Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, Con_stant1ne said:

Έχεις πάρει εσύ; Εμένα ούτε iban δεν μου ζήτησαν ακόμα.

 

52 minutes ago, vpanos1 said:

σε εμένα  τίποτα

ούτε σε email απαντάνε

Σήμερα μου στείλανε το λογαριασμό με το έξτρα τεμ (χτεσινή ημερομηνία έκδοσης). Απ'το Δεκέμβριο είχα ανοιχτά αιτήματα στη ΡΑΕ... το ένα έκλεισε λόγω πολλών απαντήσεων, είχα ανοίξει 2ο... πάτησα πράσινο σήμερα. Είχα στείλει και επιστολή στο info της ΡΑΕ και ζήτησα να πρωτοκολληθεί, αλλά κλασικά δε πήρα ποτέ απάντηση.

Δε ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος που έλαβα το λογαραριασμό (συνεχής πίεση) ή αν ήταν τυχαίο. Εκτός κι αν βγάζουν τους λογαριασμούς χειροκίνητα για κάθε πελάτη και δεν έχει έρθει η σειρά σας.

Έστειλα ΙΒΑΝ... όσο για τη πληρωμή μάλλον θα περάσουν καμιά 20ριά μέρες γιατί ο λογαριασμός αναγράφει ημ. λήξης 26/3. Ξερω από παλιά εμπειρία ότι δε στέλνουν τα χρήματα νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@Mariannatzouma @elen46 Tσεκάρετε τα mail σας μήπως πήρατε λογαριασμό από Ελίν...

Μέχρι αυτή τη στιγμή που ποσταρω δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση για τις  έξτρα επιδοτήσεις, καθώς μόλις προχθές μου επέστρεψαν το ποσό της συνέπειας του τελικού εκκαθαριστικου λογαριασμού που πληρώθηκε μέσα Δεκεμβρίου (2 περίπου μήνες μετά).Ωστόσο αμέσως τους έστειλα μειλ για τις ΤΕΜ αλλά μέχρι τώρα καμία απάντηση 

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@Mariannatzouma @elen46 Tσεκάρετε τα mail σας μήπως πήρατε λογαριασμό από Ελίν...

Μέχρι αυτή τη στιγμή που ποσταρω δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση για τις  έξτρα επιδοτήσεις, καθώς μόλις προχθές μου επέστρεψαν το ποσό της συνέπειας του τελικού εκκαθαριστικου λογαριασμού που πληρώθηκε μέσα Δεκεμβρίου (2 περίπου μήνες μετά).Ωστόσο αμέσως τους έστειλα μειλ για τις ΤΕΜ αλλά μέχρι τώρα καμία απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος άλλος που περιμένει τις πρόσθετες επιδοτήσεις ΤΕΜ από την Ελίν?Άνοιξα αίτημα στο myrae από 12/03 και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια απάντηση. Και βεβαίως δεν απαντάνε ούτε σε μειλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, elen46 said:

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος άλλος που περιμένει τις πρόσθετες επιδοτήσεις ΤΕΜ από την Ελίν?Άνοιξα αίτημα στο myrae από 12/03 και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια απάντηση. Και βεβαίως δεν απαντάνε ούτε σε μειλ. 

Νομίζω τέσσερις είστε... MariannaTzouma, vpanos1 και Con_stant1ne

Kάτσε το ίδιο με μένα, myrae και συνέχεια κόκκινο κουμπί αν απαντάνε "θα εκδώσουμε", "σύντομα", "προσεχώς", "τεχνικά προβλήματα" κλπ. Η προθεσμία ήταν 31/12... πόσο χρόνο θέλουν επιτέλους να κάνουν μια δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Νομίζω τέσσερις είστε... MariannaTzouma, vpanos1 και Con_stant1ne

Kάτσε το ίδιο με μένα, myrae και συνέχεια κόκκινο κουμπί αν απαντάνε "θα εκδώσουμε", "σύντομα", "προσεχώς", "τεχνικά προβλήματα" κλπ. Η προθεσμία ήταν 31/12... πόσο χρόνο θέλουν επιτέλους να κάνουν μια δουλειά;

