Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως από ΔΕΗ δεν έχω ακόμη καμία ενημέρωση για Γ21. Ο λογαριασμός ήρθε πριν από μία εβδομάδα.

Ακόμη δεν έχω κάνει κίνηση να κάτω τηλέφωνο αλλά το σκέφτομαι.

Δεν ξέρω αν έδωσε και για τον Ιανουάριο, γιατί έχει ενιαία το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, Mariannatzouma είπε

ΔΕΗ την βάζει ή το φυσικό αέριο; Δε νομίζω οι άλλες να βάζουν πλεον

ΔΕΗ και WE τη βάζουν. Φυσικό Αέριο δε ξέρω αλλά υποθέτω όχι εφόσον ανήκουν στον ΕΣΠΕΝ.

Για Φεβρουάριο που η επιδότηση είναι μόλις 0.02, συμφέρει το Economy της Elpedison με 0.157 (μόνο για παροχές ως 25kva).

Το Μάρτιο ένας θεός ξέρει...

31 λεπτά πριν, vjshadow είπε

 

Δεν ξέρω αν έδωσε και για τον Ιανουάριο, γιατί έχει ενιαία το ποσό.

Για να σιγουρευτούμε για τη ΔΕΗ... ανέβασε μπρος πίσω το λογαριασμό (ολόκληρο, όχι κομμάτια), με σβησμένα τα προσωπικά σου στοιχεία. Να είναι εκκαθαριστικός όμως... αν είναι έναντι άστο μη μπαίνεις στο κόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτώ μήπως ξέρει κάποιος. Αυτό που λέει στη δήλωση ο Ήρων να γράψουμε τα ποσά που δικαιούμαστε ή πήραμε από άλλο πάροχο πριν εκπροσωπηθούμε από αυτόν και το τονίζει και μέσα στη δήλωση και στις οδηγίες είναι σωστό; Αν είμασταν ως Οκτώβριο στον Ήρων και Νοέμβριο πήγαμε σε άλλο πάροχο, αγνοούμε το ποσό που λάβαμε από τον άλλο πάροχο παρόλο που είναι μέσα στα χρονικά πλαίσια για τη δήλωση (Φεβρουάριο - Νοέμβριο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... μόλις διαπίστωσα ότι η Υπεύθυνη Δήλωση που μου έστειλε ο ΗΡΩΝ είναι διαφορετική από τη δήλωση που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ.

 

Spoiler

3.jpg.54834ff109d28d1dc4739ab1495ee271.jpg

Στο πίνακα 11 λέει ότι πρέπει να γράψουμε μόνο τα ποσά των προμηθευτών που μας εκπροσώπησαν ΠΡΙΝ. Δηλαδή στον ΗΡΩΝ γράφω μόνο τη WE Energy που με εκπροσώπησε πριν (άγνωστο όμως με τι ημερομηνία). Λέω να γράψω ημ. έκδοσης λογαριασμού και να το προχωρήσω αυτό μπας και πάρω τα λεφτά. Και μετά βλέπω στη πορεία.

edit: Το ίδιο πράγμα γράψαμε.. απίστευτο. 🤪

edit2: Aυτό που καταλαβαίνω απ'τη συγκεκριμένη διατύπωση (κι επιτέλους πλέον βγαίνει νόημα νομίζω) είναι ότι πρέπει να υποβάλλουμε τις αιτήσεις στους παρόχους μας χρονολογιακά.

Δηλαδή εγώ πρέπει να κάνω αρχικά στη WE... κι αν δικαιούμαι την επιδότηση και δεν έχω ξεπεράσει το όριο de minimis να πάρω έγκριση.

Μετά να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ (γράφοντας στο πινακάκι της WE) κι αν δεν έχω ξεπεράσει το όριο de minimis (συμπεριλαμβανομένου την επιδότηση που πήρα απ'τη WE), τότε θα πάρω έγκριση για το ποσό του ΗΡΩΝ.

