Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω γίνονται μειώσεις τιμών σε 7700XT και 7900ΧΤ. Εννοείται καλοδεχούμενες αλλά το θέμα είναι ότι η εταιρεία αντιδρά σε ότι συμβαίνει στην αγορά πολύ αργά. Εδώ και πολύ καιρό η 7700 έπρεπε να είχε πάει στα 350. Για την 7900 τα λέγαμε από την αρχή της έκδοσης, πολύ λάθος αρχική τιμή και τώρα κοντεύουν να τη σκοτώσουν. Δηλαδή η κάρτα ξεκίνησε 900$ και μέσα σε 20 μήνες πήγε στα 660$ και ποιος ξέρει που θα τη δούμε στην Black Friday.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7700-xt-drops-to-349-for-the-first-time-includes-60-amd-game-bundle

Αν τους ενδιέφερε καθόλου το μερίδιο αγοράς οι κινήσεις αυτές έπρεπε να είχανε γίνει εδώ και 8-9 μήνες.

Επεξ/σία από Age4Greeks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2024 στις 10:58 ΜΜ, azazil1190 είπε

Ποιος πέρασε τους 24.9.1?

Μόλις τους πέρασα  και βλέπω ότι idle gpu power άρχισε τα παλαβα παλι. H κάρτα σε idle είναι στα 54-56w και το ρολόι της μνήμης της να έχει κολλήσει πάλι στα 909mhz . 

 

Πράγματι με τους  24.9.1 και εμένα κολλάει η μνήμη 909mhz

Έβαλα πάλι τους 24.8.1 αναγκαστικά και όλα καλά.

Επίσης έχω άλλο κουφο..Μόνο στο facebook και μόνο στον mozilla μου βγάζει σπανίως για δεκατα αυτα τα σκουπίδια...πουθενα αλλού!!τι φάση και αυτη 😄

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, akmakas said:

Πράγματι με τους  24.9.1 και εμένα κολλάει η μνήμη 909mhz

Έβαλα πάλι τους 24.8.1 αναγκαστικά και όλα καλά.

Επίσης έχω άλλο κουφο..Μόνο στο facebook και μόνο στον mozilla μου βγάζει σπανίως για δεκατα αυτα τα σκουπίδια...πουθενα αλλού!!τι φάση και αυτη 😄

Untitled-1.jpg

Δεν έχω το πρώτο πρόβλημα, το ρολόι της 7800XT μου πέφτει κανονικά σε idle και η κατανάλωση είναι φυσιολογική (TBP 15W). Όταν ανοίγω και την δεύτερη οθόνη ανεβαίνει η κατανάλωση αλλά το έκανε και πριν τους 24.9.1.

Το δεύτερο πρόβλημα στον firefox το είδα και εγώ χτες, έβγαλα το undervolt από την κάρτα και δεν μου το έκανε ξανά αλλά μπορεί να ήταν τυχαίο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akmakas είπε

Πράγματι με τους  24.9.1 και εμένα κολλάει η μνήμη 909mhz

Έβαλα πάλι τους 24.8.1 αναγκαστικά και όλα καλά.

Επίσης έχω άλλο κουφο..Μόνο στο facebook και μόνο στον mozilla μου βγάζει σπανίως για δεκατα αυτα τα σκουπίδια...πουθενα αλλού!!τι φάση και αυτη 😄

Untitled-1.jpg

Θα δοκιμάσω να περάσω τους 24.8.1 να δω συμπεριφορά.. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν ανοίγω αντρεναλιν .Όσο το έχω κλειστό και βλέπω στατς από Ινφο δεν έχει κανένα θέμα.

