Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, apouxereis είπε

Εκπροσωπήθηκα στο επαγγελματικό Γ21 της Zenith για σχεδόν όλο το 2022,μέχρι τον Οκτώβριο του έφυγα για Ήρωνα...

Μέχρι τοτε,η Zenith έβαζε κανονικά τις έξτρα ΤΕΜ.Για να συμπληρώσω την αίτηση του Ήρωνα για να πιστωθούν οι εξτρα ΤΕΜ μέχρι τον Δεκέμβριο πρέπει να επικοινωνήσω με τον προηγούμενο πάροχο να υπολογίσει αυτός το ποσό που έχω ήδη λάβει μέσα στο έτος ή μπορώ να το υπολογίσω και μόνος μου από τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς?  

Το ορθό είναι να ρωτήσεις τη Ζενίθ γιατί δε σε έχουν ενημερώσει ακόμα. Κανονικά πρέπει πρώτα να κάνεις σ'αυτούς αίτηση ώστε να λάβουν τα λεφτά που σου έχουν προκαταβάλει απ'τον ΔΑΠΕΕΠ, και να σου δώσουν βεβαίωση του ποσού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 μήνας πέρασε από τότε που έλαβα του email - επιβεβαίωση του ΗΡΩΝ για την ορθότητα της αίτησης, κι ότι εν συνεχεία "θα υπολογίσουν την επιδότηση και θα πιστώσουν τα χρήματα". Από τότε σιωπή... τους έχω ενοχλήσει 2 φορές και ξαναπήρα απάντηση κομπόστα ότι περιμένουν οδηγίες απ'το Υπουργείο κλπ...

Τους εξηγώ ότι το Άρθρο 4 λέει ξεκάθαρα ότι η καταβολή των χρημάτων πρέπει να γίνει εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (για επιδοτήσεις που αφορούν λογαριασμούς που έχουν εκδωθεί) κι ότι εμένα σαν καταναλωτή δε με αφορά το Άρθρο 5 (δηλαδή το διαδικαστικό κομμάτι απόδοσης χρημάτων στους παρόχους απ'τον ΔΑΠΕΕΠ). Τι κι αν τα γράφω... δε χαμπαριάζουν.

Έστειλα λοιπόν mail στο ΥΠΕΝ ώστε να μεσολαβήσουν για να δώσει ο πάροχος το ποσό άμεσα... και πήρα εκ νέου απάντηση κομπόστα: Σας ενημερώνουμε ότι η Υπηρεσία μας καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια μαζί με τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας, την ΔΑΠΕΕΠ ΑΕ και τη ΡΑΕ να επιλυθούν προβλήματα που τυχόν δημιουργήθηκαν κατά την εφαρμογή της επισυναπτόμενης ΚΥΑ και να αποδοθούν οι προβλεπόμενες πρόσθετες επιδοτήσεις το συντομότερο δυνατόν.   

Η Γενική Γραμματεία Εμπορίου δεν είναι αρμόδια για το συγκεκριμένο ζήτημα. Για ρεύμα δηλαδή μπορούμε να κάνουμε καταγγελίες που αφορά συμβάσεις και όχι κρατικές επιδοτήσεις.

ΣτΚ δε μπορούμε να απευθυνθούμε, καθώς είναι μόνο για ιδιώτες... όχι για επιχειρήσεις.

ΡΑΕ μπορώ να κάνω αίτημα διαμεσολάβησης, αλλά το αποτέλεσματα το γνωρίζω... δε πρόκειται να ασχοληθούν.

@korakiosΥπάρχει κάποιος άλλος που μου διαφεύγει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakiosΥπάρχει κάποιος άλλος που μου διαφεύγει;

μόνο ΥΠΕΝ μπορώ να σκεφτώ , να σου πούνε δλδ συγκεκριμένα τι ενέργειες εκκρεμούν και αν δεν απαντήσουν Συνήγορο του Πολίτη

ΙΝΚΑ και ΕΚΠΟΙΖΩ δε νομίζω να κάνουν τίποτα σοβαρό (ειδικά το ΙΝΚΑ)

στο ΕΚΠΟΙΖΩ που είχα στείλει παλιότερα με γράψανε κανονικά , μάλλον θέλουν να σκάσεις τη συνδρομή