Μετά αίτηση Ελίν με αναγραφή στο πινακάκι τις επιδόσεις της WE και του ΗΡΩΝ.

Έχω λοιπόν την εντύπωση πως αν δε πάρω αρ. πρωτοκόλλου εγκριτικής απόφασης για την επιδότηση της WE, δε γίνεται να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ. 🤪

ΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ για terminated_ΦΕΚ Β'_final.docx

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν... μόλις διαπίστωσα ότι η Υπεύθυνη Δήλωση που μου έστειλε ο ΗΡΩΝ είναι διαφορετική από τη δήλωση που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3.jpg.54834ff109d28d1dc4739ab1495ee271.jpg

Στο πίνακα 11 λέει ότι πρέπει να γράψουμε μόνο τα ποσά των προμηθευτών που μας εκπροσώπησαν ΠΡΙΝ. Δηλαδή στον ΗΡΩΝ γράφω μόνο τη WE Energy που με εκπροσώπησε πριν (άγνωστο όμως με τι ημερομηνία). Λέω να γράψω ημ. έκδοσης λογαριασμού και να το προχωρήσω αυτό μπας και πάρω τα λεφτά. Και μετά βλέπω στη πορεία.

edit: Το ίδιο πράγμα γράψαμε.. απίστευτο. 🤪

edit2: Aυτό που καταλαβαίνω απ'τη συγκεκριμένη διατύπωση (κι επιτέλους πλέον βγαίνει νόημα νομίζω) είναι ότι πρέπει να υποβάλλουμε τις αιτήσεις στους παρόχους μας χρονολογιακά.

Δηλαδή εγώ πρέπει να κάνω αρχικά στη WE... κι αν δικαιούμαι την επιδότηση και δεν έχω ξεπεράσει το όριο de minimis να πάρω έγκριση.

Μετά να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ (γράφοντας στο πινακάκι της WE) κι αν δεν έχω ξεπεράσει το όριο de minimis (συμπεριλαμβανομένου την επιδότηση που πήρα απ'τη WE), τότε θα πάρω έγκριση για το ποσό του ΗΡΩΝ.

Μετά αίτηση Ελίν με αναγραφή στο πινακάκι τις επιδόσεις της WE και του ΗΡΩΝ.

Έχω λοιπόν την εντύπωση πως αν δε πάρω αρ. πρωτοκόλλου εγκριτικής απόφασης για την επιδότηση της WE, δε γίνεται να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ. 🤪

ΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ για terminated_ΦΕΚ Β'_final.docx 47.82 kB · 0 downloads

Το γεγονός ότι ο Ηρων έχει "παρέμβει" στις οδηγίες της δήλωσης βάζοντας αυτό το "πριν" δεν είναι περίεργο; Η we στη δική της δήλωση δεν λέει το ίδιο.

Κι εγώ λέω να προχωρήσω με τη δήλωση μιας και μέσω ΡΑΕ δεν απάντησαν στις απορίες και τις περισσότερες τις λύσαμε εδώ. Προβληματίζομαι τι συμπληρώνουμε στην ονομασία προγράμματος (την ελληνική εκδοχή ή την ξένη απόφαση που γράφει στις οδηγίες της δήλωσης). Λέω να επιλέξω την ξένη και ως ημερ. εγκριτικής θα βάλω 3-1-23 και αρ. πρωτοκόλλου  θα βάλω αυτή του φεκ. Φαντάζομαι ότι τελικά δεν έχουν μεγάλη σημασία αυτά, όσο να δουν αν το ποσό που πήραμε υπερβαίνει τα όρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Το γεγονός ότι ο Ηρων έχει "παρέμβει" στις οδηγίες της δήλωσης βάζοντας αυτό το "πριν" δεν είναι περίεργο; Η we στη δική της δήλωση δεν λέει το ίδιο.

