Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Όσο πιο μετά την αγοράσεις τόσο χρόνο δεν θα την έχεις.

Ίδιο χρόνο θα την κρατήσεις , δεν καταλαβαίνω γιατί θα την κρατήσεις παραπάνω αν την πάρεις 6-12 μήνες νωρίτερα από εμένα.  Αν την κρατήσεις 24 μήνες τόσο μπορώ να την κρατήσω και εγώ, απλά εσύ θα την αγοράσεις 12 μήνες νωρίτερα και θα την αλλάξεις 12 μήνες νωρίτερα από εμένα.  Ο συνολικός χρόνος που θα κρατήσουμε την κάρτα είναι 24 μήνες και για τους δυο.

Αλλά και οι δυο δίκιο έχετε, απλά ο καθένας το βλέπει από διαφορετική πλευρά.

Για αυτό πάντα λέω ο καθένας να αγοράζει το hardware που θέλει για την δουλειά που θέλει στα λεφτά που θέλει την ώρα που το θέλει. Εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που εν γνώση του κάνει κάποιες παραχωρήσεις η αγοράζει κάτι παραπάνω από ότι χρειάζεται εκείνη την στιγμή.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οι amd στην 7900xtx μπορεί πρώτο μήνα να είναι 1400 στο δίμηνο θα είναι 1200 και 1000αρικο η xt. Η 4080 πάνω από 799 msrp δεν αξίζει κακα τα ψέματα. Όπως και η 7900xt έπρεπε να είναι στα 749 msrp όχι 899. Θα αγοράσουν τα άτομα που ειναι να πάρουν day one μετά δεν θα αργήσουν να πέσουν και από τις 2 πλευρές. Miners δεν υπάρχουν διαθεσιμότητα άπειρη scalpers τέλος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνουν τόσο ψηλά οι τιμές. Αν μείνουν το άλλο τρίμηνο θα είναι στο μείον 80% revenue εκεί στη nvidia. Οι amd στις rdna 2 έχει κάνει λογικές εκπτώσεις και έχει πάρει πολύς κόσμο τίμιες κάρτες σε λογικές τιμές χωρίς να τον πιάνουν τον κωλο. 

Εχω ενα καλό σημάδι και ενα κακό...🤪

Η καλή είναι οτι το πλαίσιο φαίνεται να  ξεστοκάρει κυρίως AMD (και να δούμε πως θα πάει μέχρι την άλλη Δευτέρα (που είναι τεράστια γιορτή παγκοσμίως ετσι, μην το ξεχνάτε ετσι?, ειναι cyber monday....δεν είναι μια ακόμα εμπορική μλκια 🥴).

Και συνήθως οταν ξεστοκάρει σε νορμάλ περιόδους-οχι το χαμο που είχαμε την προηγούμενη διετία-, ετοιμάζεται να φέρει πραμα...

Επίσης βλεπω οτι τα "Big Naviα" με εξαίρεση 1-2 υλοποιήσεις κυρίως σε 6900, έχουν ψιλοπέσει σε προσφορά απο καταστήματα και ακόμα πιο ευ΄χαριστο οτι η 6950 πέρασε και δεν ακούμπησε.

Αν υπάρχει λοιπόν καλή διαθεσιμότητα και δεν τρέξουν ολοι να ψωνίσουν...AMD με...1400 € (🤣😂) θα αρχίσουν να πέφτουν "μετά τ' Αγιαννιού" (οχι μόνο στο πλαίσιο, και στα skroutzομάγαζα...το θέμα είναι να υπάρχει διαθεσιμότητα σε πολλά καταστήματα, οπότε πιστέυω οτι οπώς το λές, εκεί προς τα τέλη Γενάρη....

 

Το κακό σημάδι είναι οτι μπήκα Geizhals και γίνεται του.....μ...ωρού(sic) το πανηγύρι απο μεγάλες AMD 😒

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

παρόλο που γενικά συμφωνώ με τη λογική σου πάλι κάτι θα εφεύρουν για να πουλήσουν νέες κάρτες που η παλιές δε θα μπορούν να κάνουν... αλλιώς θα αγόραζες πχ τώρα μια 4090 και θα την κράταγες για 10 χρονια (ούτε το ps6 δε θα έχει τέτοια gpu)

Ναι σιγουρα . Το ray tracing ειναι ενα απο αυτα τα πραγματα σε σχεση με τις παλαιοτερες γενιες κ δεν εχουμε ιδεα τη θα σκεφτουν στη συνεχεια . 

