Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έγκυρο είναι γιατί αυτή η τυχαιότητα συμβαίνει και στους χρήστες των nvidia καρτών. Δεν έχει beef με τη radeon το steam. Και από τη στιγμή που το δείγμα είναι πολύ μεγάλο τότε είναι αρκούντως έγκυρο για να βγάζεις κάποια συμπεράσματα.

αποκλείεται εκεί είμαστε όλοι με τις nvidia και περιμένουμε με το δάχτυλο στη σκανδάλη να πατήσουμε το κουμπί :P 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Για να μάθουμε την αλήθεια θα έπρεπε κάποιος από την πλατφόρμα του Steam - ή κάποιος άλλος γνώστης τέλος πάντων - να δώσει πληροφορίες για το πως γίνεται η συλλογή δεδομένων. Ειδάλλως θα εικάζουμε. Εγώ αυτήν την εμπειρία έχω και αυτή καταθέτω.

ε σου λεει πως γινεται. gdpr, ανώνυμα. Προφανώς δεν μπορούν να στέλνουν σε όλα τα εκατομμύρια των χρηστών, και ούτε χρειάζεται στατιστικά μιλώντας. είναι random.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν έχει beef με τη radeon το steam.

καλά αυτό είναι αυτονόητο νομίζω... της oντως μοσχοπουλημένες μια χαρά της έχει και σε καλές θέσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Προφανώς δεν μπορούν να στέλνουν σε όλα τα εκατομμύρια των χρηστών

άρα που διαφωνείς στο ότι δεν είναι 100% έγκυρο; μπορεί να είναι 80, το δέχομαι, αλλά αφού δεν παίρνει από όλους τους χρήστες δεν είναι 100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Tambas91 said:

τα credits τα παίρνει ο ακοινώνητος αυτός έφτιαξε την εικόνα και του την "έκλεψα" :P 

όσον αφορά τα υπόλοιπα χωρίς να θέλω να το πάω σε κόντρα AMD-NVIDIA, το steam ρωτάει ανά κάποια χρονικά διαστήματα για να μαζέψει data... τώρα ακριβώς λεπτομέρειες για αυτή τη διαδικασία και πως γίνετε δε ξέρω απλά με τη λογική και μονο να το πάρουμε από τη μια έχουμε σα δείγμα ένα μαγαζί σε μια χωρα σε όλο τον κόσμο, και από την άλλη τη μεγαλύτερη πλατφόρμα που οποιος παίζει παιχνίδια δε γίνετε να μην έχει... δηλαδή εδώ πέρα ή:

1)όλοι οι κάτοχοι που έχουν 7800xt μπερδεύτηκαν και δε πάτησαν το κουμπί

2)κρύβουν τις κάρτες να μη τις ματιάσουμε

3)το steam κρύβει τις συγκεκριμένες κάρτες για κάποιο σκοπό (γιατί για άλλες AMD μια χαρά τις έχει και με καλά ποσοστά)

ή 4) η κάρτα μάλλον ήταν κατώτερη των προσδοκιών και δε την αγόρασαν τόσοι πολλοί...

ειλικρινά κάτι άλλο εκτος από αυτά εγώ δε μπορώ να σκεφτώ πάντως

τέλος κατά ποσο είναι έμπιστο ή όχι εγώ είδα πολλά μεγάλα sites να το επικαλούνται για να δείξουν τα Win11 που πέρασαν για πρώτη φορα στις προτιμήσεις έναντι των Win10

εδώ μέσα παίζει οι ποιο πολλοί να έχουν 4090 δε μπορείς να το πάρεις σα δείγμα...

Καταλαβαίνω απολυτα τι λες, και ουτε αμφιβάλλω για την πραγματικότητα των στοιχείων, ουτε οτι καποιος κρυβεται, ουτε οτι λκεει ψεματα,  ομως δεν θεωρώ οτι ειναι επαρκές για συμπεράσματα για τις πωλήσεις  σε ενα τοσο μικρό στατιστικό δειγμα που να  αφορά δυο παρα πολυ μικρα επι μέρους δειγματα, των 7900XTX vs 7800 ΧΤ που κυκλοφόρησε πριν μολις ενα χρονο.

Αλλα θελω να μου γράψεις να το δω με τα ματια μου οτι πιστευεις οτι η 7900XTX εχει πουλήσει περισσότερο απο το την 6600ΧΤ επειδη το λεει εδω...

