Προς το περιεχόμενο

Σημερινός τρόπος ζωής, γυμναστική και διατροφή


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή οσοι από τους Αρχαίους Έλληνες ήταν φέτες πήγαιναν σε σούπερ ντουπερ γυμναστήρια έτρωγαν ακριβά φαγητά με σούπερ διατροφική αξία κτλπ κτλπ.

Κάπου έχουμε μπερδευτεί για το πώς μπορεί κάποιος να έχει νου εν σώματι υγιει .

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αν κάνεις σωστή διατροφή (3-1 εβδομάδες η ακόμα καλύτερα 2-2,) δεν φτάνεις σε πλατό. Επίσης πολύς κόσμος γυμνάζεται λάθος... Πχ η αερόβια γυμνασττική κάνει 10.000 καλά στον αργανισμό, αλλά για μείωση βάρους είναι κακή επιλογή.. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος πρέπει να αυξήσεις τους μυείς σου (ουσιαστικά εκεί κάνεις τις καύσεις. Οι μυείς είναι από μόνοι τους πολύ ενεργοβόροι, μόνο και μόνο για να τους συντηρήσει το σώμα σου θέλει "δουλεια", γι αυτό μέσα σε 15 μέρες αν δεν τους γυμνάσεις, αρχίζουν και "ξεφουσκώνουν"). 
Επίσης, όταν φτάνεις σε πλατό στην αερόβια, πρέπει να τρέξεις πιο γρήγορα η να κάνεις περισσότερη ώρα. Όταν φτάσεις σε πλατό στα βάρη, απλά προσθέτεις περισσότερο βάρος..

για να καψεις λιπος, θελει σκληρες προπονησεις,ισως καθε μερα απο λιγο, δηλαδη να λαχανιασεις,να τραβας λιγα πουσαπ ή να σπινταρεις λιγο σαν το μουλαρι, ή σε βαρακια, αλλιως με χαιδεματα δε καιγονται.

αλλιως θα καναμε βαρακι με  1 κιλο 40,50! λεπτα τη μερα κ θα ειμασταν ποπαι

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

για να καψεις λιπος, θελει σκληρες προπονησεις,ισως καθε μερα απο λιγο, δηλαδη να λαχανιασεις,να τραβας λιγα πουσαπ ή να σπινταρεις λιγο σαν το μουλαρι, ή σε βαρακια, αλλιως με χαιδεματα δε καιγονται.

αλλιως θα καναμε βαρακι με  1 κιλο 40,50! λεπτα τη μερα κ θα ειμασταν ποπαι

Καλά ναι, προφανώς, δεν διαφωνώ σε κάτι. 'Αλλωστε για να αυξήσεις τους μύες σου, πρέπει να ξεπεράσεις τα όρια τους για να "τραυματιστούν" . 

34 λεπτά πριν, makis269 είπε

Δηλαδή οσοι από τους Αρχαίους Έλληνες ήταν φέτες πήγαιναν σε σούπερ ντουπερ γυμναστήρια έτρωγαν ακριβά φαγητά με σούπερ διατροφική αξία κτλπ κτλπ.

Κάπου έχουμε μπερδευτεί για το πώς μπορεί κάποιος να έχει νου εν σώματι υγιει .

Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν απο 10 δούλους ο καθένας, να κάνουν τις δουλείες τους και αυτοί όλοι μέρα γυμνάζονταν, φιλοσοφούσαν, μορφώνονταν και ασχολούνταν με τα κοινά. Επίσης οι τροφές έχουν αλλάξει πάρα πολύ από τότε.

Είναι σαν να πας συγκρίνεις ένα τραπέζι με μια μπάλα μπάσκετ. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.. 

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους αρχαίους Έλληνες..

