά δύσκολο να βρεις το δίκιο σου μέσω ΡΑΕ.

Αν έχεις ατομική επιχείρηση με ένα κατάστημα, κάνεις αμφισβήτηση στο myrae και γράφεις ότι είσαι δικαιούχος χωρίς υποχρέωση αποστολής υπεύθυνης δήλωσης σύμφωνα με το ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/125322/2161/2023 ΦΕΚ 6800/Β/1-12-2023,  Άρθρο 4, παρ1δ, 

Να δούμε τι ασυναρτησίες θα απαντήσουν για να δούμε πώς θα προσεγγίσετε το θέμα μετέπειτα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω νέα απάντηση του δημοσιογράφου κ. Ρούσσου

Quote

 

Αγαπητέ κε ******** αφού σας ευχαριστήσω για την απάντηση (πάντα ήμουν υπέρ του συγκρουσιακού διαλόγου που εδράζεται σε επώνυμες απόψεις, θέσεις και επιχειρήματα) οφείλω να σας παραθέσω ένα τσιτάτο του θυμόσοφου λαού: «Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει»...

Πλέον το δημοσίευμα του DOCUMENTO της προηγούμενης Κυριακής τυγχάνει να έχει την παραδοχή της ίδιας της Κυβέρνησης δια στόματος του εκπροσώπου της Παύλου Μαρινάκη αλλά και την επιβεβαίωση μέσω δηλώσεων από τον πρόεδρο του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, κου Ιωάννη Χατζηθεοδοσίου και του προέδρου της ΓΣΕΒΕΕ Γιώργου Καββαθα. Αν εσείς θέλετε να επιμείνετε περί εσφαλμένης είδησης έχετε κάθε δικαίωμα… Στη Δημοκρατία ο καθείς μπορεί να έχει τη γνώμη του και να την εκφράζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κρίνεται για αυτή την έκφραση γνώμης ειδικά αν την παραθέτει στη δημόσια σφαίρα του ιντερνέτ

ΥΓ: Θα σας παρακαλέσω εκ νέου να συμπεριλάβετε αυτή την απάντηση σε όσα έχετε δημοσιεύσει στο site isomnia

 

Kαι η νέα δική μου απάντηση:

Αγαπητέ κε Ρούσσο, η είδηση ότι ο κ. Μαρινάκης παραδέχεται επιστροφή επιδοτήσεων €970.000 βάσει επαναϋπολογισμού απέχει πολύ από την είδηση ότι κυβέρνηση ζητάει πίσω €800.000.000

Σε μένα και άλλους συμφορουμήτες του insomnia που εκπροσωπηθήκαμε από εναλλακτικούς παρόχους (που ακολούθησαν πιστά τη διαδικασία ατομικής ειδοποίησης και παραλαβής/επεξεργασίας/αποστολής στον ΔΑΠΕΕΠ των Υπεύθυνων Δηλώσεων), δε ζητήθηκαν μέχρι στιγμής πίσω οι επιδοτήσεις.

Εάν συμβεί κάτι τέτοιο, εγώ πρώτος θα παραδεχτώ πως ήμουν ο ηλίθιος που επέμενα. Προς το παρών ως ηλίθιος θα προτιμήσω να πιστέψω την από 2/2/2024 έγκριση της Κομισιόν.

Με εκτίμηση.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=OJ%3AC_202401974

 

 

 

4_Page_1.jpg.a4bc50df9bda9ebecaf687b281a79418.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής : το Νοέμβριο του 21 έκλεισα την επιχείριση ,αλλά δεν έκανα αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ , ενώ η επιχείριση συνέχισε να λειτουργεί υπό άλλη διεύθυνση . Όταν έμαθα μετά από κάποιους μήνες για τις επιδοτήσεις που δόθηκαν στο διάστημα 22-23 έκανα αλλαγή ονόματος και από τον Μάρτιο του 23 δεν ήταν στο όνομα μου η επιχείριση . 

Πριν 7 μήνες είδα στο taxis net μου ότι η ΔΕΗ είχε αναζητήσει τα στοιχεία της επιχείρισης μου. 

Δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση από ΔΕΗ. Τι να περιμένω τώρα ? Υπάρχει περιπτώσει να μου καταλογιστεί επιστροφή επιδοτήσεων ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, makisman1973 said:

Καλησπέρα , η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής : το Νοέμβριο του 21 έκλεισα την επιχείριση ,αλλά δεν έκανα αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ , ενώ η επιχείριση συνέχισε να λειτουργεί υπό άλλη διεύθυνση . Όταν έμαθα μετά από κάποιους μήνες για τις επιδοτήσεις που δόθηκαν στο διάστημα 22-23 έκανα αλλαγή ονόματος και από τον Μάρτιο του 23 δεν ήταν στο όνομα μου η επιχείριση . 

