Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια συγκριση με την 3080ti στο cyberpunk . Εχω με 2pin επομενως θα ελεγα οτι εχω παρομοιες επιδοσεις με την FE αρα σχετικα δικαια συγκριηση. Εφοσον εχουν χρησημοποιησει το in game benchmark και τα αναλογα preset που γραφουν απο κατω εχουμε 

Σε raster η 7900xtx ειναι 52% πανω απο την 3080ti , σε RT χωρις upscaling 20% πανω και σε RT με FSR2.1 performance 7% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Και μια συγκριση με την 3080ti στο cyberpunk . Εχω με 2pin επομενως θα ελεγα οτι εχω παρομοιες επιδοσεις με την FE αρα σχετικα δικαια συγκριηση. Εφοσον εχουν χρησημοποιησει το in game benchmark και τα αναλογα preset που γραφουν απο κατω εχουμε 

Σε raster η 7900xtx ειναι 52% πανω απο την 3080ti , σε RT χωρις upscaling 20% πανω και σε RT με FSR2.1 performance 7% 

Σε raster εννοείται είναι μεγάλη η διαφορά. Το θέμα είναι να τις βρίσκεις στο MSRP όπως είπα, γιατί αν είναι να βρίσκεις την XT στα 1400+ και την XTX στα 1500+ άντε γεια Lisaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H XT με αυτα που ειδαμε σημερα επρεπε να εχει 749 και οχι 899 msrp. Δηλαδη τι εκαναν εβγαλαν χειροτερη αναλογικα xt απο την xtx για να δειξουν οτι ειναι vfm η xtx? Και θα βγαλουν λενε και 7900. Δηλαδη η 7800xt οπως παει θα εχει επιδοσεις 6950xt. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε raster εννοείται είναι μεγάλη η διαφορά. Το θέμα είναι να τις βρίσκεις στο MSRP όπως είπα, γιατί αν είναι να βρίσκεις την XT στα 1400+ και την XTX στα 1500+ άντε γεια Lisaki.

Θα φανει τι τιμες θα εχει το plaisio πρωτες μερες στην 4080 και αναλογως θα κρινουμε :P 

Στο modern warfare 2 , αν χρησημοποιησαν παλι το In game benchmark υπαρχει πανωλεθρία μεγαλη , η 7900xt ειναι 101% γρηγοροτερη απο την 3080ti 😶

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Θα φανει τι τιμες θα εχει το plaisio πρωτες μερες στην 4080 και αναλογως θα κρινουμε :P 

Στο modern warfare 2 , αν χρησημοποιησαν παλι το In game benchmark υπαρχει πανωλεθρία μεγαλη , η 7900xt ειναι 101% γρηγοροτερη απο την 3080ti 😶

Plaisio? Να περιμενεις 2k για 4080 strix και αντε στο τσακιρ κεφι 1800 για tuf. Με καμια προσφορα οπως αυτη που εβγαλαν το ΦΠΑ και επαιζε στα 1950 καινουργια χτυπας χωρις δευτερη σκεψη εφοσον πας εκει. Η 7900xtx με 1000 msrp λογικα θα ειναι στα 1400-1500 plaisio δυσκολα πιο κατω. Παλι απο τα 2500 ομως ειναι τεραστια διαφορα για μονο 15% διαφορα στο raster. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα'ναι σε raster πίσω 10%-15%  σε σχέση με την 4090 και 800-900 ευρώ κάτω.Η τιμή είναι ευκαιρία.Τώρα αν η 4090 χρησιμοποιεί τον μπουκαλιασμένο 5800x στο review του ο Wizzard και ram timings ότι να΄ναι,αυτά είναι ψυλλά γράμματα,we need to keep the dream alive.

Eίμαι σίγουρος ότι και για την  7900XTX η AMD τον 5800Χ τέσταρε όταν έβγαλε τα bench με 50-70%> 6950 ΧΤ.😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Θα φανει τι τιμες θα εχει το plaisio πρωτες μερες στην 4080 και αναλογως θα κρινουμε :P 

Στο modern warfare 2 , αν χρησημοποιησαν παλι το In game benchmark υπαρχει πανωλεθρία μεγαλη , η 7900xt ειναι 101% γρηγοροτερη απο την 3080ti 😶

 Στο Warzone 2 να δούμε που θα είναι πιο βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορω να καταλαβω αν πραγματικα τα πιστευετε...

Μια και αναφέρεσαι σε εμένα... από που να ξεκινήσω;

Από το ότι δεν τα πιστεύω εγώ αλλά αυτό ερμηνεύω ότι πιστεύει η ΑΜΔ για να "ποντάρει" εκεί.

