Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Tambas91 said:

δε νομίζω να ισχύει αυτό σχεδόν για κανέναν, όσα παιδιά εδώ μέσα είχαν 4090 είχαν και AMD ας δώσει καλά προϊόντα και μια χαρά θα πάρουν όλοι...

Γνώμη μου η AMD πρέπει να επικεντρωθεί εκεί που πονάει δηλαδή στο RT... raster και 6800xt που είχα μια χαρά τα έπαιζες όλα τα παιχνίδια και σε 4k με Fsrq, βεβαια στην τελευταία γενιά αντί να κοιτάξει αυτό κοίταξε πως θα μαγειρέψει τα ονόματα για να ανεβάσει τιμές...

Θα σας ξαναφερουμε το....2026 με dual gpus σε chiplets, fsr 5.1, και σχεδιο για αντιμετωπιση της ανθρωπιστικης κρισης λογω υποσιτισμου... και με Λιζακι αδυνατισμενο, με πλαστικες ΚΑΙ με φουστα, για να ειναι πιο θελκτικο το πακετο...

Μεχρι τοτε ομως....χμμμμ 🤔😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2024 στις 6:55 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Yeap, τέλος το high-end προς το παρόν.

AMD strategy shifts to prioritize market scale over enthusiast Radeon GPUs

Market share έχασε τα τελευταία δύο χρόνια γιατί έχει αισχρές τιμές, όχι γιατί δεν έπιανε την 4090. Άμα ήθελε να πάρει market share μπορούσε και τώρα. 

Νομίζω ότι το άρθρο κάνει την ανάγκη (δεν μπορώ με αυτή την αρχιτεκτονική να βγάλω κορυφαίες επιδοσεις) φιλοτιμία (και καλά πάω για market share).

Άμα καταφέρουν και στην επόμενη να με στείλουν στον πέτσινο θα είναι τρομακτική επιτυχία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tzavardin είπε

Market share έχασε τα τελευταία δύο χρόνια γιατί έχει αισχρές τιμές, όχι γιατί δεν έπιανε την 4090. Άμα ήθελε να πάρει market share μπορούσε και τώρα. 

Νομίζω ότι το άρθρο κάνει την ανάγκη (δεν μπορώ με αυτή την αρχιτεκτονική να βγάλω κορυφαίες επιδοσεις) φιλοτιμία (και καλά πάω για market share).

Άμα καταφέρουν και στην επόμενη να με στείλουν στον πέτσινο θα είναι τρομακτική επιτυχία.

Έτσι ακριβώς είναι ρε φίλε, άμα ήθελε market share ας έβαζε την ρχ7600 στα 200 ευρώ msrp τιμή ,η την ρχ7700χτ στα 300ευρω,έτσι κατακτας market share και όχι βάζοντας ίδια τιμή με τον ανταγωνιστή σου πιστεύοντας ότι θα πουλήσεις ένα προϊόν με χειρότερα feature sets στην ίδια τιμή 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nikos5800 said:

Έτσι ακριβώς είναι ρε φίλε, άμα ήθελε market share ας έβαζε την ρχ7600 στα 200 ευρώ msrp τιμή ,η την ρχ7700χτ στα 300ευρω,έτσι κατακτας market share και όχι βάζοντας ίδια τιμή με τον ανταγωνιστή σου πιστεύοντας ότι θα πουλήσεις ένα προϊόν με χειρότερα feature sets στην ίδια τιμή 

Μεχρι και την κατηγορία των 7800ΧT δεν τα πήγε ασχημα στην ανταγωνιστικότητα, και μάλιστα η 7800XT και οι πωλήσεις τις κατέβασαν κάτω και τις τιμές των 4070.

Αυτό εδειξε οτι λειτουργησε ο ανταγωνισμός, όπως και ενας δεικτής οτι στα 500 ευρώ το target group εκτιμάει πολύ περισσότερο το value, και ο ογκος ειναι δυσανάλογα μεγαλύτερος απο οτι στις ακριβες...

ενω όσο ανεβαίνουν οι τιμες και φθάνει και ξεπερνάει το 1000ρικο, οι απαιτήσεις τείνουν λίγο περισσότερο σε επιδόσεις και features (πχ RT) και γιατί όχι, και σε brand name...