πόσο εύκολο ήταν να παχύνεις στην αρχαίαι Ελλάδα; Υπήρχε ζάχαρη και άφθονο βούτυρο; Αν έτρωγες ένα πιθάρι μέλι, μπορούσες να πας σουπερμαρκετ για να πάρεις κι άλλο; Έπιναν τον capuccino τους με σαντιγυ; Κρεπούλα μετά το κλαμπ έπαιζε; Πίτσες και κανά μπεργκεράκι σε meeting lunch ήταν τάση; Έκαιγαν τις ίδιες θερμίδες; Πήγαιναν στην δουλειά με το αυτοκίνητο;

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stefanos683 είπε

εδω γιατροι κ παλιοι αθλητες κ ειναι παχεις ,υπερβαροι κλπ

Ωχ, πως με πετσοκοψες ετσι 😄 

Αν μας βλεπανε κατι αρχαιοι Σπαρτιατες, ειχε να πεσει πολυς Καιαδας παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filip123go είπε

Αν κάνεις σωστή διατροφή (3-1 εβδομάδες η ακόμα καλύτερα 2-2,) δεν φτάνεις σε πλατό. Επίσης πολύς κόσμος γυμνάζεται λάθος... Πχ η αερόβια γυμνασττική κάνει 10.000 καλά στον αργανισμό, αλλά για μείωση βάρους είναι κακή επιλογή.. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος πρέπει να αυξήσεις τους μύες σου (ουσιαστικά εκεί κάνεις τις καύσεις. Οι μύες είναι από μόνοι τους πολύ ενεργοβόροι, μόνο και μόνο για να τους συντηρήσει το σώμα σου θέλει "δουλεια", γι αυτό μέσα σε 15 μέρες αν δεν τους γυμνάσεις, αρχίζουν και "ξεφουσκώνουν"). 
Επίσης, όταν φτάνεις σε πλατό στην αερόβια, πρέπει να τρέξεις πιο γρήγορα η να κάνεις περισσότερη ώρα. Όταν φτάσεις σε πλατό στα βάρη, απλά προσθέτεις περισσότερο βάρος..

1)Δεν έχει σημασία ούτε 3-1 ούτε 2-2 ούτε κετο ούτε μεσογειακή ούτε IIFYM, κλπ. Σημασία έχει να καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που απαιτεί ο οργανισμός ώστε να κάψει την συσσωρευμενει ενέργεια που έχει ο οργανισμός σου που ονομάζεται λίπος. Ψάξου λίγο σε pubmed που έχουν συγκρίνει διάφορες δίαιτες σε βάθος χρόνου και θα με θυμηθείς. 

2) Το να λες ότι η αερόβια είναι κακή επιλογή για χάσιμο λιπους, είτε δεν σου βγήκε αυτό που ήθελες να πεις είτε δεν ξέρεις τι λες. Αερόβια = άσκηση και ισχύει ότι έγραψα στο 1. Μπορείς να γυμνάζεσαι με βάρη 3 ώρες την ημέρα και να παίρνεις κιλά γιατί απλά τρως πολύ παραπάνω από αυτό που χρειάζεσαι (πχ σουμο) ή να κάθεσαι καναπέ όλη χωρίς να κάνεις γυμναστική και να τρως ένα μήλο και να χάνεις κιλά ακόμα (πχ άτομα με διατροφικές διαταραχές). 

3) Συμφωνώ με το ότι οι μύες βοηθάνε γιατί είναι ενεργός ιστός, αλλά τι θα πεις στη φουκαριάρα την μάνα του ΧΦΨ. Πάμε deadlift 100kg; Δεν το έχουν όλοι με το γυμναστήριο και ειδικά γυναίκες ή ηλικίες 50+. 

4) Οι μύες σου δεν θα ξεφουσκώσουν σε 15 μέρες. Που το άκουσες αυτό; Μόνο εάν σε χτυπήσει λεωφορείο και σε έχουν 15 μέρες στην εντατική μόνο με διάλυμα 5% δεξτροζη. 