 

Ωστοσο για raster οτι κ να κανουν τη στιγμη πχ μια 3070 ειναι ικανοτατη σε 1440 p και θα συνεχισει να ειναι κ σε 3 χρονια πχ. Αλλα εκει που στα σημερινα παιχνιδια εχεις σε ολα high / ultra μετα απο 3 χρονια θα πεσεις στο medium / high ή και πιο χαμηλα . Ε δε χαθηκε κ ο κοσμος . Ή χαθηκε κ περνεις νεα gpu οπως το βλεπει ο καθενας :P

Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο λογο να παρω μια νεα, δυνατη  gpu ενα ... witcher 4 ξέρω εγώ παρα τις νεές σειρες gpu. Ή ενα gta 6 . Ωστοσο ακομα και αυτα θα εχουν βαση το ps5 οποτε δε θα δουμε ΤΟΣΟ μεγαλη αναγκη για ωμη δυναμη στις gpu . 

 

Δε με χαλαει καθολου βεβαια τα γεγονοτα να με διαψευσουν κ να δουμε τρομερα πραγματα συντομα, αλλα δε ειναι κατι στο οποιο θα πονταρα 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Όσο πιο μετά την αγοράσεις τόσο χρόνο δεν θα την έχεις.

Αυτό ισχύει μόνο για την μειοψηφία των enthusiasts που θέλουν το latest and greatest και έχουν το μικρόβιο της αναβάθμισης/αλλαγης.

Δεν απαξιώνονται οι φθηνότερες κάρτες το ίδιο οπως οι ακριβότερες,είτε σε επιδόσεις, είτε σε τιμές, ούτε ο κόσμος στις φθηνότερες κάρτες εχει πολύ υψηλές απαιτήσεις.

Δεν είχε τόσο μεγάλο άλμα η 3060 απο την 2060 αναλογικά(ούτε και μεγάλη χρηματική διαφορά),όπως είχε η 3080 απο την 2080 πχ με την 3080 δε να πωλείται και σε τιμή καλύτερη της 2080.

Και στις ακριβότερες κάρτες, υπάρχει μερίδα κόσμου που πάλι κοιτάζει περισσότερο την χαμηλότερη τιμή, παρά να έχει το latest and greatest(ή την καλύτερη RT απόδοση).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Όσο πιο μετά την αγοράσεις τόσο χρόνο δεν θα την έχεις.

Βρε μαζι σου το θεμα ειναι οτι εχουμε καρτες. Δηλαδη θα βγει τωρα 7900xt στα 1100 ευρω. Αν την παρω σε 1 χρονο 700 θα με πειραξει? Δεν θα εχω την 6800xt μεχρι τοτε? Για αυτο εγραψα. Δεν θα σταματησει να παιζει παιχνιδια η 6800xt μεχρι τοτε ουτε θα χασει επιδοσεις. Απλα αντι να εχω 150fps σε ενα παιχνιδι[κατι που θεωρω αχρηστο σε single player] θα εχω 100. 

27 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Εχω ενα καλό σημάδι και ενα κακό...🤪

Η καλή είναι οτι το πλαίσιο φαίνεται να  ξεστοκάρει κυρίως AMD (και να δούμε πως θα πάει μέχρι την άλλη Δευτέρα (που είναι τεράστια γιορτή παγκοσμίως ετσι, μην το ξεχνάτε ετσι?, ειναι cyber monday....δεν είναι μια ακόμα εμπορική μλκια 🥴).

Και συνήθως οταν ξεστοκάρει σε νορμάλ περιόδους-οχι το χαμο που είχαμε την προηγούμενη διετία-, ετοιμάζεται να φέρει πραμα...

Επίσης βλεπω οτι τα "Big Naviα" με εξαίρεση 1-2 υλοποιήσεις κυρίως σε 6900, έχουν ψιλοπέσει σε προσφορά απο καταστήματα και ακόμα πιο ευ΄χαριστο οτι η 6950 πέρασε και δεν ακούμπησε.

Αν υπάρχει λοιπόν καλή διαθεσιμότητα και δεν τρέξουν ολοι να ψωνίσουν...AMD με...1400 € (🤣😂) θα αρχίσουν να πέφτουν "μετά τ' Αγιαννιού" (οχι μόνο στο πλαίσιο, και στα skroutzομάγαζα...το θέμα είναι να υπάρχει διαθεσιμότητα σε πολλά καταστήματα, οπότε πιστέυω οτι οπώς το λές, εκεί προς τα τέλη Γενάρη....

 

Το κακό σημάδι είναι οτι μπήκα Geizhals και γίνεται του.....μ...ωρού(sic) το πανηγύρι απο μεγάλες AMD 😒

 

 

Ετσι ακριβως ετσι σκεφτομαι οτι θα γινει και εγω. 1-2 μηνες μπορει να εχουν μεγαλες τιμες να δουν τι γινεται στην αγορα. Μετα θα αρχισει η πτωση. Οπως με ryzen 7 που εφαγαν 2 πτωσεις σε 1 μηνα γιατι εμειναν στα ραφια. Και θα φανε και αλλο. Μην βλεπεις preorders παντα ετσι γινεται. Θα τα σκασουν αυτοι που θελουν day one μετα απο 2-3 μηνες θα πεσουν εκει που πρεπει. Ετσι γινεται παντου. Κατα το Πασχα εδω θα ειμαστε θεωρω θα βρισκουμε xtx στα 1200 και XT στο 1000αρικο. Και 4080 στα 1300. 

