Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ναι ρε ‘συ….μπραβο…..αυτο το παράδειγμα έφερνα και πριν λίγο.
Ακριβώς αυτο που μου δείχνεις.

εγώ είπα ότι η 7800xt , στην κατηγορία της τα πήγε καλύτερα από τις άλλες amd , και εσυ το γύρισες σε nvidia vs amd….οπως και αλλά παιδιά καταρχήν το πήγαν εκεί.

Η πλήρης παράφραση…

Εσυ φανταζομαι θα καταλάβεις οτι είπα ότι :''η amd τα πάει καλυτερα από την nvidia στην μεσαία κατηγορία….ε? Έλα παραδέξου το.
(Καλα ρε γαμωτο…τόσο κακό γραπτό λόγο έχω……?)

nvidia vs amd μέχρι να σβησει ο ήλιος!

 

Μου χαλασατε και το κομμάτι μου που ετοιμάζω πόσες μέρες.👹τελοσπαντων…

Συμφορουμίτη, τα σχόλια ήταν από την αρχή ξεκάθαρα, αλλά εσυ ξεκίνησες να μιλάς για πωλήσεις Amd με βάση το mindfactory, βγάζοντας την Amd ανταγωνιστική στις κάρτες κάτω απο 7800XT, κάτι που φυσικά δεν ισχύει στην πράξη.

Πόσες φορές πρέπει να το γράψουμε να μην βγάζετε λάθος συμπεράσματα με βάση ενα κατάστημα, είτε αυτό το λένε Mindfactory, είτε Πλαισιο????

Προφανώς η 7800xt είναι επιτυχημένη, γιατί οι υπόλοιπες rx 7000 ηταν αποτυχημένες πέραν της 7900XTX.

Ε όχι να διαβάζουμε ότι οι κάρτες από 7800XT και κατω ήταν επιτυχημένες λογω..... mindfactory.....

Ποιες ήταν επιτυχημένες?

Η 7600/ΧΤ? Η 7700?

Αυτό σου γράψανε πιο πίσω και οι υπόλοιποι και εσύ το έλαβες σαν nvidia vs amd.....

Τέλος και ο άλλος τυπάς της Amd, χαζομάρες λέει για να μην παραδεχτεί ότι τα κανανε μανταρα σε αυτή την γενιά.

Εδώ και χρόνια η Amd γνωρίζει ότι ο κόσμος την προτιμούσε στις φθηνότερες κάρτες(rx 470/570) και πάνω σε αυτές έχτισε όνομα, αλλά αυτή έφαγε κολλημα στις τελευταίες 2 γενιές και ειδικά στην τελευταία να κοντράρει την nvidia σε τιμές και έφαγε τα μούτρα της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, Fulgore said:

Συμφορουμίτη, τα σχόλια ήταν από την αρχή ξεκάθαρα, αλλά εσυ ξεκίνησες να μιλάς για πωλήσεις Amd με βάση το mindfactory, βγάζοντας την Amd ανταγωνιστική στις κάρτες κάτω απο 7800XT, κάτι που φυσικά δεν ισχύει στην πράξη.

Πόσες φορές πρέπει να το γράψουμε να μην βγάζετε λάθος συμπεράσματα με βάση ενα κατάστημα, είτε αυτό το λένε Mindfactory, είτε Πλαισιο????

Προφανώς η 7800xt είναι επιτυχημένη, γιατί οι υπόλοιπες rx 7000 ηταν αποτυχημένες πέραν της 7900XTX.

Ε όχι να διαβάζουμε ότι οι κάρτες από 7800XT και κατω ήταν επιτυχημένες λογω..... mindfactory.....

Ποιες ήταν επιτυχημένες?

Η 7600/ΧΤ? Η 7700?

Αυτό σου γράψανε πιο πίσω και οι υπόλοιποι και εσύ το έλαβες σαν nvidia vs amd.....

