Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά έξτρα επιδοτήσεων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, φούρνων, αγροτικών τιμολογίων (Φεβρουάριος - Νοέμβριος 2022)


IBAGASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Ξέρετε τι γίνεται με τα αναδρομικά που είχε ανακοινώσει ο Σκρέκας για τις μικρές επιχειρήσεις?
Έχω κομμωτήριο και ακόμα δεν μου έχει πιστωθεί κάποιο σκοπό.

Quote

Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Κώστας Σκρέκας, 17/03/2022:

Επιπροσθέτως για τις πολύ μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις  με παροχή ισχύος μέχρι 25 kva (εστιατόρια, εμπορικά καταστήματα, περίπτερα, ψιλικά, κομμωτήρια, γραφεία, αρτοποιεία) διαθέτουμε επιπλέον 75 εκατ. ευρώ για την αναδρομική επιδότησή του συνόλου της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο με στόχο να απορροφήσουμε αναδρομικά το 80% της ρήτρας αναπροσαρμογής.
Η αναδρομική επιδότηση θα δοθεί σε τρεις μηνιαίες δόσεις ξεκινώντας από τον Απρίλιο

Πριν 9 μέρες ανέβηκε άρθρο που αναφέρεται σε αυτό το θέμα και πως ακόμα δεν έχει εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ.
https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2130212/giati-den-mpainoyn-oi-nees-epidothseis-reymatos-st.html


Βλέποντας σήμερα ζωντανά τον Σκρέκα, στις 08:30 το πρωί στον Αυτιά, επανέλαβε πάλι το ίδιο πράγμα. Πως θα δοθούν αναδρομικά στις μικρές επιχειρήσεις (έξτρα επιδότηση) των μηνών Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου.
Εγώ κάλεσα πριν 20 μέρες τον πρώην πάροχο μου και του ανέφερα για τα αναδρομικά αυτά και πιο συγκεκριμένα για το πως θα τα λάβω καθώς από τις 8 Μαρτίου άλλαξα πάροχο, και μου ανέφερε πως θα εκδοθεί πιστωτικός λογαριασμός και μέσω iban θα γίνει η πίστωση. Τότε δεν υπήρχε κάποια ΚΥΑ οπότε δεν μπορούσαν να εκτελέσουν την απόφαση.

Έχει περάσει τόσο καιρός και ακόμα τίποτα. Υπάρχει κάποια μικρή επιχείρηση που να έχει λάβει κάποια επιπλέον αναδρομικά για τους εν λόγω μήνες?
Υπάρχει κάποιο Site που να αναφέρει τις ΚΥΑ να δω αν έχει υπογραφεί κάτι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα δε βγήκε, μάλιστα θάφτηκε το θέμα όταν βγήκε το ΦΕΚ που δεν είχε τα αναδρομικά , απλά αυξήσανε την επιδότηση απο 0,065 στα 0,13 για Απρίλιο

γενικά μην ακούς τι λένε , περίμενε να βγει το ΦΕΚ Μαΐου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ@korakios.
Aμα βγει το ΦΕΚ και έχεις κάποια ενημέρωση, σε παρακαλώ πολύ αν θέλεις ανέφερε το σε αυτό εδώ το νήμα...


Υπολόγισα με μέθοδο των 3, πως απο 1 Ιανουαρίου έως 8 Μαρτίου που είναι και η τελευταία μου μέρα στην Elpedison, έκαψα 974 kWh.
Άρα αν η έξτρα επιδότηση είναι 100€/MWh, δικαιούμαι να λάβω επιπλέον 97€. 
Όχι ότι θα σωθούμε, αλλά κάτι είναι κι αυτό....

*Ρε τι τραβάμε...Έχουμε πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά μας με την Ρήτρα Αναπροσαρμογής και δεν μπορούμε ούτε την έξτρα επιδότηση να λάβουμε...
Και να ακούς ακόμα και σήμερα τον Σκρέκα να μιλάει λες και έχει ήδη δοθεί...
Άντε να δούμε πόσο θα περιμένουμε ακόμα...

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
33 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Βρε Παιδιά έχουμε κανά νέο με τα αναδρομικά των επιχειρήσεων? Μας τα φάγανε τελικά?

ναι , στεγνά

 

Ιαν 0,065€/kw | Φεβ 0,065€/kw | Μαρ 0,065€/kw | Απρ 0,13€/kw

τουλάχιστον να δώσετε σημασία όσοι είσαστε σε Γ21 για τα έξτρα 0,05 που λέγανε σε ανακοινώσεις αλλά ποτέ δε γράφτηκαν ποτέ σε ΦΕΚ

Μάιο 0,12€/kw | Ιούνιο 0,10€/kw | Ιούλιο ?

Ιούλιο είπανε χωρίς να βγει ΦΕΚ για  0,192 και για Γ22 είπαν 0,148

@ekrepali (αν ήθελες ιστορικό μιας και δεν είχα στο excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , στεγνά

 

Ιαν 0,065€/kw | Φεβ 0,065€/kw | Μαρ 0,065€/kw | Απρ 0,13€/kw

τουλάχιστον να δώσετε σημασία όσοι είσαστε σε Γ21 για τα έξτρα 0,05 που λέγανε σε ανακοινώσεις αλλά ποτέ δε γράφτηκαν ποτέ σε ΦΕΚ

Μάιο 0,12€/kw | Ιούνιο 0,10€/kw | Ιούλιο ?

