Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πόσες φορές το έχεις πει αυτό. 😄 

Και να σου πω λίγο με νοιάζει το πότε θα μας τα δώσουν. Με νοιάζει κυρίως ότι ακόμα δεν έχω κάνει την αίτηση της we περιμένοντας τα στοιχεία του Ηρων γιατί εγώ θέλω να είμαι εντάξει απέναντι σε όλους, ειδικά στη we (και στην κάθε εταιρία) που προκατέβαλε τις επιδοτήσεις από την τσέπη της. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, 1comment είπε

Και να σου πω λίγο με νοιάζει το πότε θα μας τα δώσουν.

@korakios Μίλησα με ΡΑΕ. Δεν είναι αρμόδιοι για διαμεσολάβηση σε μεμονομένα αιτήματα, συνεπώς ακόμα και τα πρωτοκολλημένα αιτήματα διαμεσολάβησης πάνε στο βρόντο. Το μόνο που κάνει η ΡΑΕ είναι ομαδοποίηση αιτημάτων / παραπόνων ώστε να δώσουν οδηγίες στους παρόχους ή να υποβάλλουν ποινικές κυρώσεις. Εξήγησα στον εκπρόσωπο ότι δε γίνεται να ολοκληρώσω το αίτημα στο Myrae (πράσινο) εφόσον δεν υπάρχει επίλυση... οπότε του έδωσα τον κωδικό του αιτήματος, το κατέγραψε (ότι ο ΗΡΩΝ δε πληρώνει το έξτρα ΤΕΜ ενώ έχω αποστείλει την αίτηση εδώ και 40 μέρες) και μου είπε πως αν υπάρχουν/υπάρξουν κι άλλα παράπονα καταναλωτών τότε θα μεσολαβήσουν.

Οπότε όσοι είστε ΗΡΩΝ... κάντε αίτημα στο myrae (αν δεν έχετε κάνει ήδη) κι αν έχει περάσει 1 μήνας απ'την υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης, πάρτε τηλέφωνο τη ΡΑΕ (210 37 27 400) και δώστε τα στοιχεία σας και τον κωδικό αιτήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 10:33 ΜΜ, ekrepali είπε

Στο πίνακα 11 συμπληρώνεις:

α) Τις έξτρα επιδοτήσεις που έλαβες από τρίτους παρόχους (σε κυμαινόμενα προγράμματα)

β) Άλλες επιδοτήσεις που έχεις λάβει από προγράμματα της ΕΕ (πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ)

Ενημερωτικά, μόλις επικοινώνησα με nrg. Αφορά μόνο για επιδοτήσεις από παροχους ρεύματος. Δεν συμπληρώνεις κρατικές επιδοτήσεις κτλ. 

Οπότε και εμείς το αφήνουμε κενό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ενημερωτικά, μόλις επικοινώνησα με nrg. Αφορά μόνο για επιδοτήσεις από παροχους ρεύματος. Δεν συμπληρώνεις κρατικές επιδοτήσεις κτλ. 

Οπότε και εμείς το αφήνουμε κενό

O κάθε πάροχος λέει διαφορετικά πράγματα. Εγώ και στον ΗΡΩΝ και στη WE έκανα ό,τι μου είπαν για να ξεμπερδεύω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω μόνο η ελίν δεν έχει κάνει κάποια ενέργεια. Τους πήρα τηλέφωνο πριν 10 μέρες που βγήκε ο πρώτος λογαριασμός και μου είπαν κάποια στιγμή στο μέλλον θα σας στείλουμε μια υπεύθυνη δήλωση. Άλλοι πάροχοι έχουν στείλει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτήν την αίτηση της nrg? Μου ήρθε και μένα email!
Ξεκίνησε η εκπροσώπησή μου στην nrg στις 8 Μαρτίου 2022 άρα έως 31 Μαρτίου 2022 είναι 23 μέρες.

