Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, nikos5800 said:

Καλά σίγουρα ξέρουν ότι δεν είναι ισάξιοι με την nvidia,απλά θέλουν να κάνουν τους αγοραστές να πιστέψουν ότι είναι ισάξιοι,Πίος ο λόγος να ετοιμάζει ai fsr 4.0 και frame gen αν ήταν ισάξια ?!

Το σκέφτηκε κανείς πως το fsr 4 δεν θα υποστηρίξει την rdn2? Γερό άδειασμα από την AMD ,η rdn2 δεν έχει ai acceleration,μόνο rdn3 και πανω,την ώρα που η Nvidia υποστηρίζει κάρτες από το 2018(Turing)

δεν ξερουμε τπτ για το φσρ4. Μπορει να παιζει με dp4a οπως το xess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp44christos είπε

τι εννοεις με αυτο;

Η AMD θα το ονομάσει fsr 4 αλλα στην rdn2 θα περνεις αποτέλεσμα=fsr 3.1 λόγω της απουσίας ai acceleration 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nikos5800 said:

Η AMD θα το ονομάσει fsr 4 αλλα στην rdn2 θα περνεις αποτέλεσμα=fsr 3.1 λόγω της απουσίας ai acceleration 

κανεις μεγαλη υποθεση. Σου λεω μπορει να το κανει οπως η intel με το xess. Ιδια ποιότητα εχει το xess σε ολες τις gpu μονο στις ιντελ εχει καλυτερη αποδοση.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp44christos είπε

κανεις μεγαλη υποθεση. Σου λεω μπορει να το κανει οπως η intel με το xess. Ιδια ποιότητα εχει το xess σε ολες τις gpu μονο στις ιντελ εχει καλυτερη αποδοση.

Θαύματα δεν γίνονται με την απουσία hardware acceleration 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp44christos είπε

εχεις δοκιμασει το xess?

Όχι😜 το xess χρησιμοποιεί τεχνικές σαν το fsr εκτός στις δικές της κάρτες που τρέχει ai acceleration 

Όμως δεν ξέρω περισσότερα για το xess δεν με πολύ ενδιαφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp44christos είπε

κανεις μεγαλη υποθεση. Σου λεω μπορει να το κανει οπως η intel με το xess. Ιδια ποιότητα εχει το xess σε ολες τις gpu μονο στις ιντελ εχει καλυτερη αποδοση.

Εχει δίκιο ο Νίκος το XeSS τρέχει και καλύτερα και έχει και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στις intel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XeSS τρέχει χειρότερα από το FSR αλλά έχει σημαντικά καλύτερη ποιότητα.

Η βελτίωση είναι αρκετά μεγάλη ώστε με XeSS, η Render ανάλυση είναι χαμηλότερη ενώ δείχνει καλύτερα, γι’αυτό τρέχει το ίδιο και καλύτερα.

Το FSR-FG από την άλλη είναι μια χαρά, μεγάλη επιτυχία κατά τη γνώμη μου. Όχι τέλειο αλλά ούτε το DLSS-FG ειναι. Ελπίζω να μην σπαταλήσει επιπλέον die-space στις RTX-50 για τα optical flows που χρειάζεται το dlss3.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μόνο στο Starwars το νιώθω καλό το FSR FG. Σε όλα τα υπόλοιπα κάτι με χαλάει στην κίνηση. Που ακόμη και στο Starwars με το που αλλάζω σε DLSS FG νιώθω αμέσως καλύτερη απόκριση, απλά σε αυτό το game το FSR FG είναι καλύτερο απ' ότι σε άλλα. Τώρα φταίει που έχω NVIDIA και τρέχει καλύτερα σε AMD, πρέπει να έχω συγκεκριμένα settings στο nvidia control panel, δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Εγώ πάντως μόνο στο Starwars το νιώθω καλό το FSR FG. Σε όλα τα υπόλοιπα κάτι με χαλάει στην κίνηση. Που ακόμη και στο Starwars με το που αλλάζω σε DLSS FG νιώθω αμέσως καλύτερη απόκριση, απλά σε αυτό το game το FSR FG είναι καλύτερο απ' ότι σε άλλα. Τώρα φταίει που έχω NVIDIA και τρέχει καλύτερα σε AMD, πρέπει να έχω συγκεκριμένα settings στο nvidia control panel, δεν ξέρω.

Αυτό επιδει το fsr frame gen χρησιμοποιεί software λύση και θέλεις όπως δηποτε μίνιμουμ 60fps για να έχεις καλό αποτέλεσμα ενώ στην Nvidia χρησιμοποιούν ai hardware acceleration όπου χρειάζεσαι 30 με 40fps για να έχεις το ίδιο η καλύτερο αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Αυτό επιδει το fsr frame gen χρησιμοποιεί software λύση και θέλεις όπως δηποτε μίνιμουμ 60fps για να έχεις καλό αποτέλεσμα ενώ στην Nvidia χρησιμοποιούν ai hardware acceleration όπου χρειάζεσαι 30 με 40fps για να έχεις το ίδιο η καλύτερο αποτέλεσμα

Ακόμη και 60 να έχω πάλι δεν το νιώθω το ίδιο στην κίνηση και στην απόκριση σε σχέση με το DLSS FG 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ακόμη και 60 να έχω πάλι δεν το νιώθω το ίδιο στην κίνηση και στην απόκριση σε σχέση με το DLSS FG 

Το ίδιο και εγώ 👍τα frames πολλές φορές μπορεί να είναι περισσότερα από της Nvidia frame gen αλλά υστερούν κατά πολύ σε ποιότητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...