Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιταζοντας τους λογαριασμους απο φεβρουαριο ως νοεμβριο ειχε μικροποσα εκτος απον μηνα .  -

Πιστώσεις ΤΕΜ  -17 , -27 , -159 , -40 , -12 , -14 , -13 .

Και από τη στιγμή που δεν έχω επαγγελματικό αφμ την περίοδο εκείνη πως χρεώνουν επαγγελματικη χρήση ακινήτου στο αφμ μου ,γίνεται αυτό ?. Δευτέρα πάω πρώτα στη ΔΕΗ να δω τι γίνεται.

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ekrepali  πήγα στη δεη και πηρα και τηλεφωνο , μου ειπαν οτι αν τυχον ζητηθει επιστροφη ΤΕΜ (πραγμα που το απέκλειαν κατηγορηματικα , "μην σε νοιαζει το ΤΕΜ αυτο ηταν μια επιδοτηση που δοθηκε απο τη δεη στους πελατες της δεν θα ζητηθει πισω") αυτη θα ειναι τα ποσα που αναφερω παραπανω .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2023 στις 8:10 ΜΜ, makisman1973 είπε

κοιταζοντας τους λογαριασμους απο φεβρουαριο ως νοεμβριο ειχε μικροποσα εκτος απον μηνα .  -

Πιστώσεις ΤΕΜ  -17 , -27 , -159 , -40 , -12 , -14 , -13 .

Και από τη στιγμή που δεν έχω επαγγελματικό αφμ την περίοδο εκείνη πως χρεώνουν επαγγελματικη χρήση ακινήτου στο αφμ μου ,γίνεται αυτό ?. Δευτέρα πάω πρώτα στη ΔΕΗ να δω τι γίνεται.

Aν είναι αυτά τα ποσά, τότε οι συνεργάτες σου δεν έκαψαν 1000kw το τετράμηνο. Πάλι καλά.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα, η ΔΕΗ δε μπορεί να γνωρίζει αν εσύ έχεις ακόμα την επιχείρηση ή αν έκανες παύση εργασιών. Έπρεπε να αλλάξετε το όνομα της παροχής άμεσα, ή να κάνεις αίτηση διακοπής.

18 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

@ekrepali  πήγα στη δεη και πηρα και τηλεφωνο , μου ειπαν οτι αν τυχον ζητηθει επιστροφη ΤΕΜ (πραγμα που το απέκλειαν κατηγορηματικα , "μην σε νοιαζει το ΤΕΜ αυτο ηταν μια επιδοτηση που δοθηκε απο τη δεη στους πελατες της δεν θα ζητηθει πισω") αυτη θα ειναι τα ποσα που αναφερω παραπανω .

Αγνοείς τι σου λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλο. Ο μόνος τρόπος να λάβει η ΔΕΗ τα χρήματα απ'το έξτρα ΤΕΜ που έχει προκαταβάλει είναι να ζητήσει υπεύθυνες δηλώσεις απ'τους πελάτες ώστε μετά να εισπράξει τα χρήματα απ'τον ΔΑΕΠΕΕΠ. Αν αποφασίσει η ΔΕΗ να απορροφήσει χασούρα εκατομυρίων ευρώ και να μη λάβει τα χρήματα απ'τον ΔΑΕΠΕΕΠ, αυτό είναι άγνωστο.

Ρίξε μια ματιά σ'αυτό το άρθρο αν έχεις όρεξη.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν αποφασίσει η ΔΕΗ να απορροφήσει χασούρα εκατομυρίων ευρώ και να μη λάβει τα χρήματα απ'τον ΔΑΕΠΕΕΠ, αυτό είναι άγνωστο.

Καταρχήν να σε υπερευχαριστησω για όλη του βοήθεια που μου έδωσες. 

Στο θέμα τώρα με ένα εύλογο ερώτημα ίσως και χαζό . Η ΔΕΗ τότε αποφάσισε σύμφωνα και με τα λεγόμενα του υπαλλήλου να επιδότηση μόνη της τους λογαριασμούς . Αυτή η επιδότηση αν ήταν επιτρέπεται όταν δοθηκε δεν θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου ?  Δηλαδή εγώ δεν έκανα ποτέ αίτηση τότε στη ΔΕΗ να απορροφήσει για λογαριασμό μου μέρος του ΤΕΜ.Απ'οτι κατάλαβα το ΦΕΚ που είχες αναρτήσει στην ουσία ήταν για να πάρει πίσω τα λεφτά που έδωσε εμμέσως .Το κράτος δεν μπορούσε άμεσα να δώσει τα λεφτά στη ΔΕΗ γιατί θα έτρωγαν κράξιμο οπότε αποφάσισε να τα δώσει εμμέσως με αίτηση του καταναλωτή ώστε ουσιαστικά να φαίνεται ωφελημένος ο καταναλωτής. 

Στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται σε επιχείρισεις όπως η δική μου περίπτωση . Ξέρεις αν υπάρχει κάποιος φορέας να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω αν χρειαστεί την επιδότηση που αναφέρεται στο ΦΕΚ ? Δηλ αν χωρίς ΚΑΔ να ζητήσω επιδοτηση λόγω αναδρομικοτητας

 

 

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makisman1973 είπε

1)  Η ΔΕΗ τότε αποφάσισε σύμφωνα και με τα λεγόμενα του υπαλλήλου να επιδότηση μόνη της τους λογαριασμούς . Αυτή η επιδότηση αν ήταν επιτρέπεται όταν δοθηκε δεν θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου ? 

 

2) Απ'οτι κατάλαβα το ΦΕΚ που είχες αναρτήσει στην ουσία ήταν για να πάρει πίσω τα λεφτά που έδωσε εμμέσως .Το κράτος δεν μπορούσε άμεσα να δώσει τα λεφτά στη ΔΕΗ γιατί θα έτρωγαν κράξιμο οπότε αποφάσισε να τα δώσει εμμέσως με αίτηση του καταναλωτή ώστε ουσιαστικά να φαίνεται ωφελημένος ο καταναλωτής. 

3) Στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται σε επιχείρισεις όπως η δική μου περίπτωση .

4) Ξέρεις αν υπάρχει κάποιος φορέας να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω αν χρειαστεί την επιδότηση που αναφέρεται στο ΦΕΚ ?

5) Δηλ αν χωρίς ΚΑΔ να ζητήσω επιδοτηση λόγω αναδρομικοτητας.

 

 

1) Aν διάβαζες το άρθρο που σου έστειλα δε θα χρειαζόταν να απαντήσω. Το ΥΠΕΝ έστειλε επιστολή τον Απρίλιο σε όλους τους παρόχους να πιστώνουν το σύνολο της επιδότησης οριζόντια. Γι'αυτό και οι περισσότεροι πάροχοι που υπάκουσαν, έδιναν την επιδότηση ολόκληρη χωρίς να υπάρχει διακριτή χρέωση μεταξύ βασικής και πρόσθετης επιδότησης (το έγραφαν σκέτο ΤΕΜ).

2) Το έχω αναφέρει ήδη. Από το σύνολο της επιδότησης που ανακοινώνει η κυβέρνηση, ένα μικρό μέρος πληρώνεται απ'τον κρατικό προϋπολογισμό (αυτό το ψήφιζαν με τροποποίηση του ΦΕΚ σε μηνιαία βάση), ενώ το μεγαλύτερο μέρος της επιδότησης (έξτρα τεμ) θα ερχόταν με κονδύλι της ΕΕ το οποίο όμως άργησε να εγκριθεί... κι όταν τελικά εγκριθηκε αφορούσε τη περίοδο Φεβρουάριος 2022 ως Νοέμβριος 2022. Αρκετοί πάροχοι όμως για όλη αυτή τη περίοδο είχαν προκαταβάλει τα χρήματα (όπως τους είχε ζητηθεί αρχικά απ'το ΥΠΕΝ), όμως η ορθή διαδικασία απόδοσης των χρημάτων είναι αυτή που αναγράφτηκε στο ΦΕΚ... δηλαδή η ΕΕ πληρώνει τον ΔΑΠΕΕΠ, ο καταναλωτής κάνει αίτηση στο πάροχο, ο πάροχος πληρώνει το καταναλωτή και τέλος ο πάροχος παίρνει τα χρήματα απ'τον ΔΑΠΕΕΠ. Σε περίπτωση που ο πάροχος έχει προκαταβάλει το έξτρα τεμ, τότε απλά ζητάει απ'τον καταναλωτή να κάνει την αίτηση ώστε ο πάροχος να μπορέσει να εισπράξει απ'τον ΔΑΠΕΕΠ το ποσό που έχει προκαταβάλει. Και σε περίπτωση που ο καταναλωτής δεν ήταν τελικά δικαιούχος της επιδότησης (είτε επειδή το ΑΦΜ της παροχής είναι ανενεργό, είτε επειδή ο καταναλωτής έχει ξεπεράσει το όριο επιδοτήσεων από ευρωπαϊκά κονδύλια) τότε ο πάροχος έχει κάθε δικαίωμα να ζητήσει το ποσό πίσω.