Τέλος και ο άλλος τυπάς της Amd, χαζομάρες λέει για να μην παραδεχτεί ότι τα κανανε μανταρα σε αυτή την γενιά.

Εδώ και χρόνια η Amd γνωρίζει ότι ο κόσμος την προτιμούσε στις φθηνότερες κάρτες(rx 470/570) και πάνω σε αυτές έχτισε όνομα, αλλά αυτή έφαγε κολλημα στις τελευταίες 2 γενιές και ειδικά στην τελευταία να κοντράρει την nvidia σε τιμές και έφαγε τα μούτρα της.

Κατανοητο, all good  🫡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Σεβαστο...αλλά  παλι διαφωνω πολυ. Θεωρείς οτι το ποσοστό που μπορει να δωσει 1000 ειναι μεγαλύτερο απο αυτο που μπορει να δωσει 500..... Εγω παλι θεωρω οτι ηταν δραματικα περισσοτεροι οι 2οι.. 

ok απλά τα μαθηματικά και η στατιστική σίγουρα δεν είναι τόσο απλή, δεν είναι ότι υπάρχουν μονο 2 προϊόντα και επιλεγεις ανάμεσα στα 2 οπότε ή θα πάρεις 6600xt ή 7900xt.. 

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Και με τιποτε δεν θα σου πω οτι δεχομαι οτι η 7900xtx πουλησε περισσοτερο απο την 6600XT. Και ενα σωρο αλλες.   Που να γυρισει ο κοσμος αναποδα....

και εγώ δε το δέχομαι ότι η apple πουλάει κινητά στα 1000+ και όλοι πάνε και τα αγοράζουν έναντι αυτών με τα 200 αλλα να που γίνετε...

3 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

(Ωπα ρε...ακραιο το παραδειγμα με την πολυκατοικια...ουτε καν υπαρχει αναλογία, αντ' αυτου θα κανω...προταση μομφης 😛....) 

sorry αλλα το δικό σου παράδειγμα είναι πιο ακραίο έπιασες ένα μαγαζί ανάμεσα στα εκατομμύρια που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο :P 

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Αν δεν το έχετε παρατηρήσει το 35% του Steam Hardware Survay είναι από Κίνα (35% Chinese Language ) , με τα περισσότερα από αυτά τα hit να είναι Internet Cafe στην Κίνα που το 90%+ έχει NVIDIA.

εντάξει κλαίω 🤣 να δω τι άλλο θα σκεφτείς

απ ότι φαίνεται οι κινέζοι δε πρέπει να μπαίνουν στα διαγράμματα ούτε να κατοικούν σε αυτό τον πλανήτη !?!... υπάρχουν μονο για να φτιάχνουν τα chipάκια στις ηλεκτρονικές συσκευές σου :P ... άμα δε σου αρέσει που κοντεύουν να φτάσουν το 1/3 του πληθυσμού να τους πεις να μη κάνουν τόσα παιδιά η να αγοράζουν περισσότερες AMD χαχαχαχαχαχαχ τι άλλο θα διαβάσω για αντεπιχείρημα ρε?? με λύγισες ρε μπαγάσα χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Κατανοητο, all good  🫡

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν διαφωνώ στο αν η 7800XT συγκεκριμένα ''επιασε'' ή όχι(ούτε νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο).

Εκεί που διαφωνώ είναι στις κάρτες κάτω από αυτην(και από πάνω βλέπε 7900XT).

Εγραψες ότι πολλά μέλη και στο εδώ θέμα εγραψαν/αγόρασαν/ενδιαφέρθηκαν για αυτήν, και έχεις δίκιο.

Και τώρα τις γιορτές αν την βάλει προσφορά το Πλαισιο πχ, θα υπάρχει ενδιαφέρον.