Σε πόσο διάστημα απαντάνε στο myrae?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,τώρα είδα και εγώ ότι είχα κάνει αίτημα απο τις 16.01.2024 αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα. Πρέπει να κάνω κάτι? Στον εκκαθαριστικό που στείλαν ήταν να πάρω 312€ στις 22.01 αλλά αλόμα τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

14 hours ago, alexx said:

Καλησπέρα ,τώρα είδα και εγώ ότι είχα κάνει αίτημα απο τις 16.01.2024 αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα. Πρέπει να κάνω κάτι? Στον εκκαθαριστικό που στείλαν ήταν να πάρω 312€ στις 22.01 αλλά αλόμα τίποτα!!

Δε καταλαβαίνω τι αίτημα έκανες, πού το έκανες.  Ούτε καταλαβαίνω ποια χρονια εκδώθηκε ο λογαριασμός σου κι αν όντως αφορά το συγκεκριμένο topic.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

την Δευτερά εκανα αίτημα στο myrae

και σήμερα μου στείλανε το λογαριασμό με το έξτρα τεμ

οποτε οσοι περιμενετε καταγγελία στο myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

την Δευτερά εκανα αίτημα στο myrae

και σήμερα μου στείλανε το λογαριασμό με το έξτρα τεμ

οποτε οσοι περιμενετε καταγγελία στο myrae

Είσαι τώρα πελάτης; Εγώ έχω φύγει εδώ και ένα χρόνο και μου χρωστάνε περίπου 160€. Θα εκδοθεί δηλαδή πιστωτικός λογαριασμός 160€; Θα ανοίξω και εγώ αίτημα γιατί από Δεκέμβριο μου λένε υπομονή. Στο πεδίο Θέλω να υποβάλλω παράπονο που αφορά, τι επιλέγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

την Δευτερά εκανα αίτημα στο myrae

και σήμερα μου στείλανε το λογαριασμό με το έξτρα τεμ

οποτε οσοι περιμενετε καταγγελία στο myrae

Έλαβα και γω χθες λογαριασμό από  Ελίν μετά από αίτημα στο myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Είσαι τώρα πελάτης; Εγώ έχω φύγει εδώ και ένα χρόνο και μου χρωστάνε περίπου 160€. Θα εκδοθεί δηλαδή πιστωτικός λογαριασμός 160€; Θα ανοίξω και εγώ αίτημα γιατί από Δεκέμβριο μου λένε υπομονή. Στο πεδίο Θέλω να υποβάλλω παράπονο που αφορά, τι επιλέγω;

Όχι δεν είμαι πελάτης τους έχω φύγει από Σεπτέμβριο.

Επέλεξε αλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 hour ago, makisssss said:

ακόμα και αυτοί που έκαναν υπεύθυνες δηλώσεις θα τις επιστρέψουν. 

E_22-23_DEH-%E2%80%A2.jpg

 

1 hour ago, isaias1983 said:

320€ εμένα μου πρόσθεσαν λόγω κρατικής επιδότησης με έκτακτο λογαριασμό σε επαγγελματικό!

Eγώ πάντως το διάβασα το καινούργιο ΦΕΚ, και δε βλέπω κάποια τροποποίηση με την οποία πρέπει να επιστρέψουν τις έξτρα επιδοτήσεις όσοι έκαναν Υπεύθυνες δηλώσεις και τις δικαιούνται. Βέβαία η ΔΕΗ είχε στείλει ενημέρωση περι υποβολής δηλώσεων; Αυτό δε το θυμαμαι...

Στη νέα τροποποίηση γράφει ότι:

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/1017771/yp.-apofasi-ypen-d-ie-62035-1037-2024

 

Quote

Η επιδότηση παρέχεται για την κατανάλωση των μηνών Φεβρουαρίου, Μαρτίου, Απριλίου Μαΐου, Ιουνίου, Ιουλίου, Αυγούστου, Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου του έτους 2022, καθώς και για την κατανάλωση των μηνών Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, Μαρτίου, Απριλίου, Μαΐου, Ιουνίου, Ιουλίου, Αυγούστου, Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου του έτους 2023 και χορηγείται επιπλέον των επιδοτήσεων που ορίζονται με την υπό στοιχεία ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/12477/435/09.02.2022 κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος και Ενέργειας «Χορήγηση επιδότησης, από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης, της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας των μη οικιακών καταναλωτών» (Β’ 603), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.».

