Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους τελευταιους 2 οδηγους,τους ειχα περασει απο πανω,σκληρος καριολης,ξερω.Χτες βραδυ ειπα να το κανω τριτη φορα,περασα και τον 24.8.1 απο πανω με αποτελεσμα η 7900GRE να τρεχει 2000GHz πυρηνα απο τα 2630 που την εχω ρυθμισει.Τι στο καλο λεω ρε γμτ,μπαινω adrenalin και δεν υπηρχε καν η μπαρα ρυθμισης συχνοτητας,μονο της μνημης υπηρχε.Ωπα λεω εδω ειμαστε,κατεβαζω ddu,κανω την διαδικασια και περναω καθαρη εγκατασταση τους 24.8.1

Δυστυχως ομως εχει ενα πολυ σπαστικο bug το οποιο ειναι αρκετα συχνο απ οτι διαβαζω.Καθε φορα που ξυπναει το μονιτορ,ανοιγει το adrenalin.Εν αναμονη μπας και το διορθωσουν.Παντως ειδα λιιιιγο καλυτερες θερμοκρασιες με καθαρη εγκατασταση των οδηγων.Οι μνημες απο 84 βαθμους που ετρεχαν μονιμα τωρα παιζουν ~80 και ο πυρηνας-hotspot απο 59-75 τωρα παιζει 56-71 με το ιδιο fan profile και σχεδον ιδια θερμοκρασια δωματιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δυστυχως ομως εχει ενα πολυ σπαστικο bug το οποιο ειναι αρκετα συχνο απ οτι διαβαζω.Καθε φορα που ξυπναει το μονιτορ,ανοιγει το adrenalin.Εν αναμονη μπας και το διορθωσουν.

Βγήκαν οι 9.1 αφενός.

Το bug  αυτό έχει "προγραμματιστεί" να λυθεί στους 9.2, αφετέρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βγήκαν οι 9.1 αφενός.

Το bug  αυτό έχει "προγραμματιστεί" να λυθεί στους 9.2, αφετέρου.

Μπορεις να βαλεις λινκ απο τον 9.1 γιατι εγω στο site της AMD μονο τον 24.8.1 βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μπορεις να βαλεις λινκ απο τον 9.1 γιατι εγω στο site της AMD μονο τον 24.8.1 βλεπω.

https://www.guru3d.com/download/amd-radeon-software-adrenalin-2491-driver-download/

Ειλικρινά δεν ξέρω τι κάνουν εκεί στην AMD με τους οδηγούς αυτές τις μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Πέτρος said:

https://www.guru3d.com/download/amd-radeon-software-adrenalin-2491-driver-download/

Ειλικρινά δεν ξέρω τι κάνουν εκεί στην AMD με τους οδηγούς αυτές τις μέρες.

Χαος...απλα χαος...

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ασχολουνται με το release, αλλα δεν ειναι δικαιολογια...

10 hours ago, LouCi4er said:

Τους τελευταιους 2 οδηγους,τους ειχα περασει απο πανω,σκληρος καριολης,ξερω.Χτες βραδυ ειπα να το κανω τριτη φορα,περασα και τον 24.8.1 απο πανω με αποτελεσμα η 7900GRE να τρεχει 2000GHz πυρηνα απο τα 2630 που την εχω ρυθμισει.Τι στο καλο λεω ρε γμτ,μπαινω adrenalin και δεν υπηρχε καν η μπαρα ρυθμισης συχνοτητας,μονο της μνημης υπηρχε.Ωπα λεω εδω ειμαστε,κατεβαζω ddu,κανω την διαδικασια και περναω καθαρη εγκατασταση τους 24.8.1

Δυστυχως ομως εχει ενα πολυ σπαστικο bug το οποιο ειναι αρκετα συχνο απ οτι διαβαζω.Καθε φορα που ξυπναει το μονιτορ,ανοιγει το adrenalin.Εν αναμονη μπας και το διορθωσουν.Παντως ειδα λιιιιγο καλυτερες θερμοκρασιες με καθαρη εγκατασταση των οδηγων.Οι μνημες απο 84 βαθμους που ετρεχαν μονιμα τωρα παιζουν ~80 και ο πυρηνας-hotspot απο 59-75 τωρα παιζει 56-71 με το ιδιο fan profile και σχεδον ιδια θερμοκρασια δωματιου.

