Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

Είμαι περίεργος να δω που είδατε τα αυξημένα κέρδη της AMD από τις κάρτες γραφικών με τα τεράστια περιθώρια κέρδους.

Συνεχίζεται η ίδια ιστορία με τότε που είχαμε το χάος του mining και έβγαζαν υπερκέρδη και οι δύο (αλλά εννοείται ιδίως η ΑΜΔ) από τα τσιπάκια που πουλούσαν στους ΑΙΒs.

Οι τιμές στο λιανοπούλι που έπαιζαν με εξωφρενικά καπέλα, με κάποιον τρόπο (που δεν εξηγήθηκε ποτέ) τάιζαν το σόι.

Τί ψάχνεις, τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί mining είχαμε ξεφύγει δεν έχουμε αυτή την κατάσταση σήμερα θυμάμαι 6700xt 1100 ευρώ είχα δώσει η 3080 είχε 1800 γενικά επικρατούσε μια τρέλα. Σήμερα μπορεί να μην έχουμε τις τιμές που είχαμε κάποτε ειδικά στο mid range αλλα είναι ας πούμε οκ. Η amd αν είχε τις τιμές που έχει σήμερα σε 7900xt xtx οταν κυκλοφόρησαν θα μπορούσε να παίξει ωραία μπάλα. Αλλά θυμάστε πόσο είχαν και αυτές το πρώτο εξάμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

θυμάμαι 6700xt 1100 ευρώ είχα δώσει η 3080 είχε 1800

Αυτά τα χρήματα πήγαιναν στο κατάστημα, στον χονδρέμπορο/εισαγωγέα, στον συναρμολογητή της κάρτας (και σε 2-5 ενδιάμεσους, ανάλογα το σημείο τελικής πώλησης) και εννοείται σε επικούς φόρους.

Στους τσιπαδες πήγαιναν τα δικαιώματα που είχαν συμφωνήσει πολύ καιρό πριν ξεκινήσει αυτή η παράνοια τότε. Οκ, κάποιος όρος αναπροσαρμογής λογικά θα υπήρχε, αλλά μην λέμε ότι κόκκινη και πράσινη έβγαζαν τρελό χρήμα επειδή το Π βάραγε ότι/όπου έβρισκε (δες και σε κάθε νέα κυκλοφορία h/w τί γίνεται).

Ας το πω αλλιώς. Αν θυμάμαι σωστά είσαι παραγωγός? (με διορθώνεις, εννοείται). Έχει σχέση η τιμή σου στο χωράφι με του ίδιου προϊόντος στο ΣΜ? Επωφελείσαι εσύ από τα καπέλα όλων των ενδιάμεσων και τα αίσχη της ανεξέλεγκτης αγοράς?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτά τα χρήματα πήγαιναν στο κατάστημα, στον χονδρέμπορο/εισαγωγέα, στον συναρμολογητή της κάρτας (και σε 2-5 ενδιάμεσους, ανάλογα το σημείο τελικής πώλησης) και εννοείται σε επικούς φόρους.

Στους τσιπαδες πήγαιναν τα δικαιώματα που είχαν συμφωνήσει πολύ καιρό πριν ξεκινήσει αυτή η παράνοια τότε. Οκ, κάποιος όρος αναπροσαρμογής λογικά θα υπήρχε, αλλά μην λέμε ότι κόκκινη και πράσινη έβγαζαν τρελό χρήμα επειδή το Π βάραγε ότι/όπου έβρισκε (δες και σε κάθε νέα κυκλοφορία h/w τί γίνεται).

Ας το πω αλλιώς. Αν θυμάμαι σωστά είσαι παραγωγός? (με διορθώνεις, εννοείται). Έχει σχέση η τιμή σου στο χωράφι με του ίδιου προϊόντος στο ΣΜ? Επωφελείσαι εσύ από τα καπέλα όλων των ενδιάμεσων και τα αίσχη της ανεξέλεγκτης αγοράς?