Προφανώς αυτο περα απο την θεωρία το είδαν και στην πράξη οι AMDαίοι με τις πωλήσεις τις 7800ΧΤ (σε σχέση με 7900), ώπου ο αριθμός κομματιών που πουλήθηκαν ηταν δυασανάλογα μεγαλύτερος, οπότε και σου λέει εκει θα στοχεύσω (πάλι)

 

Αυτό βέβαια που ισως δεν εχουν σκεφτεί τόσο καλά, είναι οτι Performance Crown (4090 πχ) αποτελεί απο μόνο του πανίσχυρο όπλο Marketing για ολοοοοοκληρη την εκάστοτε σειρά, οχι μονο για την 4090....

 

Τωρα οταν εχεις τον Jebaited να τάζει επιδοσεις 4090, και ξαφνικά βγαίνει βρώμα οτι bugs στην λειτουργία των chiplets εκ κατασκευης σου στερησαν 20% 🤔, τι κάνεις....??? Οκ παραιτείς τον Jebaited, αλλά δεν κρατάς τις τιμές εκει πάνω....

Δεν γινεται σημερα Σεπτέμβριο του 24 να εχουν σχεδόν παρόμοιες τιμές οι ΧTX  με τις 4080 S..... 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Μεχρι και την κατηγορία των 7800ΧT δεν τα πήγε ασχημα στην ανταγωνιστικότητα, και μάλιστα η 7800XT και οι πωλήσεις τις κατέβασαν κάτω και τις τιμές των 4070.

Αυτό εδειξε οτι λειτουργησε ο ανταγωνισμός, όπως και ενας δεικτής οτι στα 500 ευρώ το target group εκτιμάει πολύ περισσότερο το value, και ο ογκος ειναι δυσανάλογα μεγαλύτερος απο οτι στις ακριβες...

ενω όσο ανεβαίνουν οι τιμες και φθάνει και ξεπερνάει το 1000ρικο, οι απαιτήσεις τείνουν λίγο περισσότερο σε επιδόσεις και features (πχ RT) και γιατί όχι, και σε brand name...

Προφανώς αυτο περα απο την θεωρία το είδαν και στην πράξη οι AMDαίοι με τις πωλήσεις τις 7800ΧΤ (σε σχέση με 7900), ώπου ο αριθμός κομματιών που πουλήθηκαν ηταν δυασανάλογα μεγαλύτερος, οπότε και σου λέει εκει θα στοχεύσω (πάλι)

 

Αυτό βέβαια που ισως δεν εχουν σκεφτεί τόσο καλά, είναι οτι Performance Crown (4090 πχ) αποτελεί απο μόνο του πανίσχυρο όπλο Marketing για ολοοοοοκληρη την εκάστοτε σειρά, οχι μονο για την 4090....

 

Τωρα οταν εχεις τον Jebaited να τάζει επιδοσεις 4090, και ξαφνικά βγαίνει βρώμα οτι bugs στην λειτουργία των chiplets εκ κατασκευης σου στερησαν 20% 🤔, τι κάνεις....??? Οκ παραιτείς τον Jebaited, αλλά δεν κρατάς τις τιμές εκει πάνω....

Δεν γινεται σημερα Σεπτέμβριο του 24 να εχουν σχεδόν παρόμοιες τιμές οι ΧTX  με τις 4080 S..... 

 

Αυτό που λες δεν ισχύει,δες τα steam stats στις GPUs ,η μόνη rdn3 καρτα της AMD στην top100 είναι η ρχ 7900χτχ 😁

Καμία άλλη rdn3 gpu δεν υπάρχει στο τοπ 100,μόνο η ρχ 580,η ρχ6600 και η ρχ 7900χτχ 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Μεχρι και την κατηγορία των 7800ΧT δεν τα πήγε ασχημα στην ανταγωνιστικότητα, και μάλιστα η 7800XT και οι πωλήσεις τις κατέβασαν κάτω και τις τιμές των 4070.

Οι ποιες??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Μεχρι και την κατηγορία των 7800ΧT δεν τα πήγε ασχημα στην ανταγωνιστικότητα, και μάλιστα η 7800XT και οι πωλήσεις τις κατέβασαν κάτω και τις τιμές των 4070.

