Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, Tambas91 said:

 

από τις πολύ τίμιες για πρώτη γενιά rt 6xxx καταλήξαμε σε αυτές τις κάρτες με μαγειρεμένα ονόματα για να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό αντί να χαράξει δίκια της πορεία και στη νέα γενιά δε θα υπάρχει καν high end.. ζημιωμένοι όλοι εμείς

Έχεις προσέξει πόσο σου έδωσε η “τίμια” 6700ΧΤ σε σχέση με την 5700ΧΤ και σε τι MSRP ??

Και πόσο σου έδωσε η “μαγειρεμένη” 7800ΧΤ σε σχέση με την 6700ΧΤ και σε τι MSRP ??

Αν όχι επέτρεψε μου να στο αναλύσω παρακάτω,

 

RX5700XT MSRP = $399

RX6700XT MSRP = $480

RX7800XT MSRP = $499

 

Από Techpowerup

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-6700-xt/29.html

RX6700XT έδωσε 32% παραπάνω raster στα 1440p με αύξηση 20% στο MSRP σε σχέση με την 5700ΧΤ

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/32.html

RX7800ΧΤ έδωσε 47% παραπάνω raster στα 1440p με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις προσέξει πόσο σου έδωσε η “τίμια” 6700ΧΤ σε σχέση με την 5700ΧΤ και σε τι MSRP ??

Και πόσο σου έδωσε η “μαγειρεμένη” 7800ΧΤ σε σχέση με την 6700ΧΤ και σε τι MSRP ??

Αν όχι επέτρεψε μου να στο αναλύσω παρακάτω,

 

RX5700XT MSRP = $399

RX6700XT MSRP = $480

RX7800XT MSRP = $499

 

Από Techpowerup

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-6700-xt/29.html

RX6700XT έδωσε 32% παραπάνω raster στα 1440p με αύξηση 20% στο MSRP σε σχέση με την 5700ΧΤ

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/32.html

RX7800ΧΤ έδωσε 47% παραπάνω raster στα 1440p με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

 

μου συγκρίνεις την 6700xt μια από της πιο πετυχημένες κάρτες που έβγαλε η AMD.. επίσης η τεραστια διαφορα μεταξύ των καρτών δεν είναι το raster αλλα ότι η 6700xt "παίζει" rt ενώ η άλλη όχι, οποτε δικαιολογεί τη διαφορα... οι 7000 σε σχέση με τις 6000 για εσένα δηλαδή δεν είναι αποτυχία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

μου συγκρίνεις την 6700xt μια από της πιο πετυχημένες κάρτες που έβγαλε η AMD.. επίσης η τεραστια διαφορα μεταξύ των καρτών δεν είναι το raster αλλα ότι η 6700xt "παίζει" rt ενώ η άλλη όχι, οποτε δικαιολογεί τη διαφορα... οι 7000 σε σχέση με τις 6000 για εσένα δηλαδή δεν είναι αποτυχία?

Αυτό όχι δεν το θεωρώ αποτυχία

 

Από Techpowerup

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

RX7800ΧΤ έδωσε 47% παραπάνω raster στα 1440με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

RX7800ΧΤ έδωσε 59% παραπάνω Ray Tracing στα 1440p με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αυτό όχι δεν το θεωρώ αποτυχία

 

Από Techpowerup

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/34.html

RX7800ΧΤ έδωσε 47% παραπάνω raster στα 1440με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

RX7800ΧΤ έδωσε 59% παραπάνω Ray Tracing στα 1440p με αύξηση 5% στο MSRP σε σχέση με την 6700ΧΤ

ok δεκτη η γνώμη σου, εγώ τις θεωρώ αποτυχία από τις πωλήσεις και νομίζω με επιβεβαιώνει και η AMD με τη κίνηση που κάνει για τις επόμενες να μη βγάλει high end, γιατί άμα πούλαγε δε νομίζω να το έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

ok δεκτη η γνώμη σου, εγώ τις θεωρώ αποτυχία από τις πωλήσεις και νομίζω με επιβεβαιώνει και η AMD με τη κίνηση που κάνει για τις επόμενες να μη βγάλει high end, γιατί άμα πούλαγε δε νομίζω να το έκανε

H 7800XT δεν είναι High-End αλλά Mid-End κατηγορία, εκεί έχει εστιάσει η AMD.