Ιούλιο είπανε χωρίς να βγει ΦΕΚ για  0,192 και για Γ22 είπαν 0,148

@ekrepali (αν ήθελες ιστορικό μιας και δεν είχα στο excel)

Ποιος είχε ανεβάσει λογαριασμό volterra που πήρε τα 0.05 και για ποιο μήνα ήταν; Μάιο, Ιούνιο δε θυμάμαι. Τόσα comments, δε μπορώ να το βρω.

Εφόσον δεν έχει γραφτεί σε ΦΕΚ, ο κάθε πάροχος τελικά κάνει ό,τι γουστάρει και με το 0.05 και με τα αναδρομικά.

Το μεγαλύτερο κακό ότι από τόσα μέλη που έχουν Γ21 κυμαινόμενο... μόνο ένας μπήκε στο κόπο να ανοίξει θέμα εδώ, κι ο άλλος με τη Volterra που ανέβασε το λογαριασμό; Όλοι οι υπόλοιποι που είναι; Παίρνουν το λογαριασμό, τον πληρώνουν και δε βλέπουν τι πληρώνουν, αν μπήκανε οι εκπτώσεις ή αν δε μπήκανε; 

Πλέον δεν είναι άξιο απορίας γιατί δε βγαίνει ΦΕΚ. Αφού δε παραπονιέται σχεδόν κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιος είχε ανεβάσει λογαριασμό volterra που πήρε τα 0.05 και για ποιο μήνα ήταν; Μάιο, Ιούνιο δε θυμάμαι. Τόσα comments, δε μπορώ να το βρω.

και πάλι απο σπόντα αναφέρθηκε  , για Μάιο και Ιούνιο τα πήρε κανονικά

Υποθέτω λίγοι έχουν Γ21 και προσωπικά πιστεύω οτι ισχύει το οτι δε βλέπουν καν τι πληρώνουν, το βλέπω καθημερινά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ή θα επικαλεστούν ακριβώς την μη δημοσίευση?

Σε ΦΕΚ δεν έχω δει κάτι, πάντως με WE που μίλησα τον περασμένο μήνα... είχανε λάβει ενημέρωση (απ'το υπουργείο; ) να δώσουν 0.12 +0.05 στα Γ21 (το οποίο 0.05 δεν υπήρχε επίσης στο ΦΕΚ). 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bγήκε το ΦΕΚ αδέρφια!!! Αλλά η διαδικασία είναι δαιδαλώδης. Τι κάνουμε τώρα???


Δεξιά, στο συνοδευτικό υλικό, πατάτε για Download.
https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2170018/mylos-me-tis-epidothseis-mikron-epiheirhseon-gia-t.html

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mixail-1 είπε

Παιδια μηπως ξερει καποιος για το διαστημα ιανουαριος 2022 με δεκεμβριο 2022 ποια ειναι η επιδοτηση που επρεπε να λαμβανει καποιος σε παροχη Γ21 κατω απο 35kVA

καταρχάς υποθέτω είσαι στο Generous αναγράφονται οι τιμές στο site

https://www.heron.gr/media/apnjkydr/generous_gr_ιαν23.pdf

λογικά μιας και ο Ηρών δεν έχει βάλει καμία και ποτέ απο τις έξτρα επιδοτήσεις , δεν έχεις αυτές που αναγράφονται στο Business S, αλλά πήρες μόνο (δες τα νούμερα για επαλήθευση) αυτά που αναγράφονται στο business L στη στήλη "Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης για Σ.Ι. >35 kVA "

Για ιστορικό πριν απο Αύγουστο δες

https://www.protergia.gr/eksuphrethsh-pelatwn/suxnes-erwthseis/

πατάς "περισσότερα" μέχρι να βρεις "Κρατική Επιδότηση στην Ηλεκτρική Ενέργεια – Συχνές Ερωτήσεις " και μετά ανοίγεις το "Ποιο είναι το ποσό της κρατικής επιδότησης; "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Bγήκε το ΦΕΚ αδέρφια!!! Αλλά η διαδικασία είναι δαιδαλώδης. Τι κάνουμε τώρα???

Tίποτα προς το παρών... περιμένουμε. Βάσει του ΦΕΚ, οι πάροχοι είναι υπεύθυνοι να ενημερώσουν τους πελάτες για τον τρόπο με τον οποίο θα αποστείλουν την υπεύθυνη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tίποτα προς το παρών... περιμένουμε. Βάσει του ΦΕΚ, οι πάροχοι είναι υπεύθυνοι να ενημερώσουν τους πελάτες για τον τρόπο με τον οποίο θα αποστείλουν την υπεύθυνη δήλωση.

Εγώ για την συγκεριμένη χρονική περίοδο ήμουν στην Elpedison. Άρα μηδενική πιθανότητα επικοινωνίας τους μαζί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Εγώ για την συγκεριμένη χρονική περίοδο ήμουν στην Elpedison. Άρα μηδενική πιθανότητα επικοινωνίας τους μαζί μου...

Είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν όλους τους πελάτες για τους οποίους εκδώσανε λογαριασμούς τη περίοδο Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...