Πάντως στο steam survey δε φαίνεται να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις… η 7800χτ άφαντη είναι σε αντίθεση με τις 6000 που τις τίμησε ο κόσμος και υπάρχουν αρκετές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Μεχρι και την κατηγορία των 7800ΧT δεν τα πήγε ασχημα στην ανταγωνιστικότητα, και μάλιστα η 7800XT και οι πωλήσεις τις κατέβασαν κάτω και τις τιμές των 4070.

Μιλάς για την 7600 με msrp 300 (καλύτερο value η 4060), ή την 7700xt με msrp 500, που χάνει ακόμα χωρίς αντίπαλο στα 420 από την χειρότερη κάρτα πιθανότατα όλων των εποχών (4060 ti 8 gb); Ή για την 7800xt που είναι μια 6800xt στην ίδια τιμή και με έστειλε στην 4070 super.

Δεν ξέρω ποιο value να πρωτοδιαλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To value της AMD είναι στα 200 που έχει την απλή 6600 όπου είναι μια χαρά για κάποιον που δεν παίζει απαιτητικά παιχνίδια σε 1080P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, nikos5800 said:

Αυτό που λες δεν ισχύει,δες τα steam stats στις GPUs ,η μόνη rdn3 καρτα της AMD στην top100 είναι η ρχ 7900χτχ 😁

Καμία άλλη rdn3 gpu δεν υπάρχει στο τοπ 100,μόνο η ρχ 580,η ρχ6600 και η ρχ 7900χτχ 

2 hours ago, Tambas91 said:

Πάντως στο steam survey δε φαίνεται να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις… η 7800χτ άφαντη είναι σε αντίθεση με τις 6000 που τις τίμησε ο κόσμος και υπάρχουν αρκετές 

Παιδιά επειδή εχει αναφερθεί αρκετες φορές το κατα ποσο και απο που μπορεί να παρουμε στοιχεία, αυτό που ειδα εγω ηταν καταρχήν τις πωλήσεις του mindfactory που ανεβάζει εκει ενας τύπος καθε τόσο. Εγκυρο ή μη δεν το γνωρίζω. Ειναι το μόνο στοιχείο εχω επαρκώς αριθμητικό. Καταλαβαίνω οτι ειναι ενδεικτικό για ενα κατάστημα, καταλαβαίνω οτι αφορά μια χώρα ή ενα region,  αλλά αν εχετε αλλο αριθμό πωλήσεων καμια αντίρρηση...

Ουτε εχω κάτι με το steam survey, και εννοειται ειναι στατιστικό, αλλά εξαρτάται αποκλειστικά στην κρίση του...δημοσκοπημένου. Εγω π.χ οταν μου ηρθε η ερώτηση κατα λάθος την αγνόησα. μου εχει ερθει μια φορά εδώ και 10 χρόνια, ή δεν το παρατήρησα....σε ολο αυτό το διάστημα, εχω αλλάξει 6 κάρτες.....και απο οταν μου ηρθε η ειδοποίηση, πριν κανα χρονο, ηδη ειμαι στην τρίτη αλλαγή.

Τα στοιχειά του mind factory δειχνουν οτι οταν βγήκε η 7800ΧΤ ηταν σταθερά πρώτη στις προτιμήσεις και για αρκετό χρονικό διάστημα. Δεν το βγαλα απο το μυαλό μου αδερφια΄....

Επιπλέον υπήρξε αρκετή κινητικότητα και απο παιδιά απο εδώ.....εδω ειμασταν και γραφαμε....

Επιπλέον αν θέλετε να δούμε την πορεία τιμών, μετα απο οτι θυμάμαι, (αλλά ειμαι εντελώς ανοιχτός να το ξαναψαξουμε), μετά απο λίγο που βγήκε, καπάκια επεσαν και οι τιμες των υπολοιπων, απο πανω, αρχής γενομένης απο 4070 (δεν ειχε βγει η super ακομα)

 

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ (νουμερα, δεν τα βγαλα απο το κεφαλι μου....) εχω συμπεράνει οτι με βάση το χρόνο κυκλοφορίας της, ειναι απο τις πιο επιτύχημένες 7αρες.

Παμε λοιπόν αν ξεκαθαρίσουμε κατι βασικό , ισως και εγώ δεν το εκανα λιανα... . ΔΕΝ ειπα πουθενα μα πουθενα οτι πουλησε περισσοτερο η AMD...απο....την Nvidia. Απλά είπα οτι ειχε περισσότερη κινητικότητα η 7800ΧΤ απο τις 7900, κυριως λογω της τιμης απόδοσης. Μολις βγηκε και μετα απο λίγο ξεκίνησε μια μείωση τιμης σε ολες τις απο πάνω, Nvidia η AMD.