Για σκέψου όμως πόσα μέλη είδες να γράφουν/αγοράζουν/ενδιαφέρονται για τις κάρτες κάτω από αυτήν.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ok απλά τα μαθηματικά και η στατιστική σίγουρα δεν είναι τόσο απλή, δεν είναι ότι υπάρχουν μονο 2 προϊόντα και επιλεγεις ανάμεσα στα 2 οπότε ή θα πάρεις 6600xt ή 7900xt.. 

και εγώ δε το δέχομαι ότι η apple πουλάει κινητά στα 1000+ και όλοι πάνε και τα αγοράζουν έναντι αυτών με τα 200 αλλα να που γίνετε...

sorry αλλα το δικό σου παράδειγμα είναι πιο ακραίο έπιασες ένα μαγαζί ανάμεσα στα εκατομμύρια που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο :P 

εντάξει κλαίω 🤣 να δω τι άλλο θα σκεφτείς

απ ότι φαίνεται οι κινέζοι δε πρέπει να μπαίνουν στα διαγράμματα ούτε να κατοικούν σε αυτό τον πλανήτη !?!... υπάρχουν μονο για να φτιάχνουν τα chipάκια στις ηλεκτρονικές συσκευές σου :P ... άμα δε σου αρέσει που κοντεύουν να φτάσουν το 1/3 του πληθυσμού να τους πεις να μη κάνουν τόσα παιδιά η να αγοράζουν περισσότερες AMD χαχαχαχαχαχαχ τι άλλο θα διαβάσω για αντεπιχείρημα ρε?? με λύγισες ρε μπαγάσα χαχαχαχ

Θα προσευχηθω για την σωτηρια σου στη Λιζα. Ισως δεις και εσυ καποια στιγμη το φως να σε οδηγησει μεσα στο τουνελ που σε εχει φυλακισει ο πετσινος!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Θα προσευχηθω για την σωτηρια σου στη Λιζα. Ισως δεις και εσυ καποια στιγμη το φως να σε οδηγησει μεσα στο τουνελ που σε εχει φυλακισει ο πετσινος!

τώρα που το σκέφτομαι δε σε έχω δει μπας και εισαι και εσύ κινέζος ? 4070 δεν πήρες? :P  

σου είπα κάτι εκεί που πηγες ψάξε να βρείς την εικόνα του θεού μας (μεγάλη η χάρη του) να προσκυνήσεις και θα σε βοηθήσει να φτιάξουν τα ματάκια σου που έχουν χαλάσει απ το fsr

την 4070 τη δήλωσες όπως κάνουμε όλοι στην nvidia η να σου φωνάξω πολεοδομία? ρε σε καλο σας σήμερα

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tambas91 said:

 

απ ότι φαίνεται οι κινέζοι δε πρέπει να μπαίνουν στα διαγράμματα ούτε να κατοικούν σε αυτό τον πλανήτη !?!... υπάρχουν μονο για να φτιάχνουν τα chipάκια στις ηλεκτρονικές συσκευές σου :P ... άμα δε σου αρέσει που κοντεύουν να φτάσουν το 1/3 του πληθυσμού να τους πεις να μη κάνουν τόσα παιδιά η να αγοράζουν περισσότερες AMD χαχαχαχαχαχαχ τι άλλο θα διαβάσω για αντεπιχείρημα ρε?? με λύγισες ρε μπαγάσα χαχαχαχ

Προφανώς δεν γνωρίζεις τι είχε γίνει με τους Κινέζους και το Steam ,

Δεύτερων , άλλο να μετράς τη κάρτα έχουν οι users και άλλο τι κάρτες έχουν τα net cafe και από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ότι η Kινέζικη αγορά GPU έχει τεράστια ποσοστά από net cafe και δεν είναι σαν την Ευρώπη η την Αμερική.

Δεν είπε κανείς ότι δεν βάζουμε την Κίνα στα διαγράμματα , αλλά να ξέρουμε και μερικά πράγματα για το τι μετράει το Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με τα ΝΕΤ καφέ πάντως γενικά ισχύει. Ακόμα και εδώ Ελλάδα, όλα όσα έχω περάσει/δει/ακούσει τα τελευταία χρόνια έχουν κάτι 2070/2080/3070.

