Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Σύμφωνα με τη νέα ΚΥΑ, αν δεν απαντήσεις είναι σαν να δηλώνεις ότι δικαιούσαι την επιδότηση.

Χρήσιμη η πληροφορία. Ναι, όντως έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τον ΗΡΩΝ νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει... μου είχαν δώσει περίπου 200 ευρώ για 2 μήνες που ήμουν σε κυμαινόμενο το 2022. Τώρα μου έστειλαν sms να τους στείλω ΥΔ κι ότι μου χρωστάνε περίπου 400 ευρώ (κατ'εκτίμηση όπως είπε ο εκπρόσωπος στο τηλέφωνο). Δεν ανέφερα ότιι μου είχανε δώσει λεφτά... απλά ρώτησα τι να συμπληρώσω στο πινακάκι. Μου είπε να γράψω μόνο τα ποσά που έχω λάβει από άλλους παρόχους και θα υπολογίσουν εκείνοι πόσα ακριβώς μου χρωστάνε.

Συμπληρωσα την ΥΔ και την έστειλα υπογεγραμμένη... αν στείλουν κι άλλα λεφτά είτε τα δικαιούμαι είτε όχι, καλοσύνη τους. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με τον ΗΡΩΝ νόμιζα πως είχα ξεμπερδέψει... μου είχαν δώσει περίπου 200 ευρώ για 2 μήνες που ήμουν σε κυμαινόμενο το 2022. Τώρα μου έστειλαν sms να τους στείλω ΥΔ κι ότι μου χρωστάνε περίπου 400 ευρώ (κατ'εκτίμηση όπως είπε ο εκπρόσωπος στο τηλέφωνο). Δεν ανέφερα ότιι μου είχανε δώσει λεφτά... απλά ρώτησα τι να συμπληρώσω στο πινακάκι. Μου είπε να γράψω μόνο τα ποσά που έχω λάβει από άλλους παρόχους και θα υπολογίσουν εκείνοι πόσα ακριβώς μου χρωστάνε.

Συμπληρωσα την ΥΔ και την έστειλα υπογεγραμμένη... αν στείλουν κι άλλα λεφτά είτε τα δικαιούμαι είτε όχι, καλοσύνη τους. 😝

Χαχα κι εμένα μου έστειλαν ότι μου χρωστάνε....10 ευρω! Αλλά βασίστηκα σε αυτό που είπες ότι και η μη συμπλήρωση της αίτησης σημαίνει ότι είμαστε δικαιούχοι (το έγραφε και μέσα στο μεηλ) κι έτσι τους έστειλα μόνο το iban. Λες να τη συμπληρώσω καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, 1comment said:

Χαχα κι εμένα μου έστειλαν ότι μου χρωστάνε....10 ευρω! Αλλά βασίστηκα σε αυτό που είπες ότι και η μη συμπλήρωση της αίτησης σημαίνει ότι είμαστε δικαιούχοι (το έγραφε και μέσα στο μεηλ) κι έτσι τους έστειλα μόνο το iban. Λες να τη συμπληρώσω καλύτερα;

Δε ξέρω τι να πω... κι εγώ του ανέφερα πω η ΚΥΑ λέει περί σιωπηρής αποδοχής και μου είπε πως είναι καλύτερα να στείλουμε ΥΔ. Δε νομίζω πως παίζει ρόλο, αλλά την έστειλα μήπως και πάρω προτεραιότητα έναντι όσων δεν έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ψάχνεις στο google για έξτρα τεμ...

Μάλλον αντί για λεφτά, θα πάρουμε το 3ο το μακρύτερο... 

Spoiler

4.jpg.8aa5698f189499e74051a54642993532.jpg

Πήρα και την Ελίν πριν λίγο... μου είπανε ότι το ΦΕΚ λέει μέχρι 31/12 κι ότι το υπουργείο δεν έχει δώσει παράταση.