Εφόσον η nvidia amd δρα καθαρά ως προμηθευτής όπως αναφέρεις και δεν λαμβάνει το παραπάνω κέρδος που είναι αναγκασμένος να πληρώσει ο καταναλωτής τότε όντως δεν έχουν κάποιο όφελος από τις υπέρογκες τιμές. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι όπως το έγραψες στην τρίτη παράγραφο. Γιατί και εγώ πουλάω το προϊόν μου 1 ευρώ και το βλέπω στο σούπερ στα 30 και 40 ευρω κάποιες φορές και εννοείται εγώ δεν περνω ούτε 1 λεπτό από όλη αυτή την αύξηση που περνει κάθε μεσίτης έμπορος και σούπερ. 

Απλά θεωρούσα ότι τέτοιες εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να εισβάλουν πιο βαθιά στην τελικη τιμή δεν δρουν ως παραγωγοί μόνο δηλαδή αλλά έχουν τη δυνατότητα να βάλουν και την τιμή στο ράφι με την εξουσία που έχουν. Ο πραγματικός παραγωγός των καρτών δεν είναι πχ tsmc και οποια εταιρεία δίνει τα παρελκόμενα κάθε κάρτας συγκριτικά με amd nvidia? Ετσι το είχα στο μυαλό μου. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Απλά θεωρούσα ότι τέτοιες εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να εισβάλουν πιο βαθιά στην τελικη τιμή δεν δρουν ως παραγωγοί μόνο δηλαδή αλλά έχουν τη δυνατότητα να βάλουν και την τιμή στο ράφι με την εξουσία που έχουν. Ο πραγματικός παραγωγός των καρτών δεν είναι πχ tsmc και οποια εταιρεία δίνει τα παρελκόμενα κάθε κάρτας συγκριτικά με amd nvidia? Ετσι το είχα στο μυαλό μου. 

Κοίτα, μέσα στα συμβόλαια και στην όλη αλυσίδα, δεν είμαι.

Σίγουρα δεν μπορώ να αποκλείσω ειδικούς όρους ανάλογα με ποσότητα κλπ (αν και συνήθως όσα περισσότερα παραγγέλνεις τόσο καλύτερη τιμή σου κάνουν...αλλά αυτό σε περιπτώσεις που υπάρχει περίσσεια παραγωγής κι όχι όπως στο μινάρισμα), αλλά σίγουρα μπορώ να αποκλείσω τα +100$ από μέρα σε μέρα που βλέπαμε να έχουν την παραμικρή σχέση με τους 2 σχεδιαστές.

Η tsmc φτιάχνει το τσιπάκι, τίποτα παραπάνω. Δεν ξέρω καν αν στους επεξεργαστές κάνει και το πακετάρισμα (heatspreader κλπ) ή φτιάχνει και πουλάει μόνο το ολοκληρωμένο (μη φωνάζετε οι σχετικότεροι με την ορολογία).

Οι πρασινοκόκκινοι κάνουν τις συμφωνίες με τους συναρμολογητές για το πόσες μονάδες από το κάθε τσιπάκι θέλουν οι τελευταίοι και οι αυτοί το βάζουν επάνω στο δικό τους board, μέσα σε κάποια όρια προδιαγραφών που τους έχει δώσει ο σχεδιαστής.

Μετά μπαίνουμε στην υπόλοιπη αλυσίαδα διανομής/εμπορίας του τελικού προϊόντος (κάρτα γραφικών, όχι ο επεξεργαστής της).

Το κομμάτι της τιμής στο ράφι (MSRP) είναι όπως λέει το 2ο γράμμα (suggested) μια πρόταση και τίποτα παραπάνω.

Ειδικά στο μινάρισμα (και γενικά στο Π), νομίζω ότι ήταν σαφές ότι ο καθένας έκανε ότι γούσταρε μέσα σε μια "ελεύθερη" αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...