Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δυσκολη επιλογη , η 4070s ειναι κανα κατοσταρικο πανω . Προσωπικα με τωρινες τιμες μαλλον προς τα εκει θα πηγαινα αλλα για λιγο . 

Με 12GB τώρα δεν πας πουθενά. Στα καλά games βλέπω πάνω από 10GB used. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Δυσκολη επιλογη , η 4070s ειναι κανα κατοσταρικο πανω . Προσωπικα με τωρινες τιμες μαλλον προς τα εκει θα πηγαινα αλλα για λιγο . 

βασικα οι dual fan καρτες της   nvidia ειναι πολυ κακες σε temps αν κρινω απο αυτην που εχω πανω τωρα ,δλδ δεν θα την αγοραζα για εμενα ποτε. 

57 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Με 12GB τώρα δεν πας πουθενά. Στα καλά games βλέπω πάνω από 10GB used. 

Στο forbiden το εχεις παρατηρησει αυτο που λεω με το fg? εχω μια υποψια οτι ειναι απο vram ,μου δειχνει οτι τρωει σχεδον 11gb

48 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ξεχασες να βγαλειςτα fps αρα το native ειναι η τελευταια :P 

ηταν δωρο ρε αυτη :lol:

 

Να πω την μαυρη αληθεια απο οτι βλεπω στη μαχη 4070 super vs 7900gre εγω θα επελεγα τη δευτερη

Στο  cp ψιλο απογοητευτηκα  απο το dlss το περιμενα καλυτερο ,η φαση ειναι οτι επαιζε ο ανηψιος μου χωρις rt και παω και του βαζω  rt ultra dlss q και fg και μου λεει τι εκανες και φαινεται χαλια η αναλυση 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitosτι εκανες ρε φιλε....μουδιασα.

Αρα:

- fsr nvidia = fsr amd αρα δεν παιζει οντως ρολο hardware/ drivers, ( δεν το περιμενα)

- dlss εξακολουθει > fsr 3.1 με πιθανο θεμα στο AA native το ειχες δει απο πριν

- fg Fsr > nvidia fg

- fg >>> fsr upscale ( το τελευταιο το επιβεβαιωνουν και τα δικα μου ματια)

- ο ανηψιος δεν γουσταρει rt + upscaler.Εχει παρει αρχες το παιδι.

 

Εξαιρετικος ρε 🫡

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

@akoinonitosτι εκανες ρε φιλε....μουδιασα.

Αρα:

- fsr nvidia = fsr amd αρα δεν παιζει οντως ρολο hardware/ drivers, ( δεν το περιμενα)

- dlss εξακολουθει > fsr 3.1 με πιθανο θεμα στο AA native το ειχες δει απο πριν

- fg Fsr > nvidia fg

- fg >>> fsr upscale ( το τελευταιο το επιβεβαιωνουν και τα δικα μου ματια)

- ο ανηψιος δεν γουσταρει rt + upscaler.Εχει παρει αρχες το παιδι.

 

Εξαιρετικος ρε 🫡

κοιτα για το fg δεν ξερω αν φταιει η vram της καρτας αλλα σε αυτες τις δυο καρτες 100% καλυτερο το fg στο smoothness με την 7800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, akoinonitos said:

Στο  cp ψιλο απογοητευτηκα  απο το dlss

Μάπα είναι τελείως, θεωρώ φταίει η cdpr όμως εκεί, όχι το ίδιο το dlss. Και στο Witcher 3 είναι ακόμα χειρότερο θεωρώ.

35 minutes ago, akoinonitos said:

βασικα οι dual fan καρτες της   nvidia ειναι πολυ κακες σε temps αν κρινω απο αυτην που εχω πανω τωρα ,δλδ δεν θα την αγοραζα για εμενα ποτε. 

Ποια υλοποίηση είναι? Με τι fan speed είναι στις φωτό? Όντως είναι πολύ οι 72 βαθμοί για 200w αν έχεις καλό airflow.

Στη σύγκριση φωτό dlss/fsr δεν διαλέγω για να μην κάνω λάθος 😂

Έτσι κι αλλιώς, πέρα από τις σταγόνες στο παρασκήνιο που τις κάνουν resolve και τα δύο λάθος, ίδιες μου φαίνονται και οι δύο (από κινητό τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just getting started είπε

Μάπα είναι τελείως, θεωρώ φταίει η cdpr όμως εκεί, όχι το ίδιο το dlss. Και στο Witcher 3 είναι ακόμα χειρότερο θεωρώ.

Ποια υλοποίηση είναι? Με τι fan speed είναι στις φωτό? Όντως είναι πολύ οι 72 βαθμοί για 200w αν έχεις καλό airflow.

Στη σύγκριση φωτό dlss/fsr δεν διαλέγω για να μην κάνω λάθος 😂

Έτσι κι αλλιώς, πέρα από τις σταγόνες στο παρασκήνιο που τις κάνουν resolve και τα δύο λάθος, ίδιες μου φαίνονται και οι δύο (από κινητό τουλάχιστον).

msi ventus x2 auto το εχω το fan speed ,ειδα το βαζει στο 55%   ,καλα το δωματιο ειναι χωρις ac  αλλα η nitro ειναι πολυ  πιο κρυα και μου κακοφανηκε. Και εγω να σου πω την αληθεια περα απο τις σταγονες δεν καταφερα να βρω αλλη διαφορα οσο και αν τα αλλαζα συνεχεια μπας και παρατηρησω κατι. καποια λιγα  artifacts ειχαν και τα δυο.