1) Τους πήρα τηλέφωνο και τους εξήγησα πως δεν την δικαιούμαι καθώς τον Μάρτιο του 2022 ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα! Δικαιούνται και τα σταθερά προγράμματα έξτρα επιδότηση? Θα με τρελάνουν?

2) Τους ρώτησα τι συμπληρώνουμε στην αίτηση στον πίνακα 11 και μου έλεγαν πως υπάρχουν οδηγίες κτλ...

3) Ξαναπήρα πριν λίγο και μου είπαν να απευθυνθώ καλύτερα σε λογιστή για την συμπλήρωση. Εμείς βλέπουμε στο σύστημα πως την δικαιούστε την επιδότηση  λέει.... Μα αφού τον Μάρτιο ήμουν στο Fixed τους λέω? Πώς γίνεται αυτό?

Μπάχαλο, απλά.

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2023 στις 1:51 ΜΜ, ekrepali είπε

  

 

Το ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης) είναι η κρατική επιδότηση. Χωρίζεται σε βασικό ΤΕΜ το οποίο δικαιούνται όλοι (ακόμα και παροχές κοινοχρήστως) και έξτρα ΤΕΜ το οποίο δικαιούνται μόνο οι ιδιοκτήτες / μέτοχοι επιχειρήσεων (αυτοί που έχουν τις παροχές στο όνομα τους).

Παράδειγμα για το Σεπτέμβριο ανακοινώθηκε επιδότηση 0.604Ε/kwh... εκ των οποίων τα 0.342Ε/kwh δώθηκαν απ'το κράτος (βασικό ΤΕΜ) και τα υπόλοιπα 0.262 είναι το έξτρα ΤΕΜ το οποίο χρηματοδοτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση. Αντιστοίχως πχ το Νοέμβριο ανακοινώθηκε επιδότηση 0.20Ε/kwh, εκ των οποίων τα 0.05Ε/kwh δώθηκαν απ'το κράτος (βασικό ΤΕΜ) και τα υπόλοιπα 0.15Ε/kwh χρηματοδοτούνται απ'την Ευρωπαική Ένωση.

Η ΔΕΗ και πολλοί άλλοι πάροχοι απέδιδαν στους καταναλωτές το σύνολο της επιδότησης (δηλαδή πλήρωναν και το έξτρα τεμ προκαταβολικά για το οποίο όμως ψηφίστηκε ΦΕΚ μόλις πρόσφατα... τον Ιανουάριο του 2023 με συγκεκριμένες οδηγίες και κριτήρια χορήγησης. Η ΔΕΗ μάλιστα δεν έκανε καν διαχωρισμό βασικού και έξτρα τεμ... πετούσε μαζί όλο το ποσό της επιδότησης σαν σύνολο.

Συνεπώς εσύ (που έχεις το λογαριασμό της ΔΕΗ στο όνομα σου) έχεις λάβει χρήματα (έξτρα τεμ) τα οποία δεν τα δικαιούσαι. Θεωρητικά αν η κατανάλώση είναι 1000kw το μήνα... τότε σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές  έχεις λάβει 262 ευρώ έξτρα τεμ για τον Σεπτέμβριο, 150 ευρώ έξτρα τεμ για το Νοέμβριο κλπ.

Σου επισυνάπτω το ΦΕΚ για να δεις τις επιδοτήσεις ανά μήνα (Άρθρο 3, παράγραφος 2). Κι αυτά φαντάσου είναι μέχρι το Νοέμβριο. Υπάρχουν κι άλλα έξτρα ΤΕΜ που είναι σε εκκρεμότητα απ'το Δεκέμβριο του 2022 μέχρι σήμερα. Κάποια στιγμή λοιπόν θα σου ζητήσει η ΔΕΗ να στείλεις υπεύθυνη δήλωση για να διαπιστωθεί αν είσαι όντως δικαιούχος κι εκεί θα υπάρξει θέμα. Θεωρητικά μπορείς να κάνεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση... αλλά κάποια στιγμή θα φανεί στον ΔΑΕΠΕΕΠ ή σε όποιον άλλο φορέα αναλάβει τη διαχείρηση ότι το τάδε ΑΦΜ (που δεν έχει επαγγελματική δραστηριότητα το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) πήρε τόσα χρήματα από επιδοτήσεις.

