Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ποια υπεύθυνη δήλωση. Η nrg έχει 3 πλαίσια συμπλήρωσης, το όνομα της επιχείρησης τέρμα πάνω, και τον πίνακα 10 και 11 για συμπλήρωση καδ και αφμ (πάλι της επιχείρησης/σεων). Απλά το γνήσιο υπογραφής μπήκε με το ΑΦΜ του πελάτη. 

Όπως και να έχει, ρωτάω και για τον χρονο που ίσως δούμε την επιδότηση. 

Δε ξέρω τι σου έστειλε η ΝRG... όλοι οι πάροχοι στέλνουν υπεύθυνη δήλωση με 11 παραγράφους και πινακάκια. Σε κάθε περίπτωση δηλώσατε ψευδώς ότι το τάδε ΑΦΜ έχει επιχείρηση που πλήττεται απ'την ενεργειακή κρίση... ενώ δεν έχει καν επιχείρηση.

Προφανώς η NRG θα αρκεστεί στη δήλωση σας και θα βγάλει λογαριασμό εντός 1 μήνα (τόσο έκανε ο ΗΡΩΝ) με πιστωτικό υπόλοιπο, και μετά δίνετε IBAN για να μπούν τα λεφτά. Εκτός κι αν έχετε πάρει ήδη το εξτρα τεμ προκαταβολικά...

Απο κεί και πέρα όταν / αν κάνει διασταύρωση ο ΔΑΠΕΕΠ ή κάποιος άλλος κρατικός φορές (πχ υπουργείο οικονομικών) και διαπιστωθεί ότι δώθηκε εξτρα τεμ σε ανενεργό επαγγελματικό ΑΦΜ, τότε θα σκάσει μπιλιετάκι στο taxisnet στις οφειλές εκτός ρύθμισης (αχρεωστήτως καταβληθέντα) και θα πρέπει να επιστρέψετε το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/6/2023 στις 12:02 ΠΜ, SabotazNic είπε

Επειδη ειχα ξεχασει τελειως να το κανω, για γνησιο υπογραφης ποιανου βαζουμε? Αφου ο λογαρισμος ερχεται στο χ ονομα, αυτος δεν ειναι και ο πελατης και δικαιουχος της επιδοτησης? Η επιχειρηση ειναι σε αλλο ονομα αλλα δεν αλλαξαμε ονομα στην nrg

Παρομοια κατασταση ειμαι κι εγω .Εφυγα απο την επιχειριση και εμειναν οι συνεργατες μου αλλα ο λογαριασμος εβγαινε στο δικο μου ονομα οσο δινονταν οι επιδοτησεις. Τωρα περιμένω να δω τι σκατα θα γινει ετσι μπουρδελο που τα κανανε. Εχω στειλει 100 μηνυματα σε ΥΠΕΝ ,Σκρεκα , ΥΠΟΙΚ εξηγωντας τους την κατασταση και οτι τα κανανε μπαχαλο απο τη στιγμη που δεν κανανε καμια διασταυρωση στοιχειων οταν επρεπε (επερνα επιδοτηση χωρις να εχω ΚΑΔ) ουτε προεβησαν σε καποια ενημερωση προς εμενα οτι έπαιρνα επιδοτησεις .Στη ΔΕΗ το παιζανε κινεζοι οτι δεν εχουν καποια ενημερωση απο τη μια απο την αλλη μου λεγανε οτι δεν θα ζητησουν πισω τα εξτρα τεμ που δοθηκαν. Εχω κλεισει το λογαριασμο στη ΔΕΗ εδω και 3 μηνες κανεις δε ζητησε τιποτα .  Θα συνεχιζω να τους ενοχλω μεχρι να βγαλουν μια ΚΥΑ που να περιλαμβανει και αυτες τις περιπτωσεις . Ακομα και στην πολυκατοικια που μενω δινονταν επιδοτησεις γιατι τα κοινοχρηστα ηταν σε επαγγελματικο ΑΦΜ ... τοσο αχρηστοι πια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Παρομοια κατασταση ειμαι κι εγω .Εφυγα απο την επιχειριση και εμειναν οι συνεργατες μου αλλα ο λογαριασμος εβγαινε στο δικο μου ονομα οσο δινονταν οι επιδοτησεις.

Δεν νομιζω οτι θα υπαρχει θεμα ελεγχου που λεει ο απο πανω. Απλα γραφτηκε το μαγαζι στο ονομα της συζηγου, αλλα οι παγιες εντολες συνεχιζονται απο τον ιδιο κοινο λογαριασμο των 2.