Πριν 7 μήνες είδα στο taxis net μου ότι η ΔΕΗ είχε αναζητήσει τα στοιχεία της επιχείρισης μου. 

Δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση από ΔΕΗ. Τι να περιμένω τώρα ? Υπάρχει περιπτώσει να μου καταλογιστεί επιστροφή επιδοτήσεων ? 

Οι έξτρα επιδοτήσεις για επαγγελματικές παροχές ως 35kva και για φούρνους ανεξαρτήτως kva ίσχυαν για τη περίοδο Φεβρουάριος 2022 - Ιανουάριος 2023.

Εαν τη συγκεκριμένη περίοδο υπήρχε κατανάλωση, τότε σίγουρα η ΔΕΗ έχει πιστώσει προκαταβολικά την έξτρα επιδότηση στη παροχή (δηλαδή στο ανενεργό επαγγελματικό αφμ σου). Δε θυμάμαι να υπήρχαν διακριτές πιστώσεις "Βασική Επιδότηση" και "Έξτρα επιδότηση" για να επαληθεύσεις τα ποσά... ούτε καν τους μήνες δε γράφανε. Νομίζω τα γράφανε όλα ως "Πίστωση ΤΕΜ" σε απανωτές γραμμές.

Κανονικά ναι, αν έλαβες έξτρα επιδότηση μπορούν να ζητήσουν επιστροφή καθώς δεν ήσουν δικαιούχος.

edit: Βλέπω πως τα'χουμε ξανασυζητήσει εδώ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Βλέπω πως τα'χουμε ξανασυζητήσει εδώ.

Ναι τότε τα έμαθα και έπαθα το πρώτο σοκ . Απλά έλπιζα ότι μετά τόσο καιρό ότι το θέμα θα είχε θαφτεί ή θα βρουν άλλο τρόπο να δικαιολογήσουν τις λανθασμένες επιδοτήσεις που έδωσαν . Αλλά μάλλον έκανα λάθος  .Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου . Όταν μου ερθει κάτι θα ενημερώσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, makisman1973 said:

Ναι τότε τα έμαθα και έπαθα το πρώτο σοκ . Απλά έλπιζα ότι μετά τόσο καιρό ότι το θέμα θα είχε θαφτεί ή θα βρουν άλλο τρόπο να δικαιολογήσουν τις λανθασμένες επιδοτήσεις που έδωσαν . Αλλά μάλλον έκανα λάθος  .Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου . Όταν μου ερθει κάτι θα ενημερώσω .

Σε σένα και να έρθει είναι μικρά τα ποσά απ'ότι μου'χες πει. Έχω δει έκτακτο λογαριασμό ΔΕΗ περιπτέρου στο ΑΦΜ της αποβιώσας πεθεράς, με επιστροφή 1300 ευρώ. Hμερομηνία έκδοσης 29/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστιάζοντας στην ουσία του θέματος (επιστροφή επιδοτήσεων) και γνωρίζοντας τους κανόνες του insomnia, εκτίμησα ότι η ανάρτηση του δημοσιεύματος (πού είχα υπόψιν μου) θα πυροδοτούσε αμιγώς πολιτικές ή κομματικές συζητήσεις και αντιπαραθέσεις, κάτι το οποίο ρητά απαγορεύεται εδώ μέσα.

Πουθενά και σε καμία μου ανάρτηση δεν αναφέρομαι ή κατονομάζω,  με κανένα τρόπο, την εφημερίδα που εργάζεται ο εν λόγω δημοσιογράφος ή τον ίδιο προσωπικά. Απορώ πως κάνει το λογικό άλμα και με κατηγορεί ότι  θίγω την τιμή και υπόληψη του κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

9 hours ago, Sebu said:

Εσυ εχεις γραψει σε ενα φορουμ. Απο την αλλη δεκαδες ειδησιογραφικα σαιτ και εφημεριδες γραφουν το ακριβως αντιθετο απο εσενα. Αρα καποιος καπου κανει λαθος. Λες δηλαδη οτι δεκαδες δημοσιογραφοι και εντυπα και ηλεκτρονικα μεσα στη χωρα ειναι λαθος, δεν εχουν ελεγξει και διασταυρωσει τις πηγες τους και αναπαραγουν ακριτα ενα αρθρο?