Εκτός κι αν αυτή τη στιγμή έχεις κάποια άλλη επιχείρηση... οπότε ίσως και να μη χτυπήσε red flag το ΑΦΜ σου. Ίσως όμως χτυπήσει red flag αν προβλέψουν να κάνουν διασταύρωση του ΑΦΜ με τον μετρητή της ΔΕΗ (σύμφωνα δηλαδή με το μισθωτήριο).

καλημερα , επανερχομαι στο θεμα γιατι ακομα παλευω να βγαλω ακρη. Καναμε αλλαγη ονοματος , η δεη μου εβγαλε τελικο λογαριασμο αλλα δεν μου ζητηθηκε να υπογραψω κανενα χαρτί για τις επιδοτησεις ΤΕΜ. Αυτό τώρα τι σημαινει ως προς τις επιδοτησεις που χρεωθηκαν στο ονομα μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπηκα πριν λίγο στο λογαριασμό μου στον ηρων και είδα οτι εχει εκδοθεί πιστωτικό απο τις 31/3

λογικά είναι το εξτρα τεμ που περιμέναμε.

δεν μου εχει έρθει ακόμα mail ούτε μπορώ να δω ακόμα το λογαριασμό

αντε να τα πάρουμε ολοι σιγά σιγά γιατι αρκετά τραβηξε ολο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vpanos1 είπε

μπηκα πριν λίγο στο λογαριασμό μου στον ηρων και είδα οτι εχει εκδοθεί πιστωτικό απο τις 31/3

λογικά είναι το εξτρα τεμ που περιμέναμε.

δεν μου εχει έρθει ακόμα mail ούτε μπορώ να δω ακόμα το λογαριασμό

αντε να τα πάρουμε ολοι σιγά σιγά γιατι αρκετά τραβηξε ολο αυτο

Eμένα μου έστειλαν και mail... μάλλον επειδή είχα ζητήσει βεβαίωση επανελλημένως.

@1comment @Mariannatzouma

Spoiler


fd.jpg.4726464e4c10e43a247bee46582a5324.jpg

image.png.94739527567bfc060f9188a58e1f0254.png

 


Yπενθυμίζω σε ΙΒΑΝ της Πειραιώς είναι δωρεάν το έμβασμα, στις άλλες τράπεζες χρεώνουν 3 ευρώ προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2023 στις 7:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Eμένα μου έστειλαν και mail... μάλλον επειδή είχα ζητήσει βεβαίωση επανελλημένως.

@1comment @Mariannatzouma

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

fd.jpg.4726464e4c10e43a247bee46582a5324.jpg

 

image.png.94739527567bfc060f9188a58e1f0254.png

 

 

Yπενθυμίζω σε ΙΒΑΝ της Πειραιώς είναι δωρεάν το έμβασμα, στις άλλες τράπεζες χρεώνουν 3 ευρώ προμήθεια.

Εμένα τίποτα απολύτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εμένα τίποτα απολύτως...

Πότε είχες κάνει την αίτηση; Εγώ 6/2.

Εσύ @vpanos1 θυμάσαι πότε την έστειλες; Eπίσης είσαι ακόμα πελάτης ΗΡΩΝ ή έχεις φύγει;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πότε είχες κάνει την αίτηση; Εγώ 6/2.

Εσύ @vpanos1 θυμάσαι πότε την έστειλες;

5/2. Βαρέθηκα να ανοίγω συνέχεια αιτήματα στη ΡΑΕ για αυτή την τραγική εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, 1comment είπε

5/2. Βαρέθηκα να ανοίγω συνέχεια αιτήματα στη ΡΑΕ για αυτή την τραγική εταιρία. 

31/1 εφυγα αρχες δεκεμβριου

Επεξ/σία από vpanos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...