Μην αγχωνεσαι, δεν εκανες τιποτα...οι 8.1 πρεπει να ναι απο τους χειροτερους που χουν βγαλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2024 στις 7:32 ΜΜ, aki είπε

Όταν είχα συμπεριφορά σαν αυτή που περιγράφεις ήταν πρόβλημα με τη μητρική.
Μπορεί να είναι κάτι αστείο όπως η μπαταρία (μου έχει τύχει) ή HW failure.

Κοίταξε αν τα PCIe Lanes αν είναι στο μέγιστο (x16) με κάποιο πρόγραμμα, πχ gpu-z

αλλαξα gpu παιζω ακριβως τα ιδια games + δευτερο monitor δεν κανει τιποτα απο οσα προανεφερα (4070 super εβαλα να δοκιμασω)

Στις 3/9/2024 στις 7:05 ΜΜ, akoinonitos είπε

τι εννοεις σου πεταει τα drivers και τα κανεις ξανα εγκατασταση? πως γινεται να σου κανει απεγκατασταση τους drivers μετα απο crash?

Κατεβασε το ddu κανε απεγκατασταση τους drivers ,κλεισε το internet και κανε παλι εγκατασταση τους τελευταιους adrenaline.

αυτο που εγραψα τρωει black screen αναβει no signal στην οθονη εχω ηχο μονο με ακουν για καποια δευτερα μετα μενει μονο ο ηχος. κανω force shutdown ανοιγω pc και μετα θελει ξανα εγκαταστασει τα drivers ουτε το andrenalin υπαρχει ουτε τιποτα οντως συστυματος. τα δοκιμασα τα εκανα ολα αυτα παρα πολλες φορες δοκιμασα παλιοτερες εκδοσεις drivers τιποτα συνεχιζει ακαθεκτο. καμια φορα μ κανει το χατριι και μπορω να παιξω αλλες φορες μεχρι και στο loadscreen τοu game crasharei...

Στις 3/9/2024 στις 5:13 ΜΜ, aetos1988 είπε

Ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας ακριβώς; Από ποια εταιρεία; Επίσης μπορείς να μας πεις ακριβώς το μοντέλο του τροφοδοτικού;  

Δοκίμασε νέο καλώδιο HDMI/Display port σε άλλη θύρα της κάρτας. 

sapphire radeon rx7800xt 2 fans δοκιμασα αλλο hdmi στην ιδια θυρα διοτι εχει μονο μια dp δεν ειχα διαθεσιμο οποτε δεν το δοκιμασα. τροφοδοτικο ειναι cooler master mwe v2 850w plus gold αν θυμαμαι καλα.

Στις 3/9/2024 στις 7:32 ΜΜ, aki είπε

Όταν είχα συμπεριφορά σαν αυτή που περιγράφεις ήταν πρόβλημα με τη μητρική.
Μπορεί να είναι κάτι αστείο όπως η μπαταρία (μου έχει τύχει) ή HW failure.

Κοίταξε αν τα PCIe Lanes αν είναι στο μέγιστο (x16) με κάποιο πρόγραμμα, πχ gpu-z

τα λενς μολις τα κοιταξα και ειναι στο μεγιστο. x16 οσα εχει κ χ16 οσα χρησημοποιει με την παρουσα καρτα που δοκιμαζω. 
(4070 super)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Yeap, τέλος το high-end προς το παρόν.

