Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν όλους τους πελάτες για τους οποίους εκδώσανε λογαριασμούς τη περίοδο Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου.

Εγώ τους κατήγγειλα στην ΡΑΕ. Άλλο που η ΡΑΕ με έγραψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Εγώ τους κατήγγειλα στην ΡΑΕ. Άλλο που η ΡΑΕ με έγραψε...

Μην ανοίγετε καταγγελίες στη ΡΑΕ χωρίς βάση. Έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν τους πελάτες και να δώσουν τις επιδοτήσεις για λογαριασμούς που έχουν ήδη εκδοθεί, εντός 1 μήνα απ'τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Το ΦΕΚ βγήκε πριν 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μην ανοίγετε καταγγελίες στη ΡΑΕ χωρίς βάση. Έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν τους πελάτες και να δώσουν τις επιδοτήσεις για λογαριασμούς που έχουν ήδη εκδοθεί, εντός 1 μήνα απ'τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Το ΦΕΚ βγήκε πριν 10 μέρες.

Βρε τι χωρίς βάση? Την ξέχασες την υπόθεσή μου με τους αλητήριους?

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Βρε τι χωρίς βάση? Την ξέχασες την υπόθεσή μου με τους αλητήριους?

Δε θυμάμαι, εδώ γράφουμε συγκεκριμένα για το extra ΤΕΜ... και η διαδικασία στο ΦΕΚ είναι συγκεκριμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε θυμάμαι, εδώ γράφουμε συγκεκριμένα για το extra ΤΕΜ... και η διαδικασία στο ΦΕΚ είναι συγκεκριμενη

για τη μη πίστωση λέει ενώ αναφερόταν στον τιμοκατάλογο ,αλλά όντως μη μπλεχτεί σε αυτό το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Thresh μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο;

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)

*Η επιδότηση του Γενάρη χάθηκε στο δρόμο επειδή η κομισιόν ενέκρινε μέτρα από τότε που ξεκίνησε ο πόλεμος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 7:25 ΜΜ, ekrepali είπε

Μην ανοίγετε καταγγελίες στη ΡΑΕ χωρίς βάση. Έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν τους πελάτες και να δώσουν τις επιδοτήσεις για λογαριασμούς που έχουν ήδη εκδοθεί, εντός 1 μήνα απ'τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Το ΦΕΚ βγήκε πριν 10 μέρες.

ΤΟ ΦΕΚ βέβαια αφορά επιδοτήσεις έως 30/11/2022. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει τίποτα. Επίσης ο προμηθευτής υποχρεώνεται να πιστώσει την επιδότηση εώς τις 31/12/2023 εφόσον στο μεσοδιάστημα έχει αποστείλει επιστολή με το σώμα της υπεύθυνης δήλωσης προς υπογραφή από τον πελάτη, να έχει λάβει την ΥΔ και να την έχει ελέγξει για την ορθότητα της. 

Το ΦΕΚ είναι ηλίθιο όπως και η διαδικασία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

 

Το ΦΕΚ είναι ηλίθιο όπως και η διαδικασία. 

Πέρασε ήδη το 10ήμερο από τότε που έστειλα mail στον ΗΡΩΝ να με ενημερώσει για τη διαδικασία.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο στάδιο MyRAE για τον ΗΡΩΝ κι έχω στείλει επίσης email για διευκρινίσεις σε YΠΕΝ, Οικονομικών και ΔΑΠΕΕΠ σχετικά με οδηγίες για συμπλήρωση του πίνακα αν έχουμε αλλάξει προμηθευτή, όπως επίσης και τι κάνουμε σε περίπτωση που κάποιος πάροχος έχει δώσει προκαταβολικά τα ποσά.

Αν δεν έχω λάβει απαντήσεις μέχρι 3/2, μετά τι να κάνω... να στείλω Συνήγορο του Καταναλωτή; Κατά ποιου... αφού όλοι παίζουν τη κολοκυθιά;

Κι όλα αυτά για 200 ευρώ... δε μπορώ να φανταστώ τι τραβάνε άλλοι που τους χρωστάνε 4ψήφια, 5ψήφια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έβγαλε ο Ήρων τον τελικο χωρίς φυσικά την extra ΤΕΜ... Τώρα το πληρώνουμε και μετά ζητάμε την έκπτωση της συνέπειας; ή περιμένουμε και  στέλνουμε mail για να μου πουν για αυτό και για τη διαδικασία για την ΤΕΜ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mariannatzouma είπε

Καλημέρα έβγαλε ο Ήρων τον τελικο χωρίς φυσικά την extra ΤΕΜ... Τώρα το πληρώνουμε και μετά ζητάμε την έκπτωση της συνέπειας; ή περιμένουμε και  στέλνουμε mail για να μου πουν για αυτό και για τη διαδικασία για την ΤΕΜ;

Για έκπτωση συνεπειας απάντησα στο αντίστοιχο θέμα.

