Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι περίμενε να δεις τι ποσά θα σου εγκρινει ο ΗΡΩΝ, γράψε και τα ποσά της WE (χωρίς ΦΠΑ και ειδικό τέλος)... και στα υπόλοιπα κουτάκια γράψε ότι σου πούνε πχ πρόγραμμα WE Green, HΡΩΝ Generous. Kαι στα κουτάκια ημ. έγκριση και αρ. πρωτοκόλλου γράψε αυτά που έγραψα πάνω πριν 1 ώρα. Πάρε και τη We τηλέφωνο για να επιβεβαιώσεις, κάνε ό,τι ακριβώς σου λένε. Εγώ νομίζω ότι είναι λάθος οι οδηγίες που μου έδωσαν, αλλά αφού έτσι τα θέλουν... δε θα κάτσουμε να σκάσουμε.

Κι εμένα μου απάντησε ο ΗΡΩΝ ότι επεξεργάστηκε η αίτηση, στην οποία είχα αφήσει κενά τα κουτάκια ημ. έγκρισης και αρ. πρωτοκόλλου και στο πρόγραμμα είχα γράψει εκείνο το μακρυνάρι για επιδοτήσεις ως 35kva. Και τα ποσά της We τα είχα γράψει ολόκληρα με ΦΠΑ και ειδικό τέλος... ό,τι να'ναι.

 

3.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Κι εμένα μου απάντησε ο ΗΡΩΝ ότι επεξεργάστηκε η αίτηση, στην οποία είχα αφήσει κενά τα κουτάκια ημ. έγκρισης και αρ. πρωτοκόλλου και στο πρόγραμμα είχα γράψει εκείνο το μακρυνάρι για επιδοτήσεις ως 35kva. Και τα ποσά της We τα είχα γράψει ολόκληρα με ΦΠΑ και ειδικό τέλος... ό,τι να'ναι.

 

3.jpg

Καρμπόν η απάντηση του Ήρωνα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας κι εγώ αναφορικά με την εξτρά ΤΕΜ. 
 

Spoiler

Εκπροσώπηση ΕΛΙΝ από 2020 αρα ουσιαστικά για την εξτρά ΤΕΜ με πιάνει από 1/2/2022 εως 1/8/2022 εν συνεχεία 1/8/2022 εως 26/9/2022 ΔΕΗ κι από 26/9/2022 μέχρι σήμερα ΗΡΩΝ. Το ιστορικό έχει ως εξής, από ΗΡΩΝ μου εστάλη η ενημέρωση 20/1/2023 με επισυναπτόμενη Υ.Δ. αναφορικά με την προσθετή επιδότηση, οι πρώτες κινήσεις μου ήταν να ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης τόσο από ΕΛΙΝ οσο κι από ΔΕΗ, η ΕΛΙΝ έστειλε κανονικά με email υπογεγραμμένη βεβαίωση για τις ανωτέρω ημερομηνίες εν αντιθέσει με την ΔΕΗ οπου σε απαντητικό μήνυμα ανέφερε πως υπέχει θέση βεβαίωσης η απάντηση αναφέροντας εντός της επικοινωνία μας τις ημερομηνίες εκπροσώπησης. Τόσο σε ΕΛΙΝ οσο και σε ΔΕΗ, αυτό που ζήτησα σε συνέχεια της επικοινωνία μας, ήταν για την ανωτέρω ημερομηνίες να μου γίνει υπολογισμός ΜΟΝΟ της πρόσθετης επιδότησης. Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως η ΕΛΙΝ έχει αποδώσει την πρόσθετη ΤΕΜ στο τελικό εκκαθαριστικό για περίοδο κατανάλωσης 29/3/2022 - 1/8/2022 αρα υπολείπεται το διάστημα 1/2/2022 εως 29/3/2022. Αντίστοιχα ολη την επιδότηση την έχει αποδώσει η ΔΕΗ για το διάστημα 1/8/2022 εως 29/6/2022. Το θέμα που εχει προκύψει στην παρούσα φάση είναι ότι η ΕΛΙΝ δεν απαντάει στο αίτημα υπολογισμού της προσθετής ΤΕΜ καθώς και στο αν υπάρχει κάποια διαφορά που δεν εχει αποδοθεί μεταξύ 1/2 εως 29/3 και τηλεφωνικά το μόνο που είπαν ήταν να τους στείλω το υπόδειγμα της Υ.Δ. της ΗΡΩΝ μιας και περιμένουν διευκρινήσεις πάνω στην ΚΥΑ. Αντίστοιχα η απάντηση της ΔΕΗ ήταν πως ο υπολογισμός ΤΕΜ είναι στους λογαριασμούς αποδίδεται από το αρμόδιο υπουργείο κι όχι από τους ίδιους και πως θα με ενημερώσουν κάποια στιγμή για τον τρόπο υλοποίησης του προγράμματος. Πολύ σημαντικό να πω ότι έστειλα από την πρώτη στιγμή την Υ.Δ. με γνήσιο στην ΗΡΩΝ χωρίς να εχω συμπληρώσει τον πίνακα 11 αναφέροντας ότι προκειμένου να προχωρήσουν στην επεξεργασία, δεσμεύομαι μόλις μου κοινοποιηθούν οι υπολογισμοί των πρόσθετων ΤΕΜ απο τους έτερους προμηθευτές να τα γνωστοποιήσω άμεσα, ωστόσο η απάντηση που έλαβα ήταν η εξης:
 

