Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/3/2023 στις 12:10 ΠΜ, marios1515 είπε

Άρα στο συνήγορο του καταναλωτή δεν μπορούμε να απευθυνθούμε ούτε για την αναδρομική ρήτρα της elpedison για τις επαγγελματικές παροχές?

σωστά

Στις 9/3/2023 στις 8:31 ΠΜ, Sovjohn είπε

Τελικά μετά την ψυχρολουσία που έφαγαν με αυτό το θέμα οι εναλλακτικοί, υπάρχει κανείς που συνεχίζει την πίστωση πρόσθετων ΤΕΜ για το 2023, ή μόνο η ΔΕΗ το κάνει αυτό;

weenergy.

Bέβαια και οι 2 έχουν ακριβούτσικα τιμολόγια

6 ώρες πριν, hlias77 είπε

Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει.

Αν έχεις κύρια ΚΑΔ 1071 (ανεξαρτήτως ισχύος παροχής) δηλώνεις αυτό... διότι κάποιους μήνες τα αρτοποιία πήρανε παραπάνω επιδότηση απ'τις λοιπες επιχειρήσεις.

Αν δεν έχεις κύρια ΚΑΔ 1071, τότε δηλώνεις δικαιούχος επιχείρησης ως 35kva

 

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το παρακατω, ειναι για την περιπτωση που ειχαμε αλλαξει παροχο ή κατι τετοιο? nrg ειμαστε σταθερα εμεις, χωρις καμια αλλαγη. Αρα το αφηνουμε κενο αφου δεν εχουμε λαβει ενισχυση απο αλλον παροχο?

image.png.c83babbd655883fb65418b958fa21d59.png

Περα απο αυτα τα 2, στο αρχειο εχει και την συμπληρωση την επωνυμιας. Κατα τ'αλλα, με αυτα που διαβαζα στην αρχη φανταζε πιο περιπλοκη η αιτηση. 

btw δεν εχει κανενα πλαισιο για Iban κτλ. Αρα θα το παρουμε πιστωτικο (αφου συνεχιζει η επιχειρηση)?

Στο πίνακα 11 συμπληρώνεις:

α) Τις έξτρα επιδοτήσεις που έλαβες από τρίτους παρόχους (σε κυμαινόμενα προγράμματα)

β) Άλλες επιδοτήσεις που έχεις λάβει από προγράμματα της ΕΕ (πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ)

Ο κάθε πάροχος βέβαια ερμηνεύει τη ΚΥΑ με διαφορετικό τρόπο πχ η WE μάς ζήτησε να γράψουμε τις δικές τους επιδοτήσεις στον πίνακα 11. Εμένα ήταν μικρά τα ποσά και από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να ασχολούμαι με το τι είναι σωστό και τι όχι... έγραφα ακριβώς ότι μου ζητούσε ο καθένας.

IBAN δε δίνεις τώρα, θα πρέπει πρώτα ο πάροχος να εκδώσει και να σου στείλει έκτακτο πιστωτικό λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Στο πίνακα 11 συμπληρώνεις:

α) Τις έξτρα επιδοτήσεις που έλαβες από τρίτους παρόχους (σε κυμαινόμενα προγράμματα)

β) Άλλες επιδοτήσεις που έχεις λάβει από προγράμματα της ΕΕ (πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ)

Αρα το α το ξεχναω αφου δεν ειχα αλλον παροχο και βλεπω μονο επιστρεπτεες κτλ. Αληθεια, τις επιδοτησεις μπορουμε να τις δουμε καπου συνολικα. Γτ οκ, μας κανει ο λογιστης να σχετικα και δεν θυμαμαι ακριβως τι εχω παρει και απο που (ποσο μαλλον και ημερομηνιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αληθεια, τις επιδοτησεις μπορουμε να τις δουμε καπου συνολικα. Γτ οκ, μας κανει ο λογιστης να σχετικα και δεν θυμαμαι ακριβως τι εχω παρει και απο που (ποσο μαλλον και ημερομηνιες)

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα, οπότε δε ξέρω. Πέρα από ημερομηνίες πρέπει να βρεις και τους αρ. πρωτοκοκόλλου των εγκριτικών αποφάσεων.