  Σε καμία περίπτωση δε παίρνουν πίσω 800 εκατομύρια επιδοτήσεις. Μόνο στη ΔΕΗ γίνεται αυτό το μπάχαλο... σε κάποιους τις παίρνουν πίσω, σε κάποιους γίνεται επαναυπολογισμός. Λέω (και έχω αναλύσει πλήρως) ότι έχουν πιάσει το θέμα από λάθος βάση. Εστιάζουν στο δέντρο (κυβέρνηση) κι έχουν χάσει το δάσος (ΔΕΗ + κυβέρνηση).

9 hours ago, Sebu said:

Και ενας ιδιωτης εχει δικιο και ειναι σωστος?

Κοντεύω 10000 posts στο insomnia, εκ των οποίων τα 3500 σε θέματα εναλακτικών παρόχων. Εδώ και εδώ.  Επίσης ξεκίνησα αυτό το topic γιατί μ'ενδιέφερε προσωπικά (καθώς ήμουν δικαιούχος 750ευρώ έξτρα επιδότησης) και είχα φάει μέρες ολόκληρες προκειμένου να βγάλω άκρη ώστε να στείλουμε τις ρημαδοδηλώσεις, σε κάτι που κι ο λογιστής μου στην αρχή σήκωνε τα χέρια ψηλά.

Δεν μου έχει ζητηθεί πίσω δεκάρα τσακιστή (κι ούτε πρόκειται)... γιατί και εγώ και άλλοι συμφορουμήτες που ήμασταν σε εναλλακτικούς παρόχους ακολουθήσαμε την ορθή διαδιασία όπως όριζε η ΚΥΑ.

9 hours ago, Sebu said:

Δεν γινεται ολος ο οικονομικος ειδησιογραφικος κοσμος της χωρας, Newmoney, Mononews, Capital, Naftemporiki, Euro2day, Insider και πολλοι αλλοι να εχουν ιδια αρθρα για το ιδιο θεμα και να ειναι ολοι λαθος και να την εχουν πατησει σαν αρχαριοι.

Επισης η ΕΣΕΕ ζητα την ανακληση της ΚΥΑ με την οποια ζητανε τα υπουργεια πισω τις επιδοτησεις, αρα για να υφισταται ΚΥΑ ειναι πραγματικη η ανακληση των επιδοτησεων.

Και πάλι το βλέπουν σε λάθος βάση:

"Βγήκε ΚΥΑ που επιτρέπει στους παρόχους να πάρουν πίσω τις επιδοτήσεις". 🤪

H KYA (τροποποιητική) του Ιουνίου βγήκε προκειμένου να ψηφιστεί η επιδότηση των αγροτών για τη περίοδο 2/23 - 6/23 η οποία εκκρεμούσε, καθώς η οριστική απόφαση της κομισιόν βγήκε τον Φεβρουάριο του 2024. Επίσης αυτή η ΚΥΑ διορθώνει τη μινιαία επιδότηση για παροχές ως 35kva από 2000kw το μήνα σε 2067kw το μήνα (για να πιάσει και τους μήνες που είχαν 31 μέρες)

Εφόσον αυτή η ΚΥΑ τροποποιεί τη περσινή, φυσικά δίνει το δικαίωμα στους παρόχους για επαναυπολογισμό! Ακόμα όμως κι αν δεν είχε βγει αυτή η τροποποιητική ΚΥΑ, και πάλι οι πάροχοι θα μπορούσαν να ζητήσουν πίσω χρήματα καθώς τους δίνει το δικαίωμα ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας... δηλαδή δικαίωμα αναδρομικών χρεώσεων ή πιστώσεων έως και 2 χρόνια μετά την έκδοση λογαριασμών!

ΚΠΗΕ, Άρθρο 38

Spoiler

4.jpg.82b20282a0435190f406c551deb38fbb.jpg

 

  Τέλος, θα σου παραθέσω 2 περσινά μου σχόλια (κοίτα την ημερομηνίες)

 

On 20/01/2023 at 19:14, ekrepali said:

 

Αφού πάρω τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ, μετά θα πρέπει να κάνω Υπεύθυνη Δήλωση στη WE, γράφοντας στα κουτάκια τα ποσά που πήρα απ'τον ΗΡΩΝ και την ημερομηνία καταβολής.

Με επιφύλαξη αυτό... γιατί δε ξέρω πως θα διαχειριστεί η WE το θέμα της προκαταβολής ΤΕΜ.