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Προσωπικα ανετα αγοραζω μια 6800xt σε 1 χρονο απο σημερα στα  350 - 400 € . Δε παει να εχουν βγει αλλες 3 σειρες gpu . Ετσι κι αλλιως αυτη τη στιγμη δεν προκειται να δουμε τοσο μεγαλα αλματα στο software ωστε να πουμε οτι οι παλιες καρτες ειναι για πεταμα . Ισως καποιοι θυμουνται τη μεταβαση απο dx 9 σε dx 10 που οντως οι dx9 ηταν για πεταμα γιατι δεν επαιζαν καθολου τους νεους τιτλους .Ε αυτο δε θα ξανασυμβει . Εστω κ με συμβιβασμους (ray tracing) μια χαρα θα παιζουν ολα 

Αν βγει 7800xt στα 800 θα δωσω την δικη μου 400-450 θα σε εχω στα υποψιν. Οχι σε 1 χρονο αλλα σε 3-4 μηνες οταν βγει η 7800xt. Oπως εδωσα 6700xt στα 350 πριν μηνες οταν επαιζε 600 Ελλαδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ίδιο χρόνο θα την κρατήσεις , δεν καταλαβαίνω γιατί θα την κρατήσεις παραπάνω αν την πάρεις 6-12 μήνες νωρίτερα από εμένα. 

Γιατί αν και οι 2 έχετε τις ίδιες απαιτήσεις, θα την αλλάξετε όταν σταματήσει να αποδίδει στα παιχνίδια που σας ενδιαφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κανα leak 7700X(XT, XTX, XFX, GTi) 

έχουμε; 

Οχι ξεκάθαρα τιποτα....

αλλά απο αυτά που έχουν φανεί προς το παρόν απο τις μεγάλες, φαίνεται οτι θα έρθει γύρω σε 6800XT-6900ΧΤ  με αντίστοιχες επιδόσεις σε RT (χωρίς extra βελτίωση δλδ) και λογικά 500-600 € *. Νομίζω είναι πολύ καλή εκκτίμηση, οπότε μετά την έλευση των 7900, αν σε ενδιαφέρει η κατηγορία, ριχνε καμια ματιά στα στοκ τους....

*edit και 25-30% καλυτερη καταναλωση

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρχες 2023 θα παρουσιαστουν κατι παραπανω μονο rumor δεν εχει βγει κατι. 

catch red...(πιασε κοκκινο)

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

Οχι ξεκάθαρα τιποτα....

αλλά απο αυτά που έχουν φανεί προς το παρόν απο τις μεγάλες, φαίνεται οτι θα έρθει γύρω σε 6800XT-6900ΧΤ  με αντίστοιχες επιδόσεις σε RT (χωρίς extra βελτίωση δλδ) και λογικά 500-600 €. Νομίζω είναι πολύ καλή εκκτίμηση, οπότε μετά την έλευση των 7900, αν σε ενδιαφέρει η κατηγορία, ριχνε καμια ματιά στα στοκ τους....

catch red...(πιασε κοκκινο)

Κανονικα εφοσον η 7900xt πηγε στα 899[που κανονικα επρεπε να ειναι στα 799 max απλα μπηκε 899 για να δειξει το vfm της xtx] πρεπει η 7800xt να παιξει στα 699 msrp και η 7700xt στα 499 μην πως 449 το πολυ. Το καλο στην amd ειναι οτι το msrp δεν ειναι εικονικο οταν οι τιμες ειναι σωστες αντιθετως ειναι σαν να εξαφανιζεται το φπα και να γινετε δολλαριο-ευρω. Πχ με τους ryzen 7700x 400 δολλαρια msrp ειναι ηδη 395 ευρω αντι για 483 ευρω που ειναι 400 δολλαρια = 390 ευρω + 24% 483. Δηλαδη εχουμε τιμες γρηγορα κατω απο msrp εφοσον η αγορα κινειται κανονικα και οχι οπως τοτε με mining+διαθεσιμοτητα. Οποτε μια 7700xt και στα 499 δολλαρια να βγει θα πρεπει σε 1-2 μηνες να παιζει στα 450 ευρω max. Να θυμισω 5700xt στα 400 δολλαρια και επαιζε στο μηνα στα 370. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Πχ με τους ryzen 7700x 400 δολλαρια msrp ειναι ηδη 395 ευρω αντι για 483 ευρω που ειναι 400 δολλαρια = 390 ευρω + 24% 483. 