Με τους 24.8.1 δεν είχα θέματα .Αλλά θα το ξαναδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

Βλέπω γίνονται μειώσεις τιμών σε 7700XT και 7900ΧΤ. Εννοείται καλοδεχούμενες αλλά το θέμα είναι ότι η εταιρεία αντιδρά σε ότι συμβαίνει στην αγορά πολύ αργά. Εδώ και πολύ καιρό η 7700 έπρεπε να είχε πάει στα 350. Για την 7900 τα λέγαμε από την αρχή της έκδοσης, πολύ λάθος αρχική τιμή και τώρα κοντεύουν να τη σκοτώσουν. Δηλαδή η κάρτα ξεκίνησε 900$ και μέσα σε 20 μήνες πήγε στα 660$ και ποιος ξέρει που θα τη δούμε στην Black Friday.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7700-xt-drops-to-349-for-the-first-time-includes-60-amd-game-bundle

Αν τους ενδιέφερε καθόλου το μερίδιο αγοράς οι κινήσεις αυτές έπρεπε να είχανε γίνει εδώ και 8-9 μήνες.

Πάνε να τις ξεστοκαρουν λίγο πριν την έλευση των rdna 4. Η λογική λέει πώς το άλμα από rdna 3 σε 4 θα είναι σαφως μεγαλύτερο σε σχέση με το άλμα από rdna 2 σε 3 που είναι αρκετά μικρό. Προσωπικά θα περιμένω να πέσουν οι τιμές των rx 8000 σε σχέση με τις τιμές εκκίνησης και θα αποφασίσω μετά αν αξίζει η αγορά.

Αν τις έχουν πάλι λίγο φτηνότερες από τις αντίστοιχες Nvidia, (με καλύτερο raster αλλά χειρότερο efficiency και σημαντικά χειρότερο rt) τότε θα φάνε Χ. H amd πρέπει να παρουσιάσει κάτι παραπάνω από αυτό αν θέλει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά GPUs.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πάνε να τις ξεστοκαρουν λίγο πριν την έλευση των rdna 4. Η λογική λέει πώς το άλμα από rdna 3 σε 4 θα είναι σαφως μεγαλύτερο σε σχέση με το άλμα από rdna 2 σε 3 που είναι αρκετά μικρό. Προσωπικά θα περιμένω να πέσουν οι τιμές των rx 8000 σε σχέση με τις τιμές εκκίνησης και θα αποφασίσω μετά αν αξίζει η αγορά.

Αν τις έχουν πάλι λίγο φτηνότερες από τις αντίστοιχες Nvidia, (με καλύτερο raster αλλά χειρότερο efficiency και σημαντικά χειρότερο rt) τότε θα φάνε Χ. H amd πρέπει να παρουσιάσει κάτι παραπάνω από αυτό αν θέλει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά GPUs.

Για να το παρουσιάσει πρέπει να ξηλώσουν το μπετόστοκο που έχει μέσα στα κεφάλια τους. Μια χαρά είναι οι κάρτες. Οι τιμές είναι ότι να ναι για μια εταιρεία που θέλει να πάρει αγοραστικό μερίδιο. Εκεί είναι το κύριο πρόβλημα. Κακό προϊόν τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει. Κακή τιμολόγηση υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Θα δοκιμάσω να περάσω τους 24.8.1 να δω συμπεριφορά.. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν ανοίγω αντρεναλιν .Όσο το έχω κλειστό και βλέπω στατς από Ινφο δεν έχει κανένα θέμα.

Με τους 24.8.1 δεν είχα θέματα .Αλλά θα το ξαναδώ 

Έκανα uninstall τους 24.8.1 με το DDU και πέρασα πάλι τους 24.9.1

Παρακολουθώ τα ρολόγια της μνήμης.Άλλοτε πέφτουν αλλη φορά πάλι κρατάνε περισσότερο μέχρι να πέσουν.Δεν δουλεύουν σε καμιά περίπτωση όπως οι προηγούμενοι.

Μπορει και να ειναι πλασματικά τα νούμερα όμως εγώ δεν βλέπω κάτι το ουσιαστικό.

 

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2024 στις 10:58 ΜΜ, azazil1190 είπε

Πετραν μεγιες!  

Τώρα θα γράψεις δίπλα 😉 και πολύ καλά έκανες .

Ποιος πέρασε τους 24.9.1? 

