Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

2 fps ειχα με 6800xt στο portal και 80 με την 4070ti. Το path tracing ειναι ακομα σε πολυ αρχικο σταδιο. 

εεε αυτό λέω... σε AMD το pt είναι αποτρεπτικό, άντε βεβαια να πειστούν ότι δε φταίει η κακια nvidia με το δήθεν κακό optimized αλλα δεν τράβαν οι κάρτες

  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, akoinonitos said:

Γτ χωρις fg δεν παιζεις  ρε συ με τις καρτες μας ,πολυ απλα

Συμφωνώ, αλλά εγώ αν δω σαν νούμερο benchmark 70-80 fps τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω?

Ή πρέπει να κοιτάω/ρωτάω σε κάθε pic αν είναι με FG ή όχι?

Ή επίσης πώς ξέρω αν το FG στο συγκεκριμένο παιχνίδι δίνει πολύ (, cyberpunk/Hogwarts), ή λίγο (ghost of Tsushima/forbidden west) performance, οπότε είναι και ανεκτό σε latency, ή εικόνα?

Ή αν κάποιος έτρωγε μπουκάλι από CPU οπότε και τα gains σε frames είναι ψηλότερα από ό,τι συνήθως (διαφορετικό base fps δλδ).

Ξαναλέω, καταλαβαίνω τη χρήση του FG, αλλά έχει μηδενική αξία σαν benchmark. Δεν βγαίνει σχεδόν κανένα ασφαλές συμπέρασμα, ούτε οι συγκρίσεις μεταξύ καρτών μετά είναι δίκαιες.

Δηλαδή να βάλω και lossless scaling ή πώς το λένε, και να ανεβάσω bench με 180 fps γιατί έτσι παίζω καλύτερα. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω, ελπίζω να μην φαίνομαι εχθρικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, just getting started είπε

Συμφωνώ, αλλά εγώ αν δω σαν νούμερο benchmark 70-80 fps τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω?

Ή πρέπει να κοιτάω/ρωτάω σε κάθε pic αν είναι με FG ή όχι?

Ή επίσης πώς ξέρω αν το FG στο συγκεκριμένο παιχνίδι δίνει πολύ (, cyberpunk/Hogwarts), ή λίγο (ghost of Tsushima/forbidden west) performance, οπότε είναι και ανεκτό σε latency, ή εικόνα?

Ή αν κάποιος έτρωγε μπουκάλι από CPU οπότε και τα gains σε frames είναι ψηλότερα από ό,τι συνήθως (διαφορετικό base fps δλδ).

Ξαναλέω, καταλαβαίνω τη χρήση του FG, αλλά έχει μηδενική αξία σαν benchmark. Δεν βγαίνει σχεδόν κανένα ασφαλές συμπέρασμα, ούτε οι συγκρίσεις μεταξύ καρτών μετά είναι δίκαιες.

Δηλαδή να βάλω και lossless scaling ή πώς το λένε, και να ανεβάσω bench με 180 fps γιατί έτσι παίζω καλύτερα. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω, ελπίζω να μην φαίνομαι εχθρικός.

αφου εβαλα δυο ρε ,ενα με fg και ενα με off , πως θα παιξεις το παιχνιδι βλεπουμε settings και Perf. Εδω η ιδια η Nvidia βαζει στα slide της την 4090 με dlss perf και fg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just getting started είπε

Συμφωνώ, αλλά εγώ αν δω σαν νούμερο benchmark 70-80 fps τι συμπέρασμα μπορώ να βγάλω?

Ή πρέπει να κοιτάω/ρωτάω σε κάθε pic αν είναι με FG ή όχι?

Ή επίσης πώς ξέρω αν το FG στο συγκεκριμένο παιχνίδι δίνει πολύ (, cyberpunk/Hogwarts), ή λίγο (ghost of Tsushima/forbidden west) performance, οπότε είναι και ανεκτό σε latency, ή εικόνα?

Ή αν κάποιος έτρωγε μπουκάλι από CPU οπότε και τα gains σε frames είναι ψηλότερα από ό,τι συνήθως (διαφορετικό base fps δλδ).

Ξαναλέω, καταλαβαίνω τη χρήση του FG, αλλά έχει μηδενική αξία σαν benchmark. Δεν βγαίνει σχεδόν κανένα ασφαλές συμπέρασμα, ούτε οι συγκρίσεις μεταξύ καρτών μετά είναι δίκαιες.

Δηλαδή να βάλω και lossless scaling ή πώς το λένε, και να ανεβάσω bench με 180 fps γιατί έτσι παίζω καλύτερα. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω, ελπίζω να μην φαίνομαι εχθρικός.

Σου δίνω δίκιο ειδικά σε cpu bound σενάρια. 

Πχ 7800x3d με 4090 θα δώσει 200fps 

5600x με 4090 θα δώσει 130. 

