Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2024 στις 8:36 ΠΜ, dis83 είπε

Πόσο είναι χοντρικά η επιδότηση ; 

δεν υπάρχει τέτοια απάντηση

ζήτα απο τον πάροχο που ήσουν όλο το ιστορικό μιας και σε ΦΕΚ που κοίταξα δεν υπάρχει συσσωρευτικά για όλους τους μήνες (ξεχωριστά ανα μήνα)

υπόψιν οτι εκτός της κατανάλωσης όλων των μηνών που πρέπει να δεις , θα πρέπει να να δεις αν ξεπέρασες και το όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παροχή Γ21 με την οποία παίζαμε την κολοκυθιά στον ΗΡΩΝ το '23 γιατί η μία ΥΔ τους βρώμαγε η άλλη τους ξύνιζε, τελικά το είχα αφήσει στη μοίρα του, αλλά δεν είδα να έχει υπάρξει κάποια νέα ενημέρωση ή έκδοση έκτακτου λογαριασμού. Είναι γενικό φαινόμενο ή να τους ενοχλήσω εκ νέου;

(Θέλω να πω, φαντάζομαι ότι πλέον θα εμπίπτει αυτή η παροχή στις διατάξεις της σιωπηρής αποδοχής, άσχετα αν δεν εκπροσωπείται πια από τον ΗΡΩΝΑ από τον 04/2023)

Επεξ/σία από Sovjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/01/2024 at 08:36, dis83 said:

Είχα λάβει mail από τον Ήρωνα ότι η επιδότηση για την παροχή μου εκτιμάται στα 1.000€. Είχα στείλει και την υδ. Βγήκε έκτακτος με επιδότηση 25€ ! Σε επικοινωνία μέσω chat είπαν πως μάλλον τόσο το επανεκτιμήσουν και ότι αφού το αμφισβητώ θα γίνει επανέλεγχος. 
 

Έχει συμβεί σε άλλον ; Πόσο είναι χοντρικά η επιδότηση ; 

Κι εμένα είχαν στείλει sms ότι δικαιούμαι 400ευρώ... δε ξέρω πώς το υπολόγισαν. Βάσει δικών μου υπολογισμών, ήταν σωστή η πίστωση των 215ευρώ που είχαν κάνει στις 31/3/23 με έκτακτο λογαριασμό. Αν δώσουν παραπάνω καλοσύνη τους.

Για τις έξτρα επιδοτήσεις ανα μηνα κοίτα εδώ: https://www.taxheaven.gr/news/62189/enisxysh-gia-to-reyma-se-agrotes-kai-artopoiia  Επιπλέον, τον Δεκέμβριο 2023 ήταν 0.15Ε/Κwh και Ιανουάριο 2023 0.16E/Kwh (νομίζω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τις έξτρα τεμ από Ελίν και ακόμα δεν έχω κάποια επιστροφή η έστω μια σχετική ενημέρωση ,τους έστειλα και μειλ χθες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση(ως πρώην πελάτης).Μήπως κάποιος άλλος υφιστάμενος η πρώην πελάτης τους έχει κάποια σχετική ενημέρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, elen46 είπε

Περιμένω τις έξτρα τεμ από Ελίν και ακόμα δεν έχω κάποια επιστροφή η έστω μια σχετική ενημέρωση ,τους έστειλα και μειλ χθες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση(ως πρώην πελάτης).Μήπως κάποιος άλλος υφιστάμενος η πρώην πελάτης τους έχει κάποια σχετική ενημέρωση?

