Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, elen46 είπε

Οταν εκδοθει ΦΕΚ για τις εξτρα ΤΕΜ οι παροχοι αποστελουν ειδοποιησεις σε ολους τους πελατες υφισταμενους και μη ή πρεπει εαν βρισκομαστε σε αλλο παροχο να ζητησουμε απο τον προηγουμενο τις πιστωσεις αυτες?

ΦΕΚ βγήκε αν διάβασες ,

τα υπόλοιπα θα στα πει ο @ekrepali ή κάποιος άλλος μιας και δεν έχω καν επαγγελματικό , απλά βοηθώ όσο γίνεται , βέβαια νομίζω έχουν ειπωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Εγώ το κανα μέσω gov μετατρέποντας το doc σε pdf αφού το είχα ήδη συμπληρώσει. Κανονικά έγινε η ψηφιακή υπογραφή σε κάθε σελίδα. Και στον Ηρων σαν pdf το έστειλα, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Δε κατάλαβα πως το έκανες... εμένα στην υπεύθυνη δηλωση μόνο κείμενο με αφηνει να γράψω. Πώς ανεβάζεις pdf ώστε να μπει ψηφιακή υπογραφή;

edit: Ω ρε φίλε, τι λες τώρα. Δεν ήξερα ότι υπήρχε στο GOV ψηφιακή βεβαίωση εγγράφων!

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/psephiake-bebaiose-eggraphou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε κατάλαβα πως το έκανες... εμένα στην υπεύθυνη δηλωση μόνο κείμενο με αφηνει να γράψω. Πώς ανεβάζεις pdf ώστε να μπει ψηφιακή υπογραφή;

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/psephiake-bebaiose-eggraphou

(δεν έχω ιδέα αν θα έχει θέμα ο πάροχος με τη μετατροπή doc σε pdf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

(δεν έχω ιδέα αν θα έχει θέμα ο πάροχος με τη μετατροπή doc σε pdf)

ΗΡΩΝ και WE δεν μου είπανε τίποτα. Ούτως η άλλως στο word δε γίνεται να μπει γνήσιο υπογραφής.

31 λεπτά πριν, elen46 είπε

Οταν εκδοθει ΦΕΚ για τις εξτρα ΤΕΜ οι παροχοι αποστελουν ειδοποιησεις σε ολους τους πελατες υφισταμενους και μη ή πρεπει εαν βρισκομαστε σε αλλο παροχο να ζητησουμε απο τον προηγουμενο τις πιστωσεις αυτες?

Έχει εκδωθεί ΦΕΚ για extra τεμ Φεβρουαρίου-Νοεμβρίου. Αν οποιοσδήποτε πάροχος δε σου έχει στείλει ακόμα ενημέρωση, ενόχλησε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΗΡΩΝ και WE δεν μου είπανε τίποτα. Ούτως η άλλως στο word δε γίνεται να μπει γνήσιο υπογραφής.

Έχει εκδωθεί ΦΕΚ για extra τεμ Φεβρουαρίου-Νοεμβρίου. Αν οποιοσδήποτε πάροχος δε σου έχει στείλει ακόμα ενημέρωση, ενόχλησε τους.

Εχει εκδοθει ΦΕΚ και για δεκεμβριο 22,ιανουαριο 23?Αν ναι θα ενημερωσουν αυτοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, elen46 είπε

Εχει εκδοθει ΦΕΚ και για δεκεμβριο 22,ιανουαριο 23?Αν ναι θα ενημερωσουν αυτοι?

Όχι δεν έχει βγει. Αν βγει θα ενημερώσω πρώτος εγώ. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

edit: Ω ρε φίλε, τι λες τώρα. Δεν ήξερα ότι υπήρχε στο GOV ψηφιακή βεβαίωση εγγράφων!

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/psephiake-bebaiose-eggraphou

Ε να βοηθήσω κάπου κι εγώ... τόσο μας βοηθάς εσύ!