Spoiler
Αγαπητέ πελάτη καλησπέρα σας,
 
Σε συνέχεια της παρακάτω επικοινωνίας, σας ενημερώνουμε τα παρακάτω :
 
Ο υπολογισμός του ποσού της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε ή που τυχόν σας έχει καταβληθεί από προηγούμενο Προμηθευτή σας, εφόσον εκπροσωπείτο η Παροχή σας για κάποιο διάστημα μεταξύ των μηνών Φεβρουάριο έως Νοέμβριο 2022 είναι ρητή υποχρέωση του προηγούμενου Προμηθευτή σας, ο οποίος σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΚΥΑ, αφού λάβει από εσάς συμπληρωμένη πλήρως την ΥΔ, οφείλει να υπολογίσει ΣΩΣΤΑ το ποσό της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε ξεχωριστά από το ποσό της βασικής επιδότησης ΤΕΜ που έχετε ήδη λάβει και να σας το αποδώσει.
 
Σε περίπτωση που προσπαθήσετε να το υπολογίσετε μόνοι σας προκειμένου να το δηλώσετε στην Αίτηση/Υπεύθυνη Δήλωση που θα μας υποβάλετε για το χρονικό διάστημα που δικαιούστε την αντίστοιχη επιδότηση από την Εταιρεία μας, υπάρχει κίνδυνος να το υπολογίσετε εσφαλμένα δεδομένου ότι στους ήδη εκδοθέντες λογαριασμούς σας αναγράφεται το συνολικό ποσό κρατικής επιδότησης που έχετε λάβει, συμπεριλαμβανομένης και της εκάστοτε κρατικής επιδότησης ΤΕΜ που έχετε ήδη λάβει, η οποία όμως δεν λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό του ποσού της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε.
 
Κατά συνέπεια, η εσφαλμένη εκ μέρους σας δήλωση αφενός μπορεί να είναι εις βάρος των συμφερόντων σας αφού υπάρχει κίνδυνος να σας υπολογιστεί μικρότερο ποσό από αυτό που πραγματικά δικαιούστε και αφετέρου η εκ μέρους σας συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης με εσφαλμένα (μη αληθή) στοιχεία μπορεί να επιφέρει εις βάρος σας τυχόν ποινικές ευθύνες. Σε κάθε περίπτωση η εταιρεία μας, προς διευκόλυνσή σας, παραθέτει ακολούθως Συγκεντρωτικό Πίνακα με τη μοναδιαία τιμή της πρόσθετης επιδότησης ανά μήνα κατανάλωσης και ανά κατηγορία δικαιούχου ανάλογα με τη δραστηριότητά της επιχείρησής σας.

 

Spoiler
Επικοινωνία με ΕΛΙΝ

20/1
Παρακαλώ για την έκδοση και αποστολή με email, βεβαίωσης εκπροσώπησης συνολικά του διαστήματος του οποίου προκύπτει στα αρχεία σας, για την παροχή xxxxxxxxxxxxxx . Ευχαριστώ.
 
23/1

αξιότιμε κύριε xxxxxx,καλημέρα και καλή εβδομάδα.Συνημμένη η βεβαίωση.Με εκτίμηση.

 

23/1
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας και κατόπιν απαίτησης έτερου προμηθευτή, θα επιθυμούσα επιπλέον τον υπολογισμό της πρόσθετης επιδότησης βάσει της ΚΥΑ (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) ο οποίος δεν περιλαμβάνει το ποσό της βασικής επιδότησης που εχει ήδη χορηγηθεί αναλογικά για το αντίστοιχο διάστημα  εκπροσώπησης από 01/02/2022 εώς 01/08/2022 της παροχής xxxxxxxxx.

 

30/1
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, μιας και δεν εχω κάποια ενημέρωση σας, παρακαλώ για την έκδοση βεβαίωσης με τον διαχωρισμό μεταξύ ΒΑΣΙΚΗΣ και ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ (απόφαση Ευρωπαϊκής επιτροπής) η οποία εχει αποδοθεί στο διάστημα  από 01/02/2022 εώς 01/08/2022 της παροχής xxxxxxxx σύμφωνα με την  ΚΥΑ (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023. Ευχαριστώ.