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

 

Απλά τις περισσότερες φορές γίνεται nvidia vs amd, γιατι εχω παρατηρήσει οτι εχει γινει στο παρελθον πολλές φορες το χρησιμοποιουν στις....εριδες... Για την γενικη εικόνα nvidia vs amd και ποσοτο τυπου 90/10 %, (υπερ nvidia) το οποίο αφορά το σύνολο σχεδον των δειγμάτων (αν εξαιρέσεις intel ξερω γω), ή το ποσοστο win μιλαμε που για πανω απο 60-70% (χιλιάδες δειγματα)  θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλες. 

8 minutes ago, Tambas91 said:

αποκλείεται εκεί είμαστε όλοι με τις nvidia και περιμένουμε με το δάχτυλο στη σκανδάλη να πατήσουμε το κουμπί :P 

Edit: Καταλαβα οτι με το που ανεφερα πωλησεις και 7800 XT, αυτοματα η φαση πηγε ξανα σε nvidia vs AMD, ωπου οι μεν δεχονται και οι δε αμφισβητούν τα στοιχεια του Steam survey...

Και αν παραδεχτουμε οτι γραφει μαλακιες που λεει οτι η 6600 ΧΤ ειναι κατω απο 7900 XTX, οι τις AMD θα αμφισβητήσουν το ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ, το οποίο ειναι τελειως μα τελειως παραλογο

οι δε θιγμενοι της NVIDIA θα βρουν επιχειρηματα να πεισουν οτι οντως ισχυει, και οτι οσοι ειχαν 6600ΧΤ στο Πακισταν, τους εδινα δυνατότητα ανταλλαγης με XTX...

Αρε μπαγασηδες.....😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

άρα που διαφωνείς στο ότι δεν είναι 100% έγκυρο; μπορεί να είναι 80, το δέχομαι, αλλά αφού δεν παίρνει από όλους τους χρήστες δεν είναι 100.

με τόσο μεγάλο δείγμα το ποσοστό επαλήθευσης είναι σίγουρα πολύ πάνω από 80

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Παιδιά επειδή εχει αναφερθεί αρκετες φορές το κατα ποσο και απο που μπορεί να παρουμε στοιχεία, αυτό που ειδα εγω ηταν καταρχήν τις πωλήσεις του mindfactory που ανεβάζει εκει ενας τύπος καθε τόσο. Εγκυρο ή μη δεν το γνωρίζω. Ειναι το μόνο στοιχείο εχω επαρκώς αριθμητικό. Καταλαβαίνω οτι ειναι ενδεικτικό για ενα κατάστημα, καταλαβαίνω οτι αφορά μια χώρα ή ενα region,  αλλά αν εχετε αλλο αριθμό πωλήσεων καμια αντίρρηση...

Οριστε πες μου. Τι?

https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/amd-deprioritizing-flagship-gaming-gpus-jack-hyunh-talks-new-strategy-for-gaming-market

Nvidia has a stranglehold on discrete gaming GPUs with performance leadership and 88% of the market share, while AMD holds just 12% of the market.

Αν η Amd τα πήγαινε τόσο καλά και ήταν ανταγωνιστική στις κάρτες, δεν θα έβγαινε ο τύπος να λέει ότι παρατάνε το high end, μπας και πάρουν μερίδιο αγοράς.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Αλλα θελω να μου γράψεις να το δω με τα ματια μου οτι πιστευεις οτι η 7900XTX εχει πουλήσει περισσότερο απο το την 6600ΧΤ επειδη το λεει εδω...

η καθαρά προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην τωρινή γενιά η 7900xtx ήταν η μονη κάρτα από μεριάς AMD που θα σε δελέαζε να κανεις μετάβαση από 6700xt και πάνω σε αντίθεση με την 7800xt που έμεινε στάσιμη με την 6800xt που κατ εμέ παλι, ήταν η καλύτερη επιλογή και πιο vfm στην προηγουμενη γενιά.. άμα δεις στο γράφημα υπάρχει 6800xt που τότε πούλησε πολύ αυτοί τι να πάρουν? την κάρτα που μαγείρεψε το όνομα η liza? 

η 6600xt παίζει μπάλα με 5700xt (που πούλησε τρελα) και τις άλλες τις nvidia οποτε μπορεί να μην έκανε τόσες πολλές πωλήσεις αυτό λέει η δίκια μου λογική πάντως.... και δεν λέει κανεις ότι μετράει το steam 100% αλλα σίγουρα είναι το πιο κοντινό σε δείγμα από το να μετράμε ένα μαγαζί στη γερμανία ξέρω γω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Age4Greeks said:

άρα που διαφωνείς στο ότι δεν είναι 100% έγκυρο; μπορεί να είναι 80, το δέχομαι, αλλά αφού δεν παίρνει από όλους τους χρήστες δεν είναι 100.