Επεξ/σία από 1comment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

34 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

?και τι είναι το ΤΕΜ και πόσο?

 

Το ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης) είναι η κρατική επιδότηση. Χωρίζεται σε βασικό ΤΕΜ το οποίο δικαιούνται όλοι (ακόμα και παροχές κοινοχρήστως) και έξτρα ΤΕΜ το οποίο δικαιούνται μόνο οι ιδιοκτήτες / μέτοχοι επιχειρήσεων (αυτοί που έχουν τις παροχές στο όνομα τους).

Παράδειγμα για το Σεπτέμβριο ανακοινώθηκε επιδότηση 0.604Ε/kwh... εκ των οποίων τα 0.342Ε/kwh δώθηκαν απ'το κράτος (βασικό ΤΕΜ) και τα υπόλοιπα 0.262 είναι το έξτρα ΤΕΜ το οποίο χρηματοδοτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση. Αντιστοίχως πχ το Νοέμβριο ανακοινώθηκε επιδότηση 0.20Ε/kwh, εκ των οποίων τα 0.05Ε/kwh δώθηκαν απ'το κράτος (βασικό ΤΕΜ) και τα υπόλοιπα 0.15Ε/kwh χρηματοδοτούνται απ'την Ευρωπαική Ένωση.

Η ΔΕΗ και πολλοί άλλοι πάροχοι απέδιδαν στους καταναλωτές το σύνολο της επιδότησης (δηλαδή πλήρωναν και το έξτρα τεμ προκαταβολικά για το οποίο όμως ψηφίστηκε ΦΕΚ μόλις πρόσφατα... τον Ιανουάριο του 2023 με συγκεκριμένες οδηγίες και κριτήρια χορήγησης. Η ΔΕΗ μάλιστα δεν έκανε καν διαχωρισμό βασικού και έξτρα τεμ... πετούσε μαζί όλο το ποσό της επιδότησης σαν σύνολο.

Συνεπώς εσύ (που έχεις το λογαριασμό της ΔΕΗ στο όνομα σου) έχεις λάβει χρήματα (έξτρα τεμ) τα οποία δεν τα δικαιούσαι. Θεωρητικά αν η κατανάλώση είναι 1000kw το μήνα... τότε σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές  έχεις λάβει 262 ευρώ έξτρα τεμ για τον Σεπτέμβριο, 150 ευρώ έξτρα τεμ για το Νοέμβριο κλπ.

Σου επισυνάπτω το ΦΕΚ για να δεις τις επιδοτήσεις ανά μήνα (Άρθρο 3, παράγραφος 2). Κι αυτά φαντάσου είναι μέχρι το Νοέμβριο. Υπάρχουν κι άλλα έξτρα ΤΕΜ που είναι σε εκκρεμότητα απ'το Δεκέμβριο του 2022 μέχρι σήμερα. Κάποια στιγμή λοιπόν θα σου ζητήσει η ΔΕΗ να στείλεις υπεύθυνη δήλωση για να διαπιστωθεί αν είσαι όντως δικαιούχος κι εκεί θα υπάρξει θέμα. Θεωρητικά μπορείς να κάνεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση... αλλά κάποια στιγμή θα φανεί στον ΔΑΕΠΕΕΠ ή σε όποιον άλλο φορέα αναλάβει τη διαχείρηση ότι το τάδε ΑΦΜ (που δεν έχει επαγγελματική δραστηριότητα το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) πήρε τόσα χρήματα από επιδοτήσεις.

Εκτός κι αν αυτή τη στιγμή έχεις κάποια άλλη επιχείρηση... οπότε ίσως και να μη χτυπήσε red flag το ΑΦΜ σου. Ίσως όμως χτυπήσει red flag αν προβλέψουν να κάνουν διασταύρωση του ΑΦΜ με τον μετρητή της ΔΕΗ (σύμφωνα δηλαδή με το μισθωτήριο).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Ακόμα και αν τελικά γίνει η αλλαγή ονόματος και αποδεχθούν όλα τα χρέη μέσω της σύμβασης της ΔΕΗ πάλι εγώ θα πληρώσω το ΤΕΜ ?

