Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Σε αυτό το άρθρο συγκρίνανε το FSR 3 frame generation με το DLSS 3 frame generation σε 4 παιχνίδια σε 4k με 7800xt και 4070 (είναι στα Γερμανικά, κάντε το μετάφραση στα Ελληνικά):

https://www.computerbase.de/2024-03/amd-fsr-nvidia-dlss-frame-generation-vergleich/

Σύμφωνα με το άρθρο:

  • Το FSR 3 frame gen δίνει αρκετά περισσότερα fps από το DLSS 3 frame gen, με παρόμοιο latency από τα ίδια αρχικά fps. Επίσης έχουν παρόμοια ποιότητα generated frames, η συνολική διαφορά ποιότητας εικόνας είναι από το DLSS εναντίον FSR upscaling.
  • Λέει πως όταν τα αρχικά fps είναι περίπου 100, το DLSS frame gen είναι πολύ βαρύ για την 4070 και το frame generation δεν δίνει παραπάνω fps από τα αρχικά ή ακόμα και τα μειώνει. Δηλαδή από τα 100 πραγματικά fps, δίνει 110 με frame generation, από τα οποία 55 είναι ψεύτικα, οπότε προσθέτει πάρα πολύ latency χωρίς να αυξάνει το frame smoothness.
  • Αυτό φαίνεται να μην είναι τόσο έντονο πρόβλημα στο Cyberpunk με path tracing (δηλαδή ακόμα και στα 100 base fps δίνει πάνω από 20-30% fps boost το DLSS frame gen), ενώ στα τέσσερα παιχνίδια που δοκίμασαν εμφανίζεται αυτό το ίδιο πρόβλημα.
  • Το FSR 3 frame generation είναι ελαφρύτερο και ακόμα και με 100 base fps συνεχίζει να δίνει fps boost από τα generated frames του επιπέδου +40%. Επίσης το FSR 3 δίνει +10% έως +20% μεγαλύτερο boost με την 7800xt σε σχέση με την 4070 και έχει και λιγότερο latency στην 7800xt από με την 4070, πάλι τύπου -10% έως -20% latency.
  • Το DLSS frame gen διατηρεί το αρχικό frame time ουσιαστικά, ενώ το fsr 3 frame gen φαίνεται να το βελτιώνει, δίνοντας πιο ομοιόμορφο frame pacing ανάμεσα στα frames. Και τα δύο αυξάνουν τα %1 lows, με το FSR πάλι να τα αυξάνει κατά +10 έως +20% σε σχέση με το DLSS. Πάλι στην 7800xt τα frame times είναι καλύτερα με το FSR 3 από στην 4070 πάλι με το FSR 3.

Γενικά με βάση αυτά τα τέσσερα παιχνίδια, φαίνεται πως από μόνο του το FSR 3 frame gen είναι καλύτερο από το DLSS frame gen, καθώς δίνει περισσότερα fps από τα ίδια base fps, με παρόμοιο latency, ποιότητα εικόνας και frame times, ενώ τρέχει σε όλες τις κάρτες, πάντα ανάλογα με το παιχνίδι. Στην 7800xt το FSR 3 frame gen έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά απόδοσης σε σχέση με το DLSS 3 frame gen στην 4070.

Μαλιστα ,τωρα μενει να φτιαξουν το fsr ,για να δουμε θα ακολουθησει το ai upscaling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι κάνει ένα λαγκ-φριζαρισμα κάθε 5-10 δευτερόλεπτα εάν έχω το overlay ανοικτό 

IMG_20240305_231534.jpg

IMG_20240305_231523.jpg

το χαντάκωσες τελικά το παιδί :P 

με γεια το εργαλείο

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το χαντάκωσες τελικά το παιδί :P 

με γεια το εργαλείο

Ευχαριστώ αγορίνα!

Δεν πειράζει μια χαρά του είναι .Το pc πλέον το ανοίγει μια φορά στους 2-3 μήνες .Η 4090 ήταν κρίμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι κάνει ένα λαγκ-φριζαρισμα κάθε 5-10 δευτερόλεπτα εάν έχω το overlay ανοικτό 

IMG_20240305_231534.jpg

IMG_20240305_231523.jpg

Δεν το χρησιμοποιω προσωπικα το overlay να σου πω την αληθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν το χρησιμοποιω προσωπικα το overlay να σου πω την αληθεια. 

Πρώτη φορά συναντάω τέτοια συμπεριφορά με το overlay.Στην 6900 δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Μόλις το κλείσω όλα δουλεύουν ρολόι.

Λες να παίξω με ab?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πρώτη φορά συναντάω τέτοια συμπεριφορά με το overlay.Στην 6900 δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Μόλις το κλείσω όλα δουλεύουν ρολόι.

Λες να παίξω με ab?

Βαλε ναι ,καποιες φορες που το εχω βαλει το overlay σε δοκιμες με afmf δεν μου ειχε παρουσιασει κατι τετοιο.  Σε ματιασε ο Tambas :lol:

κατσε να παω μια να συνδεσω το πισι να το δοκιμασω 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βαλε ναι ,καποιες φορες που το εχω βαλει το overlay σε δοκιμες με afmf δεν μου ειχε παρουσιασει κατι τετοιο.  Σε ματιασε ο Tambas :lol:

εντάξει ρε συ AMD κάρτα πήρε τη περίμενε να δουλέψουν όλα τέλεια? :P 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εντάξει ρε συ AMD κάρτα πήρε τη περίμενε να δουλέψουν όλα τέλεια? :P 

Έλα ντε.

Αν και πρώτη φορά το συναντάω.

Από την άλλη για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Παίζει να θέλει φορμάτ και το μηχάνημα γιατί το έχω έτσι τριετία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έλα ντε.

Αν και πρώτη φορά το συναντάω.

Από την άλλη για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Παίζει να θέλει φορμάτ και το μηχάνημα γιατί το έχω έτσι τριετία 

Νικο κομπλε παιζει σε εμενα. Ρε μηπως εχεις κανει overclock στο overlay :lol: 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έλα ντε.

Αν και πρώτη φορά το συναντάω.

Από την άλλη για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Παίζει να θέλει φορμάτ και το μηχάνημα γιατί το έχω έτσι τριετία 

Μεχρι να παει ο μικρος φανταρος θα το εχουν φτιαξει 🤣😂
Τι βαθμους εφερε και του εβαλες AMD;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...