Μέχρι τέλος Ιανουαρίου μου είπαν πριν λίγες μέρες. Βέβαια μου είπαν μέχρι τέλος Δεκεμβρίου όταν πήρα τηλ τον Δεκέμβριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μέχρι τέλος Ιανουαρίου μου είπαν πριν λίγες μέρες. Βέβαια μου είπαν μέχρι τέλος Δεκεμβρίου όταν πήρα τηλ τον Δεκέμβριο. 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ,τηλεφωνικά μίλησες μαζί τους?γιατί εγώ τους έστειλα 2 φορές μειλ  για να έχω  γραπτή απάντηση αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα και με ανησυχεί γιατί εκτός από τις ΤΕΜ μου χρωστάνε και τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού που πλήρωσα τον προηγούμενο μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια. Έίχα ανοίξει αίτημα στο myrae τέλος Δεκέμβρη... μου απάντησαν στις 11/1 ότι : Η τιμολόγηση των πρόσθετων επιδοτήσεων είναι ακόμα σε εξέλιξη. Εντός των ημερών θα λάβετε τον αντίστοιχο λογαριασμό.

Αν δε πάρουμε λεφτά μέχρι τέλος Γενάρη, θα στείλω καταγγελία και στο ΥΠΕΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, elen46 είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ,τηλεφωνικά μίλησες μαζί τους?γιατί εγώ τους έστειλα 2 φορές μειλ  για να έχω  γραπτή απάντηση αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα και με ανησυχεί γιατί εκτός από τις ΤΕΜ μου χρωστάνε και τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού που πλήρωσα τον προηγούμενο μήνα 

Ναι τηλεφωνικά. Θα με ενημερώσουν σύντομα είπαν για να δώσω iban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έστειλαν και εμάς τον αναδρομικό από nrg. Βέβαια, εκδόθηκε μετά την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού και πριν την πάγια εντολή, οπότε "χρεώθηκε" στο χαρτί ο λογαριασμός. Ωστόσο πήρα τηλ και θα επιστραφεί κανονικά όλο το ποσό. 

Μου είπαν να στείλω μόνο ενα επίσημο χαρτί με iban/όνομα, οπότε από το Ebanking μετά. Θα στείλω και τον τελευταίο λογαριασμό και την συναλλαγή καλού κακού όμως. 

Με ενημέρωσαν ότι μπορεί να πάρει μέχρι 20 εργάσιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31/1/23 είχα 1 μέρα εκπροσώπησης από elpedison, μου χρωστούσαν 2 ευρώ. Άνοιξα αίτημα στο myrae λέγοντας πως δε μου έστειλαν λογαριασμό όπως τους άλλους πελάτες, κι ούτε καν με είχαν ενημερώσει να συμπληρώσω ΥΔ. Ζήτησα τα 2 ευρώ εφόσον τα δικαιούμαι με σιωπηρή αποδοχή.

Σκάει τώρα τηλέφωνο με συγγνώμες κλπ και στα πλαίσια καλής συνεργασίας εφόσον είναι πάλι πελάτης τους θα μου στείλουν μια επιταγή 20 ευρώ. 

@korakios πες τη μαγική λέξη που ξεκινάει από 'β'... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπήκε πιστωτικό 285 ευρώ για λογαριασμό ΔΕΗ 3500 ευρώ. Σιγα τα ωά όταν ήδη πληρώνουμε 70% πάνω συγκριτικά με πριν 3 χρόνια. Αγροτικο ρεύμα γεώτρησης με κοντά 20000kw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Εδώ μπήκε πιστωτικό 285 ευρώ για λογαριασμό ΔΕΗ 3500 ευρώ. Σιγα τα ωά όταν ήδη πληρώνουμε 70% πάνω συγκριτικά με πριν 3 χρόνια. Αγροτικο ρεύμα γεώτρησης με κοντά 20000kw. 

Μέχρι και τέλη Νοεμβρίου η ΔΕΗ έβαζε το έξτρα ΤΕΜ χωρίς αίτηση (ακόμα και σε πεθαμένους). Μήπως πήρες πάνω από 250; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Μέχρι και τέλη Νοεμβρίου η ΔΕΗ έβαζε το έξτρα ΤΕΜ χωρίς αίτηση (ακόμα και σε πεθαμένους). Μήπως πήρες πάνω από 250; 

284 ευρώ ακριβώς με πίστωση στον επόμενο λογαριασμό ήρθε σαν πιστωτικός. Πέρσι είχαμε πάρει 500 αλλά ήταν πάνω 4900 το ποσό που πληρώσαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...