Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akmakas είπε

Πράγματι με τους  24.9.1 και εμένα κολλάει η μνήμη 909mhz

Έβαλα πάλι τους 24.8.1 αναγκαστικά και όλα καλά.

Επίσης έχω άλλο κουφο..Μόνο στο facebook και μόνο στον mozilla μου βγάζει σπανίως για δεκατα αυτα τα σκουπίδια...πουθενα αλλού!!τι φάση και αυτη 😄

Untitled-1.jpg

Αυτό που σε κάνει στον Mozilla ίσως οφείλεται στην ''επιτάχυνση υλικού'' . Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εε πως δεν έχει τι τεραστια αλλαγή περιμένεις όταν η καλύτερη κάρτα που θα βγάλει θα έχει λογικά κάνα +10-20% από την 7900xtx??? άντε να έχουν λίγο καλύτερο rt μέχρι εκεί θα πάει όπως φαίνεται

Αν δίνει 20% παραπάνω με καλύτερο efficiency + καλύτερο rt και στοιχίζει και λίγο φτηνότερα θα είναι ταμάμ και μια χαρά άλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αν δίνει 20% παραπάνω με καλύτερο efficiency + καλύτερο rt και στοιχίζει και λίγο φτηνότερα θα είναι ταμάμ και μια χαρά άλμα.

Πάντα να βλέπεις τι jump θα κανεις από αυτό που ήδη έχεις. Αν σε συμφέρει και μπορείς το κάνεις αν όχι περιμένεις να πέσει η τιμή. Δηλαδή δεν χρειάζεται να πας σε 8000 σειρά υποχρεωτικά αν μπορείς να πάρεις 50 70% με μια κάρτα της σειράς 7000 η 4000 με σχετικά λογικά χρήματα κάνεις τη μετάβαση. Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα και πιο ακριβά προϊόντα εσύ να κοιτάς τι παραπάνω θα πάρεις από το εκάστοτε προϊόν ανεξάρτητα αν βγήκε χθες η πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αν δίνει 20% παραπάνω με καλύτερο efficiency + καλύτερο rt και στοιχίζει και λίγο φτηνότερα θα είναι ταμάμ και μια χαρά άλμα.

χειρότερο θα είναι το jump από rdna3-4 απ ότι 2-3 μένει να το δούμε και official πάντα... αν κατεβάσει τιμές θα είναι καλο deal αλλα χλωμό το κόβω είναι αδίστακτη η liza :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Καλύτερα να το παρακολουθείς με Ινφο64 . Με το gpuz έχω ίδια συμπεριφορά όπως με το αντρεναλιν ανοικτό. Για δοκίμασε με Ινφο64 . Θα δεις ότι θα πέφτουν και θα έχεις λιγότερα watts idle και θερμοκρασίες. 

 

Έχεις δίκιο..Μάλλον το GPU Ζ έχει κάποιο bug και δεν συνεργάζεται με το mem gpu της κάρτας γιαυτό την απασχολεί..Με το HWinfo βλέπω τα ρολόγια κανονικά να πέφτουνε γρήγορα...Αν τώρα ανοίξω και το GPU Z τότε πάει η μνήμη 909mhz και πέφτει μετά από αρκετά δεύτερα έως καθόλου.

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πάντα να βλέπεις τι jump θα κανεις από αυτό που ήδη έχεις. Αν σε συμφέρει και μπορείς το κάνεις αν όχι περιμένεις να πέσει η τιμή. Δηλαδή δεν χρειάζεται να πας σε 8000 σειρά υποχρεωτικά αν μπορείς να πάρεις 50 70% με μια κάρτα της σειράς 7000 η 4000 με σχετικά λογικά χρήματα κάνεις τη μετάβαση. Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα και πιο ακριβά προϊόντα εσύ να κοιτάς τι παραπάνω θα πάρεις από το εκάστοτε προϊόν ανεξάρτητα αν βγήκε χθες η πέρσι. 

Κατανοητό. Το θέμα της συζήτησης όμως είναι το άλμα rdna 3 σε 4.

 

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

χειρότερο θα είναι το jump από rdna3-4 απ ότι 2-3 μένει να το δούμε και official πάντα... αν κατεβάσει τιμές θα είναι καλο deal αλλα χλωμό το κόβω είναι αδίστακτη η liza :P 

Στην τελική θέμα τιμής είναι. Και ίδια απόδοση να δίνει αν οι τιμές θα είναι πχ 25% κάτω θα είναι 25% άλμα για την τσέπη του καταναλωτή. Τότε μόνο οι high end user's δε θα χαρούν γιατί δε θα υπάρχει νέο flagship.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Αυτό που σε κάνει στον Mozilla ίσως οφείλεται στην ''επιτάχυνση υλικού'' . Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις. 

image.png.f62e34010ec3226e74c1d3dbf023eea0.png

Αυτή την ρύθμιση λες? Νομίζω έφτιαξε!!😀

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Στην τελική θέμα τιμής είναι. Και ίδια απόδοση να δίνει αν οι τιμές θα είναι πχ 25% κάτω θα είναι 25% άλμα για την τσέπη του καταναλωτή. Τότε μόνο οι high end user's δε θα χαρούν γιατί δε θα υπάρχει νέο flagship.