5) Όσο για την τελευταία παράγραφό σου, εάν ήταν τόσο εύκολο θα ήμασταν όλοι φιτ και με Απολλώνια κορμαρα. Εκεί κολλάει και το θέμα ψυχολογίας που έγραψα στο προηγούμενο post μου. 

Φιλικά πάντα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση τους ανθρώπους που δουλεύουν 2 δουλειές για να καταφέρουν να επιβιώσουν και να έχουν τα προς το ζην. Προτιμάτε να καθίσετε να δείτε σειρές στην καναπεδάρα σας γιατί νομίζετε ότι θα σε ξεκουράσει είστε ότι να ναι... 1 ώρα 4-5 φορές τη βδομάδα μπορείτε να την διαθέσετε για γυμναστήριο και μπορείτε όποτε έχετε λίγο χρόνο να πηγαίνετε για τρέξιμο και περπάτημα με τα αγαπημένα σας πρόσωπα και θα δείτε ότι κάθε μέρα θα είστε ΦΟΥΛ ενέργεια.. Όσο για το φαγητό τι να πω... ατμομάγειρας κυριολεικτικά μέσα σε 20 λέπτα έχεις καρότα/ πατάτες/ μπρόκολο/ κουνουπίδι/ σπαράγγια/ αυγά(9λεπτο)/ ψάρι/ ρύζι/ όρσπρια(μαυρομάτικα). ηλεκτρική φριτέζα ακόμα και κρέας και τηγανητές πατάτες με λίγο λάδι... Ακούω δικαιολογίες ότι βαριούνται να κόψουν σαλάτες....ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ παίρνει κυριολεικτικά 2 λεπτά να την φτιάξεις σας έχουν καταλάβει και οι πέτρες και σας βγάλανε τη σαπίλα το φρεσκούλη.... Το να παίρνεις απέξω για επιβίωση είναι αυτοταπείνωση.. Πλέον επειδή ακόμα καιο την κρέπα την φτιάχνω σπίτι μου και αντί για φύλλο παίρνω τορτίγια καλαμποκιού βάζω καλής ποιοότητας τυρί κρεατάκι τυροκαυτερή και έχω πεντανόστιμο βρώμικο το οποίο εν τέλει είναι υγιεινό και έχει θρεπτικά συστατικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, James Bon είπε

Η βελτιστοποίηση της φυσικής κατάστασης προϋποθέτει εντατική φυσική άσκηση και ορθή διατροφή, ενώ κύριοι εχθροί της είναι η τηλεόραση και το junk food. Η αντίσταση στους εχθρούς της φυσικής κατάστασης απαιτεί ισχυρό χαρακτήρα και όραμα ζωής, ενώ η μαζική κουλτούρα προβάλλει ως κυρίαρχες αξίες την άνεση και την ασφάλεια. Κατά συνέπεια το λεγόμενο «fitness» καταλήγει ν' απευθύνεται σ' ένα ειδικό κοινό, το οποίο και ιεραρχεί διαφορετικά τις αξίες του.

 

citizen kane applause GIF

 

20 χρόνια ξεκινάω τη μέρα μου με 75-90 λεπτά τρέξιμο.

Με χιόνια-βροχές-καύσωνες...με φούλ δουλειά ή στις διακοπές...με καλή ή κακή ψυχολογία...παραμονή πρωτοχρονιάς ή Δεκαπενταύγουστο...

Δεν έχω μετρήσει θερμίδα ποτέ. Δεν έχω νιώσει ποτέ πολύ κουρασμένος (έχω γυρίσει από ορεινό μαραθώνιο και πήγα καπάκι το παιδί μου να παίξουμε μπάσκετ που του είχα υποσχεθεί). Συνάδελφοι ξεκινάνε κάποιο άθλημα (είμαστε και σε "επικίνδυνη" ηλικία) και σε μερικούς μήνες το παρατάνε γιατί "δεν έχουν χρόνο"...

