Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Πέτρος said:

Οδηγοί? Ρυθμίσεις? Κάρτα/ες?

Το κομμάτι του upscaling είναι αυτό ή του fg?

Ναι αυτο αναρρωτιομουνα κι εγω....να μην παιζουν κανενα ρολο οι drivers? Και επισης αν δοκιμασε με nvidia γιατι συγκρινει με dlss, δεν θα παιζει το ρολο του?

Γενικα το fsr παιζει το ιδιο σε nvidia και amd?

 Ειχαμε και drivers σημερα btw.

Θα περιμενω και τον πορτογαλο τον amd jesus...συνηθως αυτος προτεινει αλλους upscalers αντι για fsr μεχρι τωρα...

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ναι αυτο αναρρωτιομουνα κι εγω....να μην παιζουν κανενα ρολο οι drivers? Και επισης αν δοκιμασε με nvidia γιατι συγκρινει με dlss, δεν θα παιζει το ρολο του?

Γενικα το fsr παιζει το ιδιο σε nvidia και amd?

 Ειχαμε και drivers σημερα btw.

Θα περιμενω και τον πορτογαλο τον amd jesus...συνηθως αυτος προτεινει αλλους upscalers αντι για fsr μεχρι τωρα...

Κάτσε ρε ο fabio Ισπανός δεν είναι?όχι ότι έχει σημασία αλλά να χαμε να λέγαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 minutes ago, azazil1190 said:

Κάτσε ρε ο fabio Ισπανός δεν είναι?όχι ότι έχει σημασία αλλά να χαμε να λέγαμε 

Πορτογαλος βεβαια...μα ειναι δυνατον??? Τς τς τς....

Μιλαμε για τον διασημοτερο μετα cr7 πορτογαλο...

 

 

Οχι νταξ...τον εχω ακουσει που αναφερει ''portuguese just came up'' οταν κανει σαρδαμ...κατι τετοιο 🤪

 

 

https://www.amd.com/en/resources/support-articles/release-notes/RN-RAD-WIN-24-6-1.html

Ναι ρε φιλε! 💥💥

Επιτελους! AI suppoort στις radeon.

Αυτο που περιμεναμε ολοι οι φιλοι της τεχνολογιας τοσο καιρο.

μπραβο ρε Lisaki. Τους μουδιασες ολους...

🙄🥹

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Τα πρώτα δείγματα του FSR 3.1 δεν είναι ιδιαίτερα καλά..

 

Μόλις είπαν 2 απο πάνω ότι σε forbidden και Tsushima είναι μία χαρά, ας κρατήσουμε τα θετικά τον δικών μας οπότε 😁

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οδηγοί? Ρυθμίσεις? Κάρτα/ες?

Το κομμάτι του upscaling είναι αυτό ή του fg?

Όλο το πακέτο.

Αναφορά σε κείμενο

 

''Yes, AMD FSR 3.1 runs faster but look at all those snow trailing artifacts. They completely ruin the image quality of the game. So while FSR 3.1 is faster, I cannot recommend FSR over DLSS. The image quality of DLSS 3 Super Resolution is still superior.

The only good thing about FSR 3.1 is that it allows you to use its Frame Generation tech with DLSS and XeSS. That’s its biggest feature in my opinion, as FSR 3.1 Frame Generation is in a pretty solid state. Its latest version is compatible with VRR, and I did not experience any major issues with it.

So, as I said in my previous article, the best combo right now for Ghost of Tsushima is NVIDIA DLSS 3 Super Resolution (or DLAA) with AMD FSR 3.1 Frame Generation.''

 

Το υπογραμμισμένο το θεωρώ πολύ θετικό πάντως.

NIXXESS-FSR31.png

AMD-FSR3-GAMES.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλο το πακέτο.

επιτέλους ο παλιός ορθόδοξος δεξιός psycho, μπήκε μέσα στο άνδρο τους και τους δίκασε!! ο Βαλάντης έπαθε εγκεφαλικό από το λόγο σου :P 

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, valantis123 said:

Μόλις είπαν 2 απο πάνω ότι σε forbidden και Tsushima είναι μία χαρά, ας κρατήσουμε τα θετικά τον δικών μας οπότε 😁

 

Βασικα για να εχει καποιος απο μας αποψη, θα πρεπει να τεσταρει και να συγκρινει screenshots και με τους 2 upscalers στο ιδιο σημειο, μιας και οι διαφορες θελουν...καλο ματι...

Γενικά λενε τεχνικα οτι δεν εχει διαφοορα το fsr σε amd και nvidia, οπotε το αποτελεσμα θα ειναι ακριβως το ιδιο...