Οπως και να εχει, ισως αυριο απλα στειλω και αλλη μια αιτηση απλα αυτην την φορα με γνησιο υπογραφης της συζηγου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την elpedison τι γίνεται; Είχαν στείλει μήνυμα το Φεβρουάριο για την επιπρόσθετη επιδότηση που έλεγε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μας σχετικά με αυτό το θέμα αλλά από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, makisman1973 είπε

Θα συνεχιζω να τους ενοχλω μεχρι να βγαλουν μια ΚΥΑ που να περιλαμβανει και αυτες τις περιπτωσεις .

Δε πρόκειται να βγει ΚΥΑ που να νομιμοποιεί τις έξτρα επιδοτήσεις σε μη επαγγελματικά / ανενεργά ΑΦΜ... θα μας κράξει η κομισιόν.

7 ώρες πριν, Driver_3 είπε

Με την elpedison τι γίνεται; Είχαν στείλει μήνυμα το Φεβρουάριο για την επιπρόσθετη επιδότηση που έλεγε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μας σχετικά με αυτό το θέμα αλλά από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. 

Είναι σαν τη ΔΕΗ κι αυτοί... στο περίμενε. Δεν αναλαμβάνουν τη διαδικασία ελέγχου χιλιάδων δικαιούχων και ζητάνε απ'τη κυβέρνηση να φτιάξει πλατφόρμα ώστε ο έλεγχος να γίνει από κρατικό φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Είναι σαν τη ΔΕΗ κι αυτοί... στο περίμενε. Δεν αναλαμβάνουν τη διαδικασία ελέγχου χιλιάδων δικαιούχων και ζητάνε απ'τη κυβέρνηση να φτιάξει πλατφόρμα ώστε ο έλεγχος να γίνει από κρατικό φορέα.

 

Ηλπιζα μήπως πάρω τίποτα πριν επιστρέψει η ρήτρα και πάω ΔΕΗ. Γιατί με τις αναδρομικές ρήτρες που πλήρωσα στην elpedison δεν μένω σίγουρα. Διπλανά μαγαζιά που ήταν ΗΡΩΝ τους πιστώθηκαν τα ποσά και από εκεί που χρωστούσαν πήγαν μείον.

Επεξ/σία από Driver_3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Driver_3 είπε

Ηλπιζα μήπως πάρω τίποτα πριν επιστρέψει η ρήτρα και πάω ΔΕΗ. Γιατί με τις αναδρομικές ρήτρες που πλήρωσα στην elpedison δεν μένω σίγουρα. Διπλανά μαγαζιά που ήταν ΗΡΩΝ τους πιστώθηκαν τα ποσά και από εκεί που χρωστούσαν πήγαν μείον.

H Elpedison είναι γνωστό ότι έχει χάλια εξυπηρέτηση... ούτε καν στα αιτήματα της ΡΑΕ δεν απαντάνε πλέον. Εμένα ευτυχώς μου χρωστάνε 1 μέρα επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2023 στις 11:19 ΠΜ, elen46 είπε

Επικοινωνησα χθες με elin για τα εξτρα τεμ δεκεμβριου 22 και γεναρη 23 μεσω μειλ και μου απαντησαν οτι ακομα δεν υπαρχει κατι επισημο και πως οταν εκδοθει νεο ΦΕΚ θα ενημερωθει για τη διαδικασια ολο το πελατολογιο.Αρα για την ωρα περιμενουμε?

Μίλησα σήμερα μαζί τους... μου είπανε ότι δεν έχουν διεκπεραιώσει ακόμα τις υπεύθυνες δηλώσεις ώστε να εκδώσουν λογαριασμούς με τη πρόσθετη επιδότηση κι ότι θα το πράξουν μέχρι τις 31/12/2023 (!!!) όπως ορίζει η ΚΥΑ.

Spoiler

4.jpg.43f2ec67b64e4ed9740954070c10414d.jpg

Άποψη μου είναι πως το ερμηνεύουν λάθος καθώς η προθεσμία μέχρι 31/12 αναφέρεται γενικά κι αόριστα (προφανώς αφορά μελλοντικές καταναλώσεις και πρόσθετες επιδοτήσεις που πιθανώς να ανακοινωθούν για μήνες που δε περιλαμβάνονται στην αρχική ή την τροποποιητική ΚΥΑ).

