Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού το είπαν μόνη τους οτι πάνε για να πάρουν μερίδιο αγοράς με την RDNA4, δεν χρειάζεται να ρωτάς εμένα την γνώμη μου για τις τιμές στις RX8000.

Ρε συ σοβαρά τώρα? στο επικοινωνιακό τμήμα της AMD ανήκεις? τι θες να σου πει η εταιρία? ότι έχω κάνει καρτέλ με τον πέτσινο και ότι αρπάξει ο κώλος μου? να τη έλεγε για τις rdna3

image.png.61d921468a499ead27466f4c94bb5e3e.png

Εγώ μάλλον έπρεπε να πάω με κλειστά ματια αφού το είπε η AMD και από 6800xt να πάρω 7800xt περιμένοντας 50% πάνω. oh shit ξέχασα την 7800xt την ονόμασε 7900xtx και ζήταγε 1300 ευρα από 750 που αγόρασα εγώ την 6800xt.. τέτοια λοποδιτιά ούτε ο πέτσινος δεν έχει κάνει :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Tambas91 said:

Ρε συ σοβαρά τώρα? στο επικοινωνιακό τμήμα της AMD ανήκεις? τι θες να σου πει η εταιρία? ότι έχω κάνει καρτέλ με τον πέτσινο και ότι αρπάξει ο κώλος μου? να τη έλεγε για τις rdna3

 

 

Για να καταλάβω, βγαίνει ο senior vice president and general manager of the Computing and Graphics Group της AMD σε συνέντευξη και λέει ότι η στρατηγική τις εταιρείας για την RDNA4 είναι να πάρει όσο περισσότερο market share μπορεί και μου απαντάς για καρτέλ με τον πέτσινο ??? Και μου την λες κιόλας ότι εγώ είμαι στο επικοινωνιακό τμήμα της AMD που απλά σου υπενθύμισα την επίσημη θέση της AMD για τις RDNA4 που διαβάσαμε από την συνέντευξη ??

Μάλλον πρέπει να βγάλεις το αλουμινόχαρτο από το κεφάλι σου, οι εξωγήινοι δεν έχουν έρθει ακόμα.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για να καταλάβω, βγαίνει ο senior vice president and general manager of the Computing and Graphics Group της AMD σε συνέντευξη και λέει ότι η στρατηγική τις εταιρείας για την RDNA4 είναι να πάρει όσο περισσότερο market share μπορεί και μου απαντάς για καρτέλ με τον πέτσινο ??? Και μου την λες κιόλας ότι εγώ είμαι στο επικοινωνιακό τμήμα της AMD που απλά σου υπενθύμισα την επίσημη θέση της AMD για τις RDNA4 που διαβάσαμε από την συνέντευξη ??

Μάλλον πρέπει να βγάλεις το αλουμινόχαρτο από το κεφάλι σου, οι εξωγήινοι δεν έχουν έρθει ακόμα.

Aυτά πάνω στη σκηνή ποιος τα παρουσίαζε? μήπως ήταν ηθοποιός και όχι η liza? της μοιάζει πάντως είναι το ίδιο sexy... 

πάντως μακάρι να έχουν βάλει όντως μυαλό και να δώσουν τις κάρτες όπως πρέπει αλλα πολύ φοβάμαι ότι  όταν θα δεις τις τιμές θα ξυπνήσεις απότομα από τη σύγκρουση με την πραγματικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καρτέλ πήγαν αλλά δεν τους βγήκε, πιστεύω περίμεναν να πιάσουν έστω ένα 25% market share αλλά έμειναν στο 12%. Τώρα θα εξαρτηθεί απ' τις τιμές του RDNA 4 αν συνεχίζει να είναι καρτέλ ή όχι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Tambas91 said:

Aυτά πάνω στη σκηνή ποιος τα παρουσίαζε? μήπως ήταν ηθοποιός και όχι η liza? της μοιάζει πάντως είναι το ίδιο sexy... 

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά……

Από το review της RX7900XTX στο TPU

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7900-xtx/

7900XTX = 47% πάνω από την 6900ΧΤ σε Raster

relative-performance_3840-2160.png

 

7900XTX = 56% πάνω από την 6900ΧΤ σε RT

relative-performance-rt_3840-2160.png

 

 

 

Ohh συγνώμη έκανα λάθος αυτό δεν μετράει FULL RT, μόνο το παρακάτω πιάνει για RT.

Αρα έχουμε και λέμε,

 

7900XTX = 68% πάνω από την 6900ΧΤ σε FULL RT

cyberpunk-2077-rt-3840-2160.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά……

Από το review της RX7900XTX στο TPU

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7900-xtx/

7900XTX = 47% πάνω από την 6900ΧΤ σε Raster

relative-performance_3840-2160.png

 

7900XTX = 56% πάνω από την 6900ΧΤ σε RT

relative-performance-rt_3840-2160.png

Έχεις δίκιο! 50% ξέχασε μονο να γράψει ότι πάνε 50% πάνω και οι τιμές :P καρταρες απλά της φάγαν τα κυκλώματα... κάτσε να δούμε αυτή τη φορα τι θα κρύβεται πίσω απ την κουρτίνα 2...

