Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, 1comment είπε

Με ενημέρωσαν απο Ηρων τα γνωστα, ότι αναμένω μέσα στο επόμενο διάστημα. 

Θα στα δώσουν... απ'ότι κατάλαβα διαχειρίζονται τις αιτήσεις 100% χειροκίνητα.

Επί τη ευκαιρία κοίτα εδώ τι βρήκα.  😄

Στις 18/10/2022 στις 8:15 ΜΜ, ekrepali είπε

@1comment όταν μπει η συνέπεια στον ΗΡΩΝ και η επιδότηση ολόκληρη, το τελικό κόστος για Σεπτέμβρη θα είναι χαμηλότερο απ'τη WE.

Έπρεπε να περάσουν 6 μήνες για να μηδενίσει η χρέωση του Σεπτέμβρη, αλλά τα καταφέραμε. Είδες που είχαμε όφελος τελικά... 😛

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

https://energypress.gr/news/apofasi-tis-komision-xekleidonei-tin-epistrofi-stoys-promitheytes-reymatos-ton-epidotiseon-poy

Συνοπτικά:

- Μέχρι αύριο θα βγει καινούργια ΚΥΑ που θα περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις Δεκέμβριος 2022 - Ιανουάριος 2023 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις και μέχρι Ιούνιο 2023 για αγρότες.

- Μάλλον η διαδικασία (με τις υπεύθυνες δηλώσεις) θα παραμείνει ως έχει.

Επίσης στο άρθρο γίνεται αναφορά στα ποσά που έλαβαν παροχές που δε δικαιούνται την επιδότηση... θα δούμε αύριο αν θα γραφτεί κάτι στη ΚΥΑ περί επιστροφής χρημάτων απ'τους καταναλωτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα στη ΔΕΗ να μου δωσει αναλυτικα την επιδοτηση που ειχα λαβει στο διαστημα Φλεβαρη-Σεπτεμβρη οσο ημουν στην εταιρια, συμφωνα με τα δεδομενα που μου ζητησε η ΗΡΩΝ, και μου λενε οτι ειναι ακομα υπο διερευνηση τον τροπο ενημερωσης μου για την επιδοτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2023 στις 2:26 ΜΜ, ekrepali είπε

Συνοπτικά:

- Μέχρι αύριο θα βγει καινούργια ΚΥΑ που θα περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις Δεκέμβριος 2022 - Ιανουάριος 2023 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις και μέχρι Ιούνιο 2023 για αγρότες.

- Μάλλον η διαδικασία (με τις υπεύθυνες δηλώσεις) θα παραμείνει ως έχει.

Επίσης στο άρθρο γίνεται αναφορά στα ποσά που έλαβαν παροχές που δε δικαιούνται την επιδότηση... θα δούμε αύριο αν θα γραφτεί κάτι στη ΚΥΑ περί επιστροφής χρημάτων απ'τους καταναλωτές.

τελικά βγήκε ΚΥΑ ? γιατι ψαχνω και δε βρισκω κατι.

επισης διαβασα σε αρθρο πριν ενα μήνα αυτο :

Εδώ και μήνες οι προμηθευτές ζητούν την τροποποίηση της ΚΥΑ και την απεμπλοκή τους από τη διαδικασία, προτείνοντας τη δημιουργία μια ηλεκτρονικής πλατφόρμας που θα διαχειρίζεται ο ΔΑΠΕΕΠ. Στην πλατφόρμα αυτή, όλοι οι πάροχοι θα εισφέρουν τα στοιχεία των πελατών που έλαβαν τις επιδοτήσεις και οι εταιρίες που είναι δικαιούχοι των επιδοτήσεων θα υποβάλουν στον ΔΑΠΕΕΠ υπεύθυνες δηλώσεις για τις επιδοτήσεις που έχουν λάβει.  Η εκκαθάριση θα γίνει από κρατικό φορέα και όχι από ιδιωτικές εταιρίες. Μάλιστα, οι προμηθευτές έχουν προτείνει να χρηματοδοτήσουν οι ίδιοι τη δημιουργία της πλατφόρμας.

Ο ΔΑΠΕΕΠ φαίνεται όμως πως δεν μπορεί, ίσως λόγω της υποστελέχωσής του, ή δεν επιθυμεί να αναλάβει το έργο αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2023 στις 1:29 ΠΜ, makisman1973 είπε

τελικά βγήκε ΚΥΑ ? γιατι ψαχνω και δε βρισκω κατι.

 

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/kya-upen-dee-55413-1079-2023.html

Για μικρομεσαίες επιχειρήσεις ως 35kva και αρτοποία ανεξαρτήτως kva (επιδοτούμενη κατανάλωση ως 2000kw το μήνα)... 0.149 για Δεκέμβριο, 0.158 για Ιανουάριο. H υπόλοιποι μήνες μηδενικοί, όπως είχε ανακοινωθεί.

