Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Sovjohn είπε

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω ή την στρούμφισα όσο δεν απαντάει η Volton για τα πεπραγμένα της;

Μπορείς να στείλεις στον ΗΡΩΝ κενό το πινακάκι... κι αν σου πούνε τίποτα, πες τους ότι στo προηγούμενο πάροχο είχες σταθερό τιμολόγιο. Θα πάρεις λοιπόν την επιδότηση στον ΗΡΩΝ και μετά αν σου στείλει η Volton ενημέρωση για υπεύθυνη δήλωση, στέλνεις και σ'αυτούς.

Κανονικά η διαδικασία γίνεται με χρονολογική σειρά εκπροσώπησης αλλά εφόσον δε ξεπερνάς το όριο de minimis δε νομίζω να έχεις θέμα.

8 ώρες πριν, MontzOlee είπε

καλησπερα παιδιά , διαβασα μερικες σελιδες αλλα οχι ολες και εχω μερικες αποριες.

Η αδερφη μου εχει μια επιχειρηση (φουρνο) αλλα δεν εχει κανει καμια υπευθυνη δηλωση ουτε εχει ενημερωθει.

Εχει επαγγελματικο ρευμα λογω του οτι μεχρι και το μηχανημα ψησιματος ειναι με ρευμα.

 

Εχει παρελθει ο χρονος υποβολης της Υ.Δ. ?

τι ακριβως αφορα με λιγα λογια ? επιπλεον ενισχυση του κρατους στους λογαρισμους ? 

Σε ποιο πάροχο είναι;

Της χρωστάνε έξτρα τεμ ή το έχει πάρει προκαταβολικά (πχ ΔΕΗ) ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για το παρακάτω? η παροχή που αναφέρει η Ελιν είναι για κοινόχρηστο χωρο πολυκατοικίας, και είμαι ο διαχειριστής..

μου είχε έρθει 1 μειλ πριν 2-3 μήνες το οποίο αγνόησα γιατί θεώρησα ότι αφορά επαγγελματικά συμβόλαια μόνο.