Σίγουρα παίζει ρολο η τιμή δε διαφωνούμε... το θέμα είναι ότι τα χρονια περνάνε και πρέπει να γίνει και καλή αύξηση των επιδόσεων, αυτοί που έχουν ήδη κάρτα τι να τις κάνουν τις καινούργιες άμα έρθουν απλά φτηνότερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Σίγουρα παίζει ρολο η τιμή δε διαφωνούμε... το θέμα είναι ότι τα χρονια περνάνε και πρέπει να γίνει και καλή αύξηση των επιδόσεων, αυτοί που έχουν ήδη κάρτα τι να τις κάνουν τις καινούργιες άμα έρθουν απλά φτηνότερες?

Συμφωνώ, αυτοί όμως είναι λίγοι. Εγώ πχ που έχω 6700 10 gb μου είναι αδιάφορη η αύξηση επιδόσεων. Η υπάρχουσα 7900xt ήδη δίνει διπλάσια απόδοση σε 1440p και η xtx ακόμα παραπάνω. Τις τιμές περιμένω να πέσουν όπως και η πλειοψηφία. Επίσης θέλω καλύτερο efficiency και rt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, akmakas είπε

image.png.f62e34010ec3226e74c1d3dbf023eea0.png

Αυτή την ρύθμιση λες?

Ναι. Έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία είναι απενεργοποιημένο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Tambas91 said:

Σίγουρα παίζει ρολο η τιμή δε διαφωνούμε... το θέμα είναι ότι τα χρονια περνάνε και πρέπει να γίνει και καλή αύξηση των επιδόσεων, αυτοί που έχουν ήδη κάρτα τι να τις κάνουν τις καινούργιες άμα έρθουν απλά φτηνότερες?

Απλά δες πόσοι έχουν κάρτες από 3060/4060/6700XT και κάτω και βάλε πόσοι θα μπορούσαν να πάρουν καινούργια κάρτα με επιδόσεις 7900ΧΤ στα 500 USD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://community.amd.com/t5/pc-drivers-software/high-power-draw-on-idle-29-9-1/m-p/714770 

και αλλη αναφορα .Αρα κατα 99% ειναι ο οδηγος

https://community.amd.com/t5/pc-drivers-software/amd-software-adrenalin-edition-24-9-1-release-notes/m-p/714289

Επεξ/σία από azazil1190
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Απλά δες πόσοι έχουν κάρτες από 3060/4060/6700XT και κάτω και βάλε πόσοι θα μπορούσαν να πάρουν καινούργια κάρτα με επιδόσεις 7900ΧΤ στα 500 USD

Aν και αρχικά απάντησα στο Φωτάρα για την απόδοση που περιμένει να πάρει ότι δε θα είναι μεγάλη στη επόμενη γενιά...και τις τιμές να πιάσουμε μόνο από αυτά που είδες με την τωρινή γενιά εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις? εγώ είδα τον πέτσινο να βγάζει "αστείες" mid range κάρτες και παρόλο αυτά η AMD απλά ακολούθησε αντί να χαράξει δίκια τις γραμμή και να σκουπίσει την κατηγορια..νομίζεις θα αλλάξει κάτι στις 8000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

Aν και αρχικά απάντησα στο Φωτάρα για την απόδοση που περιμένει να πάρει ότι δε θα είναι μεγάλη στη επόμενη γενιά...και τις τιμές να πιάσουμε μόνο από αυτά που είδες με την τωρινή γενιά εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις? εγώ είδα τον πέτσινο να βγάζει "αστείες" mid range κάρτες και παρόλο αυτά η AMD απλά ακολούθησε αντί να χαράξει δίκια τις γραμμή και να σκουπίσει την κατηγορια..νομίζεις θα αλλάξει κάτι στις 8000?

Αφού το είπαν μόνη τους οτι πάνε για να πάρουν μερίδιο αγοράς με την RDNA4, δεν χρειάζεται να ρωτάς εμένα την γνώμη μου για τις τιμές στις RX8000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7700-xt-drops-to-349-for-the-first-time-includes-60-amd-game-bundle

 

Αν δεν είναι "τυχαία" προσφορά τότε ίσως η AMD να αποφάσισε να την κατεβάσει σε μια πιο λογική τιμή, έστω και λίγους μήνες πριν την 8000 σειρά, προσωπικά pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...