Η δική μου περίπτωση θεωρείται "εύκολη"... δε θέλω καν να σκεφτώ τι έχετε να τραβήξετε όσοι ήσασταν σε παρόχους που η πίστωση ΤΕΜ έμπαινε και προκαταβολή και με σούμα αναγραφή (ΔΕΗ, Protergia κλπ)... κι όσοι έχετε πάρει επιπλέον επιδοτήσεις απ'την ΕΕ, ή έχετε εταιρίες / μετόχους κλπ.

 

  

On 11/02/2023 at 14:25, ekrepali said:

 

Η ΔΕΗ κάποια στιγμή θα στείλει ενημέρωση σε όσους έχει πιστώσει έξτρα τεμ (δηλαδή σε σένα) ώστε να κάνεις υπεύθυνη δήλωση για το έξτρα ΤΕΜ. Διαφορετικά η ΔΕΗ δε θα μπορεί να εισπράξει απ'την ΔΑΕΠΕΕΠ το έξτρα ΤΕΜ που σου έχει προκαταβάλει.

Αν εσύ λοιπόν δε στείλεις υπεύθυνη δήλωση στη ΔΕΗ, τότε θα βγάλουν έκτακτο λογαριασμό και θα σου χρεώσουν όλο το έξτρα ΤΕΜ πχ 2 χιλιάρικα.

ΕΕ λοιπόν δεν έστειλε καν ενημέρωση, κανείς πελάτης της ΔΕΗ δεν έκανε υπεύθυνη δήλωση... κι έφτασαν στο παρα πέντε με μεδόθους άρπα-κόλλα.

Eγώ λοιπόν είδα πριν ενάμιση χρονο το μπάχαλο που θα δημιουργηθεί... δε ξύπνησα χτες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Σάββατο είχε γράψει το παρακάτω σχόλιο. ⬇️

On 13/07/2024 at 01:17, ekrepali said:
Είναι γνωστό επίσης ότι η ΔΕΗ δεν απέστειλε εγκαίρως ειδοποιήσεις στους δικαιούχους όπως όριζε το ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4, Άρθρο 4, παράγραφος 1, ώστε να υποβάλλουν Υπεύθυνες Δηλώσεις. Από τις 3/1/23 που βγήκε η ΚΥΑ μέχρι και αρχές Δεκεμβρίου του 2023, σας λέω με κάθε βεβαιότητα ότι δεν είχαν αποστείλει καμία απολύτως ειδοποίηση για υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης.

Σε αντίθεση αρκετοί εναλλακτικοί πάροχοι είχαν κινητοποιηθεί από τον Φεβρουάριο του 2023. Ενδεικτικά ο ΗΡΩΝ (ο οποίος δεν είχε προκαταβάλει τις έξτρα επιδοτήσεις), απέστειλε ειδοποιήσεις για υποβολή Υπεύθυνων Δηλώσεων αρχές Φεβρουαρίου του 2023, και πίστωσε τα χρήματα στους δικαιούχους τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου του 2023.

Μετά την έκδοση του ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/125322/2161/2023 ΦΕΚ 6800/Β/1-12-2023, όπου στο Άρθρο 4, παρ1δ,  απλοποιήθηκε η διαδικασία χωρίς να απαιτείται από τις ατομικές επιχειρήσεις να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση, δε γνωρίζω αν η ΔΕΗ απέστειλε ενημέρωση στους καταναλωτές ή όχι. Σύμφωνα με τις τελευταίες απαντήσεις,  η απάντηση είναι μάλλον όχι.

 

Όσους και να ρώτησα δε θυμούνται να έλαβαν προσωποποιημένη ειδοποίηση απ'τη ΔΕΗ ούτε το Δεκέμβριο. Βέβαια δε μπορώ να βασιστώ 100% σ'αυτό καθώς οι περισσότεροι έχουν πολλά χρόνια τη παροχή στη ΔΕΗ κι όχι μόνο δεν έχουν καταχωρημένο mail, αλλά δεν έχουν ούτε καν ebill και περιμένουν ακόμα το λογαριασμό με τα ΕΛΤΑ!

Τρώω λοιπόν μια φλασιά να κοιτάξω στο site και βρήκα αυτή τη σελίδα ενημέρωσης σχετικά με τις έξτρα επιδοτήσεις. https://www.dei.gr/el/gia-tin-epixeirisi/ypostiriksi-epikoinonia/prosthetes-epidotiseis/

Και με λίγο σκάλισμα στο google... μαντέψτε πότε την ανέρτησαν. 19 Δεκεμβρίου 2023!
 

de.jpg.53efbd430b141cd142b5ec165a5b4964.jpg

 

Ξαναλέω λοιπόν:

Αρχική ΚΥΑ:  3/1/23 με υποχρέωση παρόχου να ενημερώσει τους καταναλωτές και υποχρέωση όλων των καταναλωτών να στείλεουν Υπεύθυνη Δήλωση

Τροποποιητική ΚΥΑ: 1/12/23 με υποχρέωση παρόχου να ενημερώσει τους καταναλωτές και υποχρέωση Υπεύθυνης Δήλωσης από ενιαίες επιχειρήσεις.  Ενώ οι ατομικές επιχειρήσεις θα έπαιρναν τις επιδοτήσεις χωρίς να απαντήσουν.

