Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Παιδες πως γινεται μια καρτα προηγουμενη γενια High-end να μην ειναι καλη καρτα?ε λολ πια!!εδω πολυ παιζουν με 1660 1070τι κλπ και σου λενε ειναι μια χαρα

Ο γιος μου που πάει στην 6η δημοτικού παίζει πολλές φορές στο 2ο pc με την 1650 ενώ το πρώτο με την 6600 είναι διαθέσιμο. Όταν τον ρωτάω γιατί μου λέει πως το απολαμβάνει μια χαρά και στο 2ο pc. Στο πρώτο παίζει Fortnite 1440p 165 fps και στο δεύτερο 1080p 120 fps αλλά η χαρά του είναι η ίδια όπου και να το παίζει. Σαν τον γιό μου είναι πολλοί οπότε μερικοί ας βγουν από τον μικρόκοσμο τους, δε δίνουν όλοι σημασία σε fps , αναλύσεις κτλ αλλά στη χαρά του παιχνιδιού.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ο γιος μου που πάει στην 6η δημοτικού παίζει πολλές φορές στο 2ο pc με την 1650 ενώ το πρώτο με την 6600 είναι διαθέσιμο. Όταν τον ρωτάω γιατί μου λέει πως το απολαμβάνει μια χαρά και στο 2ο pc. Στο πρώτο παίζει Fortnite 1440p 165 fps και στο δεύτερο 1080p 120 fps αλλά η χαρά του είναι η ίδια όπου και να το παίζει. Σαν τον γιό μου είναι πολλοί οπότε μερικοί ας βγουν από τον μικρόκοσμο τους, δε δίνουν όλοι σημασία σε fps , αναλύσεις κτλ αλλά στη χαρά του παιχνιδιού.

Καπως ετσι ειναι ειδικα σε πιο μικρες ηλικιες. Εγω το 1999 επαιζα Mario 64 και pokemon stadium στο N64 σε μια 28αρα τηλεοραση δεν πα να ηταν χαμηλη η αναλυση η τα fps. Γουσταραμε οσο δεν πηγαινε. 9 χρονων βεβαια τοτε δεν κοιτουσαμε τιποτα. Σημερα που μεγαλωσαμε ανεβηκαν οι απαιτησεις σε καποια πραγματα δεν ειναι κακο το ιδιο απολαμβανουμε τα παιχνιδια απλα θελουμε και λιγο το clarity των γραφικων σε καποια ΑΑΑ παιχνιδια. Εγω εκτιμαω απειρα και το art design για αυτο παιζω και πολλα μικρα indie διαμαντακια που δεν εχουν ρεαλιστικα γραφικα αλλα πανεμορφους κοσμους. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Καπως ετσι ειναι ειδικα σε πιο μικρες ηλικιες. Εγω το 1999 επαιζα Mario 64 και pokemon stadium στο N64 σε μια 28αρα τηλεοραση δεν πα να ηταν χαμηλη η αναλυση η τα fps. Γουσταραμε οσο δεν πηγαινε. 9 χρονων βεβαια τοτε δεν κοιτουσαμε τιποτα. Σημερα που μεγαλωσαμε ανεβηκαν οι απαιτησεις σε καποια πραγματα δεν ειναι κακο το ιδιο απολαμβανουμε τα παιχνιδια απλα θελουμε και λιγο το clarity των γραφικων σε καποια ΑΑΑ παιχνιδια. Εγω εκτιμαω απειρα και το art design για αυτο παιζω και πολλα μικρα indie διαμαντακια που δεν εχουν ρεαλιστικα γραφικα αλλα πανεμορφους κοσμους. 

Φίλε μου έπαιζα πιτσιρικάς σε atari 2600 και η μπάλα του μπάσκετ ήταν τετράγωνη αλλά γουσταρα τρελά. Άλλες ηλικίες, άλλες εποχές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και τα robocop και remnant 2. Πολυ καλα νεα για ολους τους gamers. 

https://videocardz.com/newz/the-last-of-us-part-1-and-robocop-rogue-city-with-amd-fsr3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aris-leme είπε

image.png.3533597177f33ebaa6e56dbd1596e762.png

Κακές τιμές για τις "καλές" υλοποιήσεις.

Όσο βλέπεις 1 κατάστημα, παραγγελία κομμάτι-κομμάτι απ'εξω είναι.

΄Οπως και με τις πράσινες s, θέλει λίγες μέρες να στρώσει όλη η αλυσίδα και να δούμε ενδεχομένως εξορθολογισμό και προς τα κάτω (ουσιαστικά ίδιες τιμές με 7800ΧΤ βλέπουμε τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλανε FSR 3 frame gen στο Remnant 2 και θα βγει και στο Robocop:

Ενδιαφέρον πως το FSR 3 frame gen χρησιμοποιεί 10-15% περισσότερο CPU και έχει 10-15 παραπάνω fps και σε average και 1% lows. Και αν το κάθε frame gen χρησιμοποιεί το αντίστοιχο upscaler και όχι και τα δύο το fsr, τότε η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη γιατί το DLSS upscaling γενικά δίνει λίγο παραπάνω fps από το αντίστοιχο FSR preset.

Επίσης βγάλανε ενημέρωση για το Avatar που βελτίωσε το Hud stutter με το FSR 3 frame gen αλλά παρόλο που έφτιαξε το Hud το update, έσπασε τελείως το FSR 3 και τώρα δεν κάνει καθόλου frame gen νομίζω, ή πετάει τα frames ή τα κάνει duplicate και είναι απαίσιο.

Επίσης στο Starfield λένε πως το adaptive sync δεν δουλεύει με το FSR 3 frame gen, ισχύει αυτό;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Επίσης στο Starfield λένε πως το adaptive sync δεν δουλεύει με το FSR 3 frame gen, ισχύει αυτό;

αν εννοείς το variable refresh rate σε εμένα μια χαρά δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, just_a_dude said:

αν εννοείς το variable refresh rate σε εμένα μια χαρά δουλεύει.

Ναι αυτό εννοώ. Διάβασα στο reddit πως δεν δούλευε, δηλαδή φαινόταν ενεργοποιημένο αλλά το refresh rate έμενε στο μέγιστο ακόμα και όταν ήταν λιγότερα τα fps. Περίεργο.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ναι αυτό εννοώ. Διάβασα στο reddit πως δεν του δούλευε, δηλαδή φαινόταν ενεργοποιημένο αλλά το refresh rate έμενε στο μέγιστο ακόμα και όταν ήταν λιγότερα τα fps. Περίεργο.

μια χαρά εδώ. έβαλα το refresh rate από τα settings του monitor και δεν μένει σταθερό στο 165. Αλλάζει με βάση τα fps του game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...