Μόλις τους πέρασα  και βλέπω ότι idle gpu power άρχισε τα παλαβα παλι. H κάρτα σε idle είναι στα 54-56w και το ρολόι της μνήμης της να έχει κολλήσει πάλι στα 909mhz . 

Με τους προηγούμενους beta έπεφτε κανονικά στα 13-20w idle καθώς και το ρολοι της μνήμης της.Η οι οδηγοί είναι βλαμμένοι η χτύπησε πάλι κάπου στα win και θέλω πάλι φορμάτ.Πριν μια  βδομάδα έκανα.

Επίσης μετα απο ddu έγινε η εγκατάσταση των οδηγών. 

Έχει αρχίσει και με ξενερώνει απίστευτα η αμδ με τους οδηγούς της.

Εγω τους περασα και μου λυθηκε το προβλημα με τα crashαρισματα που ειχα στο adobe lightroom που ειχα με τους προηγουμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Η λογική λέει πώς το άλμα από rdna 3 σε 4 θα είναι σαφως μεγαλύτερο σε σχέση με το άλμα από rdna 2 σε 3 που είναι αρκετά μικρό.

Μάλλον το ακριβώς αντίθετο θα γίνει άμα επιβεβαιωθούν οι φήμες ότι δε θα υπάρχει high end από AMD... 5080-5090 θα παίζουν χωρίς αντίπαλο και λογικά η AMD θα ανταγωνιστεί μέχρι 5070ti

Κατά τα αλλα δεν νομίζω να αλλάξουν και πολλά οι τιμές καρτέλ θα συνεχιστούν και η κόκκινη θα πουλάει μονο σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι που ούτως η άλλος θα παίρναν τις κάρτες της, κρίμα γιατί ο πέτσινος λογικά πάλι σαπάκια θα δώσει στο mid range κοινό, αλλα η liza κοιτάει να πουλήσει μονο cpus πλέον οποτε τιμές φαρμακείο και ότι αρπάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akmakas είπε

Έκανα uninstall τους 24.8.1 με το DDU και πέρασα πάλι τους 24.9.1

Παρακολουθώ τα ρολόγια της μνήμης.Άλλοτε πέφτουν αλλη φορά πάλι κρατάνε περισσότερο μέχρι να πέσουν.Δεν δουλεύουν σε καμιά περίπτωση όπως οι προηγούμενοι.

Μπορει και να ειναι πλασματικά τα νούμερα όμως εγώ δεν βλέπω κάτι το ουσιαστικό.

 

Untitled-1.jpg

Καλύτερα να το παρακολουθείς με Ινφο64 . Με το gpuz έχω ίδια συμπεριφορά όπως με το αντρεναλιν ανοικτό. Για δοκίμασε με Ινφο64 . Θα δεις ότι θα πέφτουν και θα έχεις λιγότερα watts idle και θερμοκρασίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Μάλλον το ακριβώς αντίθετο θα γίνει άμα επιβεβαιωθούν οι φήμες ότι δε θα υπάρχει high end από AMD... 5080-5090 θα παίζουν χωρίς αντίπαλο και λογικά η AMD θα ανταγωνιστεί μέχρι 5070ti

Κατά τα αλλα δεν νομίζω να αλλάξουν και πολλά οι τιμές καρτέλ θα συνεχιστούν και η κόκκινη θα πουλάει μονο σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι που ούτως η άλλος θα παίρναν τις κάρτες της, κρίμα γιατί ο πέτσινος λογικά πάλι σαπάκια θα δώσει στο mid range κοινό, αλλα η liza κοιτάει να πουλήσει μονο cpus πλέον οποτε τιμές φαρμακείο και ότι αρπάξει...