Ετσι νόμιζα κι εγω προχθες Γιώργο, αλλά αντίστοιχη μείωση έγινε και στην Αμερική χθες, οπότε τώρα εχει 340$ εκει και Ελλάδα 395 και πέφτει - πιστευω θα πέσει αλλα 10- 15 Ευρω στα επίπεδα Γερμανίας  (περίπου δλδ 15% καπέλο και κάτω).

Οντως ομως αυτο με την ακριβής αναλογία του Φ.Π.Α στο MSRP, δεν ισχύει, υπάρχει ξεκάθαρα ξεχωριστή τιμολογιακή πολιτική για τα shipments που έρχονται Ευρώπη, που πολλές κατεβαίνει απο το msrp Αμερικής (χωρίς Φ.Π.Α πάντα).

Εκτός κι αν έχουμε 15% Φ.Π.Α (και δεν το χω καταλάβει, κατι που σημαίνει οτι κατι κάνω πολυ στραβά στην δουλειά μου 🤪)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ετσι νόμιζα κι εγω προχθες Γιώργο, αλλά αντίστοιχη μείωση έγινε και στην Αμερική χθες, οπότε τώρα εχει 340$ εκει και Ελλάδα 395 και πέφτει - πιστευω θα πέσει αλλα 10- 15 Ευρω στα επίπεδα Γερμανίας  (περίπου δλδ 15% καπέλο και κάτω).

Οντως ομως αυτο με την ακριβής αναλογία του Φ.Π.Α στο MSRP, δεν ισχύει, υπάρχει ξεκάθαρα ξεχωριστή τιμολογιακή πολιτική για τα shipments που έρχονται Ευρώπη, που πολλές κατεβαίνει απο το msrp Αμερικής (χωρίς Φ.Π.Α πάντα).

Εκτός κι αν έχουμε 15% Φ.Π.Α (και δεν το χω καταλάβει, κατι που σημαίνει οτι κατι κάνω πολυ στραβά στην δουλειά μου 🤪)

Σοβαρα πηγε επισημα 340 δολλαρια Αμερικη? Γιατι αναφερθηκαν μονο για Ευρωπη οτι θα πεσει. Αν ειναι ετσι εδω δεν εχουμε τη διαφορα που εγραψα απλα προσαρμοστηκαν πανω στα 340msrp+φπα. Για τα shipments οσο πεφτει το πετρελαιο θα πεσουν και οι τιμες στη μεταφορα σε καθε πραγμα οποτε δεν θα εχουν δικαιολογια να βαλαμε παραπανω καπελο λογο μεταφορικων. Ολα θα φανουν σε λιγες μερες με επισημες τιμες σε ευρω για τις 7900. Πιθανολογω στα 1400 για την μεγαλη πρωτο μηνα και 1100 στο τριμηνο και 1200 για την XT και στα 900 στο τριμηνο. Δεν μπορουν να πουλησουν με τετοιες τιμες οσο και να θελουν. Mining τελος scalpers τελος το ρευμα πανακριβο οι προηγουμενη γενια σιγα σιγα πεφτει κατω απο msrp τουλαχιστον σε amd. Δεν θα δωσει ο αλλος 1400 για καρτα οταν μπορει να παρει 6800 στα 500. Θα παρει αυτη στα 500 να κανει τη δουλεια του και οταν πεσουν σε σωστες τιμες κανει τη μεταβαση. 1% ειναι αυτοι που περνουν day one και δεν τους νοιαζουν τα 300-500 ευρω πανω που κανει η καθε καρτα στο high end. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σοβαρα πηγε επισημα 340 δολλαρια Αμερικη? Γιατι αναφερθηκαν μονο για Ευρωπη οτι θα πεσει. Αν ειναι ετσι εδω δεν εχουμε τη διαφορα που εγραψα απλα προσαρμοστηκαν πανω στα 340msrp+φπα. 

Ναι, αν βαλεις και μια ισοτιμια 1,04 κάπου εκει βγαίνει, αντε λίγο πιο κάτω 🥴

Αντε ανέβα ρε γαμω € με το καινούριο έτος! 🤣🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ναι, αν βαλεις και μια ισοτιμια 1,04 κάπου εκει βγαίνει, αντε λίγο πιο κάτω 🥴

Αντε ανέβα ρε γαμω € με το καινούριο έτος! 🤣🤣

1.02 ειναι 0.98 ευρω 1 δολλαριο δηλαδη. Ειχε πεσει 0.96 πριν κατι μερες. 0.83 ηταν περσι και την τελευταια 10ετια. 0.64 πριν το 2009 ειχε παει ενα διαστημα εκεινη ηταν ισοτιμια. Τι προσπαθουν να μας κανουν Τουρκια που εχει φαει 90% πληθωρισμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...