Δεν είναι μία ενασχόληση. Είναι κομμάτι του εαυτού μου. Είμαι εγώ.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με ενοχλει απιστευτα το ολο σκηνικο στα social media,στο οποιο παρουσιαζονται διαφοροι φιτνεσαδες/φιτνεσουδες με το απιστευτο κορμι,γραφουν οτι κλισε μπορεις να φανταστεις και "εμπνεουν" κατι χιλιαδες κακομοιρηδες που προσπαθουν με οτι μεσα διαθετουν,να  πλησιασουν στο επιπεδο των φιτνεσαδων.

Αυτο που ξεχνανε οι ιδιοι ( οι φιτνεσαδες ) να αναφερουν,ειναι :
Πρωτο και πιο σημαντικο,οτι ειναι πλουσιοι και δεν εχουν αναγκη να δουλευουν,η στη χειροτερη κανουν λιγες ωρες δουλειας πισω απο τον υπολογιστη τους.

Δευτερον,τα αναβολικα που χρησιμοποιουν  ( ειδικα οι γυναικες που δε μπορουν να εχουν μεγαλυτερη αυξηση λογω ελλειψης τεστοστερονης ) για να φτασουν σε αυτα τα επιπεδα κοψιματος η φουσκωματος.

Τριτον,τα ετοιμα γευματα,τα οποια θελουν πολυ χρημα ή πολυ χρονο ( που εμεις δεν εχουμε  ) για να ετοιμαστουν.

Τεταρτον,οτι ζουν στο γυμναστηριο και εχουν και τις αναλογες εκπτωσεις  ( η free membership σε πολλα γυμναστηρια ) .

Οταν ειδικα προσπαθω καπως να ξυπνησω τους τυφλους followers και αναφερω τα 2 πρωτα,το μονο που ακουω ειναι οτι ειμαι hater,δεν εχω σηκωσει ποτε 10 κιλα η οτι και παλι εχουν ριξει σκληρη δουλεια.Συνηθως ομως με κραζουν επειδη δε θελουν να πιστεψουν οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσματα αναβολικων ( και σιγουρα σκληρης γυμναστικης ) .Με λιγα λογια και οι ιδιοι θελουν το ψεμμα,δε μπορω να το καταλαβω με τιποτα αυτο.

Και εγω εχω ριξει σκληρη δουλεια στη γυμναστικη,ισως και πιο σκληρη απο τους πιο πολλους,αλλα οταν εχω και δυο δουλειες απο πισω για να ζησω,με τι ορεξη,με τι δυναμη και με τι χρηματα να ακολουθησω τετοια προγραμματα;

Το μονο που εχω καταφερει μετα απο καποια χρονια,ειναι να στησω ενα min gym στο σπιτι, με καποια βασικα οργανα,για να εχω την "πολυτελεια" να μη χρειαζεται να κανω χρονο για να παω στο γυμναστηριο.Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να πηγαινω στο γυμναστηριο,που θα ειχα και ατομα να με εμπνευσουν,να με ωθησουν και να με βοηθησουν,αντι να προσπαθω να βγαλω 1 ωρα ασκησεων μεσα σε απιστευτη βαρεμαρα,αλλα τι να κανεις..
 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, f3d0n είπε

1)Δεν έχει σημασία ούτε 3-1 ούτε 2-2 ούτε κετο ούτε μεσογειακή ούτε IIFYM, κλπ. Σημασία έχει να καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που απαιτεί ο οργανισμός ώστε να κάψει την συσσωρευμενει ενέργεια που έχει ο οργανισμός σου που ονομάζεται λίπος. Ψάξου λίγο σε pubmed που έχουν συγκρίνει διάφορες δίαιτες σε βάθος χρόνου και θα με θυμηθείς. 