Σίγουρα θα αποτελούν σεβαστό ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Tambas91 said:

ok απλά τα μαθηματικά και η στατιστική σίγουρα δεν είναι τόσο απλή, δεν είναι ότι υπάρχουν μονο 2 προϊόντα και επιλεγεις ανάμεσα στα 2 οπότε ή θα πάρεις 6600xt ή 7900xt.. 

και εγώ δε το δέχομαι ότι η apple πουλάει κινητά στα 1000+ και όλοι πάνε και τα αγοράζουν έναντι αυτών με τα 200 αλλα να που γίνετε...

sorry αλλα το δικό σου παράδειγμα είναι πιο ακραίο έπιασες ένα μαγαζί ανάμεσα στα εκατομμύρια που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο :P 

Με μπερδεψες...😵‍💫 την συγκριση 7900xtx με 6600xt την εκανα αποκλειστικα γιατι το steamvsurvey την εχει πιο κατω απο την 2η απο την 1η. Εσυ πιστευεις οτι η 7900XTX  εχει πουλησει σε 2 χρονια  περισσοτερα κομματια απο την 6600XT σε 3 χρονια εγω οχι..

Εσενα σου φαινεται λιγο πιο αντικειμενικη η εικονα του 0.4% στην XTX στο  steam, εγω πιστευω οτι στο steam πρεπει να διαβαζονται πιο μακροσκοπικα τα στοιχεια του, γιατι αφορουν κατοχους και οχι πωλησεις...Οχι οτι θεωρω οτι υπαρχει πληρης αναλογια στο mindfactory...κι αυτο στατιστικο δειγμα ειναι. Το ειπα αρκετε φορες πριν... Αλλα σε εμενα δειχνει μια ταση καθε φορα. Εσυ μπορει να το αγνοησεις και τελειως👍 🙂

Ας πουμε οτι απλα διαφωνουμε...οχι αλλα αναλογικα παραδειγματα ρε συ....με πολυκατοικιες 10 ατομων και apple κινητα....καταλαβαινεις οτι αν αρχισουμε με αναλογιες δε θα βγαλουμε ακρη. Μπορουμε και οι 2 να λεμε απειρες μεχρι αυριο. 

 

Anyway, αφηστε τα αυτα τωρα......

Εξω φυσαει....ξεκινησαν βροχες....ερχονται αλλαγεεεες 😎🫣🤑

 

 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Εσυ πιστευεις οτι η 7900XTX  εχει πουλησει σε 2 χρονια  περισσοτερα κομματια απο την 6600XT σε 4 χρονια εγω οχι..

H 6600xt δεν ήταν στην αγορά 4χρόνια . Πριν 3χρόνια κυκλοφόρησε(2021).

Παίζει 1 με 1.5χρόνο να ήταν στην αγορά αφού αργότερα καταργήθηκε λόγω των 6650xt και 6700 10GB(2022).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Fulgore said:

H 6600xt δεν ήταν στην αγορά 4χρόνια . Πριν 3χρόνια κυκλοφόρησε(2021).

Παίζει 1 με 1.5χρόνο να ήταν στην αγορά αφού αργότερα καταργήθηκε λόγω των 6650xt και 6700 10GB(2022).

 

Fixed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Με μπερδεψες...😵‍💫 την συγκριση 7900xtx με 6600xt την εκανα αποκλειστικα γιατι το steamvsurvey την εχει πιο κατω απο την 2η απο την 1η. Εσυ πιστευεις οτι η 7900XTX  εχει πουλησει σε 2 χρονια  περισσοτερα κομματια απο την 6600XT σε 3 χρονια εγω οχι..