3/2
Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σύμφωνα με το 
(ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) σε συνέχεια επικύρωσης της εγκριτικής απόφασης της Ευρωπαϊκής επιτροπής υπ’ αρ. C(2022) 7146/3.10.2022  «State Aid SA.103978 (2022/N) - Greece TCF: Subsidy Scheme to non-household electricity consumers up to 35 kVA, operating as bakeries or on an agricultural tariff» με θέμα την ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ επαγγελματικών παροχών μικρότερης των 35kVa, οριζει την υποχρέωση για την έκδοση βεβαίωσης από τον ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ με τον υπολογισμο της, ανεξαρτήτως αν αυτή εχει αποδοθεί η όχι, σε λογαριασμό. Παρακαλώ για τις ενέργειες σας. Ευχαριστώ.

 

7/2
Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας σας επισυνάπτω την Υ.Δ. προς συμπλήρωση από τον έταιρο προμηθευτή όπου και μου ζητούνται οι ανωτέρω πληροφορίες - βεβαίωση. Ευχαριστώ.

 

 
Spoiler

Επικοινωνία με ΔΕΗ

21/1
Αγαπητέ κ.xxxxxxxx
 

Μπορείτε να θεωρήσετε το παρόν mail που λαμβάνει αρ. ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου CCB02-xxxxxxxxx ως επιβεβαιωτικό αναφορικά με το ότι για την παροχή με αριθμό xxxxxxxxxxxxx επι της οδού xxxxxxxxx με ΑΦΜ xxxxxxxx,ανήκει στο πελατολόγιο της ΔΕΗ με ημερομηνία ενεργοποιήσης 01.08.2022 εώς 26.09.2022.

Η παρούσα χορηγείται για κάθε νόμιμη χρήση.
Παραμένουμε στη διάθεση σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗΤομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης

23/1
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας και κατόπιν απαίτησης έτερου προμηθευτή θα επιθυμούσα τον υπολογισμό της πρόσθετης επιδότησης βάσει της ΚΥΑ (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) ο οποίος δεν περιλαμβάνει το ποσό της βασικής επιδότησης που εχει ήδη χορηγηθεί αναλογικά για το αντίστοιχο διάστημα  εκπροσώπησης 01.08.2022 εώς 26.09.2022 της παροχής  xxxxxxxxxx. 
Ευχαριστώ.
 

25/1

Αγαπητέ κ.xxxxxxxxxxxx

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το ποσό της κρατικής επιδοτήσης που λάβατε αναγράφεται στον εκάστοτε λογαριασμό σας.

Σας επισυνάπτουμε τους λογαριασμούς που εκδόθηκαν για την παροχή xxxxxxxxxxxxx προς ενημέρωση της επιδότηση που λάβατε.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία παραμένουμε στη διάθεσή σας.

30/1
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι βάσει της ΚΥΑ (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) η ΤΕΜ για το διάστημα 1/2/2022 εως 30/11/2022 εχει επιδοτηθεί επιπλέον της βασικής ΤΕΜ από την Ευρωπαϊκή επιτροπή, η οποία στους λογαριασμούς σας εχει αποδοθεί στο σύνολο της στο διάστημα εκπροσωπησης  01.08.2022 εώς 26.09.2022 της παροχής  xxxxxxxxxxxxx, ωστόσο ο υφιστάμενος προμηθευτής απαιτεί βεβαίωση που να διαχωρίζει τα ποσά μεταξύ ΒΑΣΙΚΗΣ και ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ βάσει της ανωτέρω ΚΥΑ. Ευχαριστώ.
 

31/1
 

Αγαπητέ κ.xxxxxxxxxxxx

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η επιδότηση ΤΕΜ δεν υπολογίζεται από την υπηρεσία μας αλλά από την αρμόδια κρατική υπηρεσία του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας και ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η έκδοση αντίστοιχης βεβαίωσης εκ μέρους μας.

Η υπολογισθείσα κρατική βεβαίωση αποδίδεται στον εκάστοτε λογαριασμό σας.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία παραμένουμε στη διάθεσή σας.

3/2
Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως σύμφωνα με το (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) σε συνέχεια επικύρωσης της εγκριτικής απόφασης της Ευρωπαϊκής επιτροπής υπ’ αρ. C(2022) 7146/3.10.2022  «State Aid SA.103978 (2022/N) - Greece TCF: Subsidy Scheme to non-household electricity consumers up to 35 kVA, operating as bakeries or on an agricultural tariff» με θέμα την ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ επαγγελματικών παροχών μικρότερης των 35kVa, οριζει την υποχρέωση για την έκδοση βεβαίωσης από τον ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ με τον υπολογισμο της, ανεξαρτήτως αν αυτή εχει αποδοθεί η όχι, σε λογαριασμό. Παρακαλώ για τις ενέργειες σας. Ευχαριστώ.