Αν θέλεις να μιλήσουμε για τις 7900ΧΤ/ΧΤΧ που είναι High-End , εκεί αλλάζει το θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

H 7800XT δεν είναι High-End αλλά Mid-End κατηγορία, εκεί έχει εστιάσει η AMD.

Αν θέλεις να μιλήσουμε για τις 7900ΧΤ/ΧΤΧ που είναι High-End , εκεί αλλάζει το θέμα.

 

δεν είπα ότι η 7800xt είναι high end, εγώ λέω ότι όλο το line up ήταν αποτυχία γενικά και αυτό οδήγησε στην απόφαση που βλέπουμε... και αυτό που παίρνω εγώ σα δεδομένο είναι το steam survey όπου εκεί μονο η 7900xtx υπάρχει, η 7800xt άφαντη είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα της AMD είναι οι τιμές, δεν μπορείς να κοστολογείς κοντά στην NVIDIA με χειρότερα features. Θα πρέπει να γίνεις αντίστοιχος στο upscaling και στο RT performance για να παίζεις στις ίδιες τιμές.

Ελπίζω με την 8800XT και το FSR 4 να δώσει ένα πολύ καλό mid-range προϊόν.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα της AMD είναι οι τιμές, δεν μπορείς να κοστολογείς κοντά στην NVIDIA με χειρότερα features. Θα πρέπει να γίνεις αντίστοιχος στο upscaling και στο RT performance για να παίζεις στις ίδιες τιμές.

Ελπίζω με την 8800XT και το FSR 4 να δώσει ένα πολύ καλό mid-range προϊόν.

Αν σε ράστερ θα είναι τουλάχιστον όσο η 7900χτ και θα έχει καλύτερα features + efficiency με τιμή max 600 euro ( αν όχι αρχικά τότε τουλάχιστον να πέσει τόσο η τιμή της 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία της) τότε θα έχει νόημα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απλά όχι. Το πιθανότερο είναι να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά πλην της τιμής που θα είναι πιο πάνω, αυτό τουλάχιστον βλέπω προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Αν σε ράστερ θα είναι τουλάχιστον όσο η 7900χτ και θα έχει καλύτερα features + efficiency με τιμή max 600 euro ( αν όχι αρχικά τότε τουλάχιστον να πέσει τόσο η τιμή της 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία της) τότε θα έχει νόημα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απλά όχι. Το πιθανότερο είναι να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά πλην της τιμής που θα είναι πιο πάνω, αυτό τουλάχιστον βλέπω προσωπικά.

Με αυτά τα features θα ξεκινήσει στην καλυτερη 800 ευρώ, και απλά θα πέσει η 7900xt στο 600ρι μέχρι να φύγει ως στοκ.

Μετά, (καλό 2026) θα πέσει και η κσινουρια. Αν θα φτάσει 600 ή 700 ή 550 θα το κρίνει ή αγορά. Είναι ένα ερώτημα τι θα βγάλει και ο απέναντι στο mid range.

Και δυστυχώς, το παραπάνω είναι και καλό σενάριο. Υπάρχουν και πέτσινα σενάρια. 7900xt στα 700 μέχρι να φύγει, και η καινούρια στα 800+ και μετά 700 στην καλυτερη.

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Με αυτά τα features θα ξεκινήσει στην καλυτερη 800 ευρώ, και απλά θα πέσει η 7900xt στο 600ρι μέχρι να φύγει ως στοκ.

Μετά, (καλό 2026) θα πέσει και η κσινουρια. Αν θα φτάσει 600 ή 700 ή 550 θα το κρίνει ή αγορά. Είναι ένα ερώτημα τι θα βγάλει και ο απέναντι στο mid range.

