Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, tzavardin said:

Σκ@τ@ τιμές είχε. Τις τιμές του πέτσινου σέταρε παντού, εκτός από το low end, το οποίο απλά ο πέτσινος εγκατέλειψε συνειδητά με την τιμολόγηση της 3060, κάνοντας statement ότι αν θέλετε να παίζετε σύγχρονα παιχνίδια μάγκες, πληρώνετε χιλιάρικο και πάνω. Τα 300ρια ξεχάστε τα. Ποιες ήταν οι καλές τιμές, η 6750xt στα 500 ευρώ; 

Κοίτα, βαριέμαι να κοιτάξω τώρα ιστορικά Σκρουτζ για 7-8 κάρτες, αλλά σε όλες τις κατηγορίες θυμάμαι ήταν πιο κάτω οι AMD. Και δεν μιλάω προφανώς για την 6750xt που ήταν 5% πάνω από την 6700xt και κόστιζε πολύ παραπάνω.

Αλλά 6600 vs 3060 (σε τιμή 3050), 6700xt vs 3060ti και πολύ πιο κάτω από 3070. Η 6800 επίσης τίμια, και την είχαν πάρει ακόμα και εδώ πολλοί από πλαίσιο που είχε παίξει.

Δεν θυμάμαι αντίστοιχα να είχαν καλές τιμές/προσφορές οι 3000. Τέλος πάντων.

Όσο για την 4070 δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, απλά επίσημα ο πέτσινος τότε είχε ανακοινώσει msrp drop στα 550$.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aris-leme είπε

 

μετα μου αρεσει οι nvidiaδες που κραζουν για τα amd sponsored οτι αργουν να βαλουν τις τεχνολογιες της nvidia ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, akoinonitos said:

μετα μου αρεσει οι nvidiaδες που κραζουν για τα amd sponsored οτι αργουν να βαλουν τις τεχνολογιες της nvidia ...

Αρρωστια και στους δυο αυτη η κατάσταση με τα sponsored...

Wykong, Star wars, και απο οτι ειδα τωρα και το warhammer...

Θα παρουμε και απο τις δυο να τις αλλάζουμε αναλογως το game....😒

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

μετα μου αρεσει οι nvidiaδες που κραζουν για τα amd sponsored οτι αργουν να βαλουν τις τεχνολογιες της nvidia ...

Για δες ποσά απ τα παιχνίδια τις Λίζας μποϊκοτάρουν dlss σε σχέση με τα αντίστοιχα του πέτσινου … αλλά εκεί δε βλέπω να σε πιάνει ιδιαίτερη ευαισθησία “φιλαράκο”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Για δες ποσά απ τα παιχνίδια τις Λίζας μποϊκοτάρουν dlss σε σχέση με τα αντίστοιχα του πέτσινου … αλλά εκεί δε βλέπω να σε πιάνει ιδιαίτερη ευαισθησία “φιλαράκο”

ποσα για πες μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

IMG_2775.jpeg.82de7e44e320efb176d1424d1eef7673.jpeg

η Λίζα αν μπορούσε θα το είχε εξαφανίσει το dlss απ τα παιχνίδια της

αν θελεις πες μου ποσα δεν εχουν σημερα :P

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

αν θελεις πες μου ποσα δεν εχουν σημερα :P

Τόσο καιρό που γίνεται αυτό εις βάρος μας γιατί δε μας ποστάρεις να δείξεις τη δυσαρέσκεια σου όμως ;;; Και σήμερα δε θα έχουν αλλάξει και πολλά είμαι σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tambas91 said:

IMG_2775.jpeg.82de7e44e320efb176d1424d1eef7673.jpeg

η Λίζα αν μπορούσε θα το είχε εξαφανίσει το dlss απ τα παιχνίδια της

Ρε συ το'χουμε ξαναπεί αυτό. Το 90% από τα Nvidia sponsored χρησιμοποιούν ήδη FSR 2 upscaling στις κονσόλες. Περίμενες πως η Nvidia θα πλήρωνε για να μην το βάλουν στην PC έκδοση ενώ υπάρχει στις κονσόλες; Θα τους τρώγανε ζωντανούς τα media. Επίσης αυτό σημαίνει πως η δουλειά που χρειάζεται για να μπει FSR είναι ελάχιστη έως μηδαμινή, ειδικά σε σχέση με το DLSS που πρέπει ή να δημιουργηθεί στη μηχανή ή να προστεθεί το plugin.