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Ποιος λογικος ανθρωπος δινει 2000+ ευρω για καρτα γραφικων και δεν εχει λεφτα για να εχει αναβαθμισει

Δεν έχει λεφτά; Προφανώς και έχει. Απλά το γεγονός ότι για κάποιους η διαφορά δε θα είναι 600 δολάρια αλλά 900-1000 μπορεί να αποτελέσει κίνητρο. Τουλάχιστον έτσι πιστεύει η ΑΜΔ.

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Οποιος αγοραζει 4090 και εχει καταρχην μικρο ή παλιο τροφοδοτικο, μικρο κουτι,

Μπορεί να μην είναι ούτε μικρό ούτε παλιό. Απλά μπορεί να το αλλάξουν κάποιοι για την εγγενή υποστήριξη 12HPWR φοβούμενοι τους αντάπτορες.

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Οποιος αγοραζει 4090 και εχει καταρχην μικρο ή παλιο τροφοδοτικο, μικρο κουτι,

Υπάρχουν μεγάλα και ακριβά κουτιά που όμως είναι σχετικά στενά (για τα τέρατα coolers) και το καλώδιο αναγκαστικά θα κάνει γωνία και ξέρεις τα παρακάτω...

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

επενδυσει σε ενα ευτελες ποσο για ενα καλωδιο; 20 euro το corsair μου.. 

τα cablemod adapters με μεταφορικά βγαίνουν 59-69€ διάβαζα. Ανάξιο λόγου βέβαια μπροστά στα 2500€ αλλά λέμε τώρα.

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Ειναι τερας η 4090 και η 4080 και κατι τρεχει στα γυφτικα και θα μπει σε εξοδα αυτος που δινει για 4090..Οκ τωρα κοροιδευομαστε μεταξυ μας μου φαινεται.. Σαν να παω να παρω 85αρα τηλεοραση και να λεω δεν χωραει στο δυαρακι μου..

Τέρας είναι η 4090. Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα ή "πρόβλημα" με το melting θα ήταν ίσως η καλύτερη -αναλογικά- κάρτας της Nvidia ever. Αλλά εδώ μιλάμε για την 7900 και ... προφανώς και κάποιοι θα την επιλέξουν γιατί είναι πιο οικονομική. Άρα σκέφτονται τα παραπάνω λεφτά που θα έδιναν για την 4090. Άρα ίσως η ΑΜΔ να το μελέτησε πριν βγάλει αυτές τις διαφάνειες. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

εδώ μιλάμε για την 7900 και ... προφανώς και κάποιοι θα την επιλέξουν γιατί είναι πιο οικονομική. Άρα σκέφτονται τα παραπάνω λεφτά που θα έδιναν για την 4090. Άρα ίσως η ΑΜΔ να το μελέτησε πριν βγάλει αυτές τις διαφάνειες. ;)

Απλά να θυμίσω ότι η διαφάνεια έχει την 4080 και όχι την 4090.  

AMD-RADEON-RX-7900-VS-RTX4080-3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αν το έκανε η NVIDIA θα λέγατε πόσο μπροστά είναι η NVIDIA που μπορεί και βγάζει καλύτερες επιδόσεις με μικρότερη σε μέγεθος κάρτα και δεν χρειάζεται τούβλο cooler και η κάρτα χωράει σε περισσότερα cases λόγο μεγέθους κλπ κλπ. 🤪

Μα δεν χρειάζονται τούβλο cooler, απλά όσο μεγαλύτερο το cooler τόσο καλύτερες οι θερμοκρασίες. Αν βγάλει η AMD μικρότερη κάρτα ταυτόχρχονα με καλύτερες θερμοκρασίες να το συζητήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μια και αναφέρεσαι σε εμένα... από που να ξεκινήσω;

Από το ότι δεν τα πιστεύω εγώ αλλά αυτό ερμηνεύω ότι πιστεύει η ΑΜΔ για να "ποντάρει" εκεί.

Και επειδη το λεει η AMD παει να πει οτι εχει λογικη ; 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν έχει λεφτά; Προφανώς και έχει. Απλά το γεγονός ότι για κάποιους η διαφορά δε θα είναι 600 δολάρια αλλά 900-1000 μπορεί να αποτελέσει κίνητρο. Τουλάχιστον έτσι πιστεύει η ΑΜΔ

Ναι ας πιασουμε ολα τα ακραια σεναρια για να βγαλουμε το ποιντ της AMD δηλαδη 2500 4090 ενω μεχρι και 1 μηνα μετα την κυκλοφορια την εβρισκες 1900 ευρω και ας βαλουμε την XTX σε msrp.. 

