Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Έχω 85 ώρες στο FW δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο και έχω πάει σε όλες τις περιοχές. Παίζω με DLAA + FG που είναι ότι χειρότερο για VRAM και πάει τέρμα ίσιο το frametime ειδικά με το καινούργιο CPU. Και παρακολουθώ και την RAM και δεν ανεβαίνει κατακόρυφα που είναι σημάδι ότι τέλειωσε η VRAM. Τώρα αν υπάρχει ένα σημείο στο χάρτη που αν κοιτάς κάπου συγκεκριμένα τελειώνει η vram δεν ξέρω.

Στο ιδιο σημειο ειναι που εχω το βιντεο πιο πισω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Ναι αλλά αν δεν παίζεις ΑΑΑ ποιος ο λόγος να πας σε τόσο ακριβές κάρτες; Θέλω να πω ότι σήμερα κάρτα στα 600 ευρώ με 12GB είναι πολύ meh. Γιατί υποτίθεται θα την κρατήσεις και 2-3 χρόνια.

Εγραψα ότι οι περισσότεροι δεν παίζουν μόνο ΑΑΑ παιχνίδια, δεν είπα ότι δεν παίζουν καθόλου.

13 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οι περισσότεροι δεν παίζουν κυρίως/μόνο single player AAA παιχνίδια

Επίσης αν παίζεις σε 1440p 144hz ανάλυση, μιας και οι τιμές σε αυτές έχουν πέσει τρελά τα τελευταία χρόνια, δεν μπορείς να είσαι με rx 6600 πχ.

Γιαυτό αγοράζει ο περισσότερος κόσμος που αγοράζει τέτοιες κάρτες. Για να μπορεί να παίξει και το ΑΑΑ παιχνίδι που τον ενδιαφέρει, αλλά και όλα τα υπόλοιπα multiplayer παιχνίδια(πιο βαριά και μη)σήμερα και αύριο άνετα.

Τέλος, έχουν μερίδιο ευθύνης και οι ίδιες οι εταιρείες που σπρώχνουν τον κόσμο στις ακριβότερες κάρτες, με βάση πόσο κακές είναι στις ημέρες μας φθηνότερες κάρτες τύπου 7600,4060, 7600xt,4060ti κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο  cp ψιλο απογοητευτηκα  απο το dlss το περιμενα καλυτερο ,η φαση ειναι οτι επαιζε ο ανηψιος μου χωρις rt και παω και του βαζω  rt ultra dlss q και fg και μου λεει τι εκανες και φαινεται χαλια η αναλυση 

Τέλειο το DLSS στο CP2077 αλλά μόνο με Ray Reconstruction = on.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τέλειο το DLSS στο CP2077 αλλά μόνο με Ray Reconstruction = on.

δεν το εβαλα το ray reconstraction η αληθεια  ειναι ,το ειχα ξεχασει οτι υπαρχει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, kkatzos said:

Τέλειο το DLSS στο CP2077 αλλά μόνο με Ray Reconstruction = on.

Είναι άμπαλοι όμως, γιατί αν είσαι με DLAA, δεν μπορείς να το ανοίξεις 😂

Αντιθέτως στο Alan Wake 2 από ότι έχω δει, μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/review/amd-fidelity-fx-fsr-3-1/

Επιβεβαιώνει αυτά που είπαμε και εμείς. Τέλειο το FG κομμάτι, ενώ το upscaling έχει ακόμη θεματάκια αλλά είναι λίγο καλύτερο από το 2.2. ΤΑΑ (ή DLAA αν έχεις 2XXX ή 3ΧΧΧ nvidia) + FSR FG και μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τέλειο το DLSS στο CP2077 αλλά μόνο με Ray Reconstruction = on.

Με αυτα τα settings  δοκιμασα τωρα ,απορω που παιδια λενε για cp με rt και dlss 3 και φοβερο αποτελεσμα στην εικονα .  Με τα συγχωρησεως αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ κακο ,δλδ προτιμω χιλιες φορες native και χωρις rt. Eιναι τιγκα στον θορυβο και το ghosting

spacer.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2024 στις 1:27 ΜΜ, akoinonitos είπε

πηρε  nvidia και εξαφανιστηκε

Αν προλαβω θα το τσεκαρω το απογευμα προς βραδυ

Νόμιζες θα γλιτώσεις από μένα; Άλλαξες εσυ στρατόπεδο και είπα να κρατήσω ισορροπίες οπότε πήγα από τους πράσινους. 🙂

Πέρα από την πλάκα παίδες εξαφανίστηκα για λόγους υγείας δίκης μου και δικών μου ανθρώπων. Οπότε όλα τα αλλά καλά αλλά πρώτα την υγεία μας να έχουμε όλοι εδώ μέσα και ας διαφωνούμε έντονα.