αφορά και για τα επαγγελματικά μεν που είναι για κοινοχρηστα δε? Γιατί γνωρίζουν ότι είναι για κοινόχρηστα. Θα τους καλέσω αύριο (τώρα είναι εκτός ωραρίου) όμως θα ήθελα να γνωρίζω τι τρέχει.

```

Αξιότιμη κυρία/ Αξιότιμε κύριε,

Σας έχουμε επανηλλειμένως ενημερώσει για την υποχρέωση σας (σύμφωνα με την ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/55413/1079) στην συμπλήρωση και υποβολή της επισυναπτόμενης Υπεύθυνης Δήλωσης προς την Εταιρεία μας. Η Υπεύθυνη Δήλωση, η οποία είναι απαραίτητο να συμπληρώσετε, προκειμένου να λάβετε την πρόσθετη επιδότηση ή οποία αποφασίστηκε με στόχο την περαιτέρω ενίσχυση της επιχείρησής σας από την Πολιτεία και εγκρίθηκε πρόσφατα για τη χώρα μας σύμφωνα με την Ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε σχέση με «το προσωρινό πλαίσιο κρίσης για τη λήψη μέτρων κρατικής ενίσχυσης με σκοπό τη στήριξη της οικονομίας μετά την επίθεση της Ρωσίας κατά της Ουκρανίας», όπως τροποποιούμενο ισχύει, (C/2022/426/1) σας επισυνάπτεται εκ νέου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Η ΕΚΚΡΕΜΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ, Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΕΝΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ AΠΟΔΟΘΕΙ.

Η συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση θα αποσταλεί στην εταιρεία μας ηλεκτρονικά στο email electricon@elin.gr το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνεχεία της ερώτησης μου,

Κάλεσα σήμερα την ζενίθ για να με ενημερώσουν για το "ΕΓΚΡΙΘΕΝ ΠΟΣΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ" που πρέπει να συμπληρώσω στην ΥΔ που κατέβασα από το site τους.

Στις οδηγίες λέει "Το ποσό για την ZeniΘ αναγράφεται στην βεβαίωση που έχετε λάβει.", της είπα ότι δεν έχω λάβει καμιά βεβαίωση και να με ενημερώσει τώρα από το τηλέφωνο το ακριβές ποσό για να στειλω την φόρμα.

Μου λεει δεν μπορω να το κάνω αυτό, θα ακολουθήσει περαιτέρω ενημέρωση από εμάς.

Έχει κάποιος άλλος άλλη συνεννόηση από ζενίθ;

 

Αναφορά σε κείμενο

ΕΓΚΡΙΘΕΝ ΠΟΣΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ: εισάγεται το συνολικό ύψος της οικονομικής ενίσχυσης σε ευρώ, που η

Επιχείρηση δικαιούται να λάβει βάσει της εγκριτικής απόφασης, συμπεριλαμβανομένων κάθε μορφής φόρων και λοιπών επιβαρύνσεων
Εφόσον η επιδότηση σας χορηγείται μέσω του λογαριασμού κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, σημειώνεται μόνο το ποσό της πρόσθεσης επιδότησης που δικαιούται να λάβει (δεν περιλαμβάνεται το ποσό της βασικής 

επιδότησης που έχει ήδη χορηγηθεί). Το συγκεκριμένο ποσό βεβαιώνεται εγγράφως από τους Προμηθευτές

Ηλεκτρικής Ενέργειας. Το ποσό για την ZeniΘ αναγράφεται στην Βεβαίωση που έχετε λάβει.

 

Επεξ/σία από HarrisCas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HarrisCas είπε

Σε συνεχεία της ερώτησης μου,

Κάλεσα σήμερα την ζενίθ για να με ενημερώσουν για το "ΕΓΚΡΙΘΕΝ ΠΟΣΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ" που πρέπει να συμπληρώσω στην ΥΔ που κατέβασα από το site τους.

Στις οδηγίες λέει "Το ποσό για την ZeniΘ αναγράφεται στην βεβαίωση που έχετε λάβει.", της είπα ότι δεν έχω λάβει καμιά βεβαίωση και να με ενημερώσει τώρα από το τηλέφωνο το ακριβές ποσό για να στειλω την φόρ

Μου λεει δεν μπορω να το κάνω αυτό, θα ακολουθήσει περαιτέρω ενημέρωση από εμάς.

Έχει κάποιος άλλος άλλη συνεννόηση από ζενίθ;

 

 

Εγώ θα σου πω να ρωτήσεις μέσω μεηλ να σου που επακριβώς τι θα συμπληρώσεις στον πίνακα 11 γιατί η κάθε εταιρία άλλα λέει. Εκανα τη δήλωση για 2 εταιρίες (άλλες) και η καθεμιά μου είπε να συμπληρώσω άλλα πράγματα. 