2) Το να λες ότι η αερόβια είναι κακή επιλογή για χάσιμο λιπους, είτε δεν σου βγήκε αυτό που ήθελες να πεις είτε δεν ξέρεις τι λες. Αερόβια = άσκηση και ισχύει ότι έγραψα στο 1. Μπορείς να γυμνάζεσαι με βάρη 3 ώρες την ημέρα και να παίρνεις κιλά γιατί απλά τρως πολύ παραπάνω από αυτό που χρειάζεσαι (πχ σουμο) ή να κάθεσαι καναπέ όλη χωρίς να κάνεις γυμναστική και να τρως ένα μήλο και να χάνεις κιλά ακόμα (πχ άτομα με διατροφικές διαταραχές). 

3) Συμφωνώ με το ότι οι μύες βοηθάνε γιατί είναι ενεργός ιστός, αλλά τι θα πεις στη φουκαριάρα την μάνα του ΧΦΨ. Πάμε deadlift 100kg; Δεν το έχουν όλοι με το γυμναστήριο και ειδικά γυναίκες ή ηλικίες 50+. 

4) Οι μύες σου δεν θα ξεφουσκώσουν σε 15 μέρες. Που το άκουσες αυτό; Μόνο εάν σε χτυπήσει λεωφορείο και σε έχουν 15 μέρες στην εντατική μόνο με διάλυμα 5% δεξτροζη. 

5) Όσο για την τελευταία παράγραφό σου, εάν ήταν τόσο εύκολο θα ήμασταν όλοι φιτ και με Απολλώνια κορμαρα. Εκεί κολλάει και το θέμα ψυχολογίας που έγραψα στο προηγούμενο post μου. 

Φιλικά πάντα. 

1ον, δεν έχεις ιδέα τι εννοώ στο 3-1, 2-2, και αντί να ρωτήσεις, μου τη λες. Αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις όλο το thread και όχι απλα 1 random post μου, θα έβλεπες ότι κάνω full personal (πραγματικά ποιο personal δεν γίνεται)  διατροφή και όχι κάποια τυποποιημένη. 

2ον, το εξηγώ γιατι λέω ότι η εαρόβια δεν είναι ότι καλύτερο. Μετά από 1 μήνα περίπου, το σώμα σου συνηθίζει. Έστω ότι ήθελες 2000 θερμίδες την ημέρα και καθόσουν όλη μέρα. Και ξαφνικά αρχίζεις να τρέχεις 10 λεπτα τη μέρα με αποτέλεσμα να χάνεις 100 θερμίδες (ας υποθέσουμε ότι συνεχίζεις να παίρνεις 2000) οπότε τώρα ο οργανισμός σου θέλει 2100 για να "δουλέψει". Αυτές τις έξτρα 100 θα τις κάψει από το απόθεμα-λίπος που έχει, οπότε και χάνεις βάρος. Καλά μέχρι εδώ; 
Μετα από 3 με 5 εβδομάδες (εννοείται σε κάθε οργανισμο είναι διαφορετικο, απλα μιλάω με ΜΟ. ) ο οργανισμός σου θα συνηθίσει και από το φαγητό που θα τρως, θα "κρατάει" 2100 θερμίδες που θέλεις, οπότε, κάνοντας την ίδια άσκηση, θα πάψεις να χάνεις κιλά (είναι το λεγόμενο πλατό), άρα πρεπει να αυξήσεις την προπόνιση για να συνεχίσεις να χάνεις κιλά. (Guess what, εαν σταματήσεις να τρέχεις, θα συνεχίζεις να παίρνεις 2100, αλλά πλέον θα θέλεις μόνο 2000 οπότε θα αρχίσεις να παχαίνεις κ όλας).
Στα βάρη, απλά αυξάνεις το βάρος και η ώρα παραμένει η ίδια. Στην εαρόβια πρέπει να καταλήξεις να κάνεις κανένα 2ωρο μετα από 1.5 χρόνο για να χάνεις τα ίδια.