Σαν να λένε δηλαδή πως αν δωθεί παράταση, σιγά μη μας πληρώσουν από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθαν κι από τη δεη χαρτιά ενημερωτικά για την επιδότηση που έχει δώσει ήδη. Σε περίπτωση επαγγ. ρολογιού αλλά με ανενεργή επιχείρηση επί χρόνια, που τα ρολόγια έμειναν επαγγελματικά από αμέλεια (φαντάζομαι είναι χιλιάδες περιπτώσεις), τι γίνεται; Παίζει να γίνει έλεγχος και να διαπιστωθεί; Και αν διαπιστωθεί, θα υπάρχει κάποια παράβαση (παράλογο γιατί και οικιακό να ήταν πάλι θα έπαιρνε επιδότηση); Δηλαδή παίζει να ζητήσουν τα χρήματα πίσω; Ή να το βαφτίσουν οικιακό (κατόπιν ελέγχου) και να συγκρίνουν τη σωστή επιδότηση με αυτή που έδωσαν και να ζητήσουν τη διαφορά;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, 1comment said:

Ήρθαν κι από τη δεη χαρτιά ενημερωτικά για την επιδότηση που έχει δώσει ήδη. Σε περίπτωση επαγγ. ρολογιού αλλά με ανενεργή επιχείρηση επί χρόνια, που τα ρολόγια έμειναν επαγγελματικά από αμέλεια (φαντάζομαι είναι χιλιάδες περιπτώσεις), τι γίνεται; Παίζει να γίνει έλεγχος και να διαπιστωθεί; Και αν διαπιστωθεί, θα υπάρχει κάποια παράβαση (παράλογο γιατί και οικιακό να ήταν πάλι θα έπαιρνε επιδότηση); Δηλαδή παίζει να ζητήσουν τα χρήματα πίσω;

Aν γίνει διασταύρωση μέσω ΑΑΔΕ μελλοντικά, εννοείται θα βρούνε ότι ανενεργά / μη επαγγελματικά ΑΦΜ  πήραν επιδοτήσεις. Προς το παρών ο δήθεν έλεγχος γίνεται από τον ΔΑΠΕΕΠ που δεν έχει τέτοια δυνατότητα ελέγχων.

Από τη στιγμή που το ΥΠΕΝ έβγαλε ΚΥΑ για σιωπηρή αποδοχή σε κονδύλια της ΕΕ, ήδη το κράτος έχει παρακάμψει τις προβλεπόμενες διαδικασίες και δε νομίζω να το σκαλίσουν περαιτέρω.

__

Η Ελίν λέει μάλλον δε θα προλάβει σήμερα να βγάλει λογαριασμους, και θα το πράξει στον επόμενο κύκλο τιμολόγησης. Βρήκανε πάλι δικαιολογία να καθυστερήσουν τις καταβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

__

Η Ελίν λέει μάλλον δε θα προλάβει σήμερα να βγάλει λογαριασμους, και θα το πράξει στον επόμενο κύκλο τιμολόγησης. Βρήκανε πάλι δικαιολογία να καθυστερήσουν τις καταβολές.

Γιατί υπάρχει περίπτωση καμια εταιρία να βγάλει σήμερα λογ/σμους; Ούτε ο ήρων έβγαλε (για την επιδότηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aν γίνει διασταύρωση μέσω ΑΑΔΕ μελλοντικά, εννοείται θα βρούνε ότι ανενεργά / μη επαγγελματικά ΑΦΜ  πήραν επιδοτήσεις. Προς το παρών ο δήθεν έλεγχος γίνεται από τον ΔΑΠΕΕΠ που δεν έχει τέτοια δυνατότητα ελέγχων.

Από τη στιγμή που το ΥΠΕΝ έβγαλε ΚΥΑ για σιωπηρή αποδοχή σε κονδύλια της ΕΕ, ήδη το κράτος έχει παρακάμψει τις προβλεπόμενες διαδικασίες και δε νομίζω να το σκαλίσουν περαιτέρω.