Ας πούμε ότι σου κάνουν μια υπεύθυνη δήλωση που να γράφει ότι "Αποδεχόμαστε να πληρώσουμε όλες τις οφειλές που έχουν προκύψει στο ΑΦΜ _________ για την παροχή _________ κατά τη περίοδο (από ημερομηνία τάδε ως τη λήξη εκπροσώπησης).

Η ΔΕΗ κάποια στιγμή θα στείλει ενημέρωση σε όσους έχει πιστώσει έξτρα τεμ (δηλαδή σε σένα) ώστε να κάνεις υπεύθυνη δήλωση για το έξτρα ΤΕΜ. Διαφορετικά η ΔΕΗ δε θα μπορεί να εισπράξει απ'την ΔΑΕΠΕΕΠ το έξτρα ΤΕΜ που σου έχει προκαταβάλει.

Αν εσύ λοιπόν δε στείλεις υπεύθυνη δήλωση στη ΔΕΗ, τότε θα βγάλουν έκτακτο λογαριασμό και θα σου χρεώσουν όλο το έξτρα ΤΕΜ πχ 2 χιλιάρικα. Αυτό το χρέος πάει στο ΑΦΜ σου, δε θα τη νοιάξει τη ΔΕΗ τι συμφωνία έχεις κάνει με τους άλλους.

Θα πας μετά στους άλλους και θα τους πεις μάγκες πληρώστε με 2 χιλιάρικα για το έξτρα τεμ... θα σου αρχίσουν ιστορίες, μετά θα τους τρέχεις στα δικαστήρια. Μέχρι να ξεμπλέξεις μαζί τους όμως, η οφειλή θα παραμένει στο ΑΦΜ σου και θα πρέπει να πληρωθεί μέχρι την ημερομηνία λήξης του έκτακτου λογαριασμού ή να τη διακανονίσεις. Διαφορετικά εάν έχεις άλλη παροχή της ΔΕΗ στο ΑΦΜ σου (πχ οικιακή παροχή) τότε το χρέος θα πάει αυτόματα εκεί.

Εγώ πάω και στοίχημα πάντως ότι τα παλικάρια δεν έχουν τη παραμικρή ιδέα για το έξτρα ΤΕΜ (όπως κι ο περισσότερος κόσμος που μέχρι τώρα το έπαιρνε προκαταβολικά). Αν τους εξηγήσεις αναλυτικά τα παραπάνω ίσως και να πάρουν φόβο και να μην υπογράψουν το συμφωνητικό.

FEK-2023-Tefxos B-00003-downloaded -04_01_2023.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι δεν έχουν ιδέα από ΤΕΜ όπως ούτε εγώ είχα . Τώρα το ποσό που είπες για πχ 2 χιλιάρικα oντως μιλάμε για τέτοια ποσά ? Μιλάμε για επιχείριση που είχε 1kwh κατανάλωση στο 4μηνο. Αν υπογράφει η αλλαγή ονόματος δεν έχει η σύμβαση ένα κουτάκι που λέει αποδέχομαι τα χρέη του προηγούμενου κατόχου ? Αυτό δεν συμπεριλαμβάνει και τα οποία έξτρα χρέη δημιουργήθηκαν αυτό το χρόνο ? Δεν περνάνε αυτόματα σε αυτούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και κατι αλλο η δικια μου εταιρια ηταν φροντιστηριο και ηταν στο ονομα ενος εκ των συνεργατων .Εγω φορολογικα ανηκω στην κατηγορια μικρών και οχι μικρομεσαίων επιχειρησεων οπως αναγραφει το ΦΕΚ . υπάγομαι στους αναφερομένους του φεκ ?

Ακομα εγω εφυγα απο την επιχείριση  Νοεμβριο 21 και παρεδωσα ΚΑΔ . δηλ δεν εχω καμια επιχειρηματικη δραστηριοτητα και πλεον ουτε επαγγελματικο ΑΦΜ. Παίζουν ρόλο αυτά?