3ον, θα της πεις να πάρει όσα κιλά θέλει, μέχρι να καταφέρει να κάνει 3 σετ των 15 και στα τελευταία 7 να ζοριστεί λίγο. Μπορει να είναι 3 κιλα, μπορεί να είναι 30. Όταν καταλήξει να βγάζει τα σετ χωρίς να ζωρίζεται στα τελευταία , είναι ώρα να ανέβει (κιλα).

4ον, προφανώς και ξεκινάνε να "ξεφουσκώνουν" Αλλιώς θα τους γύμναζες μια φορα και μετά θα ήταν για πάντα έτσι! Και οι 15 μέρες είναι και πολλές. Κάποια άτομα ξεκινάνε να χάνουν μυϊκή μάζα, εαν μείνουν μόλις 7 μέρες χωρείς γυμναστική. Δεν είπα ότι θα εξαφανιστουν σε 1 μέρα. Αλλα ακριβώς επειδή είναι πολύ ενεργοβόροι, το σώμα δεν τους κρατάει χωρίς λόγο.

5ον, δεν αναφέρω πουθενά ότι είναι εύκολο. Αναφέρω ότι πρέπει να ανεβάσεις βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εμενα με ενοχλει απιστευτα το ολο σκηνικο στα social media,στο οποιο παρουσιαζονται διαφοροι φιτνεσαδες/φιτνεσουδες με το απιστευτο κορμι,γραφουν οτι κλισε μπορεις να φανταστεις και "εμπνεουν" κατι χιλιαδες κακομοιρηδες που προσπαθουν με οτι μεσα διαθετουν,να  πλησιασουν στο επιπεδο των φιτνεσαδων.

Αυτο που ξεχνανε οι ιδιοι ( οι φιτνεσαδες ) να αναφερουν,ειναι :
Πρωτο και πιο σημαντικο,οτι ειναι πλουσιοι και δεν εχουν αναγκη να δουλευουν,η στη χειροτερη κανουν λιγες ωρες δουλειας πισω απο τον υπολογιστη τους.

Δευτερον,τα αναβολικα που χρησιμοποιουν  ( ειδικα οι γυναικες που δε μπορουν να εχουν μεγαλυτερη αυξηση λογω ελλειψης τεστοστερονης ) για να φτασουν σε αυτα τα επιπεδα κοψιματος η φουσκωματος.

Τριτον,τα ετοιμα γευματα,τα οποια θελουν πολυ χρημα ή πολυ χρονο ( που εμεις δεν εχουμε  ) για να ετοιμαστουν.

Τεταρτον,οτι ζουν στο γυμναστηριο και εχουν και τις αναλογες εκπτωσεις  ( η free membership σε πολλα γυμναστηρια ) .

Οταν ειδικα προσπαθω καπως να ξυπνησω τους τυφλους followers και αναφερω τα 2 πρωτα,το μονο που ακουω ειναι οτι και παλι εχουν ριξει σκληρη δουλεια.

Και εγω εχω ριξει σκληρη δουλεια στη γυμναστικη,ισως και πιο σκληρη,αλλα οταν εχω και δυο δουλειες απο πισω για να ζησω,με τι ορεξη,με τι δυναμη και με τι χρηματα να ακολουθησω τετοια προγραμματα;

Το μονο που εχω καταφερει μετα απο καποια χρονια,ειναι να στησω ενα min gym στο σπιτι, με καποια βασικα οργανα,για να εχω την "πολυτελεια" να μη χρειαζεται να κανω χρονο για να παω στο γυμναστηριο.Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να πηγαινω στο γυμναστηριο,που θα ειχα και ατομα να με εμπνευσουν,να με ωθησουν και να με βοηθησουν,αντι να προσπαθω να βγαλω 1 ωρα ασκησεων μεσα σε απιστευτη βαρεμαρα,αλλα τι να κανεις..
 

