Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, εδω και λιγες μερες εχω στην κατοχη μου μια ASRock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming OC 20 GB. Την εκανα ανταλλαγη με μια EVGA 3070 ti ftw3 ultra και μια χρηματικη διαφορα απο εμενα!
Ευχομαι να εκανα καλή επιλογη! 
Με ειχε δυσκολεψει στην αρχη με την εγκατασταση των drivers, αλλα μετα απο 2-3 προσπαθειες καταφερα να ανοιξω το adrenalin.
Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος που να με βοηθησει να σεταρω σωστα την συγκεκριμενη καρτα (tuning).
το μονο προβλημα που αντιμετωπισα, ειναι μολις αναψω τον υπολογιστη η εικονα στην οθονη ηταν μονο η μιση και ζουμ. το δευτερο μισο ηταν μάυρη ή αλλοιωμενη εικονα.

Cpu εχω έναν 5800X3D
Ευχαριστω για τον χρονο σας! 

Επεξ/σία από Aristos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/7/2024 στις 12:23 ΜΜ, Aris-leme είπε

Ρε λιζάκι τι ΑΙ είναι τούτο δεν ξέρει τι είναι το Ε30??

Είπα να δω σε πράσινο το κάρο μου αυτό δεν έχει καμία σχέσει με το Ε30:D

image.png

 

E30 ειναι ρε απλα για να βγει πιο φθηνα απο την Nvidia E30 , εχουν βαλει κωλο απο Fiat 127. 🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Aristos1908 said:

καλησπερα, εδω και λιγες μερες εχω στην κατοχη μου μια ASRock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming OC 20 GB. Την εκανα ανταλλαγη με μια EVGA 3070 ti ftw3 ultra και μια χρηματικη διαφορα απο εμενα!
Ευχομαι να εκανα καλή επιλογη! 
Με ειχε δυσκολεψει στην αρχη με την εγκατασταση των drivers, αλλα μετα απο 2-3 προσπαθειες καταφερα να ανοιξω το adrenalin.
Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος που να με βοηθησει να σεταρω σωστα την συγκεκριμενη καρτα (tuning).
το μονο προβλημα που αντιμετωπισα, ειναι μολις αναψω τον υπολογιστη η εικονα στην οθονη ηταν μονο η μιση και ζουμ. το δευτερο μισο ηταν μάυρη ή αλλοιωμενη εικονα.

Cpu εχω έναν 5800X3D
Ευχαριστω για τον χρονο σας! 

Εκανες unistall drivers κλπ , και μετα περασεςτους amd?

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, enable_your_mind said:

Εκανες unistall drivers κλπ , και μετα περασεςτους amd?

ναι, ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα. 
αυτο το προβλημα με την οθονη μου το εκανε μονο 2-3 φορες και με επανεκκινηση εφτιαξε.

Επεξ/σία από Aristos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Aristos1908 said:

ναι, ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα. 
αυτο το προβλημα με την οθονη μου το εκανε μονο 2-3 φορες και με επανεκκινηση εφτιαξε.

Ξανακανε uninstall με ddu και μετα με το  amd cleanup utility καπακια και ξαναπερνα...

Αααααν μια στο εκατομμυριο προγραμματιζες format, now its agood time 

Γενικα τις περισσοτερες φορες ειναι πακετο οταν αλλαζεις εταιρεια, ειδικα αν εχει καιρο να αλλαξεις/ κανεις forma(D) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, scorpion8283 said:

Ξανακανε uninstall με ddu και μετα με το  amd cleanup utility καπακια και ξαναπερνα...

Αααααν μια στο εκατομμυριο προγραμματιζες format, now its agood time 

Γενικα τις περισσοτερες φορες ειναι πακετο οταν αλλαζεις εταιρεια, ειδικα αν εχει καιρο να αλλαξεις/ κανεις forma(D) 

θεωρεις πως το προβλημα με την μιση εικονα που εχω καποτε ισως να εχει να κανει με τους drivers?

format να πω την αλήθεια απο το 2019 που αγορασα το συγκεκριμενο pc δεν εχω κανει!
Απλα περασα τα windows 11 πριν κατι μηνες χωρις καθαρη εγκατασταση.
Γενικα δεν το προγραμματιζα (πρεπει να αποθηκευσω τα αρχεια μου, μεταφορα σε δισκους κτλ.) αλλα αν θεωρεις πως θα επρεπε, να το προγραμματισω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να κάνεις format κάθε φορά που περνάς στο αντίπαλο στρατόπεδο, αυτό έλειπε.🤣 Ένα DDU σε safe mode clean και shutdown και μετά κάνεις ήρεμος την αλλαγή της κάρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aristos1908 είπε

θεωρεις πως το προβλημα με την μιση εικονα που εχω καποτε ισως να εχει να κανει με τους drivers?

format να πω την αλήθεια απο το 2019 που αγορασα το συγκεκριμενο pc δεν εχω κανει!
Απλα περασα τα windows 11 πριν κατι μηνες χωρις καθαρη εγκατασταση.
Γενικα δεν το προγραμματιζα (πρεπει να αποθηκευσω τα αρχεια μου, μεταφορα σε δισκους κτλ.) αλλα αν θεωρεις πως θα επρεπε, να το προγραμματισω! 