Ανακοίνωση ΔΕΗ (στο site): 19/12/23! Ποιος έδωσε σημασία Χριστουγεννιάτικα... κανείς. Να φανταστώ η ΔΕΗ θεωρεί αυτή την ανακοίνωση ως επίσημη ενημέρωση των καταναλωτών, γιατί το ίδιο είχαν κάνει και το 2021 με τη ρήτρα αναπροσαρμογής (άλλα κωμικοτραγικά τότε) που και πάλι δεν έστειλαν ατομικές ειδοποιήσεις και είπαν "μα υπήρχε ανακοίνωση στο site".

 

Γι'αυτό φωνάζω τόσες μέρες και αναρωτιέμαι, πώς ειναι δυνατόν η ΔΕΗ να βρίσεται στο απυρόβλητο;

 

Mέχρι στιγμής λοιπόν έχω δει διάφορα τρελά και συμπέρασμα οριστικό δε μπορώ να βγάλω.

Παράδειγμα1 (μη δικαιούχων):

- Περίπτερο με λογαριασμό ΔΕΗ στο ΑΦΜ της πεθεράς που έχει πεθάνει. Η παροχή είναι ακόμα ενεργή στο ΑΦΜ της, και ήρθε έκτακτος λογαριασμός. Αναμενόμενο

Vs

- Συμφουρουμήτης είχε κάνει κλείσιμο της επιχείρησης. Τη περίοδο των επιδοτήσεων η παροχή παρέμεινε στο όνομα του, ενώ την επιχείρηση τη λειτουργούσαν άλλοι. Κάποια στιγμή τερμάτισε τη παροχή απ'το ΑΦΜ του και τη πήρανε οι άλλοι. Αυτός δεν έλαβε έκτακτο. Μήπως επειδή τερμάτισε τη παροχή, τη γλύτωσε απ'το αυτοματοποιημένο σύστημα; Η ΔΕΗ πάντως αναζήτησε τα στοιχεία του ΑΦΜ του, καθώς του ήρθε μήνυμα στο taxis.

 

Παράδειγμα2 (δικαιούχων ατομικών επιχειρήσεων που δεν υπέβαλαν υπεύθυνη δήλωση, όλοι ΔΕΗ):

- Καφέ-μπαρ, του πήρανε πίσω όλη την επιδότηση. Του ζήτησα ιστορικό εκκαθαριστικών για να το επιβεβαιώσω βάσει κατανάλωσης.

- Έχω μιλήσει με ιδιοκτήτη μανάβικου ο οποίος δεν έλαβε έκτακτο. Τσέκαρε και το mydei δεν έχει βγει τίποτα.

- Έχω δει έκτακτο λογαριασμό από φούρνο με μικρό ποσό, κατά πάσα πιθανότητα επαναϋπολογισμός

 

Για τον φούρνο μάλλον η εξήγηση είναι ότι δεν έφτασαν τα λεφτά απ'το κονδύλι. Απ'τα 800 εκατομύρια, να θυμίσω ότι τα 500 ήταν για επιχειρήσεις ως 35kva και τα 300 εκατομύρια ήταν για φούρνους (ανεξαρτήτως καταναλωσης) και αγρότες. Η ΚΥΑ έλεγε ότι οι φούρνοι επιδοτούνται ανεξαρτήτως κατανάλωσης, οποτε αν δεν έφτασαν τα χρήματα ίσως έβαλαν πλαφόν;

 

Πάμε τώρα στο καφέ-μπαρ και στο μανάδικο, κάτι που ανακάλυψα και δε ξέρω αν είναι τυχαίο.

Η παροχή στο μανάβικο ήταν σχετικά πρόσφατη και η ΚΑΔ ήταν δηλωμένη (είχε ζητηθεί αντίγραφο έναρξης από την εφορία όταν έγινε η σύμβαση).