3/2

Αγαπητέ κ.xxxxxxxxxxxx,

 

Επιβεβαιώνουμε ότι όντως έχει ανακοινωθεί η επιδότηση για μη οικιακές παροχές και προς το παρόν δεν έχει αποφασιστεί πως θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα. Ωστόσο, στο επόμενο χρονικό διάστημα, θα λάβετε επίσημη ενημέρωση από τη ΔΕΗ μέσω επιστολής που θα σας ενημερώνει για τις τυχόν ενέργειες που απαιτούνται.

6/2
Η επικοινωνία μας δεν αφορά τον τρόπο υλοποίησης του προγράμματος, όπως σας επισημαίνω -γνωρίζοντας ότι μου εχει αποδοθεί στο σύνολο της η ΤΕΜ βασική & πρόσθετη- αιτούμαι από εσάς τον υπολογισμό αποκλειστικά της πρόσθετης επιδότησης βάσει της ΚΥΑ (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) ο οποίος δεν περιλαμβάνει το ποσό της βασικής επιδότησης για το διάστημα εκπροσώπησης 01.08.2022 εώς 26.09.2022 της παροχής xxxxxxxxxxxxx. Ο συγκεκριμένος υπολογισμός, μου ζητείται με γραπτή βεβαίωση από τον υφιστάμενο προμηθευτή για την συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης.
Ευχαριστώ.

Spoiler

Επικοινωνια ΗΡΩΝ

 

23/1 ΕΓΩ:
Παρακαλώ για τις ενέργειες σας αναφορικά με την αναδρομική χορήγηση της πρόσθετης επιδότησης ΤΕΜ, επαγγελματικής παροχής ισχύος μέχρι 35kVA. Επιφυλάσσομαι για την ενημέρωση των στοιχείων μόλις αυτά μου κοινοποιηθούν πρόσθετης επιδότησης που δικαιούμαι από τους τρίτους προμηθευτές στους οποίους εχω απευθυνθεί και αιτηθεί τον υπολογισμό, για το εκάστοτε διάστημα εκπροσώπησης που προκύπτει από 1/2/2022 εως 30/11/2022, σύμφωνα με το  (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023).

Επισυνάπτονται:
Υπεύθυνη δήλωση αναφορικά με την αναδρομική χορήγηση.
Βεβαιώσεις εκπροσώπησης τρίτων προμηθευτών.

1/2
Αγαπητέ πελάτη καλημέρα σας,
 Σε συνέχεια της παρακάτω επικοινωνίας και την αποστολή της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η εταιρεία μας, όπως και όλοι οι Προμηθευτές, οφείλει να ελέγξει την πληρότητα της υπεύθυνης δήλωσης ώστε να είναι δυνατός ο υπολογισμός της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούσθε να λάβετε από την ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. Αν δεν συμπληρωθούν όλα τα στοιχεία αυτής, δεν μπορεί να προχωρήσει η εφαρμογή της πρόσθετης επιδότησης.

 
Κατόπιν του σχετικού ελέγχου της υπεύθυνης δήλωσης που μας αποστείλατε, παρακαλούμε όπως μας επιβεβαιώσετε αν για το διάστημα από 01/02/2022 έως και 26/09/2022, η παροχή με αριθμό xxxxxxx και ΑΦΜ xxxxxxxxxxxxx εκπροσωπούνταν από άλλο Προμηθευτή.
 
Αν η παροχή σας εκπροσωπούνταν από άλλο Προμηθευτή για το εν λόγω διάστημα, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με τον έτερο Προμηθευτή σας για την ορθή συμπλήρωση του ποσού των στηλών «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» και «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης».
 
Ο έτερος Προμηθευτής σας, θα σας υπολογίσει το ακριβές ποσό της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε για το διάστημα από 01/02/2022 έως και 26/09/2022 και θα σας το βεβαιώσει εγγράφως. Το ποσό αυτό θα συμπληρώσετε στις στήλες «Εγκριθέν Ποσό Ενίσχυσης» και «Καταβληθέν Ποσό Ενίσχυσης» στον πίνακα της παραγράφου 11 και παρακαλούμε όπως σταλεί εκ νέου η υπεύθυνη δήλωση στην ηλεκτρονική διεύθυνση CustomerCare@heron.gr.
 
Η υπεύθυνη δήλωση θα χρειαστεί να επικυρωθεί εκ νέου με το γνήσιο της υπογραφής είτε από ΚΕΠ, αστυνομικό τμήμα είτε μέσω της ιστοσελίδας gov.gr.
 
Σε διαφορετική περίπτωση όπου η παροχή με αριθμό xxxxxxxxxx και ΑΦΜ xxxxxxxxx δεν εκπροσωπούνταν από έτερο Προμηθευτή για το διάστημα από 01/02/2022 έως και 26/09/2022, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως θα χρειαστεί να το επιβεβαιώσετε απαντώντας στην παρούσα αλληλογραφία.
 