Και δυστυχώς, το παραπάνω είναι και καλό σενάριο. Υπάρχουν και πέτσινα σενάρια. 7900xt στα 700 μέχρι να φύγει, και η καινούρια στα 800+ και μετά 700 στην καλυτερη.

Έχω μεγάλη υπομονή να περιμένω για αγορά hardware μέχρι η τιμή να είναι λογική. Αν κοστίζει 800 ευρώ θα τη βλέπουν στα ράφια. Σε αυτή την περίπτωση μια μεταχειρισμένη 7900χτ στα περίπου 500 ευρώ θα είναι καλύτερη αγορά, ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για ράστερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα της AMD είναι οι τιμές, δεν μπορείς να κοστολογείς κοντά στην NVIDIA με χειρότερα features. Θα πρέπει να γίνεις αντίστοιχος στο upscaling και στο RT performance για να παίζεις στις ίδιες τιμές.

Ελπίζω με την 8800XT και το FSR 4 να δώσει ένα πολύ καλό mid-range προϊόν.

Λογικά με την rdn4 θα τα καταφέρει στην upper mid range,αν ps5 pro rdn4 2x-3x rt performance vs PS5 rdn2 τότε rdn4 θα είναι γύρω στο 50% με 100% πιο γρήγορη από την rdn 3 στο rt,να δώσει και fsr 4 με machine learning upscaling και έδεσε το γλυκό😅

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tambas91 είπε

δεν είπα ότι η 7800xt είναι high end, εγώ λέω ότι όλο το line up ήταν αποτυχία γενικά και αυτό οδήγησε στην απόφαση που βλέπουμε... και αυτό που παίρνω εγώ σα δεδομένο είναι το steam survey όπου εκεί μονο η 7900xtx υπάρχει, η 7800xt άφαντη είναι

Καλά αυτό δεν σημαίνει ότι η RX 7800XT ήταν αποτυχία ίσα-ίσα.

19 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα της AMD είναι οι τιμές, δεν μπορείς να κοστολογείς κοντά στην NVIDIA με χειρότερα features. Θα πρέπει να γίνεις αντίστοιχος στο upscaling και στο RT performance για να παίζεις στις ίδιες τιμές.

Ελπίζω με την 8800XT και το FSR 4 να δώσει ένα πολύ καλό mid-range προϊόν.

Αυτό ακριβώς. Νομίζουν ότι είναι ισάξιοι με την nVidia ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ελπίζω να το καταλάβουν κάποια στιγμή και να βελτιωθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Καλά αυτό δεν σημαίνει ότι η RX 7800XT ήταν αποτυχία ίσα-ίσα.

Αυτό ακριβώς. Νομίζουν ότι είναι ισάξιοι με την nVidia ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ελπίζω να το καταλάβουν κάποια στιγμή και να βελτιωθούν.

Καλά σίγουρα ξέρουν ότι δεν είναι ισάξιοι με την nvidia,απλά θέλουν να κάνουν τους αγοραστές να πιστέψουν ότι είναι ισάξιοι,Πίος ο λόγος να ετοιμάζει ai fsr 4.0 και frame gen αν ήταν ισάξια ?!

Το σκέφτηκε κανείς πως το fsr 4 δεν θα υποστηρίξει την rdn2? Γερό άδειασμα από την AMD ,η rdn2 δεν έχει ai acceleration,μόνο rdn3 και πανω,την ώρα που η Nvidia υποστηρίζει κάρτες από το 2018(Turing)

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, nikos5800 said:

 

Το σκέφτηκε κανείς πως το fsr 4 δεν θα υποστηρίξει την rdn2? Γερό άδειασμα από την AMD ,η rdn2 δεν έχει ai acceleration,μόνο rdn3 και πανω,την ώρα που η Nvidia υποστηρίζει κάρτες από το 2018(Turing)

Παίζει το DLSS 3 στις Turing ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...