AMD strategy shifts to prioritize market scale over enthusiast Radeon GPUs

Καλή απόφαση έτσι όπως το εξηγεί ο κύριος,πίσω στο 0 με νέα στρατηγική,μακάρι να πιάσει. Αν η έλλειψη x900 σειράς σημαίνει την μείωση τιμών ή/και καλύτερα προιόντα (x800 και κάτω) μας ωφελεί τους περισσότερους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χτίσει market share όπως το λέει θα πρέπει να χτυπήσει τις τιμές στο mid-range, δηλαδή η AMD να πουλάει στα 500 και η αντίστοιχη NVIDIA να έχει 700 ξέρω 'γω..

Και ειδικά στις μικρότερες κατηγορίες, θα πρέπει με 200-250 ευρώ να αγοράζεις κάτι αξιόλογο. Ήδη εκεί παίζει μπάλα μόνη της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, geomrk said:

Καλή απόφαση έτσι όπως το εξηγεί ο κύριος,πίσω στο 0 με νέα στρατηγική,μακάρι να πιάσει. Αν η έλλειψη x900 σειράς σημαίνει την μείωση τιμών ή/και καλύτερα προιόντα (x800 και κάτω) μας ωφελεί τους περισσότερους. 

Σοβαρά τώρα, who cares about x90 ? αυτό που νοιάζει εμένα (και ελπίζω και τους περισσότερους) είναι το fps/€ , τι να την κάνω την 4090 και 5090 όταν έχουν 2000€ ή άλλες κάρτες που έχουν χειρότερο value από την προηγούμενη γενιά!

Η χχ90 απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και είναι συντριπτική μειοψηφία, αυτοί όσο και να έχει το "καλύτερο" θα το πληρώσουν ευχαρίστως και μεταξύ μας κάποιοι από αυτούς δεν νομίζω να παίρναν AMD ακόμα και αν κατά κάποιο μαγικό τρόπο πέρναγε μπροστά σε όλα.

Αυτό που θα ήθελα είναι να ξεκολλήσουν και οι δυο εταιρείες από τα planned obsolescence σκουπίδια που έβγαλαν κάτω από 500€ και να βελτιωθεί το value.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Havik είπε

Η χχ90 απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και είναι συντριπτική μειοψηφία, αυτοί όσο και να έχει το "καλύτερο" θα το πληρώσουν ευχαρίστως και μεταξύ μας κάποιοι από αυτούς δεν νομίζω να παίρναν AMD ακόμα και αν κατά κάποιο μαγικό τρόπο πέρναγε μπροστά σε όλα.

δε νομίζω να ισχύει αυτό σχεδόν για κανέναν, όσα παιδιά εδώ μέσα είχαν 4090 είχαν και AMD ας δώσει καλά προϊόντα και μια χαρά θα πάρουν όλοι...

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για να χτίσει market share όπως το λέει θα πρέπει να χτυπήσει τις τιμές στο mid-range, δηλαδή η AMD να πουλάει στα 500 και η αντίστοιχη NVIDIA να έχει 700 ξέρω 'γω..

Γνώμη μου η AMD πρέπει να επικεντρωθεί εκεί που πονάει δηλαδή στο RT... raster και 6800xt που είχα μια χαρά τα έπαιζες όλα τα παιχνίδια και σε 4k με Fsrq, βεβαια στην τελευταία γενιά αντί να κοιτάξει αυτό κοίταξε πως θα μαγειρέψει τα ονόματα για να ανεβάσει τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Yeap, τέλος το high-end προς το παρόν.

AMD strategy shifts to prioritize market scale over enthusiast Radeon GPUs

Είμαι περίεργος να δω αν θα έχουμε ξανά εποχές Polaris , αν και δεν νομίζω να πέσουν σε αυτά τα επίπεδα οι τιμές, παρόλα αυτά είμαι λίγο αισιόδοξος , ελπίζω να δούμε καλά προϊόντα σε νορμάλ τιμές και το mid-end να πάει εκεί που πρέπει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...