Έχεις φουλ δίκιο απλά συνήθως το να ναι τούμπανα είναι η δουλειά τους. Με το να προσέχεις τι τρως, λίγη πρωτεινη  και γυμνναστικη σε νορμαλ γυμνναστηριο μια χαρα αποτελεσματα θα εχεις και δεν θα ξεπαραδιαστεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εμενα με ενοχλει απιστευτα το ολο σκηνικο στα social media,στο οποιο παρουσιαζονται διαφοροι φιτνεσαδες/φιτνεσουδες με το απιστευτο κορμι,γραφουν οτι κλισε μπορεις να φανταστεις και "εμπνεουν" κατι χιλιαδες κακομοιρηδες που προσπαθουν με οτι μεσα διαθετουν,να  πλησιασουν στο επιπεδο των φιτνεσαδων.

Καλά κάτι 20δες ειδικα που το παίζουν και ιστορία. Φίλε "φιτνεσα" :P εγώ στα 20 σαν φοιτητής ζούσα αποκληστικα με βοτκα, καφε, μακαρονια και γύρους και ήμουν hot as fuck (1.5 - 2 ώρες γυμναστήριο την ημέρα, κάθε μερα). 

Θέλω να τους δω όταν φτάσουν 33 και έχουν και 1-2 παιδια. Εκει θα τους παραδεχθω. 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Καλά κάτι 20δες ειδικα που το παίζουν και ιστορία.

βλεπω 18 και 20 χρονων παιδια να το παιζουν ιστορια οντως,αλλα το χειροτερο,να μοιαζουν 35..

Και σιγα μη φτασουν τα 35 με τετοιο μυαλο,ολοι αυτοι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, makis269 είπε

Δηλαδή οσοι από τους Αρχαίους Έλληνες ήταν φέτες πήγαιναν σε σούπερ ντουπερ γυμναστήρια έτρωγαν ακριβά φαγητά με σούπερ διατροφική αξία κτλπ κτλπ.

Κάπου έχουμε μπερδευτεί για το πώς μπορεί κάποιος να έχει νου εν σώματι υγιει .

παντα υπηρχαν παχυσαρκοι, υπερβαροι,διαβητικοι καρδιοπαθεις, ειδικα στην αρχαιοτητα σε ολο τον κοσμο. δεν υπηρχε γλωσσα,γραφη,στυλο, σχολειο. προφανως πολλοι ανθρωποι παντοτε χλαπακιαζαν φραουλες,συκα, κοτες λαγους πατατες ψωμια κ ισως ειχαν χειροτερες παθησεις. 

ο μυθος οτι ετρωγαν κρεας καθε 3,8 μερες μεχρι να πιασουν τον ελεφαντα ξανα ειναι πολυ κοκκινοσκουφιτσα

το υγιες σωμα θελει καλη διατροφη κ κινηση. εκτος αν καποιος τρωει 900?!? θερμιδες οπως ο στηβεν χοκινς 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το αερόβια vs βάρη, πιστεύω πως λανθασμένα στεκόμαστε εκεί. Χάνουμε την ουσία. Το ζήτημα είναι η υγεία μας, η φυσική κατάσταση κλπ και όχι πώς θα βάλουμε και πώς θα βγάλουμε τις θερμίδες. Και μην ξεχνάμε πώς έχει σημασία και από πού ξεκινάει ο καθένας. Αλλιώς θα ξεκινήσει ένας παχύσαρκος κι αλλιώς ένας μέσος άνθρωπος, που έχει να χάσει λιγότερα κιλά. 

Όσον αφορά την απώλεια λίπους, αναντίρρητα έρχεται πρώτα η διατροφή. 

Από εκεί και πέρα, για λόγους απώλειας λίπους (συνεργιστικά) και υγείας/ποιότητας ζωής, καλό είναι να συνδυάζουμε την αερόβια με τα βάρη. Άλλα οφέλη θα πάρεις με την αερόβια άσκηση και άλλα με τα βάρη. Τα βάρη δεν είναι μόνο σύσταση σώματος, είναι κι η επένδυση που κάνουμε στον εαυτό μας για τα γεράματά μας (βλ σαρκοπενία, οστεοπόρωση). 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...