βέβαια δεν ξέρω αν είναι καν αρμόδια τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο ΥΠΕΝ μπορώ να σκεφτώ , να σου πούνε δλδ συγκεκριμένα τι ενέργειες εκκρεμούν και αν δεν απαντήσουν Συνήγορο του Πολίτη

Oύτε ο Συνήγορος του Πολίτη είναι αρμόδιος για ιδιώτες παρόχους ρεύματος

https://www.synigoros.gr/el/anafora

εκτός κι αν κάνω αναφορά κατά ΡΑΕ, ΥΠΕΝ, ΔΑΠΕΕΠ;

https://www.synigoros.gr/el/category/pws-mporoyme-na-boh8hsoyme/post/armodiothtes

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

εκτός κι αν κάνω αναφορά κάτα ΡΑΕ, ΥΠΕΝ, ΔΑΠΕΕΠ;

κατα ΡΑΕ δεν μπορεί , το είχαμε ψάξει παλιότερα και φάγαμε άκυρο γιατί είναι ανεξάρτητη αρχή (έτσι είπαν)

κατά ΥΠΕΝ σου είπα πριν , γενικά δημόσιες υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

κατα ΡΑΕ δεν μπορεί , το είχαμε ψάξει παλιότερα και φάγαμε άκυρο γιατί είναι ανεξάρτητη αρχή (έτσι είπαν)

 

Άμα δε μπορώ να κάνω αναφορά στον ΣτΠ κατά ΡΑΕ, δεν έχει νόημα.

Άμα κάνω αναφορά μόνο κατά ΥΠΕΝ / ΔΑΠΕΕΠ, θα μου απαντήσουν ότι για θέματα ηλεκτρικής ενέργειας αρμόδια είναι η ΡΑΕ. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Άμα δε μπορώ να κάνω αναφορά στον ΣτΠ κατά ΡΑΕ, δεν έχει νόημα.

Άμα κάνω αναφορά μόνο κατά ΥΠΕΝ / ΔΑΠΕΕΠ, θα μου απαντήσουν ότι για θέματα ηλεκτρικής ενέργειας αρμόδια είναι η ΡΑΕ. 😆

η ΡΑΕ κάπου θα λογοδοτεί , αν έχεις όρεξη σκάλισέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

η ΡΑΕ κάπου θα λογοδοτεί , αν έχεις όρεξη σκάλισέ το

Οι ανεξάρτητες αρχές δε λογοδοτούν πουθενά... αυτή είναι άλλωστε η ουσία της ύπαρξης τους.

Για παράβαση καθήκοντος των ανεξάρτητων αρχών, αρμόδια είναι τα δικαστήρια... όχι το κράτος.

Οπότε δε το γλυτώνω το αίτημα διαμεσολάβησης και την αναμονή για 2 μήνες τουλάχιστον (μέχρι να μη πάρω απάντηση) και μετά θα δω τι θα κάνω...

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

1 μήνας πέρασε από τότε που έλαβα του email - επιβεβαίωση του ΗΡΩΝ για την ορθότητα της αίτησης, κι ότι εν συνεχεία "θα υπολογίσουν την επιδότηση και θα πιστώσουν τα χρήματα". Από τότε σιωπή... τους έχω ενοχλήσει 2 φορές και ξαναπήρα απάντηση κομπόστα ότι περιμένουν οδηγίες απ'το Υπουργείο κλπ...

Τους εξηγώ ότι το Άρθρο 4 λέει ξεκάθαρα ότι η καταβολή των χρημάτων πρέπει να γίνει εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (για επιδοτήσεις που αφορούν λογαριασμούς που έχουν εκδωθεί) κι ότι εμένα σαν καταναλωτή δε με αφορά το Άρθρο 5 (δηλαδή το διαδικαστικό κομμάτι απόδοσης χρημάτων στους παρόχους απ'τον ΔΑΠΕΕΠ). Τι κι αν τα γράφω... δε χαμπαριάζουν.

