Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, για pc με ryzen 9 7900 που χρησιμοποιείται για προγράμματα μουσικής, σκέφτομαι να βάλω μια καρτούλα. Έχω πάνω 3 οθόνες Fhd αλλά με την πρωτη ευκαιρία θα αντικαταστήσω το ένα monitor με 2K 27άρι.

Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου, ουτε πασιέντζα, εχω καταλήξει σε rx 7600, είναι πιο vfm η 6600 αλλά έλεγα να προτιμήσω την νεότερη σειρά. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να παω στην 7600 xt για τα 16gb σαν πιο future proof, με δεδομένο πως θα την παντρευτώ και  θα μείνει στο κουτί μέχρι να τα φτύσει ή να μην κάνει σωστά τη δουλειά της.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα με τη χρήση που κάνω, τα vst's που χρησιμοποιώ προς το παρόν, νομίζω δεν εξαρτώνται από την gpu, ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά ολοκληρώνει το task σε 5 λεπτά, δεν θα ξηλωθώ για να το κάνει σε 4😁

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, musiccc444 said:

Καλημέρα, για pc με ryzen 9 7900 που χρησιμοποιείται για προγράμματα μουσικής, σκέφτομαι να βάλω μια καρτούλα. Έχω πάνω 3 οθόνες Fhd αλλά με την πρωτη ευκαιρία θα αντικαταστήσω το ένα monitor με 2K 27άρι.

Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου, ουτε πασιέντζα, εχω καταλήξει σε rx 7600, είναι πιο vfm η 6600 αλλά έλεγα να προτιμήσω την νεότερη σειρά. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να παω στην 7600 xt για τα 16gb σαν πιο future proof, με δεδομένο πως θα την παντρευτώ και  θα μείνει στο κουτί μέχρι να τα φτύσει ή να μην κάνει σωστά τη δουλειά της.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα με τη χρήση που κάνω, τα vst's που χρησιμοποιώ προς το παρόν, νομίζω δεν εξαρτώνται από την gpu, ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά ολοκληρώνει το task σε 5 λεπτά, δεν θα ξηλωθώ για να το κάνει σε 4😁

Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να αγοράσεις GPU, μάλλον δεν την χρειάζεσαι. Πάντως για επαγγελματική χρήση η NVIDIA έχει ένα μικρό πλεονέκτημα στο video rendering/encoding, καλύτερο software support λόγω CUDA και μικρότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 3 monitors και ειδικά της επερχόμενης μεγαλύτερης ανάλυσης στο ένα, πιο πολύ το σκεφτόμουν για να "ελαφρύνω" κάπως τον επεξεργαστή, καταργώντας τα ενσωματωμένα. Μπορεί και να είναι λάθος το σκεπτικό μου, γιαυτό ρωτάω, για να αποφύγω άσκοπα έξοδα.👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω με τους τελευταίους οδηγούς το gpu tray icon ενώ το έχω από andrenaline on δεν μου το δείχνει στο tray.Ειναι βλακεία των οδηγών?

Οι drivers περάστηκαν μετά από ddu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να ρωτήσω με τους τελευταίους οδηγούς το gpu tray icon ενώ το έχω από andrenaline on δεν μου το δείχνει στο tray.Ειναι βλακεία των οδηγών?

Οι drivers περάστηκαν μετά από ddu. 

Τι ειναι το gpu tray icon? 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Τι ειναι το gpu tray icon? 

Να το δείχνει κάτω δεξιά στα win.εκει που είναι και το ρολόι κτλ.

Όπως είναι και στην nvidia που πατάς για να μπεις στο πάνελ της.

Μια χαρά δούλευε αυτό .Τώρα με τους νέους δεν υπάρχει.

Μπαίνω στο adrenaline μόνο με δεξί κλικ mouse κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Να το δείχνει κάτω δεξιά στα win.εκει που είναι και το ρολόι κτλ.

Όπως είναι και στην nvidia που πατάς για να μπεις στο πάνελ της.

Μια χαρά δούλευε αυτό .Τώρα με τους νέους δεν υπάρχει.

Μπαίνω στο adrenaline μόνο με δεξί κλικ mouse κτλ

Αααα ,εμενα κανονικα υπαρχει απλα νομιζω αργει λιγο παραπανω απο οτι πριν να το εμφανισει

εδω στο εμφανιζει ?

2024-08-01212341.png.0e45d14274947fa6a7181a0edd0bd9ca.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, azazil1190 said:

Αυτό.Το βάζει εκεί κάτω μόνο εφόσον το ανοίξω με δεξί κλικ

IMG_20240801_214226.jpg

Μα το βγάζει κανονικά, πρέπει απλά να πας Personalization -> Taskbar Settings -> Other system tray icons και να κάνεις enable ότι θέλεις να φαίνεται πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, azazil1190 said:

Αυτό.Το βάζει εκεί κάτω μόνο εφόσον το ανοίξω με δεξί κλικ

IMG_20240801_214226.jpg

Μπορείς να το κάνεις drag δεξιά από το βελάκι και θα φαίνεται εκεί κανονικά. Επίσης μπορείς να το αφαιρέσεις από τα settings του adrenaline. Όποια εφαρμογή ενημερώνεται φαίνεται σε αυτό το κουτάκι by default ακόμα και αν πριν φαινόταν κατευθείαν στο taskbar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Μα το βγάζει κανονικά, πρέπει απλά να πας Personalization -> Taskbar Settings -> Other system tray icons και να κάνεις enable ότι θέλεις να φαίνεται πάντα.

Μα έτσι το έχω εξ αρχής.

Με τους τελευταίους οδηγούς μου κάνει σχέδια 

 

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Καλα ddu γτ εκανες ρε? Απο το adrenaline εγκατασταση απευθειας.

Πάντα έτσι το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Μα έτσι το έχω εξ αρχής.

Με τους τελευταίους οδηγούς μου κάνει σχέδια 

 

Πάντα έτσι το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Εφτιαξε τλκ με επανεγκατασταση? Εμενα μου το ειχε κανει αυτο και με την 3080 να μην μου βγαζει το try icon κατω και μια φορα με την 7800 αλλα με beta driver.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...