Εκανε μεγαλη ζημια η intel εμμεσα μιας και αφησε την amd να παιξει μπαλα μονη της στο cpu κομματι οποτε σου λεει αφου πουλαω και βγαζω χρημα για τους μετοχους απο τα cpu γιατι να ριξω r&d να ανταγωνιστω την nvidia που οπως φαινεται απλα εχει ξεφυγει με το ΑΙ στο συγκεκριμενο κομματι. Οποτε οπως λες απλα δεν την ενδιαφερει να πουλησει high end gpu η καλυτερα δεν μπορει κιολας γιατι δεν μπορει για την ωρα να ανταγωνιστει τη nvidia. Εχει τις κονσολες που πουλανε σαν ζεστο ψωμακι εχει και τα cpu και τα data centers και τελος. Η intel ειναι η πιο ζημιωμενη απο ολο αυτο που εγινε γιατι ενω προσπαθει και με τις arc αλλα και με τα cpu με τα ecores κτλ εξαιτιας των βλακειων της αλλα και της ατυχιας της[με τα 3D η amd επιασε τζακ ποτ] εχασε ολο το momentum που ειχε ολα τα χρονια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μάλλον το ακριβώς αντίθετο θα γίνει άμα επιβεβαιωθούν οι φήμες ότι δε θα υπάρχει high end από AMD... 5080-5090 θα παίζουν χωρίς αντίπαλο και λογικά η AMD θα ανταγωνιστεί μέχρι 5070ti

Τι σχέση έχει αυτό που λες με αυτό που είπα , δηλαδή πως το άλμα rdna 3 σε 4 θα είναι πιο μεγάλο ; Αν η rdna 4 gpu των 500 ευρώ είναι σημαντικά καλύτερη από την rdna 3 gpu που είχε 500 ευρώ όταν κυκλοφόρησε τότε θα ισχύει αυτό που είπα. Το high end αφορά ελάχιστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκανε μεγαλη ζημια η intel εμμεσα μιας και αφησε την amd να παιξει μπαλα μονη της στο cpu κομματι οποτε σου λεει αφου πουλαω και βγαζω χρημα για τους μετοχους απο τα cpu γιατι να ριξω r&d να ανταγωνιστω την nvidia που οπως φαινεται απλα εχει ξεφυγει με το ΑΙ στο συγκεκριμενο κομματι. Οποτε οπως λες απλα δεν την ενδιαφερει να πουλησει high end gpu η καλυτερα δεν μπορει κιολας γιατι δεν μπορει για την ωρα να ανταγωνιστει τη nvidia. Εχει τις κονσολες που πουλανε σαν ζεστο ψωμακι εχει και τα cpu και τα data centers και τελος. Η intel ειναι η πιο ζημιωμενη απο ολο αυτο που εγινε γιατι ενω προσπαθει και με τις arc αλλα και με τα cpu με τα ecores κτλ εξαιτιας των βλακειων της αλλα και της ατυχιας της[με τα 3D η amd επιασε τζακ ποτ] εχασε ολο το momentum που ειχε ολα τα χρονια. 

Σίγουρα τον πέτσινο δε μπορεί να τον ακολουθήσει και ίσως θα πρέπει να ρίξει πολλούς πόρους για να είναι "κοντά" παρόλο αυτά στις τιμές μια χαρά ξέρει να βαράει στο σταυρο...η 5700xt όλοι θυμόμαστε τι πωλήσεις είχε κάνει και ήταν μια κάρτα χωρίς rt απέναντι στην 2070 που είχε έστω και σαν marketing την ταμπέλα του rt..

5 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τι σχέση έχει αυτό που λες με αυτό που είπα , δηλαδή πως το άλμα rdna 3 σε 4 θα είναι πιο μεγάλο ; Αν η rdna 4 gpu των 500 ευρώ είναι σημαντικά καλύτερη από την rdna 3 gpu που είχε 500 ευρώ όταν κυκλοφόρησε τότε θα ισχύει αυτό που είπα. Το high end αφορά ελάχιστους.

εε πως δεν έχει τι τεραστια αλλαγή περιμένεις όταν η καλύτερη κάρτα που θα βγάλει θα έχει λογικά κάνα +10-20% από την 7900xtx??? άντε να έχουν λίγο καλύτερο rt μέχρι εκεί θα πάει όπως φαίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...