Κλείνοντας, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία σας μαζί μας και να δηλώσουμε ότι παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.
 
1/2
Σε συνέχεια της επικοινωνία μας να σας ενημερώσω οτι στο αρχικό email στο οποίο και μου απαντάτε σας έχουν επισυναφθεί βεβαιώσεις εκπροσώπησης από τις οποίες εύκολα διαπιστώνονται οι ημερομηνίες στις οποίες αναφέρεστε. Σας τις αποστέλλω εκ νέου, αναφέροντας σας ότι για το διάστημα της ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ αρχής γενομένης τον Φεβρουάριο του 2022 και συγκεκριμένα από 1/2/2022 εως 1/8/2022 ο προμηθευτής ήταν η ΕΛΙΝ και για το διάστημα 1/8/2022 εως 26/9/2022 η ΔΕΗ. (Από 26/9/2022 εως και σήμερα ΗΡΩΝ). Επίσης να σας αναφέρω οτι η απάντηση της ΔΕΗ στο αίτημα βεβαίωσης για το ποσό της ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ είναι η εξής:
------------------------------------------------------------------------------------
 Αγαπητέ κ.ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΕ
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η επιδότηση ΤΕΜ δεν υπολογίζεται από την υπηρεσία μας αλλά από την αρμόδια κρατική υπηρεσία του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας και ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η έκδοση αντίστοιχης βεβαίωσης εκ μέρους μας.
Η υπολογισθείσα κρατική βεβαίωση αποδίδεται στον εκάστοτε λογαριασμό σας.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία παραμένουμε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ
Τομέας Τηλεφωνικής/Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης
---------------------------------------------------------------------------------------
Ενώ η ΕΛΙΝ δεν εχει απαντήσει ακόμη μετα από 10 ημέρες για το αντίστοιχο αίτημα μου έκδοσης βεβαίωσης ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ.
 
Τέλος να σας αναφέρω οτι ως καταναλωτής και γνωρίζοντας οτι η γενική οδηγία απο τους αρμόδιους φορείς προς τους προμηθευτές ήταν και παραμένει οι οποίες ενισχύσεις να παρέχονται άμεσα και προκαταβολικά κατι το οποίο δεν έχετε πράξει - εν αντιθεση με τους προμηθευτες που είχα σύμβαση το προηγούμενο διάστημα αποδίδοντας την ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ - και προφασιζόμενοι την αναμονή της ΚΥΑ το οποίο σαν διαδικασία ενδεχομένως σας καλύπτει, ωστόσο δεν θα μπορούσα να κρύψω την δυσαρέσκεια μου, ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης αλλά και γενικότερης διαχείρισης της κατάστασης ως πελάτης, από πλευράς σας για την ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ. Ευχαριστώ και αναμένω απάντηση σας για τις όποιες ενέργειες απαιτούνται περαιτέρω από πλευράς μου. 

3/2
Παρακαλώ όπως μου αποστείλετε το άρθρο και την παράγραφο του   (ΦΕΚ Β' 3/3-1-2023) όπου αναφέρεται η υποχρέωση των προμηθευτών στην έκδοση βεβαίωσης με τον υπολογισμό της ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ προκειμένου να απευθυνθώ σε αυτούς και για να γίνει η ορθή συμπλήρωση του πίνακα 11. Ευχαριστώ.

8/2
 

Αγαπητέ πελάτη καλησπέρα σας,
 
Σε συνέχεια της παρακάτω επικοινωνίας, σας ενημερώνουμε τα παρακάτω :
 
Ο υπολογισμός του ποσού της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε ή που τυχόν σας έχει καταβληθεί από προηγούμενο Προμηθευτή σας, εφόσον εκπροσωπείτο η Παροχή σας για κάποιο διάστημα μεταξύ των μηνών Φεβρουάριο έως Νοέμβριο 2022 είναι ρητή υποχρέωση του προηγούμενου Προμηθευτή σας, ο οποίος σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΚΥΑ, αφού λάβει από εσάς συμπληρωμένη πλήρως την ΥΔ, οφείλει να υπολογίσει ΣΩΣΤΑ το ποσό της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε ξεχωριστά από το ποσό της βασικής επιδότησης ΤΕΜ που έχετε ήδη λάβει και να σας το αποδώσει.
 
Σε περίπτωση που προσπαθήσετε να το υπολογίσετε μόνοι σας προκειμένου να το δηλώσετε στην Αίτηση/Υπεύθυνη Δήλωση που θα μας υποβάλετε για το χρονικό διάστημα που δικαιούστε την αντίστοιχη επιδότηση από την Εταιρεία μας, υπάρχει κίνδυνος να το υπολογίσετε εσφαλμένα δεδομένου ότι στους ήδη εκδοθέντες λογαριασμούς σας αναγράφεται το συνολικό ποσό κρατικής επιδότησης που έχετε λάβει, συμπεριλαμβανομένης και της εκάστοτε κρατικής επιδότησης ΤΕΜ που έχετε ήδη λάβει, η οποία όμως δεν λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό του ποσού της πρόσθετης επιδότησης που δικαιούστε.
 