Τα αγροτικά επιδοτούνται μέχρι Ιούνιο.

Εγώ έχω στείλει αίτηση στην Ελίν εδώ και 40 μέρες. Μου χρωστάνε 1 μέρα απ'το Νοέμβριο και τώρα θα πρέπει να πληρώσουν και Δεκέμβρη και Γενάρη. Κι η Elpedison μου χρωστάει 1 μέρα του Γενάρη (16kw)... θα πρέπει να κάνω κι εκεί αίτηση για να λάβω €2.68. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινει η επιστροφη των εξτρα τεμ θα πρεπει να επικοινωνησουμε μονοι μας με τον παροχο ή περιμενουμε να μας ενημερωσουν αυτοι(προηγουμενος παροχος protergia για δεκεμβριο 2022 και υφισταμενος ελιν απο 5 γεναρη 2023)μιας και εκδοθηκε η ΚΥΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elen46 είπε

Για να γινει η επιστροφη των εξτρα τεμ θα πρεπει να επικοινωνησουμε μονοι μας με τον παροχο ή περιμενουμε να μας ενημερωσουν αυτοι(προηγουμενος παροχος protergia για δεκεμβριο 2022 και υφισταμενος ελιν απο 5 γεναρη 2023)μιας και εκδοθηκε η ΚΥΑ.

Τους ενοχλείς εσύ, για να σε ενημερώσουν αυτοί επίσημα (αποστολή υπεύθυνησης δήλωσης) και μετά να τη συμπληρώσεις και να τη στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 9:41 ΜΜ, ekrepali είπε

Τους ενοχλείς εσύ, για να σε ενημερώσουν αυτοί επίσημα (αποστολή υπεύθυνησης δήλωσης) και μετά να τη συμπληρώσεις και να τη στείλεις.

Επικοινωνησα χθες με elin για τα εξτρα τεμ δεκεμβριου 22 και γεναρη 23 μεσω μειλ και μου απαντησαν οτι ακομα δεν υπαρχει κατι επισημο και πως οταν εκδοθει νεο ΦΕΚ θα ενημερωθει για τη διαδικασια ολο το πελατολογιο.Αρα για την ωρα περιμενουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elen46 είπε

Επικοινωνησα χθες με elin για τα εξτρα τεμ δεκεμβριου 22 και γεναρη 23 μεσω μειλ και μου απαντησαν οτι ακομα δεν υπαρχει κατι επισημο και πως οταν εκδοθει νεο ΦΕΚ θα ενημερωθει για τη διαδικασια ολο το πελατολογιο.Αρα για την ωρα περιμενουμε?

19/5 εκδόθηκε... κάτσε να τους στείλω ένα mail

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα ξεχασει τελειως να το κανω, για γνησιο υπογραφης ποιανου βαζουμε? Αφου ο λογαρισμος ερχεται στο χ ονομα, αυτος δεν ειναι και ο πελατης και δικαιουχος της επιδοτησης? Η επιχειρηση ειναι σε αλλο ονομα αλλα δεν αλλαξαμε ονομα στην nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 12:02 ΠΜ, SabotazNic είπε

Επειδη ειχα ξεχασει τελειως να το κανω, για γνησιο υπογραφης ποιανου βαζουμε? Αφου ο λογαρισμος ερχεται στο χ ονομα, αυτος δεν ειναι και ο πελατης και δικαιουχος της επιδοτησης? Η επιχειρηση ειναι σε αλλο ονομα αλλα δεν αλλαξαμε ονομα στην nrg

Ο λογαριασμός πρέπει να είναι σε ΑΦΜ του ιδιοκτήτη ή μετόχου της επιχείρησης. Μόνο αυτοί δικαιούνται την επιδότηση.

Αν ο λογαριασμός έρχεται σε ξεκάρφωτο όνομα, τότε σκούρα τα πράγματα. Μόνο αυτός μπορεί να κάνει υπεύθυνη δήλωση αλλά απ'τη στιγμή που δεν είναι δικαιούχος, η δήλωση θα είναι ψευδής. Μπορεί και να πάρει τα λεφτά καθώς η διαδικασία είναι χειροκίνητη και μπάζει από παντού, αλλά σε πιθανή μελλοντική διασταύρωση θα υπάρχει πρόβλημα και θα ζητηθούν τα λεφτά πίσω.

Αντιστοίχως έχετε πάρει την έξτρα επιδότηση προκαταβολικά (στους λογαριασμούς με το ξεκάρφωτο ΑΦΜ) και δε κάνετε υπεύθυνη δήλωση (όπως είπα πάνω δε μπορείτε να στείλετε γιατί θα είναι ψευδής) τότε και πάλι ο πάροχος θα ζητήσει πίσω τα λεφτά που έχει προκαταβάλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο λογαριασμός πρέπει να είναι σε ΑΦΜ του ιδιοκτήτη ή μετόχου της επιχείρησης. Μόνο αυτοί δικαιούνται την επιδότηση.