 

3 hours ago, nikos5800 said:

Αυτό που λες δεν ισχύει,δες τα steam stats στις GPUs ,η μόνη rdn3 καρτα της AMD στην top100 είναι η ρχ 7900χτχ 😁

Καμία άλλη rdn3 gpu δεν υπάρχει στο τοπ 100,μόνο η ρχ 580,η ρχ6600 και η ρχ 7900χτχ 

Τα ειδα. Εχω πολλές ενστάσεις για την δυνατοτητα αντλησης σωστών απολυτων συμπερασματων απο μια ερευνα που δειχνει οτι τον Αυγουστο του 2024 περισσότεροι παγκοσμίως εχουν 7900XTX απο 6600 ΧΤ....το βλέπω τωρα μπροστα μου. Καταλαβαίνεις το οξύμωρο? Αν μου πεις οτι σου φαινεται φυσιολογικό, απλά θα διαφωνήσω. Οτι δηλαδή οι χρηστες της 7900XTX  εχουν ηδη ξεπεράσει αυτούς της 6600xt, μιας κάρτας που πωλουταν με αρκετή επιτυχία εδω και τεσσερα χρονια....και εχει φτασει 200 ευρω....μονο τα χαμηλα εισοδήματα παγκοσμιως να βάλεις καταλαβαίνεις το"περίεργο"ετσι?Θα χε χ@στει στο ταλαρο η amd αν ηταν ετσι....😋Καλά δε λεω?

Επίσης δειχνει οριακα λιγο πιο πανω την 4080 super και 4070 ti σουπερ απο την 7900XTX. Νομίζω οτι ο περισσοτερος κόσμος προτίμησε αρκετα περισσοτερο τις ανωτερω 2 απο την xtx....οταν βγηκαν...αν εχεις διαφορετική αισθηση το δεχομαι αλλά οχι επειδη το λεει το steam survey...

2 hours ago, Tambas91 said:

Πάντως στο steam survey δε φαίνεται να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις… η 7800χτ άφαντη είναι σε αντίθεση με τις 6000 που τις τίμησε ο κόσμος και υπάρχουν αρκετές 

Καταρχήν φιλαρακι να σου πω κατι? Οταν αλλάζεις avatar, προειδοποία , πηγα να φτυσω τον καφέ στην οθόνη.

Και ειμαι στην ΔΟΥΛΕΙΑ. Δουλευουμε λεμεεεε....αντε πχια 😂🤣😅

Στα καθέκαστα τωρα, καταρχήν ΜΟΝΟ AMD. Για παντα και μεχρι να λιώσουν οι παγοι. 

Μετα...ρε συ....δέχεσαι  οτι παραπάνω κόσμος εχει 7900XTX απο οτι 6600 ΧΤ? Το κρατάμε σαν στοιχείο? Ή ακομα περισσότερο οτι....εκανε και περισσότερες πωλήσεις ,(στις οποίες ανφέρομαι εξαρχής) επειδη ειναι πιο πάνω στην οποια στατιστική κατηγορία του Steam? Αλήθεια σου λέω θα μου κανει τρομερη εντύπωση αν πεις ναι.

 

παιδιά, για μια στατιτιστική απεικόνιση για την πάρουμε σαν πανακεια, χρειάζονται πολλά στοιχεία και βέβαία το βασικότερο: τι ζητάμε απο την ερευνα, τι ακριβώς ρωτάμε, ποιούς ρωταμε και τι συμπεράσματα παίρνουμε απο το στατιστικό δειγμα. Δεν ακυρώνω την ερευνα και την συνολική αξιοπιστιά επι του συνολου, αλλα πραγματικά δεν μου αρκει για να απντήσω στο αν η ΧΤΧ πουλησε παραπάνω απο την 7800 XT. Πρέπει να λάβουμε υποψιν το χρονικό διάστημα εισαγωγής στην αγορά, τις πωλήσεις ανα κατηγορία εεεεενααα σωρο αλλα πραγματα... Αντιθέτως στοιχεία πωλήσεων (ΔΕΝ μπορώ να κρίνω την αξιοπιστια), απο το mind factory το οποίο προμηθευει ολη την κεντρική Ευρώπη και το οποίο αναπαράγεται απο ενα σωρο μεσα συνεχώς, εμενα ΠΙΟ αξιοπιστα μου φαινονται, τωρα στην κρίση σας....(καλα ουτε αυτο ειναι πανακεια...δείγμα ειναι ετσι?)