Κι εγώ λέω να προχωρήσω με τη δήλωση μιας και μέσω ΡΑΕ δεν απάντησαν στις απορίες και τις περισσότερες τις λύσαμε εδώ. Προβληματίζομαι τι συμπληρώνουμε στην ονομασία προγράμματος (την ελληνική εκδοχή ή την ξένη απόφαση που γράφει στις οδηγίες της δήλωσης). Λέω να επιλέξω την ξένη και ως ημερ. εγκριτικής θα βάλω 3-1-23 και αρ. πρωτοκόλλου  θα βάλω αυτή του φεκ. Φαντάζομαι ότι τελικά δεν έχουν μεγάλη σημασία αυτά, όσο να δουν αν το ποσό που πήραμε υπερβαίνει τα όρια. 

Δε ξέρω αν παρενέβη ο ΗΡΩΝ στο κείμενο ή αν έλαβαν διευκρινίσεις και το άλλαξαν.

Ονομασία προγράμματος θα βάλω την ελληνική

Ημερομηνία Εγκριτικής Απόφασης και Αρ. Πρωτοκόλλου δεν έχει καμιά σχέση με το ΦΕΚ. Είναι η ημερομηνία και ο αρ. πρωτοκόλλου όταν ο ΔΑΕΠΕΕΠ εγκρίνει την αίτηση μας.

Εσύ μάλλον θα πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΗΡΩΝ και να αφήνεις το πίνακα κενό. Μετά όταν πάρεις τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ ζητάς να μάθεις τον αρ. πρωτοκόλλου και την ημ. έγκρισης, ώστε να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία του ΗΡΩΝ στην αίτηση που θα στείλεις στη WE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν παρενέβη ο ΗΡΩΝ στο κείμενο ή αν έλαβαν διευκρινίσεις και το άλλαξαν.

Ονομασία προγράμματος θα βάλω την ελληνική

Ημερομηνία Εγκριτικής Απόφασης και Αρ. Πρωτοκόλλου δεν έχει καμιά σχέση με το ΦΕΚ. Είναι η ημερομηνία και ο αρ. πρωτοκόλλου όταν ο ΔΑΕΠΕΕΠ εγκρίνει την αίτηση μας.

Εσύ μάλλον θα πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΗΡΩΝ και να αφήνεις το πίνακα κενό. Μετά όταν πάρεις τα λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ ζητάς να μάθεις τον αρ. πρωτοκόλλου και την ημ. έγκρισης, ώστε να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία του ΗΡΩΝ στην αίτηση που θα στείλεις στη WE.

Μάλιστα. Έκανα για τον Ήρων αφού όντως ήταν εύκολο με κενό πίνακα. Με σενα επικοινώνησαν μετά το αίτημα στη ΡΑΕ; 

Το πρόβλημα πέρα απο την άρνηση του Ηρων να μας ενημερώσει για τα ποσά, είναι ότι η we μου έχει βάλει ημερομηνία 28-2. Δεν ξέρω αν μέσα το ΦΕΚ δίνει ημερομηνία και βασίζονται εκεί. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η ΔΕΗ συνεχίζει και δίνει όλη την επιδότηση; Άντε γεια NRG, έχεις και ακριβότερη τιμή για Φεβρουάριο 6 λεπτά σε σχέση με ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σχετικά με τον υπολογισμό επιδοτήσεων από λογαριασμό της ΔΕΗ. Στα εναντι τον ΤΕΜ τον προσθετουμε ή μονο των εκκαθαριστικών;  Σχετικα με την υπευθυνη δηλωση της ΗΡΩΝ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Μάλιστα. Έκανα για τον Ήρων αφού όντως ήταν εύκολο με κενό πίνακα. Με σενα επικοινώνησαν μετά το αίτημα στη ΡΑΕ; 

Το πρόβλημα πέρα απο την άρνηση του Ηρων να μας ενημερώσει για τα ποσά, είναι ότι η we μου έχει βάλει ημερομηνία 28-2. Δεν ξέρω αν μέσα το ΦΕΚ δίνει ημερομηνία και βασίζονται εκεί. 