edit: Δε θα κάτσει ο πάροχος να κάτσει να ασχοληθεί αν έχεις γράψει όλες τις επιδοτήσεις ή όχι. Κάποια στιγμή ο ΔΑΠΕΕΠ απλά θα κάνει έλεγχο μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Σώρευσης Ενισχύσεων Ήσσονος Σημασίας (ΠΣΣΕΗΣ) για να δει αν έχεις ξεπεράσει το όριο de miniminis ή όχι (δηλαδή 200.000 ευρώ).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

β) Άλλες επιδοτήσεις που έχεις λάβει από προγράμματα της ΕΕ (πχ επιστρεπτέα προκαταβολή κλπ)

Αυτο ειναι σιγουρο? Δεν βρισκω λογο για να εχουν οι αιτησεις παροχων ηλεκτρικης ενεργειας αυτες τις πληροφοριες.

Επισης, στις οδηγιες αναφερει αυτα. Δεν καταλαβα, δλδ πρεπει να βαλω για την περιοδο 2 & 3/2022 και οσα αναφερει μεσα ο λογαριασμος ως επιδοτησεις/αφαιρεσεις ποσων? Μπορει καποιος να ανεβασει ενα παραδειγμα, σβηνοντας προφανως τις προσωπικες πληροφοριες? 

image.png.10b16bae8cf1b596d7cb0fc96af609d0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

1) Αυτο ειναι σιγουρο? Δεν βρισκω λογο για να εχουν οι αιτησεις παροχων ηλεκτρικης ενεργειας αυτες τις πληροφοριες.

Επισης, στις οδηγιες αναφερει αυτα. Δεν καταλαβα, δλδ πρεπει να βαλω για την περιοδο 2 & 3/2022 και οσα αναφερει μεσα ο λογαριασμος ως επιδοτησεις/αφαιρεσεις ποσων? Μπορει καποιος να ανεβασει ενα παραδειγμα, σβηνοντας προφανως τις προσωπικες πληροφοριες? 

image.png.10b16bae8cf1b596d7cb0fc96af609d0.png

Ναι, γιατί αν έχεις ξεπεράσει το όριο επιδοτήσεων απ'την ΕΕ (200.000), δε δικαιούσαι να πάρεις επιδότηση έξτρα τεμ για ρεύμα. Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει σε προηγούμενες σελίδες... σχετικά με την ονομασία προγράμματος, τα ποσά κλπ άλλα μου ζήτησε να γράψω ο ΗΡΩΝ κι άλλα η WE. Ψάξε τα comments μου απ'τις αρχές Φεβρουαρίου και μετά... νομίζω κάπου στις 5/2 τα έστειλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2023 στις 7:17 ΜΜ, korakios είπε

στο άλλο νήμα δεν ανέφερες οτι ήταν κοινόχρηστο , άρα επιστροφή στο νήμα με εναλλακτικούς μιας και δεν έχει σχέση με το παρών

οι επιδοτήσεις μαζεμένες :

 

Προς διευκρίνιση , το ΦΕΚ το οποίο βγήκε στις 3/1/23 αναφέρεται σε επιπλέον επιδοτήσεις (για ΚΑΔ1071) απο αυτές; ή πάει προς επιβεβαιώση οτι όντως πήρες την έξτρα ΤΕΜ για τα αρτοποία πχ. και αν δεν την έχεις πάρει θα πιστωθεί αναδρομικά; Ευχαριστώ για τον πολυτίμο χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2023 στις 10:56 ΜΜ, SabotazNic είπε

Αυτο ειναι σιγουρο? Δεν βρισκω λογο για να εχουν οι αιτησεις παροχων ηλεκτρικης ενεργειας αυτες τις πληροφοριες.