2 hours ago, Fulgore said:

Οι ποιες??

Οριστε πες μου. Τι?

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Καταρχήν φιλαρακι να σου πω κατι? Οταν αλλάζεις avatar, προειδοποία , πηγα να φτυσω τον καφέ στην οθόνη.

τα credits τα παίρνει ο ακοινώνητος αυτός έφτιαξε την εικόνα και του την "έκλεψα" :P 

όσον αφορά τα υπόλοιπα χωρίς να θέλω να το πάω σε κόντρα AMD-NVIDIA, το steam ρωτάει ανά κάποια χρονικά διαστήματα για να μαζέψει data... τώρα ακριβώς λεπτομέρειες για αυτή τη διαδικασία και πως γίνετε δε ξέρω απλά με τη λογική και μονο να το πάρουμε από τη μια έχουμε σα δείγμα ένα μαγαζί σε μια χωρα σε όλο τον κόσμο, και από την άλλη τη μεγαλύτερη πλατφόρμα που οποιος παίζει παιχνίδια δε γίνετε να μην έχει... δηλαδή εδώ πέρα ή:

1)όλοι οι κάτοχοι που έχουν 7800xt μπερδεύτηκαν και δε πάτησαν το κουμπί

2)κρύβουν τις κάρτες να μη τις ματιάσουμε

3)το steam κρύβει τις συγκεκριμένες κάρτες για κάποιο σκοπό (γιατί για άλλες AMD μια χαρά τις έχει και με καλά ποσοστά)

ή 4) η κάρτα μάλλον ήταν κατώτερη των προσδοκιών και δε την αγόρασαν τόσοι πολλοί...

ειλικρινά κάτι άλλο εκτος από αυτά εγώ δε μπορώ να σκεφτώ πάντως

τέλος κατά ποσο είναι έμπιστο ή όχι εγώ είδα πολλά μεγάλα sites να το επικαλούνται για να δείξουν τα Win11 που πέρασαν για πρώτη φορα στις προτιμήσεις έναντι των Win10

32 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Επιπλέον υπήρξε αρκετή κινητικότητα και απο παιδιά απο εδώ.....εδω ειμασταν και γραφαμε....

εδώ μέσα παίζει οι ποιο πολλοί να έχουν 4090 δε μπορείς να το πάρεις σα δείγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Εγω π.χ οταν μου ηρθε η ερώτηση κατα λάθος την αγνόησα. μου εχει ερθει μια φορά εδώ και 10 χρόνια, ή δεν το παρατήρησα....σε ολο αυτό το διάστημα, εχω αλλάξει 6 κάρτες.....και απο οταν μου ηρθε η ειδοποίηση, πριν κανα χρονο, ηδη ειμαι στην τρίτη αλλαγή

+1
Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Δε ρωτάει πάντα ακόμη κι αν αλλάξεις κάρτα. Οπότε ναι είναι ένα καλό δείγμα για να παίρνουμε στατιστικά αλλά όχι 100% έγκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγκυρο είναι γιατί αυτή η τυχαιότητα συμβαίνει και στους χρήστες των nvidia καρτών. Δεν έχει beef με τη radeon το steam. Και από τη στιγμή που το δείγμα είναι πολύ μεγάλο τότε είναι αρκούντως έγκυρο για να βγάζεις κάποια συμπεράσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έγκυρο είναι γιατί αυτή η τυχαιότητα συμβαίνει και στους χρήστες των nvidia καρτών. Δεν έχει beef με τη radeon το steam. Και από τη στιγμή που το δείγμα είναι πολύ μεγάλο τότε είναι αρκούντως έγκυρο για να βγάζεις κάποια συμπεράσματα.

Για να μάθουμε την αλήθεια θα έπρεπε κάποιος από την πλατφόρμα του Steam - ή κάποιος άλλος γνώστης τέλος πάντων - να δώσει πληροφορίες για το πως γίνεται η συλλογή δεδομένων. Ειδάλλως θα εικάζουμε. Εγώ αυτήν την εμπειρία έχω και αυτή καταθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...