εσενα το fg δουλευει καλα στο forbiden west?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, akoinonitos said:

εσενα το fg δουλευει καλα στο forbiden west?

Δεν έχω το forbidden west.

Cyberpunk και spiderman που έχω και το έχω δοκιμάσει, δουλεύει μια χαρά πάντως (προφανώς με το όποιο input lag).

Στο Hogwarts Legacy και στο Jedi Survivor, όντως έχω θέματα με τα frame times, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι επειδή είναι σκουπίδια port, και όχι λόγω του FG.

Ε ρε μανία πάντως όλοι να έχετε τους ανεμιστήρες να δείχνουν ποσοστό στα overlay 😂

Το θέμα είναι πόσες στροφές γυρνάνε, τα ποσοστά αλλάζουν τελείως ανά υλοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα shutter με το fg στο ρατσετ και στο σπιντερμαν και τελικα ηταν το anti lag...μόλις το αφαίρεσα  έστρωσε...μέσα από τον driver εχωντας το fg παιζει κανονικα με ενεργό το anti lag

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Με 12GB τώρα δεν πας πουθενά. Στα καλά games βλέπω πάνω από 10GB used. 

Οι περισσότεροι δεν παίζουν κυρίως/μόνο single player AAA παιχνίδια τύπου Alan Wake 2, άρα δεν τους καίει τόσο το κομμάτι Vram.

Οι περισσότεροι σε 4070(απλή και Super)θα πάνε, ακόμα και 20% να ήταν κάτω σε απόδοση που λέει ο λόγος.

Και σε αυτό φταίει και η ίδια η Amd που δεν έχει πολύ ανταγωνιστικές τιμές σε αυτή την κατηγορία.

Γιαυτό τον λόγο πάρα πολλοί και περιμένουν κάθε χρόνο σε τίποτα Black Friday κανένα Πλαισιο για να προτιμήσουν Amd όπως είχαμε δει παλιότερα με rx 6700 στα 350ευρώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο tsusima η διαφορα dlss με fsr ειναι πολυ μικρη , ακομα δεν εχω δει τις ουρες που εδειχνε πιο πισω o psycho αλλα δεν ειμαι σε χιονια τωρα. Το fg εδω δουλευει καλα και βλεπω η Vram ειναι κατω απο 10gb οποτε μαλλον στο forbidden west μενει απο vram η καρτα

49 λεπτά πριν, just getting started είπε

Δεν έχω το forbidden west.

Cyberpunk και spiderman που έχω και το έχω δοκιμάσει, δουλεύει μια χαρά πάντως (προφανώς με το όποιο input lag).

Στο Hogwarts Legacy και στο Jedi Survivor, όντως έχω θέματα με τα frame times, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι επειδή είναι σκουπίδια port, και όχι λόγω του FG.

Ε ρε μανία πάντως όλοι να έχετε τους ανεμιστήρες να δείχνουν ποσοστό στα overlay 😂

Το θέμα είναι πόσες στροφές γυρνάνε, τα ποσοστά αλλάζουν τελείως ανά υλοποίηση.

2100 στροφες ειναι το 55%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

Native ,fsr ,dlss ,βρειτε τι ειναι τι

Πρώτη DLSS, δεύτερη FSR και τρίτη native λόγω fps. Δίπλα δίπλα τα χόρτα γύρω από την Αλοΐτσα μας είναι πιο καθαρά και sharpened σε σχέση με την δεύτερη. Πάνω που το FSR πάει να αγγίξει το DLSS ένα τσουπ θα κάνει ο Πέτσινος και πάλι θα μείνετε 1 χρόνο πίσω κομμούνια :D

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο forbiden το εχεις παρατηρησει αυτο που λεω με το fg? εχω μια υποψια οτι ειναι απο vram ,μου δειχνει οτι τρωει σχεδον 11gb

Έχω 85 ώρες στο FW δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο και έχω πάει σε όλες τις περιοχές. Παίζω με DLAA + FG που είναι ότι χειρότερο για VRAM και πάει τέρμα ίσιο το frametime ειδικά με το καινούργιο CPU. Και παρακολουθώ και την RAM και δεν ανεβαίνει κατακόρυφα που είναι σημάδι ότι τέλειωσε η VRAM. Τώρα αν υπάρχει ένα σημείο στο χάρτη που αν κοιτάς κάπου συγκεκριμένα τελειώνει η vram δεν ξέρω.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οι περισσότεροι δεν παίζουν κυρίως/μόνο single player AAA παιχνίδια τύπου Alan Wake 2, άρα δεν τους καίει τόσο το κομμάτι Vram.

Οι περισσότεροι σε 4070(απλή και Super)θα πάνε, ακόμα και 20% να ήταν κάτω σε απόδοση που λέει ο λόγος.

Και σε αυτό φταίει και η ίδια η Amd που δεν έχει πολύ ανταγωνιστικές τιμές σε αυτή την κατηγορία.

Γιαυτό τον λόγο πάρα πολλοί και περιμένουν κάθε χρόνο σε τίποτα Black Friday κανένα Πλαισιο για να προτιμήσουν Amd όπως είχαμε δει παλιότερα με rx 6700 στα 350ευρώ.

 

Ναι αλλά αν δεν παίζεις ΑΑΑ ποιος ο λόγος να πας σε τόσο ακριβές κάρτες; Θέλω να πω ότι σήμερα κάρτα στα 600 ευρώ με 12GB είναι πολύ meh. Γιατί υποτίθεται θα την κρατήσεις και 2-3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...