Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, dimoskoutr said:

Το crash το έτρωγες μάλλον φυσιολογικά αφού έχουν ένα thermal limit στους πυρήνες τους οι κάρτες. Αν έφτανες το όριο και έριχνε ρεύματα και συχνότητα πολύ πιθανόν να κράσαρε το παιχνίδι.

Σωστά και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα, όμως το HWInfo δεν έδειχνε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες, ίσως έπρεπε να ανεβάσω το polling rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, elpenor είπε

Δεν είχα black screens αλλά όταν άλλαξα το fan curve ώστε να δουλεύει 100% αθόρυβα στους 85C έτρωγα crash μια στο τόσο. Το έβαλα μετά σε λίγο πιο αθόρυβο από το default και δεν είχα ξανά πρόβλημα. ;Έχω το ίδιο μοντέλο με εσένα και μπορώ να πω ότι είναι ευαίσθητη στην ψύξη.

Ναι η αλήθεια το έχω στο 70% μόνιμα μέσω msi afterburner 

9 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

 

Η καρτα απο μονη της δουλευει εξαιρετικα...καταπληκτικα μη σου πω......οπως ολες οι καρτες, αλλα ειδικα η δικια σου ειναι τελεια😛

1) Τι καρτα ειχες πριν?🤔

2) εχεις κανει καινουριο install στα win? Εννοω το λειτουργικο αν εχεις εγκαταστησει απο την αρχη.

3) τι τροφοδοτικο εχεις ( watt, μοντελο, ηλικια)

4) Την πηρες καινουρια? Θελω να πω δεν βλεπεις να χει καποιο προβλημα με το ματι

5) μπορεις να φανταστεις γιατι στα ρωταω ολα τα παραπανω, ενα προς ενα ???😊

 

Πριν δούλευα nvidia 3060 gigabyte eagle στην αρχή δεν έκανα μετά έκανα φορμάτ όλα κανονικά κ πάλι είχα θεμα 850w coolermaster τώρα χρονολογία κτλπ δεν τα θυμάμαι αυτή μεταχειρισμένη με εγγύηση αγοράστηκε το νο5 δεν γνωρίζω να το απαντήσω 😅

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το crash το έτρωγες μάλλον φυσιολογικά αφού έχουν ένα thermal limit στους πυρήνες τους οι κάρτες. Αν έφτανες το όριο και έριχνε ρεύματα και συχνότητα πολύ πιθανόν να κράσαρε το παιχνίδι.

Και στο λολ το έκανε αυτό τ θέμα.στην αρχή μετά έστρωσε και τώρα τ κάνει σε rust pubg arena breakout 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Stelik13 said:

Ναι η αλήθεια το έχω στο 70% μόνιμα μέσω msi afterburner 

Πριν δούλευα nvidia 3060 gigabyte eagle στην αρχή δεν έκανα μετά έκανα φορμάτ όλα κανονικά κ πάλι είχα θεμα 850w coolermaster τώρα χρονολογία κτλπ δεν τα θυμάμαι αυτή μεταχειρισμένη με εγγύηση αγοράστηκε το νο5 δεν γνωρίζω να το απαντήσω 😅

Και στο λολ το έκανε αυτό τ θέμα.στην αρχή μετά έστρωσε και τώρα τ κάνει σε rust pubg arena breakout 

Αρα δεν ειναι θεμα drivers γιατι εκανες φορματ (εκτός κι αν εχουν προβλημα στα 2 συγκεκριμενα παιχνίδια)...

Το τροφοδοτικό ειναι υπεραρκετο, αλλά αν ειναι παλιό/εχει προβλημα ειναι πολυ πιθανη αιτια....

Τώρα να είναι  προβληματική η κάρτα (μεταχειρισμένη αφου....) 🤔

Υποχρεωτικά θα πρέπει ειτε να δοκιμάσεις κάποιο δανεικο τροφοδοτικό, είτε να βάλεις την κάρτα σε άλλο pc με τα ιδια games...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Αρα δεν ειναι θεμα drivers γιατι εκανες φορματ (εκτός κι αν εχουν προβλημα στα 2 συγκεκριμενα παιχνίδια)...

Το τροφοδοτικό ειναι υπεραρκετο, αλλά αν ειναι παλιό/εχει προβλημα ειναι πολυ πιθανη αιτια....

Τώρα να είναι  προβληματική η κάρτα (μεταχειρισμένη αφου....) 🤔

Υποχρεωτικά θα πρέπει ειτε να δοκιμάσεις κάποιο δανεικο τροφοδοτικό, είτε να βάλεις την κάρτα σε άλλο pc με τα ιδια games...

 

Το τροφοδοτικό σίγουρα δεν ειναι πάνω από 3-4 χρόνια , πρόσφατα έγινε αλλαγή ένα χρόνο περίπου κ χρησιμοποιώ και δύο διαφορετικά πσι Ε καλώδια όχι ένα που καταλήγει σε δύο κάθε φορά που τ παθαίνει μου πετάει τα ντραιβερς κ ξανά εγκατάσταση από την αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stelik13 είπε

Το τροφοδοτικό σίγουρα δεν ειναι πάνω από 3-4 χρόνια , πρόσφατα έγινε αλλαγή ένα χρόνο περίπου κ χρησιμοποιώ και δύο διαφορετικά πσι Ε καλώδια όχι ένα που καταλήγει σε δύο κάθε φορά που τ παθαίνει μου πετάει τα ντραιβερς κ ξανά εγκατάσταση από την αρχή 

Ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας ακριβώς; Από ποια εταιρεία; Επίσης μπορείς να μας πεις ακριβώς το μοντέλο του τροφοδοτικού;  

Δοκίμασε νέο καλώδιο HDMI/Display port σε άλλη θύρα της κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Stelik13 είπε

Το τροφοδοτικό σίγουρα δεν ειναι πάνω από 3-4 χρόνια , πρόσφατα έγινε αλλαγή ένα χρόνο περίπου κ χρησιμοποιώ και δύο διαφορετικά πσι Ε καλώδια όχι ένα που καταλήγει σε δύο κάθε φορά που τ παθαίνει μου πετάει τα ντραιβερς κ ξανά εγκατάσταση από την αρχή 

τι εννοεις σου πεταει τα drivers και τα κανεις ξανα εγκατασταση? πως γινεται να σου κανει απεγκατασταση τους drivers μετα απο crash?

Κατεβασε το ddu κανε απεγκατασταση τους drivers ,κλεισε το internet και κανε παλι εγκατασταση τους τελευταιους adrenaline.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Stelik13 είπε

Το τροφοδοτικό σίγουρα δεν ειναι πάνω από 3-4 χρόνια , πρόσφατα έγινε αλλαγή ένα χρόνο περίπου κ χρησιμοποιώ και δύο διαφορετικά πσι Ε καλώδια όχι ένα που καταλήγει σε δύο κάθε φορά που τ παθαίνει μου πετάει τα ντραιβερς κ ξανά εγκατάσταση από την αρχή 

Όταν είχα συμπεριφορά σαν αυτή που περιγράφεις ήταν πρόβλημα με τη μητρική.
Μπορεί να είναι κάτι αστείο όπως η μπαταρία (μου έχει τύχει) ή HW failure.

Κοίταξε αν τα PCIe Lanes αν είναι στο μέγιστο (x16) με κάποιο πρόγραμμα, πχ gpu-z

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι εννοεις σου πεταει τα drivers και τα κανεις ξανα εγκατασταση? πως γινεται να σου κανει απεγκατασταση τους drivers μετα απο crash?

Κατεβασε το ddu, κλείσε το ίντερνετ κανε απεγκατασταση τους drivers σε safe mode και κανε παλι εγκατασταση τους τελευταιους adrenaline.

Θέλει σωστή σειρά, κύριε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Θέλει σωστή σειρά, κύριε.

ξέχασες τα βασικότερα: 

άναψε 4 κεριά και βαλτα σε παράλληλη διάταξη με το pc , περίμενε να πάει 3 το βραδυ , κανε 6 κύκλους γύρω απ το pc και πες τα εξής λόγια:

Ω Θεέ των ηλεκτρονικών και των software update,
ευλόγησε το PC μου καθώς εγκαθιστώ τους AMD drivers.
Χάρισέ μου την υπομονή να περάσω κάθε βήμα σωστά
και τη δύναμη να αντέξω τυχόν αναπάντεχα crash.

Δώσε στις μπάρες των progress την ταχύτητα που χρειάζεται,
και στις ρυθμίσεις της κάρτας μου την τέλεια ισορροπία.
Ας περάσουν οι drivers αυτοί χωρίς κανένα σφάλμα,
και ας είναι τα FPS μου υψηλά και η σταθερότητα άριστη.

Αμήν

 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα αυτα τα ψυχαναγκαστικα τα κανεις εσυ :P

Ναι, αλλά λειτουργούν.

Εναλλακτικά αντί για ddu ας δοκιμάσει με το amd cleanup utility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε προσφατα τυχαια κρασαρισματα/επανεκινησεις που ειχα  το θεμα ειταν σε ραιλ του τροφοδοτικου και συγκεκριμενα στο 3.3 v κατεβαινε και κατω απο 3  ειχα αλλαξει τα παντα εκτος τροφοδοτικο και παλι τα ιδια δε περιμενα να ειναι αυτο ειταν ενα ΤΧ 850 corsair και σχετικα καινουργιο την μετρηση την πηρα απο hwinfo το αλλαξα και ολα οκ δες ολα τα ρευματα  τι ενδειξη σου βγαζει 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

σε προσφατα τυχαια κρασαρισματα/επανεκινησεις που ειχα  το θεμα ειταν σε ραιλ του τροφοδοτικου και συγκεκριμενα στο 3.3 v κατεβαινε και κατω απο 3  ειχα αλλαξει τα παντα εκτος τροφοδοτικο και παλι τα ιδια δε περιμενα να ειναι αυτο ειταν ενα ΤΧ 850 corsair και σχετικα καινουργιο την μετρηση την πηρα απο hwinfo το αλλαξα και ολα οκ δες ολα τα ρευματα  τι ενδειξη σου βγαζει 

και εγω ειχα ιδιο θεμα με το sf750 ,αλλα και στα 12v ηταν πεσμενα 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

σε προσφατα τυχαια κρασαρισματα/επανεκινησεις που ειχα  το θεμα ειταν σε ραιλ του τροφοδοτικου και συγκεκριμενα στο 3.3 v κατεβαινε και κατω απο 3  ειχα αλλαξει τα παντα εκτος τροφοδοτικο και παλι τα ιδια δε περιμενα να ειναι αυτο ειταν ενα ΤΧ 850 corsair και σχετικα καινουργιο την μετρηση την πηρα απο hwinfo το αλλαξα και ολα οκ δες ολα τα ρευματα  τι ενδειξη σου βγαζει 

Κι εγώ από Corsair δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Ένα που είχα πάρει στο παρελθόν πέθανε σε λιγότερο από μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...