Απλα μου κάνει εντυπωση, εστω και σε driver level δεν θα χει διαφορά? 🤔

Ιδανικά καποοιος με πολύυυυυ όρεξη και πολύυυ παρατηρητικότητα...

που ακόμα πιο ιδανικά να εχει 2 ετοιμα συστήματα με τελευταίες καρτες και απο τις 2 εταιρείες για να μην υπάρχει θέμα με βαλε βγάλε drivers, να μπορουσε να μας πει μια αποψη....

και να χει και αρκετη εμπειρια, και γενικά να μην μεροληπτει με οπαδισσμούς κλπ....

Αλλά που να βρεθει...

Ααα........νομίζω ο @azazil1190 εχει ενα φιλο που χει ενα φιλο που χει εναν γνωστο...😁

 

Γενικά πάντως ομως θα βασιστούμε και στο τι λεει το Internet...

 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις εβαλα τσουσιμα ,καμια σχεση το upscale quailty με πριν.  Πολυ καλυτερο και στην κινηση. Το fg θελει cap παλι για να δουλεψει σωστα

Τωρα αν καποιος το δοκιμασε σε nvidia καρτα και δεν το βρηκε καλο λογικο γτ θελει και drivers

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Λοιπον μολις εβαλα τσουσιμα ,καμια σχεση το upscale quailty με πριν. 

Τωρα αν καποιος το δοκιμασε σε nvidia καρτα και δεν το βρηκε καλο λογικο γτ θελει και drivers

εγώ έβαλα το upscaling στο spiderman και μια χαρά είναι. και το native AA fsr.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειο δεν ειναι αλλα στο τσουσιμα συγκεκριμενα  που δοκιμασα σε 1440p quality ειναι πολυ καλυτερο απο οτι πριν ,δλδ τωρα παιζεις ανετα ,πριν δεν επαιζες με  fsr σε 1440p

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το fps limit μέσω driver δεν δουλεύει. Έχω 160fps (5 κάτω από το refresh rate του monitor) και με FSR3 πάει 165 στα menu (ακούει το vsync μέσω driver), ενώ με DLSS3 πάει 158 (το reflex on βάζει από μόνο του -2 από το limit που έχεις). Δεν ξέρω βέβαια αν το fps limit δουλεύει κανονικά σε AMD κάρτες. Tearing δεν είδα πάντως.

Θα βάλω FSR3 + Native FSR AA σε Spider-man και FW και θα παίξω για ώρες έτσι να δω αν θα καταλάβω διαφορά από το DLSS.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τελικά το fps limit μέσω driver δεν δουλεύει. Έχω 160fps (5 κάτω από το refresh rate του monitor) και με FSR3 πάει 165 στα menu (ακούει το vsync μέσω driver), ενώ με DLSS3 πάει 158 (το reflex on βάζει από μόνο του -2 από το limit που έχεις). Δεν ξέρω βέβαια αν το fps limit δουλεύει κανονικά σε AMD κάρτες. Tearing δεν είδα πάντως.

Θα βάλω FSR3 + Native FSR AA σε Spider-man και FW και θα παίξω για ώρες έτσι να δω αν θα καταλάβω διαφορά από το DLSS.

Εγω βαζω 200 limit απο το adrenaline και το ακουει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω βαζω 200 limit απο το adrenaline και το ακουει κανονικα

Ε άρα είναι θέμα nvidia.

Έκανα ένα quest στο FW που είσαι σε χιονοθύελλα και όντως με FSR AA + FSR3 έχουν ghosting οι νιφάδες αλλά όχι τόσο πολύ όσο φαίνεται στη φώτο πιο πίσω από το Tsushima. Κατά τα άλλα άλλες λεπτομέρειες, π.χ. μαλλιά, φύλλα και τέτοια, μια χαρά είναι. Σαν το DLAA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, just_a_dude said:

Τελικά το fps limit μέσω driver δεν δουλεύει. Έχω 160fps (5 κάτω από το refresh rate του monitor) και με FSR3 πάει 165 στα menu (ακούει το vsync μέσω driver), ενώ με DLSS3 πάει 158 (το reflex on βάζει από μόνο του -2 από το limit που έχεις). Δεν ξέρω βέβαια αν το fps limit δουλεύει κανονικά σε AMD κάρτες. Tearing δεν είδα πάντως.

Θα βάλω FSR3 + Native FSR AA σε Spider-man και FW και θα παίξω για ώρες έτσι να δω αν θα καταλάβω διαφορά από το DLSS.

Γενικά καλύτερα fps cap από το παιχνίδι στο fsr 3 frame generation, αν και της Nixxes συνήθως δεν έχουν in game fps cap δυστυχώς.

Εντωμεταξύ λέτε να το δούμε στο Cyberpunk στο δικό μας lifetime ή ελπίζουμε για τα παιδιά μας;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...