Όχι δε πήρα απάντηση από ΡΑΕ.

Με ΗΡΩΝ που μίλησα πριν λίγο μού είπανε ότι αφού εγκριθεί η αίτηση, θα μας στείλουν βεβαίωση με το ποσό, τον αρ. πρωτοκόλλου και την ημερομηνία έγκρισης.

Ρωτάω λοιπόν πόσο χρόνο παίρνει αυτή η διαδικασία και μου λένε το γνωστό ποίημα που γράψανε και στην ανακοίνωση δηλαδή "άμεσα". Τη ρωτάω λοιπόν αν όσοι έχουν κάνει αίτηση μέχρι στιγμής πήραν έγκριση και έλαβαν τα χρήματα άμεσα, και μου απαντάει 'δε ξέρω, αρμοδιότητα μου είναι η αποστολή των αιτήσεων... δεν έχω εικόνα τι γίνεται μετέπειτα'. 🤣

Αν δεν έχεις πάρει απάντηση απ'τον ΗΡΩΝ μέχρι τότε... το πολύ - πολύ να υπολογίσεις τα ποσά μόνος σου και να αφήσεις κενά τον αρ. πρωτοκόλλου και την ημερομηνία έγκρισης.

Εγώ που είμαι ανάποδη περίπτωση από σένα έστειλα κενό πίνακα στη WE, ενώ στον ΗΡΩΝ έστειλα συμπληρωμένη τη παροχή της WE με κενά τα πεδία αρ. πρωτοκόλλου και ημ. έγκρισης. Κανονικά πρέπει να περιμένω να ξεμπλέξω με τη WE και μετά να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ, αλλά χρειάζομαι τα χρήματα πιο άμεσα κι είπα να το προσπαθήσω. Μού είπαν πως αν υπάρξει πρόβλημα θα με ειδοποιήσουν ώστε να στείλω διορθωμένη την αίτηση.

 

35 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Καλησπέρα,

Σχετικά με τον υπολογισμό επιδοτήσεων από λογαριασμό της ΔΕΗ. Στα εναντι τον ΤΕΜ τον προσθετουμε ή μονο των εκκαθαριστικών;  Σχετικα με την υπευθυνη δηλωση της ΗΡΩΝ..

Μόνο τους εκκαθαριστικούς κοιτάς, αλλά η ΔΕΗ βάζει σούμα το βασικό τεμ και το έξτρα τεμ. Θα πρέπει να υπολογίσεις μήνα - μήνα πόσο βγαίνει το έξτρα ΤΕΜ, να βγάλεις ΦΠΑ και ειδικό τέλος, και μετά σύνολο.

Τα έξτρα ΤΕΜ αναγράφονται στο ΦΕΚ ανά μήνα.

  Ο υπολογισμός γίνεται ως εξής:

Στις 21/1/2023 στις 3:44 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Πχ για Αύγουστο:

[(Κατανάλωση Αυγούστου * έξτρα τεμ Αυγούστου) * 1.06 ] + [Κατανάλωση Αυγούστου * έξτρα τεμ Αυγούστου * 5 / 1000]

 

Εναλλακτικά  περιμένεις να σου στείλει βεβαίωση η ΔΕΗ για το ακριβές ποσό έξτρα ΤΕΜ από Φεβρουάριο ως Νοέμβριο, ή πηγαίνεις σε λογιστή ή πυρινικό φυσικό. Εγώ δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ που είμαι ανάποδη περίπτωση από σένα έστειλα κενό πίνακα στη WE, ενώ στον ΗΡΩΝ έστειλα συμπληρωμένη τη παροχή της WE με κενά τα πεδία αρ. πρωτοκόλλου και ημ. έγκρισης. Κανονικά πρέπει να περιμένω να ξεμπλέξω με τη WE και μετά να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ, αλλά χρειάζομαι τα χρήματα πιο άμεσα κι είπα να το προσπαθήσω. Μού είπαν πως αν υπάρξει πρόβλημα θα με ειδοποιήσουν ώστε να στείλω διορθωμένη την αίτηση.