Όπου μπαίνει το DLSS είναι μόνο για τις Nvidia RTX κάρτες στο PC. Όπου μπαίνει το FSR 2 είναι και για τις κονσόλες και για όλες τις κάρτες εκτός από τις RTX. Το FSR είναι ο μοναδικός λόγος που κάρτες σαν τις 1070 και 1660ti είναι ακόμα ζωντανές. Για αυτό το DLSS είναι πολυτέλεια ενώ το FSR αναγκαίο, αλλιώς πέφτουν οι πωλήσεις γιατί μικραίνει το κοινό στόχος.

Άσε που η έκδοση που βάλανε στο Cyberpunk όχι μόνο είναι η παλιά, είναι το χειρότερο FSR implementation που έχω δει. Το FSR 3 έχει διπλάσια shimmering από το παλιό FSR 2.1 που είχανε. Και ξαναλέω, με mods χρησιμοποιείς XESS με FSR Frame Generation εδώ και 1 χρόνο με τέλειο image quality. Αλλά η καημένη μικρή CD Project Red χρειάστηκε μήνες για να βγάλει αυτή την πατάτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Ρε συ το'χουμε ξαναπεί αυτό. Το 90% από τα Nvidia sponsored χρησιμοποιούν ήδη FSR 2 upscaling στις κονσόλες. Περίμενες πως η Nvidia θα πλήρωνε για να μην το βάλουν στην PC έκδοση ενώ υπάρχει στις κονσόλες; Θα τους τρώγανε ζωντανούς τα media. Επίσης αυτό σημαίνει πως η δουλειά που χρειάζεται για να μπει FSR είναι ελάχιστη έως μηδαμινή, ειδικά σε σχέση με το DLSS που πρέπει ή να δημιουργηθεί στη μηχανή ή να προστεθεί το plugin.

Όπου μπαίνει το DLSS είναι μόνο για τις Nvidia RTX κάρτες στο PC. Όπου μπαίνει το FSR 2 είναι και για τις κονσόλες και για όλες τις κάρτες εκτός από τις RTX. Το FSR είναι ο μοναδικός λόγος που κάρτες σαν τις 1070 και 1660ti είναι ακόμα ζωντανές. Για αυτό το DLSS είναι πολυτέλεια ενώ το FSR αναγκαίο, αλλιώς πέφτουν οι πωλήσεις γιατί μικραίνει το κοινό στόχος.

Άσε που η έκδοση που βάλανε στο Cyberpunk όχι μόνο είναι η παλιά, είναι το χειρότερο FSR implementation που έχω δει. Το FSR 3 έχει διπλάσια shimmering από το παλιό FSR 2.1 που είχανε. Και ξαναλέω, με mods χρησιμοποιείς XESS με FSR Frame Generation εδώ και 1 χρόνο με τέλειο image quality. Αλλά η καημένη μικρή CD Project Red χρειάστηκε μήνες για να βγάλει αυτή την πατάτα.

Dlss,fsr,xsess αυτά θα συμπεριληφθούν στο dx12 api,δεν έχει νόημα να μην βάζουν το ένα η το αλλο,δεν κερδίζουν τίποτα απολύτως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι διαφήμιση για το DLSS να υπάρχει το FSR στο ίδιο game γιατί το DLSS είναι καλύτερο όταν γίνονται συγκρίσεις.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...