Ασχετως απο το θεμα σου ,ενα φορματ απο το 2019 επιβαλλεται. Δοκιμασες μηπως κανενα αλλο καλωδιο hdmi η dp και αλλη εξοδο της καρτας?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, ilos said:

Δε χρειάζεται να κάνεις format κάθε φορά που περνάς στο αντίπαλο στρατόπεδο, αυτό έλειπε.🤣 Ένα DDU σε safe mode clean και shutdown και μετά κάνεις ήρεμος την αλλαγή της κάρτας.

η καρτα ειναι πανω στο συστημα! θα κανω ομως ενα DDU και θα ξαναπερασω τους drivers.

11 hours ago, akoinonitos said:

Ασχετως απο το θεμα σου ,ενα φορματ απο το 2019 επιβαλλεται. Δοκιμασες μηπως κανενα αλλο καλωδιο hdmi η dp και αλλη εξοδο της καρτας?

ωραια, θα δω τι θα κανω με format. Ισως το βαλω στο πλανο για το επομενο διαστημα.
να πω την αληθεια, οχι. χρησιμοποιω το καλωδιο (DP) που χρησιμοποιουσα και πριν με την 3070Ti χωρις κανενα προβημα.

ουτε αλλο port δοκιμασα. 

Η κάρτα αγοραστηκε τον 2/2024.

Γενικα η καρτα θεωρειτε καλη επιλογη? αξιζε η αλλαγη απο 3070ti?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aristos1908 είπε

η καρτα ειναι πανω στο συστημα! θα κανω ομως ενα DDU και θα ξαναπερασω τους drivers.

ωραια, θα δω τι θα κανω με format. Ισως το βαλω στο πλανο για το επομενο διαστημα.
να πω την αληθεια, οχι. χρησιμοποιω το καλωδιο (DP) που χρησιμοποιουσα και πριν με την 3070Ti χωρις κανενα προβημα.

ουτε αλλο port δοκιμασα. 

Η κάρτα αγοραστηκε τον 2/2024.

Γενικα η καρτα θεωρειτε καλη επιλογη? αξιζε η αλλαγη απο 3070ti?

 

Και βεβαια αξιζε η αλλαγη απο 3070ti

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Aristos1908 said:

η καρτα ειναι πανω στο συστημα! θα κανω ομως ενα DDU και θα ξαναπερασω τους drivers.

ωραια, θα δω τι θα κανω με format. Ισως το βαλω στο πλανο για το επομενο διαστημα.

Ναι αυτο σου λεγα κι εγω πριν...

Οχι ντε και καλα να κάνεις format, αλλά αν είχες καιρό να κάνεις και το προγραμμάτιζες, now is the time...

Γενικά χρειάζεται μια στο τοσο...Σκέψου: αλλαγές drivers, windows updates, ενδεχομένως μετάβαση σε win 11 και άλλα χιλια μυρια...

Πάντως αυτο με την μισή οθονη κάπου το χα ξαναδει παλιότερα σε 7900 και ηταν οντως θεμα drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, scorpion8283 said:

Ναι αυτο σου λεγα κι εγω πριν...

Οχι ντε και καλα να κάνεις format, αλλά αν είχες καιρό να κάνεις και το προγραμμάτιζες, now is the time...

Γενικά χρειάζεται μια στο τοσο...Σκέψου: αλλαγές drivers, windows updates, ενδεχομένως μετάβαση σε win 11 και άλλα χιλια μυρια...

Πάντως αυτο με την μισή οθονη κάπου το χα ξαναδει παλιότερα σε 7900 και ηταν οντως θεμα drivers...

ευχομαι να ειναι μονο θεμα απο drivers. παρολο που ανοιγει το adrenalin κανονικα, θα κανω αυτο που λετε και θα κανονισω οταν βρω χρονο και ενα format!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις παρηγγειλα μια SK Hynix Platinum P41 2TB μιας και χρειαζομουν χωρο στο pc.
ευκαιρία να κανω και ενα φορματ. ποια διαδικασια να ακολουθησω?
θα ηθελα να βαλω την Hynix σαν κυρια μνημη και να εχω εκει τα Windows αν ειναι εφικτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Aristos1908 said:

μολις παρηγγειλα μια SK Hynix Platinum P41 2TB μιας και χρειαζομουν χωρο στο pc.
ευκαιρία να κανω και ενα φορματ. ποια διαδικασια να ακολουθησω?
θα ηθελα να βαλω την Hynix σαν κυρια μνημη και να εχω εκει τα Windows αν ειναι εφικτο. 

Θα χρειαστεις ενα usb στικακι...

😛

Για τα υπολοιπα και για οδηγιες που θα ταιριαζουν στην περιπτωση σου κλπ κλπ θα χρειαστει να πας στο αντιστοιχο thread...🫡

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...