3) Το ΦΕΚ αναφέρεται σε όλες τις επιχείρησης με ισχύ ως 35kva

4) Ποια επιδότηση να ζητήσεις; Αφού είπες ότι απ'τον Φεβρουάριο του 2022 και μετά δεν είχες καν ενεργό ΑΦΜ.

5) Ποια αναδρομικότητα; Δε σου χρωστάνε λεφτά, εσύ έχεις πάρει παραπανίσια επιδότηση.

YΓ: Παραιτούμαι απ'το thread, θα απαντάω μόνο αν υπάρχει κάτι καινούργιο που αξίζει αναφοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν σε ζαλισα αλλά προσπαθώ και γω να βγάλω άκρη με όλο αυτό το μπερδεμα που έχει γίνει . Έθεσα πάντως το ζήτημα στον αρμόδιο υπουργό και μου είπε ότι θα κοιτάξουν τι μπορεί να γίνει. 

Επειδή διάβασα τώρα σε ανάρτηση σου ότι αυτό αφορά και κοινόχρηστα . Και όντως κοιτάζοντας τους λογαριασμούς ΔΕΗ έχει ΤΕΜ γιατί ο λογαριασμός φαίνεται στο όνομα του κατασκευαστή με επαγγελματικό ΑΦΜ εδώ και 40 χρόνια και ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και 5 χρόνια. Έχει γίνει απίστευτο μπέρδεμα . Να δούμε πως θα βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Συγνώμη αν σε ζαλισα αλλά προσπαθώ και γω να βγάλω άκρη με όλο αυτό το μπερδεμα που έχει γίνει . Έθεσα πάντως το ζήτημα στον αρμόδιο υπουργό και μου είπε ότι θα κοιτάξουν τι μπορεί να γίνει. 

Επειδή διάβασα τώρα σε ανάρτηση σου ότι αυτό αφορά και κοινόχρηστα . Και όντως κοιτάζοντας τους λογαριασμούς ΔΕΗ έχει ΤΕΜ γιατί ο λογαριασμός φαίνεται στο όνομα του κατασκευαστή με επαγγελματικό ΑΦΜ εδώ και 40 χρόνια και ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και 5 χρόνια. Έχει γίνει απίστευτο μπέρδεμα . Να δούμε πως θα βγει άκρη.

Για τα κοινόχρηστα μου είπαν στην ΗΡΩΝ θα το φτιάξουν μόνοι τους για να δωθεί το έξτρα τεμ. Ισχύει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Για τα κοινόχρηστα μου είπαν στην ΗΡΩΝ θα το φτιάξουν μόνοι τους για να δωθεί το έξτρα τεμ. Ισχύει?

Tι να δωθεί ρε παιδιά; Δε πρέπει να δωθεί. Ή αν έχει δωθεί μπορείς να το ζητήσουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Tι να δωθεί ρε παιδιά; Δε πρέπει να δωθεί. Ή αν έχει δωθεί μπορείς να το ζητήσουν πίσω.

Αφήστε τα κοινοχρηστα πάνω μας, μου ανεφερε. Δεν θα ασχοληθείτε με αυτο. Στα επαγγελματικα με επιχειρηση μονο θα μας στειλετε το εγγραφο. ΤΙ να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διάβασα όλο το νήμμα, @ekrepali είσαι ήρωας, είμαι και εγώ σε επαγγελματικό (κοινόχρηστο) σε ΗΡΩΝ 1.5 χρόνο, που σημαίνει ότι ενώ αρχικά μου είπαν κάνε αίτηση την οποία έκανα, μετά μου απάντησαν "θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στην περίπτωση παροχής κοινόχρηστων σε ατομικό αφμ δεν χρειάζεται να καταχωρηθεί σχετική δήλωση, καθώς η έξτρα κρατική επιδότηση θα περαστεί συστημικά. Εφόσον ολοκληρωθεί ο τελικός υπολογισμός και πληροίτε τις προϋποθέσεις θα λάβετε την Επιπρόσθετη Επιδότηση σε επόμενο λογαριασμό κατανάλωσης που θα εκδοθεί για την παροχή σας. Η απόδοση θα αποτυπώνεται στο πεδίο Α με την ένδειξη «Κρατική Επιδότηση – Ειδικές Κατηγορίες Καταναλωτών»."