Το καφέ-μπαρ έχει τη παροχή στη ΔΕΗ από το 2002. Πήρε ο ιδιοκτήτης τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και του είπαν ότι δε φαίνεται να υπάρχει ΚΑΔ δηλωμένη. Ή αν είχε πάει τότε χαρτί απ'την εφορία δε καταχωρήθηκε; Φαίνεται δηλαδή Γ21 επαγγελματικό, σκέτο. Να είναι αυτός ο λόγος που του πήρανε πίσω την επιδότηση, και στον άλλον δε τη πήρανε;

Να θυμίσω κάτι πολύ βασικό στους όρους της μη αποστολής υπεύθυνης δήλωσης.  Όποιος δεν έστελνε υπεύθυνη δήλωση αποδεχόταν σιωπηρά ότι πληροί τους όρους ως προς τα σημεία 1-9 και 12-15.

Το σημείο 7 της υπεύθυνης δήλωσης έγραφε ότι "η επιχείρηση δεν δραστηριοποιείται στον χρηματοοικονομικό ή ασφαλιστικό τομέα". Όλοι οι υπόλοιποι τομείς επιδοτούνται. Και ρωτώ εγώ... αν η ΔΕΗ δεν έχει τον ΚΑΔ από χιλιάδες επιχειρήσεις (κυρίως παλιές παροχές) πώς θα μπορούσε να βρει ποιος δικαούται την επιδότηση και ποιος όχι; Θα έψαχνε τόσες χιλιάδες παροχές μία-μία; Ανέλαβε η κυβέρνηση πρόσφατα αυτή τη διαδικασία και είπε στη ΔΕΗ ποιος δικαιούται και ποιος όχι; Αυτό δεν έχει απαντηθεί, ποιος και με ποιο τρόπο υπέβαλε τον έλεγχο.

Γενικώς όλα έγιναν με τόσο τσαπατσούλικο τρόπο... που είναι δύσκολο έως αδύνατον να βγει άκρη. Και δεν πρόκειται από δω και πέρα να βοηθήσω, εκτός κι αν κάποιος έχει προχωρήσει σε αίτημα στο myrae ώστε να λάβει απαντήσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν έχουν γίνει λάθη δε θα διορθωθούν με μαγικό ραβδί.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ekrepali said:

Το σημείο 7 της υπεύθυνης δήλωσης έγραφε ότι "η επιχείρηση δεν δραστηριοποιείται στον χρηματοοικονομικό ή ασφαλιστικό τομέα". Όλοι οι υπόλοιποι τομείς επιδοτούνται. Και ρωτώ εγώ... αν η ΔΕΗ δεν έχει τον ΚΑΔ από χιλιάδες επιχειρήσεις (κυρίως παλιές παροχές) πώς θα μπορούσε να βρει ποιος δικαούται την επιδότηση και ποιος όχι; Θα έψαχνε τόσες χιλιάδες παροχές μία-μία;

Κοροιδευομαστε μεταξυ μας???

Γιατι δεν εκανε το αναποδο? Δεν χρειαζεται να ελεγξει χιλιαδες επιχειρησεις. Πας στο site της ΤτΕ που ειναι ο μονος αρμοδιο εποπτης στην Ελλαδα για χρηματοοικονομικο και ασφαλιστικο κλαδο και κατεβαζεις τα excel με τις αδειοδοτημενες και εποπτευομενες εταιρειες αυτων των κλαδων.

Αν δεν ανηκουν σε αυτες τοτε δεν εμπιπτουν στο 7 τοσο απλα. Δεν θες ΚΑΔ αν θες να εισαι σιγουρος οτι το μπακαλικο μπαρμπα μητσος δεν ειναι η Αλφα Μπανκ ή η Groupama. Δεν ειναι ουτε 100 ολα τα αδειοδοτημενα και εποπτευομενα ιδρυματα αυτων των δυο κλαδων. Εχει και ΑΦΜ απο οτι θυμαμαι το εξελ της ΤτΕ. Κανει μια vlookup η Χ ΔΕΗ με το ΑΦΜ και βλεπει αν εισαι ιδρυμα αυτων των κλαδων εποπτευομενο απο ΤτΕ ή οχι.

Μην φερνουμε την καταστροφη οτι αν δεν ειχε τον ΚΑΔ δεν μπορουσε να κανει κατι.

Μυαλο χρειαζεται να στροφαρει και λυσεις υπαρχουν.

Ο Μεγας Αλεξανδρος τον εκοψε το Γορδιο Δεσμο, δεν τον ελυσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Sebu said:

Μυαλο χρειαζεται να στροφαρει και λυσεις υπαρχουν.