Εφόσον χορηγούνται επιπλέον των απλών επιδοτήσεων... τότε ισχύουν κανονικά, δεν τις παίρνουν πίσω.

 

Παρακάτω για παράδειγμα βλέπω ότι λέει:
 

Quote

 

3. Στην παρ. 2 τροποποιείται το ένατο εδάφιο ως εξής: «Για τον μήνα Δεκέμβριο του έτους 2022, για όλους τους δικαιούχους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας του άρθρου 2 εκτός αυτών με παροχή αγροτικής χρήσης και αυτών που έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, ήτοι αρτοποιεία, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των εκατόν σαράντα εννιά (149) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (ΜWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας μέχρι 2067 kWh, ενώ για το υπερβάλλον μέρος κατανάλωσης, η μοναδιαία επιδότηση είναι μηδενική.»

4. Στην παρ. 2 τροποποιείται το ενδέκατο εδάφιο ως εξής:

«Για τον μήνα Ιανουάριο του έτους 2023, για όλους τους δικαιούχους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας του άρθρου 2 εκτός αυτών με παροχή αγροτικής χρήσης και αυτών που έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, ήτοι αρτοποιεία, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται στο ποσό των εκατόν πενήντα οκτώ (158) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (ΜWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας μέχρι 2067 kWh, ενώ για το υπερβάλλον μέρος κατανάλωσης, η μοναδιαία επιδότηση είναι μηδενική.»

 

Αυτά τα ποσά τα έχω πρόσφατα τσεκαρισμένα απ'την Ελίν...

 

Η μόνη προφανής αλλαγή που βλέπω είναι αυτή:

Quote

Μέχρι τις 30 Ιουνίου 2024 εκδίδεται δεύτερος ανακεφαλαιωτικός λογαριασμός ανά δικαιούχο, από τον εκάστοτε Προμηθευτή, ο οποίος τον εκπροσωπεί ή τον εκπροσωπούσε κατά την περίοδο εφαρμογής του παρόντος μέτρου. Ο δεύτερος ανακεφαλαιωτικός λογαριασμός περιλαμβάνει το συνολικό ποσό επιδότησης ανά δικαιούχο καταναλωτή για όλη την περίοδο εφαρμογής του μέτρου, κατά την οποία ο εκάστοτε Προμηθευτής τον εκπροσωπεί ή για ορισμένη περίοδο εφαρμογής του μέτρου, κατά την οποία ο εκάστοτε Προμηθευτής τον εκπροσωπούσε, το οποίο δεν συμπεριλαμβανόταν στον πρώτο ανακεφαλαιωτικό λογαριασμό της παρ. 4. Ο δεύτερος ανακεφαλαιωτικός λογαριασμός περιλαμβάνει και την τιμολόγηση κατανάλωσης, που εντάσσεται στην περίοδο εφαρμογής του μέτρου και δεν έχει τιμολογηθεί. Κατά την έκδοση του δεύτερου ανακεφαλαιωτικού λογαριασμού ακολουθείται η διαδικασία ενημέρωσης της παρ. 1 του παρόντος.».

Ουσιαστικά αν καταλαβαίνω καλά αυτό δίνει το δικαίωμα στους παρόχους να πάρουν πίσω τις επιδοτήσεις που είχαν δώσει σε μη δικαιούχους; Με επιφύλαξη γιατί πριν από μήνες είχε βγει το περιβόητο ΦΕΚ της σιωπηρής αποδοχής... που έλεγε ότι οι δικαιούχοι θα πάρουν τα χρήματα χωρίς να χρειαστεί να κάνουν δήλωση.

Γενικώς ένα μπάχαλο... χαίρομαι μόνο που δεν ήμουν ΔΕΗ. Σε ΗΡΩΝ, Ελίν, We είχα στείλει ΥΔ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...