Αναφορά σε κείμενο

Μπορεί να μην είναι ούτε μικρό ούτε παλιό. Απλά μπορεί να το αλλάξουν κάποιοι για την εγγενή υποστήριξη 12HPWR φοβούμενοι τους αντάπτορες.

Ναι τωρα θα παει να αλλαξει ο αλλος το 1000αρι το titanium του ή το 1200αρι του ή εγω το AX1600i μου που δεν υπαρχει τιποτα remotely close σε τεχνολογια και ψηφιακη υποστηριξη σαν και αυτο  για να εχω "εγγενη" υποστηριξη 12HPWR..lol 

Btw αν εβλεπες μια διαφημιση ακομη με 8πινα λειτουργειτε εκει στην AMD δεν θα σου φαινοταν περιεργο αλλα οκ..

Αναφορά σε κείμενο

Υπάρχουν μεγάλα και ακριβά κουτιά που όμως είναι σχετικά στενά (για τα τέρατα coolers) και το καλώδιο αναγκαστικά θα κάνει γωνία και ξέρεις τα παρακάτω...

Οχι δεν ξερω τα παρακατω γιατι τα παρακατω ειναι ραδιο αρβυλα και δεν εχει αποδειχτει τιποτα παρα ολοι λενε το μακρυ και το κοντο τους.. Παρολαυτα σου ειπα 20 ευρω καλωδιο corsair και τελος και με ανταπτορες παμε παρακατω..

Αναφορά σε κείμενο

τα cablemod adapters με μεταφορικά βγαίνουν 59-69€ διάβαζα. Ανάξιο λόγου βέβαια μπροστά στα 2500€ αλλά λέμε τώρα.

Δεν βγαινουν 59-69 ευρω τοσο κανουν με τα μεταφορικα που ανεβαζουν την τιμη σε διπλασια επιπεδα σχεδον. Αλλα γιατι να παρω π.χ cablemod οταν υπαρχει το εγγενες καλωδιο για το corsair μου με 20 ευρω και για τον αλλο στo seasonic του ή εστω ενα καλωδιο απο bequiet ακομη πιο φθηνο; 

Σε καθε περιπτωση συμφωνουμε απο οτι βλεπω, ναι ισχυει αυτο που ειπα οποιος δινει 2000+ ευρω και τσιγουνευεται τα 20-40-60 τοτε δεν ξερω τι να πω.. 

Αναφορά σε κείμενο

Τέρας είναι η 4090. Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα ή "πρόβλημα" με το melting θα ήταν ίσως η καλύτερη -αναλογικά- κάρτας της Nvidia ever. Αλλά εδώ μιλάμε για την 7900 και ... προφανώς και κάποιοι θα την επιλέξουν γιατί είναι πιο οικονομική. Άρα σκέφτονται τα παραπάνω λεφτά που θα έδιναν για την 4090. Άρα ίσως η ΑΜΔ να το μελέτησε πριν βγάλει αυτές τις διαφάνειες. ;)

Ποιο προβλημα ρε φιλε, εγω δεν βλεπω κανενα προβλημα ειναι στα στατιστικα ορια και πολυ πιθανον και ραδιο αρβυλα που παρατραβηχτηκε απο τους μεν για βιντεακια στο yt και κλαψα και views και απο τους δε για να πουλησουν καλωδιακα αβερτα. Συνηθως στο προβλημα ανακαλεις ή δινεις οδηγιες για ασφαλη χρηση μεχρι να δεις τι θα κανεις.. 

Η AMD δεν μελετησε τιποτα απλα αποφασισε να παει αυτη την γενια με 8πινα παλι.. Δικαιωμα της.. Το μονο πραγμα που βγαζω το καπελο στην AMD και με ενοχλει που δεν εχω στην καρτα μου ειναι η υποστηριξη του νεου πρωτοκολλου DP..

Γιατι αν αρχισω και εγω τις αμπελοφιλοσοφιες θα μπορω να πω οτι ο αλλος δινει 1000+ ευρω για νεα καρτα γραφικων που δεν ειναι παρεχει εγγενως υποστηριξη στα νεα πρωτοκολλα και τροφοδοτικα.. Αλλωστε καρτα που να θελει τοσο μεγαλες ενεργειακες απαιτησεις δεν εχει οποτε το επαιξε ψιλοsafe με οτι καλο και κακο αυτο συνεπαγεται..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...