Για ποσο μελοντικα λεμε ? Σε εμενα δινονταν επιδοτηση χωρις να το ξερω γιατι το λογαριασμος εβγαινε στο ονομα μου αλλα δεν ειχα ενεργο ΑΦΜ . Οταν το πηρα χαμπαρι (τον μαρτιο) εκανα αλλαγη ονοματος βγηκε τελικος λογαριασμος και ενω ρωτησα τη δεη τι θα γίνει με το ΤΕΜ που μου πιστωθηκε ενω δεν το δικαιουμουν , μου ειπαν οτι δεν θα χρεωθω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, makisman1973 said:

Για ποσο μελοντικα λεμε ? Σε εμενα δινονταν επιδοτηση χωρις να το ξερω γιατι το λογαριασμος εβγαινε στο ονομα μου αλλα δεν ειχα ενεργο ΑΦΜ . Οταν το πηρα χαμπαρι (τον μαρτιο) εκανα αλλαγη ονοματος βγηκε τελικος λογαριασμος και ενω ρωτησα τη δεη τι θα γίνει με το ΤΕΜ που μου πιστωθηκε ενω δεν το δικαιουμουν , μου ειπαν οτι δεν θα χρεωθω τιποτα.

Έχει συζητηθεί (στις προηγούμενες 20 σελίδες) το ρίσκο να ζητηθούν τα ποσά αναδρομικά, Α από όσους δεν τα δικαιούνται και Β από όσους δε στείλουν δηλώσεις. Το Β λύθηκε με τη πρόσφατη ΚΥΑ που λέει ότι δε χρειάζονται δηλώσεις, θεωρώ ότι και το Α θα το κάνουν γαργάρα. Διότι σκέψου το σενάριο να κάνει μελλοντικά διασταυρώσεις η ΑΑΔΕ... τι θα πει στη Κομισιόν, ότι χάρισαν λεφτά από Ευρωπαικά κονδύλια σε μη δικαιούχους;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καμια εβδομαδα που εστειλα στην nrg, καμια ενημερωση. Μηπως να παρω τηλ την επομενη εβδομαδα? Οι δικοι σας παροχοι ποτε σας ενοχλησαν πρωτη φορα και τι σας ειπαν/ενημερωσαν? Υποψιν ο Δεκεμβριος ειναι και ο 1ος μηνας που φυγαμε, οποτε δεν ξερω αν τα περιπλεκει αυτο τα πραγματα. Ακομα δεν εχουμε λαβει τελικο λογαριασμο απο nrg, ενω συνηθως τον εστελναν ~15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Έχει συζητηθεί (στις προηγούμενες 20 σελίδες) το ρίσκο να ζητηθούν τα ποσά αναδρομικά, Α από όσους δεν τα δικαιούνται και Β από όσους δε στείλουν δηλώσεις. Το Β λύθηκε με τη πρόσφατη ΚΥΑ που λέει ότι δε χρειάζονται δηλώσεις, θεωρώ ότι και το Α θα το κάνουν γαργάρα. Διότι σκέψου το σενάριο να κάνει μελλοντικά διασταυρώσεις η ΑΑΔΕ... τι θα πει στη Κομισιόν, ότι χάρισαν λεφτά από Ευρωπαικά κονδύλια σε μη δικαιούχους;

 

 

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Γιατί υπάρχει περίπτωση καμια εταιρία να βγάλει σήμερα λογ/σμους; Ούτε ο ήρων έβγαλε (για την επιδότηση).

Περιμένω έξτρα επιδοτήσεις από ελιν και protergia, ακόμη δεν έχουν εκδώσει λογαριασμούς μόνο ένα ενημερωτικό με το ποσό  στο περίπου μου έστειλε η protergia. Ωστόσο είχα στείλει και στους δύο υπεύθυνη δήλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε mail από elpedison ότι έχει γίνει πίστωση του ποσού.

Λόγω του ότι η πίστωση έγινε σε παροχή που πλέον δεν είναι ενεργή σε αυτούς εστάλη φόρμα επικοινωνίας για πίστωση του ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπήκα στην πλατφόρμα της Elpedison και δήλωσα iban αφού φυσικά τους πήρα τηλέφωνο καθώς δεν είχε σταλεί το Link της πλατφόρμας. Πούστηδες από τους λίγους!
Να δούμε σε πόσα χρόνια θα πιστώσουν το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Mπήκα στην πλατφόρμα της Elpedison και δήλωσα iban αφού φυσικά τους πήρα τηλέφωνο καθώς δεν είχε σταλεί το Link της πλατφόρμας. Πούστηδες από τους λίγους!
Να δούμε σε πόσα χρόνια θα πιστώσουν το ποσό.

Σε 15 εργάσιμες είναι η δέσμευση τους να γίνει η πίστωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...