Να σου κάνω άλλο ερώτημα που δε το σκέφτηκα νωρίτερα. Αν 100.000 επιχειρήσεις δεν έχουν δηλωμένο ΚΑΔ... πού θα ξέρει η ΔΕΗ αν είναι ατομικές ή ενιαίες επιχειρήσεις; Θυμίζω για τις ενιαίες επιχειρήσεις απαιτείται δήλωση, για τις ατομικές όχι. Θα τις κάνει μία-μία αναζήτηση στο ΓΕΜΗ;

Δε ξέρω πώς έκαναν τον έλεγχο, αν τον έκαναν. Αυτό που ξέρω είναι ότι είδα λογαριασμούς 2 επιχειρήσεων που δικαιούνται επιδότηση... ο ένας την κράτησε (προς το παρών), στον άλλον έστειλαν έκτακτο. Αν εσύ έχεις εξήγηση πες μας...

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστρέφω με νέα στοιχεία. Τον Δεκέμβρη 2023 έγινε επανυπολογισμός της επιδότησης που δικαιούμουν σε σχέση με αυτά που είχα πάρει ήδη και το αποτέλεσμα ήταν πιστωτικό. Στο mydei, που φαινονται οι λογαριασμοί, φαινεται και ένα γράμμα από ΔΕΗ, πριν την εκκαθάριση, που λέει ότι πρέπει να κάνω υποβολή δήλωσης. Δέν ξέρω εάν ήρθε ποτέ πραγματικά.

Τωρα, 6 μήνες μετα γίνεται αυτό. Τα χρήματα είναι πολύ λιγότερα απο τη συνολική επιδότηση. Αυτό σημαίνει ότι θα έρθουν και άλλα ζητούμενα τους επόμενους μήνες; H επιχείρηση είναι ατομική, καφέ-εστιατόριο.

Επεξ/σία από georgemvg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, georgemvg said:

Τον Δεκέμβρη 2023 έγινε επανυπολογισμός της επιδότησης που δικαιούμουν σε σχέση με αυτά που είχα πάρει ήδη και το αποτέλεσμα ήταν πιστωτικό. Στο mydei, που φαινονται οι λογαριασμοί, φαινεται και ένα γράμμα από ΔΕΗ, πριν την εκκαθάριση, που λέει ότι πρέπει να κάνω υποβολή δήλωσης. Δέν ξέρω εάν ήρθε ποτέ πραγματικά.

 

  Tι ημερομηνία έχει η επιστολή;

Τι ημερομηνία εκδώθηκε ο λογαριασμός του επαναϋπολογισμού;

Αυτό που ξέρω από παρόμοια επιστολή (όχλησης για απλήρωτη οφειλή), είναι ότι συμπεριλαμβάνεται στο φάκελο μαζί με τον έντυπο λογαριασμό που αποστέλλουν στο σπίτι. Αλλά αν έχεις καταργήσει τον έντυπο και έχεις μόνο ebill, δε ξέρω αν έρχεται έξτρα email για την επιστολή. Δηλαδή αν κάποιος δε μπει στο ιστορικό λογαριασμών στο ebill μπορεί και να μη τη δει.

 

1 hour ago, georgemvg said:

φαινεται και ένα γράμμα από ΔΕΗ, πριν την εκκαθάριση, που λέει ότι πρέπει να κάνω υποβολή δήλωσης.

  Μπορείς να το αναρτήσεις εδώ την επιστολή να δούμε τι γράφει. Λέει σίγουρα ότι πρέπει να κάνεις δήλωση ή εμπίπτεις στη κατηγορία που αν δε κάνεις δήλωση εντός 10 ημερών είναι σαν να αποδέχεσαι σιωπηρά πως είσαι δικαιούχος;

 

Σχετικά με τα ποσά μ'έχεις μπερδέψει ... Εδώ λες ότι έγινε επαναϋπολογισμός το Δεκέμβριο και το αποτέλεσμα ήταν πιστωτικό.

1 hour ago, georgemvg said:

Τον Δεκέμβρη 2023 έγινε επανυπολογισμός της επιδότησης που δικαιούμουν σε σχέση με αυτά που είχα πάρει ήδη και το αποτέλεσμα ήταν πιστωτικό.

  Τη Παρασκευή είχες γράψει πως είχες πληρώσει το Γενάρη άρα ο λογαριασμός ήταν χρεωστικός; 

On 12/07/2024 at 20:52, georgemvg said:

Το Γενάρη είχα πληρώσει κατι λίγα για εκκαθάριση μάλλον των επιδοτησεων. Τώρα ζητάνε άλλα;  Έπρεπε να είχα υποβάλει κάπου κάποτε κάποια δήλωση;

Και σου έστειλαν και έκτακτο τον Ιούνιο που ζητάνε μάλλον όλα τα λεφτά πίσω...