Επεξ/σία από makisman1973
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, makisman1973 είπε

Η αλήθεια είναι δεν έχουν ιδέα από ΤΕΜ όπως ούτε εγώ είχα . Τώρα το ποσό που είπες για πχ 2 χιλιάρικα oντως μιλάμε για τέτοια ποσά ? Μιλάμε για επιχείριση που είχε 1mwh κατανάλωση στο 4μηνο.

Mπακαλίστικος υπολογισμός...

Φεβρουάριος 83

Μάρτιος 69

Απρίλιος 100

Μάιος 50

Ιούνιος 50

Ιούλιος 44

Αύγουστος 50

Σεπτέμβριος 262

Οκτώβριος 168

Νοέμβριος 150

Σύνολο 1026 ευρώ ανά 1000kw, οπότε σωστά υπολόγισα περίπου 2000ευρω.

4 ώρες πριν, makisman1973 είπε

Αν υπογράφει η αλλαγή ονόματος δεν έχει η σύμβαση ένα κουτάκι που λέει αποδέχομαι τα χρέη του προηγούμενου κατόχου ? Αυτό δεν συμπεριλαμβάνει και τα οποία έξτρα χρέη δημιουργήθηκαν αυτό το χρόνο ? Δεν περνάνε αυτόματα σε αυτούς ?

Στη ΔΕΗ σίγουρα βάζουν το πελάτη να υπογράψει τέτοιο χαρτί, στους άλλους παρόχους δε ξέρω. Σε κάθε περίπτωση αυτή η δήλωση αφορά τρέχουσες οφειλές. Αν ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου και μετά βγει έκτακτος λογαριασμός στο ΑΦΜ σου, δεν έχει δικαίωμα ο πάροχος να μεταφέρει το χρέος απ'το ΑΦΜ σου στο ΑΦΜ του νέου κατόχου ούτε έχει δικαίωμα να του κόψει το ρεύμα.

1 ώρα πριν, makisman1973 είπε

και κατι αλλο η δικια μου εταιρια ηταν φροντιστηριο και ηταν στο ονομα ενος εκ των συνεργατων .Εγω φορολογικα ανηκω στην κατηγορια μικρών και οχι μικρομεσαίων επιχειρησεων οπως αναγραφει το ΦΕΚ . υπάγομαι στους αναφερομένους του φεκ ?

Ακομα εγω εφυγα απο την επιχείριση  Νοεμβριο 21 και παρεδωσα ΚΑΔ . δηλ δεν εχω καμια επιχειρηματικη δραστηριοτητα και πλεον ουτε επαγγελματικο ΑΦΜ. Παίζουν ρόλο αυτά?

Εφόσον δεν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ απ'το Νοέμβριο του 2021, τότε είναι δεδομένο ότι δε δικαιούσαι έξτρα τεμ. Δες εδώ για παράδειγμα τη δήλωση που θα σε βάλουν να υπογράψεις... έχεις επιχείρηση που έχει πληγεί απ'την ενεργειακή κρίση; Όχι. Ούτε καν επιχείρηση δεν έχεις πλέον.

Spoiler

4.jpg.44eeb23a2b2d93aadd664803269d8ca5.jpg

Συνεπώς υπάρχει ενδεχόμενο να ζητήσουν πίσω τα λεφτά που έχουν προκαταβάλει... ανάλογο πρόβλημα υπάρχει και σε λογαριασμούς κοινοχρήστων. Υπάρχει και το ενδεχόμενο η ΔΕΗ να το κάνει γαργάρα και να επωμιστεί το κόστος που έχει προκαταβάλει (ίσως να βρουν τρόπο να λάβουν τα χρήματα απ'το κράτος διά της πλαγίως), διότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να διαχειριστούν τέτοιο όγκο αιτήσεων.

FEK-2023-Tefxos B-00003-downloaded -04_01_2023.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...