Εσενα σου φαινεται λιγο πιο αντικειμενικη η εικονα του 0.4% στην XTX στο  steam, εγω πιστευω οτι στο steam πρεπει να διαβαζονται πιο μακροσκοπικα τα στοιχεια του, γιατι αφορουν κατοχους και οχι πωλησεις...Οχι οτι θεωρω οτι υπαρχει πληρης αναλογια στο mindfactory...κι αυτο στατιστικο δειγμα ειναι. Το ειπα αρκετε φορες πριν... Αλλα σε εμενα δειχνει μια ταση καθε φορα. Εσυ μπορει να το αγνοησεις και τελειως👍 🙂

Ας πουμε οτι απλα διαφωνουμε...οχι αλλα αναλογικα παραδειγματα ρε συ....με πολυκατοικιες 10 ατομων και apple κινητα....καταλαβαινεις οτι αν αρχισουμε με αναλογιες δε θα βγαλουμε ακρη. Μπορουμε και οι 2 να λεμε απειρες μεχρι αυριο. 

 

Anyway, αφηστε τα αυτα τωρα......

Εξω φυσαει....ξεκινησαν βροχες....ερχονται αλλαγεεεες 😎🫣🤑

 

 

 

Εγώ πάντως το πιστεύω 👍και τα iphone πουλάνε τα κέρατα τους παρότι είναι πολύ ακριβά από κάτι android των 300 ευρω

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Εγώ πάντως το πιστεύω 👍και τα iphone πουλάνε τα κέρατα τους παρότι είναι πολύ ακριβά από κάτι android των 300 ευρω

μιλάει το brand name εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Με μπερδεψες...😵‍💫 την συγκριση 7900xtx με 6600xt την εκανα αποκλειστικα γιατι το steamvsurvey την εχει πιο κατω απο την 2η απο την 1η. Εσυ πιστευεις οτι η 7900XTX  εχει πουλησει σε 2 χρονια  περισσοτερα κομματια απο την 6600XT σε 3 χρονια εγω οχι..

Αυτό σου εξηγώ ρε συ ότι δεν είναι μόνο η τιμή , είναι και τι δίνει το κάθε προϊόν και πολλά άλλα που μπαίνουν στην εξίσωση … αλλά έστω ότι εκεί υπάρχει ένα σφάλμα και η 6600χτ έχει περισσότερα κομμάτια από την 7900χτχ γιατί τα νούμερα είναι πολύ κοντά … πάλι η 7800χτ δεν γίνετε άμα είναι η πιο πετυχημένη κάρτα να μην υπάρχει καθόλου … ή συμβαίνει κάποιου είδους συνωμοσία για το συγκεκριμένο κομμάτι ή μάλλον δε πούλησε τόσο γιατί από τις παλιότερες δεν είναι καλή αναβάθμιση …

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Προφανώς δεν γνωρίζεις τι είχε γίνει με τους Κινέζους και το Steam ,

Δεύτερων , άλλο να μετράς τη κάρτα έχουν οι users και άλλο τι κάρτες έχουν τα net cafe και από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ότι η Kινέζικη αγορά GPU έχει τεράστια ποσοστά από net cafe και δεν είναι σαν την Ευρώπη η την Αμερική.

Δεν είπε κανείς ότι δεν βάζουμε την Κίνα στα διαγράμματα , αλλά να ξέρουμε και μερικά πράγματα για το τι μετράει το Steam.

Συνεχίζω να μη καταλαβαίνω που θες να το πας… η συζήτηση ξεκίνησε γιατί η 7800χτ που σύμφωνα με τον αδερφό μου τον scorpion είναι η πιο πετυχημένη κάρτα από τις 7000 δεν υπάρχει στο steam survey , και εσυ μου λες για κινέζους ΝΕΤ καφέ και Νεφελίμ που δεν παίρνουν κάρτες τις amd πως αυτό σχετίζεται με την ανυπαρξία της κάρτας μου εξηγείς ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...