Για ΤΕΜ άνοιξε αίτημα στο MyRAE με αιτιολογία 'Άλλο'  και γράψε

 

Παρακαλω να με ενημερώσετε γραπτώς για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να μου
πιστώσετε το έξτρα ΤΕΜ, όπως ορίζει το Άρθρο 4 της Απόφασης υπ' Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4. Σας τονίζω ότι είστε υποχρεωμένοι να αποδώσετε τις επιδοτήσεις εντός 30 ημερών από τη δημοσίευση της Απόφασης υπ' Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4. Οποιαδήποτε επικοινωνία να γίνει αποκλειστικά γραπτώς.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για έκπτωση συνεπειας απάντησα στο αντίστοιχο θέμα.

Για ΤΕΜ άνοιξε αίτημα στο MyRAE με αιτιολογία 'Άλλο'  και γράψε

 

Παρακαλω να με ενημερώσετε γραπτώς για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να μου
πιστώσετε το έξτρα ΤΕΜ, όπως ορίζει το Άρθρο 4 της Απόφασης υπ' Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4. Σας τονίζω ότι είστε υποχρεωμένοι να αποδώσετε τις επιδοτήσεις εντός 30 ημερών από τη δημοσίευση της Απόφασης υπ' Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4. Οποιαδήποτε επικοινωνία να γίνει αποκλειστικά γραπτώς.

 

 

Να μη τους στείλω πρώτα e mail? Απευθείας myrae?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τηλεφωνική ενημέρωση του ΗΡΩΝΑ από χθες λέει έχουν αρχίσει και στέλνουν μαζικά mail με τα απαραίτητα έντυπα προς συμπλήρωση για την απόδοση της εξτρα ΤΕΜ.

Επίσης άκουσα για 1η φορά από τον εκπρόσωπό τους ότι αν στο διάστημα της αναδρομικής επιδότησης ήσουν σε άλλο πάροχο -και κυμαινόμενο τιμολόγιο προφανώς-  ζητάς βεβαίωση εκπροσώπησης από αυτόν -τον προηγούμενο- και την υποβάλλεις στον τωρινό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mariannatzouma είπε

Να μη τους στείλω πρώτα e mail? Απευθείας myrae?

Στο mail δε μου απάντησαν... ενώ στη RAE μου απάντησαν αυτό σε μια μερα, φαντάζομαι την ίδια απάντηση κομπόστα θα δώσουν και σε σένα.

Αναφορά σε κείμενο

Τις προσεχείς ημέρες οι δικαιούχοι της επιπρόσθετης Πίστωσης Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης θα λάβουν την απαραίτητη Υπεύθυνη Δήλωση καθώς και  αναλυτικές οδηγίες συμπλήρωσης της. Αν και το ΄΄εντυπο θα παρέχει διευκρινίσεις το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών θα είναι στη διά΄θεση των καταναλωτών για όποια περαιτέρω πληροφορία.

"Τις προσεχείς ημέρες" είναι αόριστο, σημασία έχει ότι τρέχει η διαδικασία. Αν περάσουν 10 μέρες και δε γίνει τίποτα θα τους ξαναενοχλήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για ΤΕΜ άνοιξε αίτημα στο MyRAE με αιτιολογία 'Άλλο'  και γράψε

Το έστειλα κι εγώ. Είμαι σίγουρος ότι θα πάρω την ίδια απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, clam86 είπε

Μόλις ήρθε ενημέρωση από ΗΡΩΝ σε email για πρόσθετη επιδότηση

 

Αγαπητέ Πελάτη,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι είστε δικαιούχος της πρόσθετης επιδότησης από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης (ΤΕΜ) για την περίοδο κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας από Φεβρουάριο έως και Νοέμβριο 2022. Για περισσότερες πληροφορίες και για την από πλευράς σας αποστολή των στοιχείων που απαιτούνται για τον υπολογισμό της πρόσθετης επιδότησης, δείτε εδώ https://bit.ly/3k93Idq

 

Προς διευκόλυνσή σας, θα βρείτε εδώ https://bit.ly/3GCA8V8 την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση, που θα πρέπει να μας αποστείλετε, πλήρως συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη. Η Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση περιλαμβάνει λεπτομερείς οδηγίες για την ορθή συμπλήρωσή της.

 

Είμαστε πάντα δίπλα σας!

 

Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΗΡΩΝ

 

Heron.gr

Eγώ δεν έλαβα mail ακόμα... μάλλον επειδή είμαι παλιός πελάτης με "ξέχασαν". 😝

Πάντως τα διάβασα και ζαλίστηκα... δεν έχω καταλάβει 100% πώς θα συμπληρώσουμε το πινακάκι όσοι κάναμε ενεργειακό τουρισμό. Επίσης απ'ότι καταλαβαίνω, πρέπει να πάρει βεβαίωση καταβολής απ'τη WE Energy (που έδωσε την επιδότηση προκαταβολικά) ώστε να συμπληρώσω το ποσό στο πινακάκι πριν στείλω την αίτηση στον ΗΡΩΝ.  🤪

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...