Κατά συνέπεια, η εσφαλμένη εκ μέρους σας δήλωση αφενός μπορεί να είναι εις βάρος των συμφερόντων σας αφού υπάρχει κίνδυνος να σας υπολογιστεί μικρότερο ποσό από αυτό που πραγματικά δικαιούστε και αφετέρου η εκ μέρους σας συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης με εσφαλμένα (μη αληθή) στοιχεία μπορεί να επιφέρει εις βάρος σας τυχόν ποινικές ευθύνες. Σε κάθε περίπτωση η εταιρεία μας, προς διευκόλυνσή σας, παραθέτει ακολούθως Συγκεντρωτικό Πίνακα με τη μοναδιαία τιμή της πρόσθετης επιδότησης ανά μήνα κατανάλωσης και ανά κατηγορία δικαιούχου ανάλογα με τη δραστηριότητά της επιχείρησής σας.


 

 

Επεξ/σία από corollag5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησαν και σε εμένα -ειδική περίπτωση- ότι εφόσον είμαι φυσικό πρόσωπο με επαγγελματική παροχή -χρήση αποθήκης- η πίστωση των ποσών θα γίνει αυτόματα χωρίς εξέταση της ΥΔ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corollag5 Αρχικά ρίξε μια ματιά στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της Ελίν που περιλαμβάνει τη κατανάλωση 1/2/2022 εως 29/3/2022, μήπως και σου έδωσαν το extra ΤΕΜ ενσωματωμένο με το βασικό ΤΕΜ.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι στο χρωστάνε, κάνε μια αμφισβήτηση λογαριασμού προκειμένου να μπουν στη διαδικασία να το διαπιστώσουν και μόνοι τους... ώστε όταν με το καλό ξεκαθαρίσει η κατάσταση να προχωρήσει γρηγότερα η πίστωση των χρημάτων που σου χρωστάνε.

Στη περίπτωση σου η σωστή διαδικασία είναι να κάνεις ΥΔ στην Ελίν με κενό τον πίνακα 11, μετά ΔΕΗ με γραμμένα τα ποσά της Ελίν στον πίνακα 11, μετά ΗΡΩΝ με γραμμένα τα ποσά της Ελίν και της ΔΕΗ στον πίνακα 11. Ουσιαστικά πρέπει κάθε πάροχος να ελέγχει αν έχεις ξεπεράσει το όριο de minimis από επιδοτήσεις λοιπών παρόχων και λοιπών προγραμμάτων... διότι αν είσαι κοντά στο όριο των 2 εκατομμυρίων τότε δικαιούσαι extra τεμ απ'τους παρόχους που σε εκπροσώπησαν πρώτοι χρονολογικά.

Ίσως θα μπορούσες να παρακάμψεις αυτό το μπάχαλο αν έστελνες στον ΗΡΩΝ αίτημα με κενό πίνακα 11 και τους έλεγες ψέματα ότι προηγουμένως ήσουν σε παρόχους με σταθερά τιμολόγια. Θα έπαιρνες τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ και εν συνεχεία θα είχες να ασχοληθείς με τους άλλους. Τώρα που τους ενημέρωσες τον ΗΡΩΝ τι γίνεται με Ελίν και ΔΕΗ θα σε κάνουν να περιμένεις, είναι αρκετά τυπικοί με τις αιτήσεις. Εγώ πριν από ΗΡΩΝ είχα πάρει μόνο 250 ευρώ από WE... αν δεν είχα στείλει στον ΗΡΩΝ βεβαίωση και λογαριασμό από WE, μπορεί ακόμα να είχαν την αίτηση μου σε εκκρεμότητα.

Μάλλον θα τραβήξει πολύ αυτή η ιστορία... με το λογιστή που μίλησα προχτές, μου είπε το αυτονόητο...ότι είναι αδύνατον για τη ΔΕΗ να ελέγξει ΥΔ για τόσους χιλιάδες πελάτες που έχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geodimisΠοιοι σου απάντησαν;