On 12/07/2024 at 20:52, georgemvg said:

Τι έχει γίνει; Μου ήρθε δεύτερος λογαριασμός της ΔΕΗ και ζητάει ένα τρελό νουμερο, για τα δεδομένα μου.

Απάντησε αυτό που σε ρωτάω, αν και είναι αδύνατον να βγει άκρη... καθώς όπως έχω ξαναπεί η ΔΕΗ δεν έκανε ανάλυση τον ποσών ΤΕΜ... πετούσε τα ποσά χύμα. Δε ξέρεις δηλαδή πόσα ακριβώς δικαιούσουν, πόσα σου είχαν προκαταβάλει, πόσα επαναϋπολογίστηκαν, πόσα πήρα πίσω...

Επι τη ευκαιρία αν μπορείς κάνε κι ένα κόπο... πάρε τηλέφωνο τη ΔΕΗ και ρώτα αν στη καρτέλα φαίνεται ο ΚΑΔ δηλωμένος ή όχι; Ώστε να επαληθεύσω ή να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει δυο λάθη στην διατύπωση μου.

Τον Γενάρη δεν πλήρωσα επιστροφη, είχε μεγάλο υπόλοιπο μη αποδομένων επιδοτήσεων και  συμψηφίστηκε με τον τρέχοντα λογαριασμό. Το αποτέλεσμα ήταν χρεωστικό για εκείνο το μήνα, αλλά πολύ λιγότερο του κανονικού λογαριασμου.

Η επιστολή έχει ημερομηνία 7.12.23.

Ο τρέχοντας 18.12.23 και ο έκτακτος εκκαθάρισης των επιδοτήσεων 23.12.2023. Επισυνάπτω την επιστολή.

(Ο λογαρισμός μου είναι εκκαθαριστικός κάθε μήνα, και έρχεται και έγγραφος και ηλεκτρονικό ειδοποιητήριο.

 

Τωρα τον Ιούλιο, ήρθαν 2 λογαριασμοι. Ο τρέχοντας και η επιστροφή της επιδότησης. Ευτυχώς είδα ότι η επιστροφή της επιδότησης περιείχε και τον τρέχοντα και γλίτωσα το έφραγμα.

 

Screenshot 2024-07-17 at 22.00.31.png

Screenshot 2024-07-17 at 22.00.58.png

Screenshot 2024-07-17 at 22.17.51.png

Screenshot 2024-07-17 at 22.17.33.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Καταρχάς οι πρόσθετες επιδοτήσεις για την επιχείρηση σου ήταν για τη περίοδο Φεβρουάριος 2022 - Ιανουάριος 2023. Δες εδώ αναλυτικά. Απλά επειδή οι αγρότες συνέχισαν να παίρνουν και μετέπεια, γι'αυτό γράφει στην επιστολή ως Οκτώβριο 2023

2) Σου λένε ότι δικαούσαι σύνολο έξτρα επιδοτήσεων €5847, απ'τα οποία έχουν ήδη πιστώσει €4430. Αυτό που έλεγα ότι εξαρχής η ΔΕΗ έδινε την έξτρα επιδότηση προκαταβολικά (τουλάχιστον μέχρι Οκτώβριο 2022 που το είχα τσεκάρει στο τότε topic της ΔΕΗ).

3) Στον έκτακτο του Δεκεμβρίου πίστωσαν τα υπόλοιπα 1417, αν βάλεις και 6% ΦΠΑ πάει 1502. Μέχρι εδώ καλά.

4) Πόσο είναι το ποσό που ζητάνε να επιστρέψεις με τον έκτακτο λογαριασμό;

5) Σύμφωνα με την τροποποιητική ΚΥΑ άρπα κόλλα που έγινε τότε, ως ιδιοκτήτης καφέ-μπαρ, αν είναι ατομική επιχείρηση δεν ήταν υποχρεωτικό να στείλεις υπεύθυνη δήλωση. Νοείται πως ήσουν δικαιούχος εφόσον δεν απάντησες. Τώρα για ποιο λόγο κρίθηκε τώρα εκ των υστέρων ότι πρέπει να επιστρέψεις χρήματα, μένει να το διαπιστώσουμε.

Spoiler

1.jpg.a84bc7176487b6394a75ffb7c6e9f00f.jpg

 

Αν όμως είναι ενιαία επιχείρηση, θα έπρεπε να είχες κάνει δήλωση.  Μόνο σου έχεις την επιχείρηση ή έχεις συναιτέρους κλπ;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...