Όμως στο Άρθρο 4, παρ4 γράφει ξεκάθαρα ότι για λογαριασμούς κατανάλωσης που έχουν ήδη εκδοθεί, η επιδότηση πρέπει να εφαρμόζεται εντός 1 μήνα απ'την έκδοση της ΚΥΑ (ή για μήνες που δεν περιλαμβάνονται στην αρχική ΚΥΑ, εννοείται εντός 1 μήνα απ'την έκδοση της τροποποιητικής ΚΥΑ). Συνεπώς εμείς που έχουμε λάβει λογαριασμούς περιμένουμε ακόμα την επιδότηση Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου... κανονικά πρέπει να λάβουμε έκτακτο λογαριασμό μέχρι τις 19/6, δηλαδή εντός 1 μήνα από την έκδοση της τροποποιητικής ΚΥΑ που εγκρίνει τις επιδοτήσεις για τους συγκεκριμένους μήνες.

Τους έγραψα ένα mail εξηγώντας πολύ αναλυτικά τα παραπάνω και ζήτησα να κοινοποιηθεί στο νομικό τους τμήμα, καθώς ένας απλός υπάλληλος στο τμήμα τιμολόγησης δεν είναι αρμόδιος να ερμηνεύσει το νόμο. Αν έχω κάποια εξέλιξη θα ενημερώσω. Αν όχι, τότε να μας ευχηθώ από τώρα καλά Χριστούγεννα. 🌲

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μίλησα σήμερα μαζί τους... μου είπανε ότι δεν έχουν διεκπεραιώσει ακόμα τις υπεύθυνες δηλώσεις ώστε να εκδώσουν λογαριασμούς με τη πρόσθετη επιδότηση κι ότι θα το πράξουν μέχρι τις 31/12/2023 (!!!) όπως ορίζει η ΚΥΑ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4.jpg.43f2ec67b64e4ed9740954070c10414d.jpg

Άποψη μου είναι πως το ερμηνεύουν λάθος καθώς η προθεσμία μέχρι 31/12 αναφέρεται γενικά κι αόριστα (προφανώς αφορά μελλοντικές καταναλώσεις και πρόσθετες επιδοτήσεις που πιθανώς να ανακοινωθούν για μήνες που δε περιλαμβάνονται στην αρχική ή την τροποποιητική ΚΥΑ).

Όμως στο Άρθρο 4, παρ4 γράφει ξεκάθαρα ότι για λογαριασμούς κατανάλωσης που έχουν ήδη εκδοθεί, η επιδότηση πρέπει να εφαρμόζεται εντός 1 μήνα απ'την έκδοση της ΚΥΑ (ή για μήνες που δεν περιλαμβάνονται στην αρχική ΚΥΑ, εννοείται εντός 1 μήνα απ'την έκδοση της τροποποιητικής ΚΥΑ). Συνεπώς εμείς που έχουμε λάβει λογαριασμούς περιμένουμε ακόμα την επιδότηση Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου... κανονικά πρέπει να λάβουμε έκτακτο λογαριασμό μέχρι τις 19/6, δηλαδή εντός 1 μήνα από την έκδοση της τροποποιητικής ΚΥΑ που εγκρίνει τις επιδοτήσεις για τους συγκεκριμένους μήνες.

Τους έγραψα ένα mail εξηγώντας πολύ αναλυτικά τα παραπάνω και ζήτησα να κοινοποιηθεί στο νομικό τους τμήμα, καθώς ένας απλός υπάλληλος στο τμήμα τιμολόγησης δεν είναι αρμόδιος να ερμηνεύσει το νόμο. Αν έχω κάποια εξέλιξη θα ενημερώσω. Αν όχι, τότε να μας ευχηθώ από τώρα καλά Χριστούγεννα. 🌲

 

Ευχαριστω για την ενημερωση,αρα απο ο,τι καταλαβαινω για τους μηνες που με ενδιαφερει(ιανουαριο 23 και δεκεμβριο 22)δεν εχει βγει καποιο ΦΕΚ ή δεν εχουν στελει ακομη υπευθυνες δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elen46 είπε

Ευχαριστω για την ενημερωση,αρα απο ο,τι καταλαβαινω για τους μηνες που με ενδιαφερει(ιανουαριο 23 και δεκεμβριο 22)δεν εχει βγει καποιο ΦΕΚ ή δεν εχουν στελει ακομη υπευθυνες δηλωσεις.

Μα έχει βγει ΦΕΚ (ΚΥΑ) και γι'αυτούς τους μήνες, το ανέφερα πάνω. Παραθέτω κάτω τα 2 PDF, ένα της αρχικής ΚΥΑ που έχει τις επιδοτήσεις μέχρι Νοέμβριο και το άλλο της τροποποιητικής που έχεις τις επιδοτήσεις Δεκεμβρίου - Ιανουαρίου. Βάζω και σε spoiler το κομμάτι που αναλύει την επιδότηση.