Ωπα ρε συ...😞Στατιστικο δειγμα ερευνας ειναι.....απλα χρειαζεσαι ικανο ποσοστό δειγματος απο το εκτιμώμενο σύνολο...

Ειναι δυνατόν αν συζηταμε για το συνολο?

ενα απολυτο συνολο ειναι οντως οι πωλήσεις του mind factory , το οποίο ομως απαντάει στο "τι ποσοστα πουλησε η Χ επι του συνολου  του mindfactory.  Το οποίο ομως παλι ειναι πολυ κικρο υποσυνολο του τομεα ΠΩΛΗΣΕΙς ΚΑΡΤΩΝ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ..

Guys, εγω επιμενω στην αρχική μου αποψη οτι η 7800ΧΤ ηταν η πιο επιτυχημενη 7αρα...

Αλλά καποιοι θα το διαβάσουν "η πιο επιτυχυμενη καρτα ολων των εποχων," ή οτι "η 7800 XT πουλησε 20 φορες παραπανω απο ολες της nvidia μαζι....".

😁😎

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Guys, εγω επιμενω στην αρχική μου αποψη οτι η 7800ΧΤ ηταν η πιο επιτυχημενη 7αρα...

Αλλά καποιοι θα το διαβάσουν "η πιο επιτυχυμενη καρτα ολων των εποχων," ή οτι "η 7800 XT πουλησε 20 φορες παραπανω απο ολες της nvidia μαζι....".

😁😎

ρε συ ok δε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω την άποψη αλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι σα να σου λέω εγώ ας πούμε ότι ρώτησα εδώ την πολυκατοικία και οι 7-10 ψηφίζουν σύριζα οποτε είναι το πιο επιτυχημένο κόμμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ωπα ρε συ...😞Στατιστικο δειγμα ερευνας ειναι.....απλα χρειαζεσαι ικανο ποσοστό δειγματος απο το εκτιμώμενο σύνολο...

Ειναι δυνατόν αν συζηταμε για το συνολο?

Δε διαφωνώ σε αυτό, απλά μαθηματικά είναι: εφόσον δεν καταμετράμε όλους τους χρήστες και από αυτούς που ρωτάμε δεν απαντάει σίγουρα όλο το σύνολο, ΔΕΝ είναι 100% έγκυρο. Και για να μην παίξουμε την κολοκυθιά με τα ποσοστά να πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ποσοστά που δίνει, απλά δεν τα θεωρώ "επίσημα". Το 85-15 που δίνει το Jon Peddie Research δεν έχω κανένα πρόβλημα να το δεχτώ, αλλά στα μοντέλα των καρτών μέσω STEAM όχι εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

η καθαρά προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην τωρινή γενιά η 7900xtx ήταν η μονη κάρτα από μεριάς AMD που θα σε δελέαζε να κανεις μετάβαση από 6700xt και πάνω σε αντίθεση με την 7800xt που έμεινε στάσιμη με την 6800xt που κατ εμέ παλι, ήταν η καλύτερη επιλογή και πιο vfm στην προηγουμενη γενιά.. άμα δεις στο γράφημα υπάρχει 6800xt που τότε πούλησε πολύ αυτοί τι να πάρουν? την κάρτα που μαγείρεψε το όνομα η liza? 

η 6600xt παίζει μπάλα με 5700xt (που πούλησε τρελα) και τις άλλες τις nvidia οποτε μπορεί να μην έκανε τόσες πολλές πωλήσεις αυτό λέει η δίκια μου λογική πάντως.... και δεν λέει κανεις ότι μετράει το steam 100% αλλα σίγουρα είναι το πιο κοντινό σε δείγμα από το να μετράμε ένα μαγαζί στη γερμανία ξέρω γω

Σεβαστο...αλλά  παλι διαφωνω πολυ. Θεωρείς οτι το ποσοστό που μπορει να δωσει 1000 ειναι μεγαλύτερο απο αυτο που μπορει να δωσει 500..... Εγω παλι θεωρω οτι ηταν δραματικα περισσοτεροι οι 2οι.. 

5 minutes ago, Tambas91 said:

ρε συ ok δε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω την άποψη αλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι σα να σου λέω εγώ ας πούμε ότι ρώτησα εδώ την πολυκατοικία και οι 7-10 ψηφίζουν σύριζα οποτε είναι το πιο επιτυχημένο κόμμα...