Πάντως βλέπω ότι μόνο η ΔΕΗ ακόμα δεν έχει στείλει ενημέρωση τέτοια. Εκεί είναι που θα γελάσουμε. Εμείς έχουμε 2 επαγγελματικά ρεύματα τα οποία εδώ και χρόνια είναι κλειστά (η επιχείρηση) αλλά κάνουμε χρήση και δεν έχουμε κάνει αλλαγή σε οικιακό. Τι δήλωση να κάνεις άραγε;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το κοινόχρηστο ρεύμα πολυκατοικίας ( ΔΕΗ Γ21 Επαγγελματικό) γνωρίζει κάποιος αν επιδοτείτε;
Είμαστε σε εταιρία διαχείρισης κοινοχρήστων αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση για τις 2 πρόσθετες επιδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2023 στις 11:46 ΜΜ, Sovjohn είπε

Στην μία και μοναδική παροχή συγγενή που έχει αυτό το θέμα, πρέπει να στείλει ΥΔ στην ΗΡΩΝ, αλλά η Volton (πάροχος που είχε για το 2022 μέχρι τον Σεπτέμβριο 2022, από 09/2022-02/2023 είχε ΗΡΩΝ) δεν στέλνει καμία βεβαίωση για το τι έκανε ή τι δεν έκανε ώστε να συμπληρώσω την ΥΔ.

2-3 φορές που έχω ξαναενοχλήσει τη Volton, απαντούν ότι θα ενημερωθώ από το αρμόδιο τμήμα (Φέτος; Δεν ξέρω, έχουν περάσει χαλαρά 3-4 μήνες απ' όταν ρώτησα).

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω ή την στρούμφισα όσο δεν απαντάει η Volton για τα πεπραγμένα της; Μήπως να την πάω στο myRAE?

Απαράδεκτη η Volton. Και σε εμένα τα ίδια κάνουν. Έχω ζητήσει την βεβαίωση από τον Φεβρουάριο και όλο απαντάνε το αίτημα σας είναι υπό επεξεργασία. Μάλλον η μόνη λύση είναι το my rae. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απέστειλα και την νεα ΥΔ που ζήτησε ο ΗΡΩΝ και αναμένω με κλασσική απάντηση ότι το ποσό προς επιστροφή είναι υπό επεξεργασία. 
ζητησαν και βεβαίωση απο τον προηγούμενο πάροχο για το διάστημα πριν τον 8ο/2022 αλλά τους απάντησα ότι ήμουν σε σταθερό τιμολόγιο επισυνάπτοντας τελικό λογαριασμό το οποίο φαίνεται να τους κάλυψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναμένω και γω κάποια ενημέρωση από τους παροχους που ήμουν για τις έξτρα τεμ δεκεμβριου 22 και Γενάρη 23,  υπάρχει σε κάποιον κάποια εξέλιξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ekrepali @1comment @korakios ή οποιοσδήποτε, ήρθε και σε μένα το mail της Elpedison για την ΥΔ, όμως έχω 2-3 απορίες:

1) Στις 8/6/23 έφυγα από Ελπέ για weenergy. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Επίσης γενικά πώς αποδίδονται αυτά, μέσω λογαριασμών ή θα υπάρξουν τραπεζικές καταθέσεις;

2) Στο email της Ελπέ λένε ότι έχουν δήθεν ήδη δώσει τα ποσά εξτρά επιδότησης για το διάστημα Απριλίου-Νοεμβρίου 2022. Κοιτάζοντας όμως τους λογαριασμούς μου αυτής της περιόδου δεν βλέπω απολύτως κανένα ποσό για εξτρά επιδότηση, μόνο την πίστωση ΤΕΜ. Μου διαφεύγει κάτι; Ένας λογαριασμός μου από τότε:

Spoiler

Invoice_Page_1.jpg.43e93790e4f23ff22ffcb2885e575f7a.jpg

Spoiler

Invoice_Page_2.jpg.484b38deb62bf4b18228f86cac94ffed.jpg

Spoiler

Invoice_Page_3.jpg.8c53a787b5ca5bd0203b65d3e1d777ff.jpg

3) Όταν πας να συμπληρώσεις, στην υπεύθυνη δήλωση έχει πάνω-πάνω μια πρόταση που λέει τα ποσά των επιδοτήσεων σας, πατήστε εδώ και εμφανίζεται το παρακάτω. Αυτοί οι μήνες ποιο έτος αφορούν; Πάλι δεν υπάρχει κανένα καταβληθέν ποσό από αυτά που λένε. Και τί ακριβώς είναι αυτά, τα ποσά που δικαιούμαι, σε ποιον "καταβλήθηκαν"; Δεν έχω πάρει τίποτα από αυτά.

Spoiler

1.jpg.ea13881d555242340cb1adf225652a24.jpg

4) Τέλος υπάρχει ο παρακάτω πίνακας στο πεδίο 11, είναι τελείως ακαταλαβίστικος με αποφάσεις, εγκρίσεις κλπ. Αυτόν τον συμπληρώνουμε ή αφορά μόνον αν έχουμε λάβει ποσά από άλλον πάροχο;