Spoiler

4.jpg.643e2a4bd02fb87dcef2f191f1131a67.jpg

Εγώ είχα στείλει υπεύθυνη δήλωση (για τη 1 μέρα του Νοεμβρίου), δε χρειάζεται να ξαναστείλω.

Eσύ πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν το πρότυπο που πρέπει να συμπληρώσεις / υπογράψεις.

Και μετά επιμένεις να ολοκληρώσουν τον έλεγχο και να εκδώσουν λογαριασμό εντός 30 ημερών, όχι μέχρι 31/12.

Αρχική ΚΥΑ - Αριθμ. ΥΠΕΝΔΗΕ1524.pdf Τροποποιητική ΚΥΑ - Αριθμ. ΥΠΕΝΔΗΕ554131079.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μα έχει βγει ΦΕΚ (ΚΥΑ) και γι'αυτούς τους μήνες, το ανέφερα πάνω. Παραθέτω κάτω τα 2 PDF, ένα της αρχικής ΚΥΑ που έχει τις επιδοτήσεις μέχρι Νοέμβριο και το άλλο της τροποποιητικής που έχεις τις επιδοτήσεις Δεκεμβρίου - Ιανουαρίου. Βάζω και σε spoiler το κομμάτι που αναλύει την επιδότηση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.643e2a4bd02fb87dcef2f191f1131a67.jpg

Εγώ είχα στείλει υπεύθυνη δήλωση (για τη 1 μέρα του Νοεμβρίου), δε χρειάζεται να ξαναστείλω.

Eσύ πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν το πρότυπο που πρέπει να συμπληρώσεις / υπογράψεις.

Και μετά επιμένεις να ολοκληρώσουν τον έλεγχο και να εκδώσουν λογαριασμό εντός 30 ημερών, όχι μέχρι 31/12.

Αρχική ΚΥΑ - Αριθμ. ΥΠΕΝΔΗΕ1524.pdf 201.12 kB · 0 downloads Τροποποιητική ΚΥΑ - Αριθμ. ΥΠΕΝΔΗΕ554131079.pdf 130.59 kB · 0 downloads

Εγω ημουν σε κυμαινομενο απο 28/12/22-4/01/23 στην προτεργια και απο 5/01/23 εως σημερα στην ελιν.Τους εχω ενοχλησει και τους δυο για τις εξτρα επιδοτησεις και μου ανεφεραν οτι μολις εκδοθει η ΚΥΑ θα με ενημερωσουν και θα προβουν στις απαραιτητες διαδικασιες.Να τους ξαναενοχλησω παραθετοντας κατι αλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παραθέτεις το PDF της τροποποιητικής ΚΥΑ που ανέβασα πάνω. 19/5 ψηφίστηκε.

 

Ευχαριστω και παλι,θα τους στειλω αυριο την αποφαση και ελπιζω να υπαρξει ανταποκριση.Θα ποσταρω για οτιδηποτε προκυψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μία και μοναδική παροχή συγγενή που έχει αυτό το θέμα, πρέπει να στείλει ΥΔ στην ΗΡΩΝ, αλλά η Volton (πάροχος που είχε για το 2022 μέχρι τον Σεπτέμβριο 2022, από 09/2022-02/2023 είχε ΗΡΩΝ) δεν στέλνει καμία βεβαίωση για το τι έκανε ή τι δεν έκανε ώστε να συμπληρώσω την ΥΔ.

2-3 φορές που έχω ξαναενοχλήσει τη Volton, απαντούν ότι θα ενημερωθώ από το αρμόδιο τμήμα (Φέτος; Δεν ξέρω, έχουν περάσει χαλαρά 3-4 μήνες απ' όταν ρώτησα).

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω ή την στρούμφισα όσο δεν απαντάει η Volton για τα πεπραγμένα της; Μήπως να την πάω στο myRAE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδιά , διαβασα μερικες σελιδες αλλα οχι ολες και εχω μερικες αποριες.

Η αδερφη μου εχει μια επιχειρηση (φουρνο) αλλα δεν εχει κανει καμια υπευθυνη δηλωση ουτε εχει ενημερωθει.

Εχει επαγγελματικο ρευμα λογω του οτι μεχρι και το μηχανημα ψησιματος ειναι με ρευμα.

 

Εχει παρελθει ο χρονος υποβολης της Υ.Δ. ?

τι ακριβως αφορα με λιγα λογια ? επιπλεον ενισχυση του κρατους στους λογαρισμους ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...