Αν ο λογαριασμός έρχεται σε ξεκάρφωτο όνομα, τότε σκούρα τα πράγματα. Μόνο αυτός μπορεί να κάνει υπεύθυνη δήλωση αλλά απ'τη στιγμή που δεν είναι δικαιούχος, η δήλωση θα είναι ψευδής. Μπορεί και να πάρει τα λεφτά καθώς η διαδικασία είναι χειροκίνητη και μπάζει από παντού, αλλά σε πιθανή μελλοντική διασταύρωση θα υπάρχει πρόβλημα και θα ζητηθούν τα λεφτά πίσω.

Αντιστοίχως έχετε πάρει την έξτρα επιδότηση προκαταβολικά (στους λογαριασμούς με το ξεκάρφωτο ΑΦΜ) και δε κάνετε υπεύθυνη δήλωση (όπως είπα πάνω δε μπορείτε να στείλετε γιατί θα είναι ψευδής) τότε και πάλι ο πάροχος θα ζητήσει πίσω τα λεφτά που έχει προκαταβάλει.

 

Ακομα και στην ΚΥΑ αναφέρει ότι δικαιούχοι είναι οι πελάτες με επαγγελματικό λογαριασμό, όχι ταυτόχρονα και ιδιότητες της επιχείρησης. Η επιχείρηση ήταν στο 1ο όνομα, και μεταφέρθηκε στο 2ο και δεν αλλάξαμε μόνο στην nrg το όνομα. (ζευγάρι) 

Οπως και να έχει, αν την πάρουμε την επιδότηση, θα το δούμε ως πιστωτικό σε επόμενο λογαριασμό? Με την λογική ότι το έκανα πριν 4 μέρες, και νομίζω ημ έκδοσης κάπου στις 15, παίζει ο Ιούνιος ή πάμε για Ιούλιο και μετά? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και στην ΚΥΑ αναφέρει ότι δικαιούχοι είναι οι πελάτες με επαγγελματικό λογαριασμό, όχι ταυτόχρονα και ιδιότητες της επιχείρησης. Η επιχείρηση ήταν στο 1ο όνομα, και μεταφέρθηκε στο 2ο και δεν αλλάξαμε μόνο στην nrg το όνομα. (ζευγάρι) 

Οπως και να έχει, αν την πάρουμε την επιδότηση, θα το δούμε ως πιστωτικό σε επόμενο λογαριασμό? Με την λογική ότι το έκανα πριν 4 μέρες, και νομίζω ημ έκδοσης κάπου στις 15, παίζει ο Ιούνιος ή πάμε για Ιούλιο και μετά? 

Kάτσε και διάβασε όλες τις προϋποθέσεις και τι ακριβώς υπογράφεις στην υπεύθυνη δήλωση πχ στην παράγραφο 4:

"Η επιχείρηση πλήτεται από την ενεργειακή κρίηση".

Το AΦΜ που έχετε στην NRG δεν έχει πλέον επιχειρηματική δραστηριότητα, άρα δε δικαιούται έξτρα επιδότηση.

Ή στη παράγραφο 10: "Η ατομική επιχείρηση έχει τα εξής στοιχεία:"

Από κάτω στο πινακάκι έχει ΑΦΜ, Επωνυμία, ΚΑΔ.

Πλέον όμως δεν υπάρχει τέτοια επιχείρηση.

Οτιδήποτε άλλο το έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kάτσε και διάβασε όλες τις προϋποθέσεις και τι ακριβώς υπογράφεις στην υπεύθυνη δήλωση πχ στην παράγραφο 4:

"Η επιχείρηση πλήτεται από την ενεργειακή κρίηση".

Το AΦΜ που έχετε στην NRG δεν έχει πλέον επιχειρηματική δραστηριότητα, άρα δε δικαιούται έξτρα επιδότηση.

Ή στη παράγραφο 10: "Η ατομική επιχείρηση έχει τα εξής στοιχεία:"

Από κάτω στο πινακάκι έχει ΑΦΜ, Επωνυμία, ΚΑΔ.

Πλέον όμως δεν υπάρχει τέτοια επιχείρηση.

Οτιδήποτε άλλο το έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες...

 

Ποια υπεύθυνη δήλωση. Η nrg έχει 3 πλαίσια συμπλήρωσης, το όνομα της επιχείρησης τέρμα πάνω, και τον πίνακα 10 και 11 για συμπλήρωση καδ και αφμ (πάλι της επιχείρησης/σεων). Απλά το γνήσιο υπογραφής μπήκε με το ΑΦΜ του πελάτη. 

Όπως και να έχει, ρωτάω και για τον χρονο που ίσως δούμε την επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...