Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Σε raster δεν ποιανει 4090 παίζει μόνο μπάλα αλλά τι να κανείς δυστυχώς 

Δεν είπα ότι πιάνει.

Είπα ότι έρχεται μετά την 4090.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τίθεται θέμα optimization εδώ. Είναι βαρύ επειδή σου πέφτουν τα μαλλιά από τα visuals. Είναι λογικό να είναι βαρύ. Ούτε με nvidia γλιτώνεις, εκτός από 2, το πολύ 3 top κάρτες.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά NVIDIA optimized παιχνίδι

εγώ θα ήθελα να δω πάντως να βγάζει η AMD ένα παιχνίδι sponsored από τα πολλά που βγάζει αλλα με όλο το πακέτο RT και όχι μια σκιά στους θάμνους... αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει τέτοιο παιχνίδι 🤔 λες και το RT είναι τεχνολογία που έβγαλε ο πέτσινος για τις κάρτες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 γενιές πίσω η AMD στο RT και θα μείνει άλλη μία τώρα γιατί απ' ότι φαίνεται δεν θα βγάλει high-end RDNA 4 κάρτα. Τα σκάτωσε και στα CPUs, έβγαλε μια γενιά εντελώς meh μετά από 2 χρόνια..Μια χαρά γενικά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ θα ήθελα να δω πάντως να βγάζει η AMD ένα παιχνίδι sponsored από τα πολλά που βγάζει αλλα με όλο το πακέτο RT και όχι μια σκιά στους θάμνους... αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει τέτοιο παιχνίδι 🤔 λες και το RT είναι τεχνολογία που έβγαλε ο πέτσινος για τις κάρτες του...

Έλα και εσύ, μη γίνεσαι τέτχιος. Το RE Xωριό δεν έχει μόνο σκιές, έχει και RT reflections στα 120p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα optimized settings του Daniel κάτι κάνει:

Screenshot 2024-08-17 144113.jpg

Πάντως δηλαδή εσείς θα παίζατε στα 68 fps με frame generation (34 fps χωρίς FG)? Θέλω να πω ακόμα και στην Nvidia αυτό είναι υπερβολικά χαμηλό framerate κατά την γνώμη μου. Και είναι μόνο με RT Medium, πάει μέχρι και RT Ultra.

Επίσης το παιχνίδι τρώει υπερβολικά λίγο VRAM, εδώ 6/16GB μόνο. Κανονικά στις AMD κάρτες θα έπρεπε να τρώει όλο το VRAM για να μεγιστοποιήσει το framerate.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ήταν και το TW3 με RT, παρόμοιο performance απλά εκεί κυρίως λόγω του μάπα CPU optimization. Εάν παίζεις με gamepad, δεν θα έχεις θέμα, τώρα όποιος θέλει mouse/keyboard θα πρέπει να ρίξει κι' άλλο την ανάλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Έτσι ήταν και το TW3 με RT, παρόμοιο performance απλά εκεί κυρίως λόγω του μάπα CPU optimization. Εάν παίζεις με gamepad, δεν θα έχεις θέμα, τώρα όποιος θέλει mouse/keyboard θα πρέπει να ρίξει κι' άλλο την ανάλυση..

Τι να σου πω, για μένα τα 70 fps χωρίς FG είναι το ελάχιστο fps που δέχομαι ως smooth framerate και συνήθως στοχεύω 90 με 120 αν δεν ανοίξω FG (και 120 με 140 με FG). Αυτό υποτίθεται είναι και soulslike παιχνίδι, οπότε θα δυσκολεύει το 30fps latency + FG lag.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Με τα optimized settings του Daniel κάτι κάνει:

Screenshot 2024-08-17 144113.jpg

Πάντως δηλαδή εσείς θα παίζατε στα 68 fps με frame generation (34 fps χωρίς FG)? Θέλω να πω ακόμα και στην Nvidia αυτό είναι υπερβολικά χαμηλό framerate κατά την γνώμη μου. Και είναι μόνο με RT Medium, πάει μέχρι και RT Ultra.

Επίσης το παιχνίδι τρώει υπερβολικά λίγο VRAM, εδώ 6/16GB μόνο. Κανονικά στις AMD κάρτες θα έπρεπε να τρώει όλο το VRAM για να μεγιστοποιήσει το framerate.

καλυτερα να ριξεις λιγα settings παρα να βαλεις fsr upscale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Τι να σου πω, για μένα τα 70 fps χωρίς FG είναι το ελάχιστο fps που δέχομαι ως smooth framerate και συνήθως στοχεύω 90 με 120 αν δεν ανοίξω FG (και 120 με 140 με FG). Αυτό υποτίθεται είναι και soulslike παιχνίδι, οπότε θα δυσκολεύει το 30fps latency + FG lag.

Smooth είναι και τα 60FPS με base τα 30(σε κίνηση εννοώ). Από 'κει και πέρα είναι το input lag και ποια είναι τα όρια του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

καλυτερα να ριξεις λιγα settings παρα να βαλεις fsr upscale

Μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις FSR? Εγώ μόνο FSR, TSR και XESS βλέπω με ένα resolution scale, δεν νομίζω πως έχει native TAA. Εκτός αν εννοείς FSR με 100% resolution scale. Στο HUB αυτό έχει ως native. Εδώ με optimized και 100% FSR, στο HUB έχει 74 avg με Medium:Screenshot2024-08-17153422.jpg.9c593d32ac3d8e67db1872bdb600dc09.jpg

Και εδώ με FG ανοιχτό και τα υπόλοιπα ίδια:Screenshot2024-08-17154005.jpg.23d242094a7ac6bd9a7a35638c52d9a7.jpg

Με FSR 66% που είναι αντίστοιχο με το quality δίνει 110 fps χωρίς FG και 180 fps με FG , μεγάλη βελτίωση κατά τη γνώμη μου.

Στα σχόλια του Daniel λένε πως με Full RT κλειστό πάλι χρησιμοποιεί RT, αλλά Lumen software RT και to Full RT είναι το Path Tracing, οπότε μάλλον για αυτό πεθαίνουν οι AMD κάρτες με Full RT. Αλλά αν χωρίς Full RT πάλι έχει software RT, τότε καλά τα πάνε οι AMD αν είναι μόνο 2 fps ποιο αργή η 7800xt από την 4070 σε 1440p με software RT σε Nvidia optimized παιχνίδι.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...