@ekrepali Πραγματικά σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση, σου αξίζουν συγχαρητήρια είσαι από τους πιο ενημερωμένους και έχεις αφιερώσει ώρες ψάχνοντας για σένα αλλά ταυτόχρονα και για όλους εμάς! Το θέμα είναι πως έχει περάσει ένας μήνας plus και οι πλειονότητα των προμηθευτών ακόμα δεν ξέρει πως να πράξει, βάζοντας τα δύσκολα σε εμάς, είχες αναφέρει 30 ημέρες για την απόδοση των εξτρά ΤΕΜ βάσει ΚΥΑ αλλά φαίνεται πως η προθεσμία αυτή σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τηρηθεί.  Αν έχεις την δυνατότητα και θέλεις, έχω spoilerάρει τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς να τους δεις, από ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να ισχύει αυτό που σου ανέφερα οτι υπολείπεται το διάστημα 1/2/2022 - 29/3/2022 ώστε να με κατατοπίσεις αναφορικά με την αμφισβήτηση. Φυσικά από 26/9/2022 μέχρι σήμερα είμαι ΗΡΩΝ, όπου αν κι έγκαιρα μας προειδοποίησες εγώ συνέχισα θεωρώντας πως ήταν θέμα κάποιων ημέρων τότε να υπογραφεί η ΚΥΑ και καταλαβαίνω πως δεν μπορώ να κινηθώ με αμφισβήτηση.

Spoiler

ΕΛΙΝ 29/11/2021 - 29/3/2022
elin1f.jpg

elin1b.jpg

 

Spoiler

ΕΛΙΝ 29/3/2022 - 1/8/2022
elin2f.jpg
elin2b.jpg

Spoiler

ΔΕΗ 1/8/2022 - 26/9/2022
deif.jpg
deib.jpg

Υ.Γ. Τελικά από εδώ και πέρα τι θα ισχύει, έχετε λάβει πρόσφατους λογαριασμούς; Αποδίδεται η εξτρά ΤΕΜ η όχι;

 

 

Επεξ/σία από corollag5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, corollag5 είπε

@geodimisΠοιοι σου απάντησαν;

@ekrepali Πραγματικά σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση, σου αξίζουν συγχαρητήρια είσαι από τους πιο ενημερωμένους και έχεις αφιερώσει ώρες ψάχνοντας για σένα αλλά ταυτόχρονα και για όλους εμάς! Το θέμα είναι πως έχει περάσει ένας μήνας plus και οι πλειονότητα των προμηθευτών ακόμα δεν ξέρει πως να πράξει, βάζοντας τα δύσκολα σε εμάς, είχες αναφέρει 30 ημέρες για την απόδοση των εξτρά ΤΕΜ βάσει ΚΥΑ αλλά φαίνεται πως η προθεσμία αυτή σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τηρηθεί.  Αν έχεις την δυνατότητα και θέλεις, έχω spoilerάρει τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς να τους δεις, από ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να ισχύει αυτό που σου ανέφερα οτι υπολείπεται το διάστημα 1/2/2022 - 29/3/2022 ώστε να με κατατοπίσεις αναφορικά με την αμφισβήτηση. Φυσικά από 26/9/2022 μέχρι σήμερα είμαι ΗΡΩΝ, όπου αν κι έγκαιρα μας προειδοποίησες εγώ συνέχισα θεωρώντας πως ήταν θέμα κάποιων ημέρων τότε να υπογραφεί η ΚΥΑ και καταλαβαίνω πως δεν μπορώ να κινηθώ με αμφισβήτηση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΛΙΝ 29/11/2021 - 29/3/2022
elin1f.jpg

elin1b.jpg

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΕΛΙΝ 29/3/2022 - 1/8/2022
elin2f.jpg
elin2b.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΔΕΗ 1/8/2022 - 26/9/2022
deif.jpg
deib.jpg

Υ.Γ. Τελικά από εδώ και πέρα τι θα ισχύει, έχετε λάβει πρόσφατους λογαριασμούς; Αποδίδεται η εξτρά ΤΕΜ η όχι;

 

 

Για επαγγελματικα τιμολογια, η ΕΛΙΝ δεν τα εδωσε.

Για το γνησιο υπογραφης που ζηταει η ΕΛΙΝ, στην υπευθυνη δηλωση στο gov τι γραφουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corollag5 Δε μπορώ να βγάλω άκρη με το λογαριασμό της Ελίν καθώς α) δε ταιριάζουν οι κιλοβατώρες κατανάλωσης με τις κιλοβατώρες TEM και β) δεν έχω κρατήσει σημειώσεις πόσο ήταν το βασικό ΤΕΜ πριν το Σεπτέμβριο καθώς ήμουν σε σταθερό. Θα μου έπαιρνε ώρες να βγάλω άκρη, δεν έχω χρόνο.

Η ΔΕΗ έβαζε μαζί το βασικό ΤΕΜ και το Εxtra TEM. Για να υπολογίσεις το extra TEM πρέπει να πάρεις την κατανάλωση των εκκαθαριστικών ανά μήνα και να πολλαπλασιάσεις επί το extra τεμ που αναγράφεται στο ΦΕΚ. Πχ για Σεπτέμβριο 194kw * *0.264 που είναι το extra TEM = 50.69

Στον ΗΡΩΝ ακόμα κι αν κάνεις αμφισβήτηση για μη ορθή ανάρτηση τιμοκαταλόγου και μη ενημέρωση ότι δε πιστώνουν το extra tem προκαταβολικά... δε  πρόκειται να βγάλεις άκρη καθώς Ραε και Υπεν τον παίζουν.