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς κάρτα περιμένω να δω τι θα μου προσφέρει η κάθε εταιρία για να αγοράσω θα περιμένω και τη δίκια σου πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Tambas91 said:

Έχεις δίκιο! 50% ξέχασε μονο να γράψει ότι πάνε 50% πάνω και οι τιμές

Ειλικρινά θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στα MSRP πριν γράψεις ανακρίβειες

RX6900XT MSRP = 999 USD

RX7900XTX MSRP = 999 USD

 

11 minutes ago, Tambas91 said:

 

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς κάρτα περιμένω να δω τι θα μου προσφέρει η κάθε εταιρία για να αγοράσω θα περιμένω και τη δίκια σου πρόταση

Δεν χρειάζεται να περιμένεις στην λέω από τώρα, RTX 5090

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Tambas91 said:

Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς κάρτα περιμένω να δω τι θα μου προσφέρει η κάθε εταιρία για να αγοράσω θα περιμένω και τη δίκια σου πρόταση

Λοιπον φιλε...

ακου να δεις τωρα..

ΕΓΩ θα σου πω να ουμ...Θα σε φτιαξω.

Εδω εισαι:

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1775628/Radeon-RX-7600-XT.html

Θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτιωση στην αποδοση, 400% τουλαχιστον πανω απο την τωρινη σου και σε καταπληκτικη τιμη.

Με 16 Χορταστικα GB ραμ.

Την XT ετσι? Την καλη δηλαδης.

Προτιμησε την ''μαμα'' εκδοση.

Θα δεις και catalyst να μαθεις πως γινεται.( μην κοιτας αυτα που λεει  'κεινος  ο αστραπογατος ο θαντερκατς ο @azazil1190 ουλης... δεν ξερει αυτος...εχει βαλει στο ιδιο δικτυο 4090 και 7900Xtx και εχουν λαγκαρει τα εργαλεια του. Λογικο. )

αν θες μετα πες να σου πω πως να κανεις uv/oc. Τα ξερω γω αυτα.

 

😁

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Συμφωνώ, αυτοί όμως είναι λίγοι. Εγώ πχ που έχω 6700 10 gb μου είναι αδιάφορη η αύξηση επιδόσεων. Η υπάρχουσα 7900xt ήδη δίνει διπλάσια απόδοση σε 1440p και η xtx ακόμα παραπάνω. Τις τιμές περιμένω να πέσουν όπως και η πλειοψηφία. Επίσης θέλω καλύτερο efficiency και rt.

+ 1

Αν μια 4070 super πχ ήταν sub 500 θα είχαμε πάει ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε, ναι. Καιρός είναι. Αρκετά πειραματιστήκαμε οι χρήστες τόσα χρόνια, ας νιώσουν λίγο και οι devs τη γλύκα.

  • Like 2
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Συμφωνώ, αυτοί όμως είναι λίγοι. Εγώ πχ που έχω 6700 10 gb μου είναι αδιάφορη η αύξηση επιδόσεων. Η υπάρχουσα 7900xt ήδη δίνει διπλάσια απόδοση σε 1440p και η xtx ακόμα παραπάνω. Τις τιμές περιμένω να πέσουν όπως και η πλειοψηφία. Επίσης θέλω καλύτερο efficiency και rt.

Και εγώ θέλω Ferrari αλλά δεν Φώτη. Καλά να πάθεις που δεν ήθελες πράσινο εμετό…ε πράσινη κάρτα ήθελα να πω. Δεν πήρες μια 4060 τότε που την είχαν στην πολύ συμφέρουσα τιμή των 400 ευρώ.😂

21 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Συμφωνώ, αυτοί όμως είναι λίγοι. Εγώ πχ που έχω 6700 10 gb μου είναι αδιάφορη η αύξηση επιδόσεων. Η υπάρχουσα 7900xt ήδη δίνει διπλάσια απόδοση σε 1440p και η xtx ακόμα παραπάνω. Τις τιμές περιμένω να πέσουν όπως και η πλειοψηφία. Επίσης θέλω καλύτερο efficiency και rt.

Και εγώ θέλω Ferrari αλλά δεν Φώτη. Καλά να πάθεις που δεν ήθελες πράσινο εμετό…ε πράσινη κάρτα ήθελα να πω. Δεν πήρες μια 4060 τότε που την είχαν στην πολύ συμφέρουσα τιμή των 400 ευρώ.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Και εγώ θέλω Ferrari αλλά δεν Φώτη. Καλά να πάθεις που δεν ήθελες πράσινο εμετό…ε πράσινη κάρτα ήθελα να πω. Δεν πήρες μια 4060 τότε που την είχαν στην πολύ συμφέρουσα τιμή των 400 ευρώ.😂

Και εγώ θέλω Ferrari αλλά δεν Φώτη. Καλά να πάθεις που δεν ήθελες πράσινο εμετό…ε πράσινη κάρτα ήθελα να πω. Δεν πήρες μια 4060 τότε που την είχαν στην πολύ συμφέρουσα τιμή των 400 ευρώ.😂

Καρταρα η 4060, καταφέρνει να είναι πίσω σε ράστερ από την 6700 που έχω.

8 gb vram, 128 bit bus, 8 pci lanes, μια χαρά την είχαν στα 400 ευρώ.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD - Nvidia Cartel = Αυξημένες τιμές + υποδεέστερα προϊόντα = μειωμένες πωλήσεις σε τεμάχια (από τους ελάχιστους που ψηφίζουν με το πορτοφόλι τους ) =  αυξημένα κέρδη εξαιτίας των τεράστιων (scalping) περιθωρίων κέρδους ( από τα κορόιδα που μάδησαν ντε ! ).

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...