Πολύ μπέρδεμα. Δεν θέλω να πάρω την ευθύνη να συμπληρώσω μόνος μου τα ποσά του Ηρων αν και είναι μικροποσά για το λίγο που έκατσα. Ανάγκη δεν τα χω τα λεφτά, σιγά 26€ είναι τους τα χαρίζω που λέει ο λόγος. Πιο πολύ με απασχολεί να μην κάνω λάθος στην αίτηση και έχω καμιά συνέπεια. Π.χ. μήπως έχουμε νομικά μπλεξίματα με τη δαπεεπ ή με όποιον διαχειριστεί την αίτηση. Προς το παρόν ενημέρωσα τη we ότι ο Ήρων δεν με ενημερώνει για τα ποσά και ίσως να μην καταφέρω ως τις 28-2 να συμπληρώσω την αίτηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 1comment είπε

Πολύ μπέρδεμα.

Κι όσο πάει μπερδεύει παραπάνω. Πήρα απάντηση σήμερα απ'τη WE (όπου είχα στείλει κενό το πίνακα 11) ότι πρέπει να συμπληρώσω τον πίνακα με τα δικά τους ποσά (παρόλο που στις οδηγίες λέει ότι ο πίνακας 11 αφορά ποσά τρίτων παρόχων).

Στα ποσά μάλιστα μου λένε πρέπει να γράψω τα καθαρά (όχι τα τελικά με ΦΠΑ και ειδικό τέλος).

Στην ονομασία προγράμματος μου είπαν να γράψω την ονομασία του κυμαινόμενου προγράμματος: WE GREEN 21 1Y

Στην ημερομηνία έγκρισης: 3/10/22

Στην αρ. πρωτοκόλλου: Εγκριτική απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής υπ’ αρ. C(2022) 7146/3.10.2022

Φορέας: ΔΑΠΕΕΠ

Δεν τους πήρα καν τηλέφωνο, έκανα ακριβώς αυτό που μου είπαν... και μετά επειδή δε ταίριαζαν η 2η και 3η σελίδα (επειδή μεγάλωσε ο πίνακας) έκανα κοπτοραπτική με τη 3η σελίδα που είχα απ'τον ΗΡΩΝ. Ευτυχώς ταίριαξε το κείμενο αλλιώς θα έπρεπε να ξαναπάω στα ΚΕΠ μέσα στα χιόνια.

Ο Ήρων αν μου πει άλλα, θα κάνω αυτά που θα μου πούνε. Εεε α μα πια... δε πάει άλλο... καθόμαστε και σκάμε για 200 ευρώ. Σιγά μη κάτσουν στο ΔΑΕΠΕΕΠ να κοιτάξουν χιλιάδες αιτήσεις... εγώ πιστεύω ότι απλά θα καταγράφουν τα ποσά που εγκρίνουν ανά ΑΦΜ / ανά πάροχο ώστε να διασταυρωθεί μελλοντικά αν κάποιος πήρε σύνολο πάνω απ'το όριο de minimis στις ευρωπαικές επιδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι όσο πάει μπερδεύει παραπάνω. Πήρα απάντηση σήμερα απ'τη WE

Ντάξει ανέκδοτο η κατάσταση. Εμένα μου απάντησε πριν λίγο ο Ηρων μέσω ΡΑΕ ότι έλαβαν τη δήλωση, θα την εγκρίνουν πρώτα και μετά θα με πληροφορήσουν για τα ποσά.

Άρα, στη δήλωση της we πρέπει να βάλουμε και τα ποσά της we και προηγούμενου πάροχου; 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...