Ξεκίνα λοιπόν με την υπεύθυνη δήλωση της Ελίν (όταν σας ενημερώσουν) και μετά ζήτα ανάλυση των ποσών που δικαιούσαι για βασικό τεμ και extra τεμ για τη περίοδο Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου ώστε να μπορείς να αντιπαραβάλεις τα ποσά με τους λογαριασμούς και να επαληθεύσεις αν έχεις πάρει ήδη όλες τις επιδοτήσεις ή αν σου χρωστάνε extra τεμ.

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

 

Για το γνησιο υπογραφης που ζηταει η ΕΛΙΝ, στην υπευθυνη δηλωση στο gov τι γραφουμε;

Δε γίνεται να το κάνεις στο Gov... δε δέχεται εισαγωγή πίνακα. Εγώ πήγα ΚΕΠ και σφράγισα τη τελευταία σελίδα και μετά ένωσα τις 3 σελίδες σε PDF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@corollag5 ............. β) δεν έχω κρατήσει σημειώσεις πόσο ήταν το βασικό ΤΕΜ πριν το Σεπτέμβριο ........

 

Φεβ-22 -0,065
Μαρ-22 -0,065
Απρ-22 -0,130
Μαϊ-22 -0,120
Ιουν-22 -0,100
Ιουλ-22 -0,148
Αυγ-22 -0,250
Σεπ-22 -0,342
Οκτ-22 -0,230
Νοε-22 -0,050
Δεκ-22 -0,034
Ιαν-23 -0,134

 

 

Η watt αυτά πίστωνε οπότε φαντάζομαι και αυτά ισχύουν.. 

Επεξ/σία από Bloummy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,χρειαζομαι τη βοηθεια του korakios k ekrepali.Για Γ21 επαγγελματικο η κρατικη επιδοτηση δεκεμβριου και ιανουαριου ποση ειναι και για ποσες kwh μηνιαιως?Διοτι εκπροσωπος της προτεργια μου ανεφερε οτι το οριο των 2000 ειναι για το 4μηνο και οχι μηνιαιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elen46 είπε

Καλησπερα,χρειαζομαι τη βοηθεια του korakios k ekrepali.Για Γ21 επαγγελματικο η κρατικη επιδοτηση δεκεμβριου και ιανουαριου ποση ειναι και για ποσες kwh μηνιαιως?Διοτι εκπροσωπος της προτεργια μου ανεφερε οτι το οριο των 2000 ειναι για το 4μηνο και οχι μηνιαιο

ένα ποστ πιο πάνω είναι οι τιμές

το όριο στις ανακοινώσεις ήταν ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε γίνεται να το κάνεις στο Gov... δε δέχεται εισαγωγή πίνακα. Εγώ πήγα ΚΕΠ και σφράγισα τη τελευταία σελίδα και μετά ένωσα τις 3 σελίδες σε PDF.

Εγώ το κανα μέσω gov μετατρέποντας το doc σε pdf αφού το είχα ήδη συμπληρώσει. Κανονικά έγινε η ψηφιακή υπογραφή σε κάθε σελίδα. Και στον Ηρων σαν pdf το έστειλα, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα ποστ πιο πάνω είναι οι τιμές

το όριο στις ανακοινώσεις ήταν ανα μήνα

Εννοω για τις εξτρα επιδοτησεις οπου για παραδειγμα τον ιανουαριο ηταν 0,292,για δεκεμβριο δεν θυμαμαι αλλα ρωταω εαν ειναι 2000 kwh το μηνα ή το 4μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elen46 είπε

Εννοω για τις εξτρα επιδοτησεις οπου για παραδειγμα τον ιανουαριο ηταν 0,292,για δεκεμβριο δεν θυμαμαι αλλα ρωταω εαν ειναι 2000 kwh το μηνα ή το 4μηνο

μήνα

και Ιανουάριο ήταν 0,134 το ΤΕΜ και οι έξτρα που αφορά το νήμα 0,292-0,134=0,158

Δεκ 0,034 η βασική και η έξτρα 0,183-0,034=0,149

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

μήνα

και Ιανουάριο ήταν 0,134 το ΤΕΜ και οι έξτρα που αφορά το νήμα 0,292-0,134=0,158

Δεκ 0,034 η βασική και η έξτρα 0,183-0,034=0,149

Οταν εκδοθει ΦΕΚ για τις εξτρα ΤΕΜ οι παροχοι αποστελουν ειδοποιησεις σε ολους τους πελατες υφισταμενους και μη ή πρεπει εαν βρισκομαστε σε αλλο παροχο να ζητησουμε απο τον προηγουμενο τις πιστωσεις αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...