Με fg και τα 2 cpu θα δώσουν 250. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akoinonitos said:

αφου εβαλα δυο ρε ,ενα με fg και ενα με off , πως θα παιξεις το παιχνιδι βλεπουμε settings και Perf. Εδω η ιδια η Nvidia βαζει στα slide της την 4090 με dlss perf και fg

Ok, στα τόσα που είδα μου ξέφυγε αν έβαλες και με FG off (γιατί πρέπει να το κοιτάμε και αυτό πια :P).

Όσο για το δεύτερο, δεν θέλω να σχολιάσω το μάρκετινγκ της nvidia για το πώς προσπαθούσε να πουλήσει την 4060 σε σχέση με την 3060 (λόγω FG), και το πώς έβγαζε στην 1060 0 (!!! ενώ δεν ισχύει) fps για το wow factor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Ok, στα τόσα που είδα μου ξέφυγε αν έβαλες και με FG off (γιατί πρέπει να το κοιτάμε και αυτό πια :P).

Όσο για το δεύτερο, δεν θέλω να σχολιάσω το μάρκετινγκ της nvidia για το πώς προσπαθούσε να πουλήσει την 4060 σε σχέση με την 3060 (λόγω FG), και το πώς έβγαζε στην 1060 0 (!!! ενώ δεν ισχύει) fps για το wow factor.

Εγω ανεβασα δυο ενα με fg και χωρις μετα απαντησα στο παιδι που ειπε για το fg και του ανεβασα ενα με optimized settings για να δειξω οτι μπορεις να εχει καποια καλη βαση για το fg χωρις να χανεις ιδιαιτερα σε ποιοτητα γιαυτο εβαλα και το βιντεο. Τι γκρινια σε επιασε παναθεμα σε :lol:

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2024 στις 4:54 ΜΜ, akoinonitos είπε

spacer.png

spacer.png

Έχουμε και λέμε, τα δικά μου με αντίστοιχες ρυθμίσεις:

FG On

BlackMythWukongBenchmarkTool_2024_08.14-19_02.jpg.86771a65e038b9272a856a7afa759f28.jpg

FG Off

BlackMythWukongBenchmarkTool_2024_08.14-19_05.jpg.dca92d9692056bfd8a5ba9740547c93e.jpg

Mε RT ούτε καν "cinematic experience", προφανώς...μονοψήφιο

Η πλάκα είναι ότι στα παραπάνω μπορώ να ανοίξω και το AMFMF2 το οποίο λειτουργεί εξαιρετικά στο FGon (δεν φαίνεται σε screens λόγω borderless), με fg lag 14-15ms. Με FGoff δεν σώζεται, έχει μεγάλο τρέμουλο η εικόνα, δεν αντέχεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

είναι κοντά όπου παίζουν 1-2 rt effects ... όπου παίζει global illumination οι κάρτες AMD συγκρίνονται με αυτές τις πρώτης γενιάς της nvidia... είχα και 6800xt και ξέρω τι νούμερα βγάζουν 

για PT δεν αναφέρω καν γιατί εκεί δεν έχει νόημα καν να το ανοίξεις σε AMD

Θα έλεγα η ρχ 7900χτχ είναι στα επίπεδα μιας ρτχ 3090 με πολλά rt effect αλλά στο path tracing η AMD δεν είναι έτοιμη ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, akoinonitos said:

 γιαυτο εβαλα και το βιντεο. Τι γκρινια σε επιασε παναθεμα σε :lol:

Άσε με έχει βαρέσει ο ήλιος στην παραλία 😂

Το βίντεο σκέψου μου διέφυγε τελείως.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Εγω ανεβασα δυο ενα με fg και χωρις μετα απαντησα στο παιδι που ειπε για το fg και του ανεβασα ενα με optimized settings για να δειξω οτι μπορεις να εχει καποια καλη βαση για το fg χωρις να χανεις ιδιαιτερα σε ποιοτητα γιαυτο εβαλα και το βιντεο. Τι γκρινια σε επιασε παναθεμα σε :lol:

Optimized και native ή fsr 60-70% και max? ( εννοειται χωρις rt)

There is the question...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Θα έλεγα η ρχ 7900χτχ είναι στα επίπεδα μιας ρτχ 3090 με πολλά rt effect αλλά στο path tracing η AMD δεν είναι έτοιμη ακόμα 

Όχι δυστυχώς δεν είναι.Ειναι λίγο πιο χαμηλά από την 3090.Ειναι κάπου μεταξύ 3080-3090 και ανάλογα τον τίτλο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Optimized και native ή fsr 60-70% και max? ( εννοειται χωρις rt)

There is the question...

Για εμενα το resolution scale απο οτι ειδα στο benchmark αυστηρα μεχρι 90% πιο κατω με χαλαει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panakos_thess είπε

για Path RT?

Εκεί πέφτει μαύρο δάκρυ.

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Τα ίδια λέμε 😜

Σε συγκεκριμένους "nvidia τίτλους" με φουλ rt τρώει πολύ ξύλο και παίζει επίπεδα 3080 .

Σε ράστερ βέβαια τα δεδομένα αλλάζουν κατά πολύ.Εκει έρχεται άνετα μετά την 4090

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...