Τωρα που ηρέμησε λίγο η κατάσταση πάντως παιδεύομαι να τερματίσω το BG3…κάποια καλά παιδιά με είχαν βοηθήσει και με memory oc και είχα δώσει υπόσχεση να αναφέρω πως πάει όταν θα έμπαινα στην πόλη μέσα σε 4k όλα full. Η αλήθεια είναι ότι ξεχάστηκα και παιζω 1440p dlss quality. 😂 Όταν επιστρέψω σπίτι θα το δω και θα σας δώσω min fps με τον 5600 μου και την 4070.🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με αυτα τα settings  δοκιμασα τωρα ,απορω που παιδια λενε για cp με rt και dlss 3 και φοβερο αποτελεσμα στην εικονα .  Με τα συγχωρησεως αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ κακο ,δλδ προτιμω χιλιες φορες native και χωρις rt

ακριβώς! αυτά λέμε ο @Tambas91 και εγώ καιρό τώρα για το CP77.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2024 στις 1:11 ΜΜ, Tambas91 είπε

Είναι χαβαλετζης ο Γιάννης είναι σαν τον @dimoskoutr που μας έλεγε κάθε μέρα πόσο του άρεσε η hellhound και στο τέλος τσίμπησε 4070 :P

Όταν την πήρα εγώ την 4070 , η 7800 είχε ένα 20άρικο πάνω από την 4070. Με την hell ακόμη έχω έρωτα πάντως. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Νόμιζες θα γλιτώσεις από μένα; Άλλαξες εσυ στρατόπεδο και είπα να κρατήσω ισορροπίες οπότε πήγα από τους πράσινους. 🙂

Πέρα από την πλάκα παίδες εξαφανίστηκα για λόγους υγείας δίκης μου και δικών μου ανθρώπων. Οπότε όλα τα αλλά καλά αλλά πρώτα την υγεία μας να έχουμε όλοι εδώ μέσα και ας διαφωνούμε έντονα.

Τωρα που ηρέμησε λίγο η κατάσταση πάντως παιδεύομαι να τερματίσω το BG3…κάποια καλά παιδιά με είχαν βοηθήσει και με memory oc και είχα δώσει υπόσχεση να αναφέρω πως πάει όταν θα έμπαινα στην πόλη μέσα σε 4k όλα full. Η αλήθεια είναι ότι ξεχάστηκα και παιζω 1440p dlss quality. 😂 Όταν επιστρέψω σπίτι θα το δω και θα σας δώσω min fps με τον 5600 μου και την 4070.🙂

Περαστικο να ειναι Δημο οτι και να 'ναι!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με αυτα τα settings  δοκιμασα τωρα ,απορω που παιδια λενε για cp με rt και dlss 3 και φοβερο αποτελεσμα στην εικονα .  Με τα συγχωρησεως αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ κακο ,δλδ προτιμω χιλιες φορες native και χωρις rt. Eιναι τιγκα στον θορυβο και το ghosting

Το DLSS με Ray Reconstruction κάνει καλή δουλειά.

Το Path Tracing τώρα τα κάνει λίγο σκατά. Αφαιρεί λεπτομέρεια και κάνει το παιχνίδι πιο παστέλ από το ήδη πάρα πολύ που είναι.

Εγώ το παίζω RT Psycho full + DLSS RR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

ακριβώς! αυτά λέμε ο @Tambas91 και εγώ καιρό τώρα για το CP77.

τα χούμε πει πολλές φορες Γιάννη.. πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι σε γραφικά δεν υπάρχει + ότι όλες οι τεχνολογίες που πήγαν να πλασάρουν ήταν fail... μεγαλύτερη δυσφήμιση για τον πέτσινο από αυτό το παιχνίδι δεν υπάρχει :P (μιλώντας πάντα για τη vanilla version, γιατί όταν οι mods κάνουν τη δουλειά των devs διαπρέπουν και βγάζουν εξαιρετικά αποτελέσματα)

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Όταν την πήρα εγώ την 4070 , η 7800 είχε ένα 20άρικο πάνω από την 4070. Με την hell ακόμη έχω έρωτα πάντως. 😂

Για σου ρε Δήμο άρχοντα!!! εμείς είμαστε βαμμένοι πράσινοι μέχρι το κόκκαλο και δεξιοί... τι είμαστε σαν τον ακοινώνητο με τα AMD να πούμε? θα ντρεπόμουν να αντικρίσω τον κόσμο στα ματια... τώρα όλα τα αλλα που λες για να θολώσεις τα νερά θα κάνω ότι τα πιστεύω btw. περαστικά σιδερένιος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ.Οσοι αγοράζουμε Nvidia είμαστε δεξιοί/republicans με προσήλωση στις παραδόσεις ,αυτοί με AMD είναι libtards με μαλλιά βαμμένα στις αποχρώσεις του ουράνιου τόξου και αυτοπροσδιορίζονται they/them.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δεν το εβαλα το ray reconstraction η αληθεια  ειναι ,το ειχα ξεχασει οτι υπαρχει :lol:

Γιατί έχουν ray reconstruction οι κόκκινες και δεν το πήραμε χαμπάρι μωρή ορφανό του Στάλιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...