Έστειλα λοιπόν mail στο ΥΠΕΝ ώστε να μεσολαβήσουν για να δώσει ο πάροχος το ποσό άμεσα... και πήρα εκ νέου απάντηση κομπόστα: Σας ενημερώνουμε ότι η Υπηρεσία μας καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια μαζί με τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας, την ΔΑΠΕΕΠ ΑΕ και τη ΡΑΕ να επιλυθούν προβλήματα που τυχόν δημιουργήθηκαν κατά την εφαρμογή της επισυναπτόμενης ΚΥΑ και να αποδοθούν οι προβλεπόμενες πρόσθετες επιδοτήσεις το συντομότερο δυνατόν.   

Η Γενική Γραμματεία Εμπορίου δεν είναι αρμόδια για το συγκεκριμένο ζήτημα. Για ρεύμα δηλαδή μπορούμε να κάνουμε καταγγελίες που αφορά συμβάσεις και όχι κρατικές επιδοτήσεις.

ΣτΚ δε μπορούμε να απευθυνθούμε, καθώς είναι μόνο για ιδιώτες... όχι για επιχειρήσεις.

ΡΑΕ μπορώ να κάνω αίτημα διαμεσολάβησης, αλλά το αποτέλεσματα το γνωρίζω... δε πρόκειται να ασχοληθούν.

@korakiosΥπάρχει κάποιος άλλος που μου διαφεύγει;

 

Άρα στο συνήγορο του καταναλωτή δεν μπορούμε να απευθυνθούμε ούτε για την αναδρομική ρήτρα της elpedison για τις επαγγελματικές παροχές?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά την ψυχρολουσία που έφαγαν με αυτό το θέμα οι εναλλακτικοί, υπάρχει κανείς που συνεχίζει την πίστωση πρόσθετων ΤΕΜ για το 2023, ή μόνο η ΔΕΗ το κάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει.

Α) ‘Εχουν παροχές ισχύος μέχρι και 35 kVA, ή έχουν κύρια δραστηριότητα με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) 10.71, (Αρτοποιία παραγωγή νωπών ειδών ζαχαροπλαστικής ) ήτοι αρτοποιεία, ανεξαρτήτως ορίου ισχύος παροχής και επιπέδου τάσης ή έχουν παροχή αγροτικής χρήσης ανεξαρτήτως ορίου ισχύος παροχής και επιπέδου τάσης.

 

αυτο αναφέρεται μόνο σε φούρνους ή σε όλους όσους έχουν καδ 1071 και παροχή μέχρι 35 kva;το ήτοι αρτοποιεία δεν σημαίνει πχ αρτοποιεία;εγω μπορώ να έχω άδεια για κάτι άλλο,καδ 1071 και να δικαιούμαι την επιπλέον επιδότηση;αναφέρει καπου το ΦΕΚ ΚΑΙ άδεια αρτοποιείου ΚΑΙ καδ 1071;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ηρθε και μηνυμα απο nrg σχετικα με την επιδοτηση, και αναφερουν οτι απο Απριλιο και μετα την ειχα δωσει, οποτε δικαιουμαστε μονο για τον 2-3/2022.

https://www.nrg.gr/el/forma-kratikis-epidotisis-epaggelmaties?fbclid=IwAR1WwfXaN5ftjgZdi4zCGz-TZ3nJArhUxWOh_22cIoFRuYHyoQY8kDdoREU

Εδω φανταζομαι συμπληρωνουμε την 1 επιχειρηση, οκ μεχρι εδω.

image.png.55f15eeedb38dfd0e3322bd77e9312a6.png

Το παρακατω, ειναι για την περιπτωση που ειχαμε αλλαξει παροχο ή κατι τετοιο? nrg ειμαστε σταθερα εμεις, χωρις καμια αλλαγη. Αρα το αφηνουμε κενο αφου δεν εχουμε λαβει ενισχυση απο αλλον παροχο?

image.png.c83babbd655883fb65418b958fa21d59.png

Περα απο αυτα τα 2, στο αρχειο εχει και την συμπληρωση την επωνυμιας. Κατα τ'αλλα, με αυτα που διαβαζα στην αρχη φανταζε πιο περιπλοκη η αιτηση. 

btw δεν εχει κανενα πλαισιο για Iban κτλ. Αρα θα το παρουμε πιστωτικο (αφου συνεχιζει η επιχειρηση)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...