Spoiler

2.jpg.127b359114843850ed9ecbd83300e5c9.jpg

Γενικά η όλη κατάσταση είναι έτσι φτιαγμένη για να μην καταλαβαίνει κανείς τίποτα και (φυσικά) να μην δώσουν τίποτα.

Παραπέμπουν για "βοήθεια" εδώ https://www.elpedison.gr/files/1/35kVA-QA.pdf αλλά και από εκεί λίγα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 1ο λογαριασμό που ανέβασες:

- τα 0.30Ε/kwh είναι η συνολική επιδότηση Αυγούστου (0.25 η κανονική και 0.05 η έξτρα)

- τα 0.64E/KWh είναι η συνολική επιδότηση Σεπτεμβρίου (0.342 η κανονική και 0,298 η έξτρα)

Για τον Αύγουστο πήρες συνολική επιδότηση (112*0.25) + (112*0.05) = 33.6 (συν ΦΠΑ που μπαίνει παρακάτω στο λογαριασμό). Για τον Αύγουστο η έξτρα επιδότηση αποκλειστικά ήταν (112*0.05) = 5.6 * 1.06 ΦΠΑ = 5.9

Τώρα πού το βρήκαν το 9.65 στο αναλυτικό πινακάκι, θα σε γελάσω... ίσως κάνω εγώ λάθος τους υπολογισμούς. Πάντως με μια πρόχειρη ματιά, οι μήνες που αναγράφονται στο πινακάκι είναι μέχρι και τον Νοέμβριο του 2022. Αυτά ναι, τα έχεις πάρει προκαταβολικά  και πρέπει να υποβάλεις την αίτηση προκειμένου να μη τα ζητήσουν πίσω αναδρομικά.

Αν ήσουν πελάτης και τον Δεκέμβριο 2022 - Ιανουάριο 2023, ίσως σου χρωστάνε κι άλλα έξτρα ΤΕΜ. Για τον Ιανουάριο 2023 είμαι 100% σίγουρος ότι δεν έβαλαν προκαταβολικά το έξτρα τεμ (μου χρωστάνε 2 ευρώ για 1 μέρα εκπροσώπησης).

Σχετικά με το 3ο ερώτημα... συμπληρώνεις τα ποσά έξτρα τεμ που έχεις λάβει από άλλους παρόχους πχ:

Spoiler

455.jpg.3c057a8da139f46ad0e0d33ccc476406.jpg

Στην ημερομηνία καταβολής, έβαλα την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που περιείχε την εξτρα επιδότηση. Βέβαια εσύ που έχεις λάβει ένα σωρό εκκαθαριστικούς από Elpedison, μάλλον θα πρέπει να γράψεις τα ποσά σε ξεχωριστές γραμμές; Δε γνωρίζω...

Εκτός κι αν γράψεις την τωρινή ημερομηνία που σου απέστειλε η elpedison τη βεβαίωση και να βάλεις όλα τα ποσά σούμα. Πάρε τηλεφωνο και ζήτα πληροφορίες.

 

Επίσης πρέπει να βάλεις τα ποσά που έχεις πάρει από άλλες επιδοτήσεις της ΕΕ, πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο 1ο λογαριασμό που ανέβασες:

- τα 0.30Ε/kwh είναι η συνολική επιδότηση Αυγούστου (0.25 η κανονική και 0.05 η έξτρα)

- τα 0.64E/KWh είναι η συνολική επιδότηση Σεπτεμβρίου (0.342 η κανονική και 0,298 η έξτρα)

Για τον Αύγουστο πήρες συνολική επιδότηση (112*0.25) + (112*0.05) = 33.6 (συν ΦΠΑ που μπαίνει παρακάτω στο λογαριασμό). Για τον Αύγουστο η έξτρα επιδότηση αποκλειστικά ήταν (112*0.05) = 5.6 * 1.06 ΦΠΑ = 5.9

Τώρα πού το βρήκαν το 9.65 στο αναλυτικό πινακάκι, θα σε γελάσω... ίσως κάνω εγώ λάθος τους υπολογισμούς. Πάντως με μια πρόχειρη ματιά, οι μήνες που αναγράφονται στο πινακάκι είναι μέχρι και τον Νοέμβριο του 2022. Αυτά ναι, τα έχεις πάρει προκαταβολικά  και πρέπει να υποβάλεις την αίτηση προκειμένου να μη τα ζητήσουν πίσω αναδρομικά.

Αν ήσουν πελάτης και τον Δεκέμβριο 2022 - Ιανουάριο 2023, ίσως σου χρωστάνε κι άλλα έξτρα ΤΕΜ. Για τον Ιανουάριο 2023 είμαι 100% σίγουρος ότι δεν έβαλαν προκαταβολικά το έξτρα τεμ (μου χρωστάνε 2 ευρώ για 1 μέρα εκπροσώπησης).

Σχετικά με το 3ο ερώτημα... συμπληρώνεις τα ποσά έξτρα τεμ που έχεις λάβει από άλλους παρόχους πχ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

455.jpg.3c057a8da139f46ad0e0d33ccc476406.jpg

Στην ημερομηνία καταβολής, έβαλα την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που περιείχε την εξτρα επιδότηση. Βέβαια εσύ που έχεις λάβει ένα σωρό εκκαθαριστικούς από Elpedison, μάλλον θα πρέπει να γράψεις τα ποσά σε ξεχωριστές γραμμές; Δε γνωρίζω...