εγώ όμως δεν έχω στους 4 λογαριασμούς μου από 21.01.22 ως 18.05.22 καθόλου ΤΕΜ (ούτε βασικό ούτε έξτρα) 

και στο επόμενο διάστημα 19.05.22 ως 14.09.22 (3 λογαριασμοί γιατί η ΗΡΩΝ "πήδηξε" ένα) οι επιδοτούμενες kwh TEM είναι λιγότερες από αυτές που κατανάλωσα (όπως και στο διάστημα 21.09.21 ως 20.01.22, δεν ειναι ακριβές το άθροισμα, το οποίο είναι υποθέτω είτε "περασμένα ξεχασμένα"). Το άθροισμα κατανάλωσης kwh ισούται με το άθροισμα επιδοτούμενων kwh από το λογαριασμό μου 16.11.22 (για κατανάλωση από 15.09.22 και μετά) και εφεξής.

η ερωτηση ειναι για το τι "δικαιουμαι" τελικά. υποθετω οτι σιγουρα δικαιουμαι ΤΕΜ για τους 4 λογαριασμους που δεν ειχαν καθολου (21.01.22-18.05.22), οι αλλοι που οι επιδοτουμενες kwh ειναι μικροτερες από τις καταναλωθεισεις ειναι σωστοι;

 

 

Επεξ/σία από mindscape2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@mindscape2 Bασικό ΤΕΜ δικαιούσαι σίγουρα, έξτρα ΤΕΜ όχι. Κοιτάς μόνο τη κατανάλωση των εκκαθαριστικών λογαριασμών.

και στην καταναλωση των εκκαθαριστικών ειναι σωστη η δυσαναλογία επιδοτούμενων kwh με συνολική καταναλωση kwh;

αυτο πχ ειναι σωστο; εκκαθαριστικός με εκδοση 18.10.22 για καταναλωση απο 19.05.22-14.09.22 (με ρητράρα αναπροσαρμογής)

image.png.c241e6c97ca27ac3666ea5932b12981d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

και στην καταναλωση των εκκαθαριστικών ειναι σωστη η δυσαναλογία επιδοτούμενων kwh με συνολική καταναλωση kwh;

στο άλλο νήμα δεν ανέφερες οτι ήταν κοινόχρηστο , άρα επιστροφή στο νήμα με εναλλακτικούς μιας και δεν έχει σχέση με το παρών

οι επιδοτήσεις μαζεμένες :

Αναφορά σε κείμενο

Για καταναλώσεις Σεπτεμβρίου 2021:

    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
    30€/MWh για όλους τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Οκτωβρίου 2021:

    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
    60€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
    80€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Νοεμβρίου 2021:

    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
    130€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
    150€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2021:

    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
    165€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
    185€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Ιανουαρίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 160 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 150 kWh ανά μήνα και 120 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 151-300 kWh
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 180€/MWh για τις πρώτες 300 kWh ανά μήνα
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 180€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Φεβρουαρίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 150 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 140 kWh ανά μήνα και 110 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 141-280 kWh
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh για τις πρώτες 280 kWh ανά μήνα
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Μαρτίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 150 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 155 kWh και 110 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 156-310 kWh
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh για τις πρώτες 310 kWh ανά μήνα
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Απριλίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 270 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 150 kWh και 210 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 151-300 kWh
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 290€/MWh για τις πρώτες 300 kWh ανά μήνα
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 290€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 130€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 230€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Μαΐου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 205€/MWh για τις πρώτες 150 kWh του μήνα, 160€/MWh για κατανάλωση από 151-300 kWh του μήνα και 100€/MWh για κατανάλωση που υπερβαίνει τις 300 kWh του μήνα και εφαρμόζεται ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης
    (Η επιδότηση χορηγείται κατά τα γνωστά με αναλογία ημερών 10 kWh/μέρα)
    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις ΜΗ κύριες κατοικίες: 100€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 215€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 215€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 120€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 50€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 170€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Ιουνίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 185€/MWh για τις πρώτες 150 kWh του μήνα, 140€/MWh για κατανάλωση από 151-300 kWh του μήνα και 100€/MWh για κατανάλωση που υπερβαίνει τις 300 kWh του μήνα και εφαρμόζεται ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης
    (Η επιδότηση χορηγείται κατά τα γνωστά με αναλογία ημερών 10 kWh/μέρα)
    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις ΜΗ κύριες κατοικίες: 100€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 195€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 195€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 50€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 150€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Ιουλίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις όλες τις κατοικίες: 200€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 240€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 240€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 148€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος (εκτός των καταναλωτών με Αγροτικό Τιμολόγιο): επιπλέον 44€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 192€/MWh)
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με Αγροτικό Τιμολόγιο, ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης: επιπλέον 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 213€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Αυγούστου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις όλες τις κατοικίες: 337€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 377€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 377€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 250€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος (εκτός των καταναλωτών με Αγροτικό Τιμολόγιο): επιπλέον 50€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 300€/MWh)
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με Αγροτικό Τιμολόγιο, ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης: επιπλέον 87€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 337€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Σεπτεμβρίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις όλες τις κατοικίες: 639€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 677€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 677€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 342€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος (εκτός των καταναλωτών με Αγροτικό Τιμολόγιο): επιπλέον 262€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 604€/MWh)
    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με Αγροτικό Τιμολόγιο, ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης: επιπλέον 297€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 639€/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

Για καταναλώσεις Οκτωβρίου 2022:

    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά όλες τις κατοικίες (για 31 ημέρες):
    Κλιμακωτή Επιδότηση – 3 κλίμακες:
        για όλες τις καταναλώσεις του μήνα έως το όριο των 500 kWh: 436 €/MWh
        για τις καταναλώσεις του μήνα από 501 μέχρι 1.000 kWh: 386 €/MWh & εάν υπάρχει μείωση κατά 15% στην μέση ημερήσια κατανάλωση σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε δίνεται επιπλέον επιδότηση 50 €/MWh
    για το σύνολο των καταναλώσεων του μήνα που υπερβαίνουν τις 1.000kWh: 336 €/MWh & εάν υπάρχει μείωση κατά 15% στην μέση ημερήσια κατανάλωση σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε δίνεται επιπλέον επιδότηση 50 €/MWh
    Σε περίπτωση που η μηνιαία κατανάλωση υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης ορισμένης κλίμακας, η υπερβάλλουσα κατανάλωση επιδοτείται βάσει της τιμής επιδότησης της επόμενης σε σειρά κλίμακας.
    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 485 €/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 485 €/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
    Για τους μη οικιακούς/Επαγγελματικούς:
        Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσεις κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 230 €/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
        Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και μηνιαία κατανάλωση έως 2.000 kWh, καθώς και για το σύνολο της κατανάλωσης των αρτοποιείων (ΚΑΔ 10.71) ανεξαρτήτως ισχύος παροχής: επιπλέον 168 €/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 398 €/MWh)
        Για τους μη οικιακούς καταναλωτές με παροχή ισχύος έως και 35kVA και μηνιαία κατανάλωση μεγαλύτερη από 2.000 kWh, η κατανάλωση άνω του προαναφερόμενου ορίου: 230 €/ΜWh
        Επιπλέον για Επαγγελματικούς με Αγροτικό Τιμολόγιο, ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης: επιπλέον 206 €/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 436 €/MWh)
    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπροσωπήθηκα στο επαγγελματικό Γ21 της Zenith για σχεδόν όλο το 2022,μέχρι τον Οκτώβριο του έφυγα για Ήρωνα...

Μέχρι τοτε,η Zenith έβαζε κανονικά τις έξτρα ΤΕΜ.Για να συμπληρώσω την αίτηση του Ήρωνα για να πιστωθούν οι εξτρα ΤΕΜ μέχρι τον Δεκέμβριο πρέπει να επικοινωνήσω με τον προηγούμενο πάροχο να υπολογίσει αυτός το ποσό που έχω ήδη λάβει μέσα στο έτος ή μπορώ να το υπολογίσω και μόνος μου από τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...