Επισης, στις οδηγιες αναφερει αυτα. Δεν καταλαβα, δλδ πρεπει να βαλω για την περιοδο 2 & 3/2022 και οσα αναφερει μεσα ο λογαριασμος ως επιδοτησεις/αφαιρεσεις ποσων? Μπορει καποιος να ανεβασει ενα παραδειγμα, σβηνοντας προφανως τις προσωπικες πληροφοριες? 

image.png.10b16bae8cf1b596d7cb0fc96af609d0.png

Πήρα τηλ στην nrg και ρώτησα λόγω του φαδερ. Μένει κενός ο πίνακας 11. Επίσης, μου είπε ότι θα έμενε κενός ο πίνακας 11 ακόμα κι αν είχε άλλο πάροχο αλλά δεν του είχε γνωστοποιήσει τα ποσά... Μεγάλο μπάχαλο θα γίνει με τις δηλώσεις. Ας συμπληρώνει ο καθένας ό,τι του λέει ο πάροχος καλύτερα.

@ekrepaliείχες καποιο νέο από τη δήλωση του Ηρων αν εγκρίθηκαν τα ποσά για πίστωση; Εγώ τίποτα. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πήρα τηλ στην nrg και ρώτησα λόγω του φαδερ. Μένει κενός ο πίνακας 11.

Αρα ισχυει οτι αφορα μονο τις επιδοτησεις απο τους ηλ παροχους, και οχι γενικα τις επιδοτησεις της επιχειρησης (επιστρεπτεες, επανενερξη κτλ), σωστα?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρα ισχυει οτι αφορα μονο τις επιδοτησεις απο τους ηλ παροχους, και οχι γενικα τις επιδοτησεις της επιχειρησης (επιστρεπτεες, επανενερξη κτλ), σωστα?

Δεν ρώτησα για άλλες επιδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν ρώτησα για άλλες επιδοτήσεις.

Άρα δεν κατάλαβα, σας είπε να αφήσετε κενό τον 11 όπως και να έχει? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Άρα δεν κατάλαβα, σας είπε να αφήσετε κενό τον 11 όπως και να έχει? 

Ναι, αυτό μου είπε, αν δεν έχω πληροφόρηση για τα ποσά από άλλο πάροχο. Για επιστρεπτέες ή άλλες επιδοτήσεις καλύτερα ρώτα. Εγώ δεν ρώτησα γιατί ο φαδερ δεν πήρε καμία επιστρεπτέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ δεν ρώτησα γιατί ο φαδερ δεν πήρε καμία επιστρεπτέα.

Για καλό και για κακό επιβεβαίωσε ότι δεν πήρε τίποτα (και από τον ίδιο, μιας και θα είχε δει χρήματα, αλλά και από λογιστή (αναλόγως τον κλάδο, δεν είναι μόνο οι επιστρεπτέες) γιατί πχ εμάς ο λογιστής τα ψιλοκανει μόνος του αν ανακοινωθεί κάτι από το κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για καλό και για κακό επιβεβαίωσε ότι δεν πήρε τίποτα (και από τον ίδιο, μιας και θα είχε δει χρήματα, αλλά και από λογιστή (αναλόγως τον κλάδο, δεν είναι μόνο οι επιστρεπτέες) γιατί πχ εμάς ο λογιστής τα ψιλοκανει μόνος του αν ανακοινωθεί κάτι από το κράτος. 

Είμαι σίγουρος, δεν ήταν στους πληττόμενους κλάδους. 

43 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tίποτα, το ίδιο ποίημα

Κάτι μου λέει ότι ακόμα κι αν εγκριθεί η αίτηση, δεν πρόκειται να μας ειδοποιήσουν ούτε να βγει πιστωτικός λογ/σμος εφόσον έχουμε φύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

 

Κάτι μου λέει ότι ακόμα κι αν εγκριθεί η αίτηση, δεν πρόκειται να μας ειδοποιήσουν ούτε να βγει πιστωτικός λογ/σμος εφόσον έχουμε φύγει. 

Πόσες φορές το έχεις πει αυτό. 😄 Δε πρόκειται να μας φάνε τα λεφτά, απλά είναι τζαμπατζήδες και δε θέλουν να βγάλουν λεφτά απ'τα ταμεία τους για να μας πληρώσουν, εάν πρώτα δε βεβαιωθούν ότι ο ΔΑΠΕΕΠ θα τηρήσει με τη σειρά του το 10ήμερο πληρωμής. Οπότε έχουν κολλήσει στο ποιηματάκι ότι η αίτηση είναι δήθεν ακόμα στο στάδιο υπολογισμού λόγω φόρτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...