Εκτός κι αν γράψεις την τωρινή ημερομηνία που σου απέστειλε η elpedison τη βεβαίωση και να βάλεις όλα τα ποσά σούμα. Πάρε τηλεφωνο και ζήτα πληροφορίες.

 

Επίσης πρέπει να βάλεις τα ποσά που έχεις πάρει από άλλες επιδοτήσεις της ΕΕ, πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ

 

Εμένα η ελιν μου διευκρινησε  ότι πρέπει να βάλω τα ποσά που έχω λάβει ως ενισχυση λόγω της ενεργειακής κρίσης,δεν μου ανέφεραν για επιστρεπτεα προκαταβολή.(Παρολαυτα θα πρέπει να συμπληρώσω κι αυτά τα ποσά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, elen46 said:

Εμένα η ελιν μου διευκρινησε  ότι πρέπει να βάλω τα ποσά που έχω λάβει ως ενισχυση λόγω της ενεργειακής κρίσης,δεν μου ανέφεραν για επιστρεπτεα προκαταβολή.(Παρολαυτα θα πρέπει να συμπληρώσω κι αυτά τα ποσά?)

To σωστό βάσει ΦΕΚ είναι να γράψουμε όλες τις επιδοτήσεις που έχουμε πάρει από κονδύλια της ΕΕ απ'το 2021 και μετά..., αλλα επειδή δε πρόκειται κανείς να ελέγξει το περιεχόμενο της αίτησης και ούτως ή άλλως δε ξεπερνάνε το όριο de minimis που είναι 2 εκατομύρια, δε τα γράφουμε ώστε να ξεμπερδεύουμε απ'τους ελέγχους των παρόχων.

Εγώ παράδειγμα όταν έκανα αίτηση στη ΗΡΩΝ (2η εκπροσώπηση) δεν έγραψα στο πινακάκι της WE (1η εκπροσώπηση) γιατί δε μου είχε στείλει η WE ανάλυση των ποσών. Άφησα κενό το πινακάκι για να ξεμπερδέψω με τον ΗΡΩΝ γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο 1ο λογαριασμό που ανέβασες:

- τα 0.30Ε/kwh είναι η συνολική επιδότηση Αυγούστου (0.25 η κανονική και 0.05 η έξτρα)

- τα 0.64E/KWh είναι η συνολική επιδότηση Σεπτεμβρίου (0.342 η κανονική και 0,298 η έξτρα)

Καλά πλάκα μας κάνουν; Πώς θα κάτσω εγώ να υπολογίσω αν όντως έχω λάβει τη σωστή εξτρά επιδότηση αν τις έχουν μαζί για τόσους μήνες; Κάτι μου λέει, ότι όλη η ιστορία είναι για να στείλουμε ουσιαστικά μια "απόδειξη" ότι έχουμε λάβει σωστά την εξτρά επιδότηση για τους μήνες εκείνους, ασχέτως του τι πήραμε, για να μην έχουν εκείνοι πρόβλημα (αφού μάλλον την έχουν φάει).

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πάντως με μια πρόχειρη ματιά, οι μήνες που αναγράφονται στο πινακάκι είναι μέχρι και τον Νοέμβριο του 2022.

Μα αυτό λένε εδώ https://www.elpedison.gr/files/1/35kVA-QA.pdf (ερώτηση 2), ότι -δήθεν- τα έχουν δώσει για το διάστημα Απρίλιος 2022-Νοέμβριος 2022. Και ότι χρωστάνε μόνο Φεβρουάριο-Μάρτιο 2022 και μετά από τον Δεκέμβριο 2022. Πρόσεξε διατύπωση στην παράγραφο 2 εντωμεταξύ: Σκοπός της αίτησης είναι "η νομιμότητα και ορθότητα του υπολογισμού της ήδη χορηγηθείσας από την Elpedison πρόσθετης επιδότησης", αυτό που λέω παραπάνω δηλαδή, ουσιαστικά μας βάζουν να υπογράψουμε ότι όλα καλώς για το διάστημα Απρίλιος 2022-Νοέμβριος 2022, ενώ δεν μπορώ να ελέγξω τίποτα.

23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σχετικά με το 3ο ερώτημα... συμπληρώνεις τα ποσά έξτρα τεμ που έχεις λάβει από άλλους παρόχους πχ:

Δεν έχω ποσά από άλλους παρόχους, εκεί ήμουν σε αυτούς τους κλέφτες όλο το διάστημα. Οπότε τί συμπληρώνω εκεί; Δες λίγο το ερώτημα 11 εδώ https://www.elpedison.gr/files/1/35kVA-QA.pdf, εγώ έχω πάρει(;) μόνο μέσω του λογαριασμού/ΔΑΠΕΕΠ υποτίθεται, όχι από αλλού. Οπότε τι γράφω που; Και τι "ημερομηνία καταβολής" βάζω, αφού υποτίθεται δίνανε με τον λογαριασμό κάθε μήνα;;;!!! Θα κάτσω να βάλω έναν-έναν τον κάθε μήνα;

 

ΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!! 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...