Και με τιποτε δεν θα σου πω οτι δεχομαι οτι η 7900xtx πουλησε περισσοτερο απο την 6600XT. Και ενα σωρο αλλες.   Που να γυρισει ο κοσμος αναποδα....

Θα βαλω και τσίπουρα στοιχημα. ΜΕ μεζε. (αν και εσεις της nvidia θα σας βαλω πορτοκαλαδα με τονικ....🤪😝)

 

(Ωπα ρε...ακραιο το παραδειγμα με την πολυκατοικια...ουτε καν υπαρχει αναλογία, αντ' αυτου θα κανω...προταση μομφης 😛....) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tzavardin said:

ή την 7700xt με msrp 500, που χάνει ακόμα χωρίς αντίπαλο στα 420 από την χειρότερη κάρτα πιθανότατα όλων των εποχών (4060 ti 8 gb);

Στο μόνο που χάνει η 7700ΧΤ από την 4060 Ti 8GB είναι σε 2-3 παιχνίδια NVIDIA Sponsored σε RT, σε όλα τα υπόλοιπα η 7700ΧΤ υπερέχει.

 

 

Αν δεν το έχετε παρατηρήσει το 35% του Steam Hardware Survay είναι από Κίνα (35% Chinese Language ) , με τα περισσότερα από αυτά τα hit να είναι Internet Cafe στην Κίνα που το 90%+ έχει NVIDIA.

Και είναι μαθηματικά σίγουρο ότι η AMD πούλησε παραπάνω NΑVΙ32 (7700ΧΤ/7800ΧΤ) παρά NΑVΙ31(7900ΧΤ/7900ΧΤΧ) άσχετα τι γράφει το Steam, αλλιώς δεν θα λέγανε να κόψουν το High-end αλλά θα βγάζανε μόνο κάρτες του χιλιάρικου.

  • Like 8
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Fulgore said:

https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/amd-deprioritizing-flagship-gaming-gpus-jack-hyunh-talks-new-strategy-for-gaming-market

Nvidia has a stranglehold on discrete gaming GPUs with performance leadership and 88% of the market share, while AMD holds just 12% of the market.

Αν η Amd τα πήγαινε τόσο καλά και ήταν ανταγωνιστική στις κάρτες, δεν θα έβγαινε ο τύπος να λέει ότι παρατάνε το high end, μπας και πάρουν μερίδιο αγοράς.

Ναι ρε ‘συ….μπραβο…..αυτο το παράδειγμα έφερνα και πριν λίγο.
Ακριβώς αυτο που μου δείχνεις.

εγώ είπα ότι η 7800xt , στην κατηγορία της τα πήγε καλύτερα από τις άλλες amd , και εσυ το γύρισες σε nvidia vs amd….οπως και αλλά παιδιά καταρχήν το πήγαν εκεί.

Η πλήρης παράφραση…. Τουλάχιστον με τον

@Tambas91διαφωνουσαμε για το ίδιο πράγμα….

Αυτός  ο κύριος που λες λοιπόν, λέει ότι αυτή τη στιγμή, το περισσότερο κέρδος μπορεί να μου το δώσει η μεσαία κατηγορία…..εκεί μπορώ να ανταγωνιστώ καλύτερα, εκεί θα πάω μιας και αυτή τη στιγμή δεν έχω  το brand και ουτε αξίζει να βάλω πόρους στην πιο πάνω κατηγορία….αλλα που να ξέρει αυτός….ε?

Οταν θες να επενδύσεις σε μια κατηγορία, κοιτάς που σε παίρνει και μπαίνεις.

Εφαγε τα μούτρα του με τις μεγάλες, είδε που τα πάει καλύτερα και λέει ώπα μάγκες, επικεντρώνω εδώ….και βλεπουμε

Δεν είναι καν πρωτοτυπία αυτό που λέει….πολυ βασικά πράγματα τοποθέτησης προϊόντων….

Εσυ φανταζομαι θα καταλάβεις οτι είπα ότι :''η amd τα πάει καλυτερα από την nvidia στην μεσαία κατηγορία….ε? Έλα παραδέξου το.
(Καλα ρε γαμωτο…τόσο κακό γραπτό λόγο έχω……?)

nvidia vs amd μέχρι να σβησει ο ήλιος!

 

Μου χαλασατε και το κομμάτι μου που ετοιμάζω πόσες μέρες.👹τελοσπαντων…

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...