Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, just getting started είπε

Όποιος έχει 2070super/6700xt και πάνω δεν υπάρχει λόγος να μπει σε έξοδα και να πάρει κάρτα τώρα. Δεν υπάρχει παιχνίδι που να μην τρέχουν ικανοποιητικά ρίχνοντας ρυθμίσεις. Και σιγά τι θα βγει μέσα στους επόμενους μήνες.

Το 25 λογικά θα ανέβει το vfm στις κάρτες.

Επίσης είναι κρίμα κατά τη γνώμη μου να κάνει κάποιος "επένδυση" τόσα κατοστάρικα και να μην πάρει τουλάχιστον ξερό 2X στις επιδόσεις, αλλά οκ αυτό είναι υποκειμενικό.

Γενικά σε αυτή τη λογική (ειδικά του 2χ) κινούμαι, αλλά το πρόβλημα παραμένει πάντα το ίδιο.

Τιμές + διαθεσιμότητα της όποιας επόμενης γενιάς. Να κάνω τί την 5070/8800ΧΤ (να χαρεί κι ο blu με την αντιστοιχία που βάζω) σε 12-15 μήνες από σήμερα στα 700?

Να φτάσω στους 18 μήνες για να είναι (ίσως) στα 500-550 και να συζητάω για τα δικά μου κριτήρια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Πέτρος said:

Γενικά σε αυτή τη λογική (ειδικά του 2χ) κινούμαι, αλλά το πρόβλημα παραμένει πάντα το ίδιο.

Τιμές + διαθεσιμότητα της όποιας επόμενης γενιάς. Να κάνω τί την 5070/8800ΧΤ (να χαρεί κι ο blu με την αντιστοιχία που βάζω) σε 12-15 μήνες από σήμερα στα 700?

Να φτάσω στους 18 μήνες για να είναι (ίσως) στα 500-550 και να συζητάω για τα δικά μου κριτήρια?

Σε 18 μήνες από τώρα θα έχουμε επιδώσεις 7900ΧΤΧ στα 500-550 ευρώ που είναι πάνω από 2χ από την 6700ΧΤ

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε 18 μήνες από τώρα ίσως ενδεχομένως να έχουμε επιδώσεις 7900ΧΤΧ στα 500-550 ευρώ που είναι πάνω από 2χ από την 6700ΧΤ

Ξέρεις την αγορά με τόση σιγουριά?

Επίσης...4.5 χρόνια μετά, δεν το λες και γαμάουα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

Ξέρεις την αγορά με τόση σιγουριά?

Επίσης...4.5 χρόνια μετά, δεν το λες και γαμάουα.

Πάντα σε καινούργια γενιά πάμε στο μισό κόστος στο ίδιο ISO performance, αλλιώς δεν θα είχαμε τον νόμο του Μερφι .

Παίζουν ανακατατάξεις ανά μερικές γενιές όπως τώρα,  αλλά δεν θα έχουμε κάτι διαφορετικό στην επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Πέτρος said:

Να φτάσω στους 18 μήνες για να είναι (ίσως) στα 500-550 και να συζητάω για τα δικά μου κριτήρια?

Όντως αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα τελευταία. Γενικά αποδείχτηκε μεγάλη κίνηση οποίος πήρε τότε 3080/6800xt κλπ.

Έχουν χάσει πολύ λίγο performance/$ σε σχέση με ότι έχει κυκλοφορήσει έπειτα, και δεν φαίνεται να αλλάζει αρκετά αυτό στο άμεσο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just getting started said:

Όντως αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα τελευταία. Γενικά αποδείχτηκε μεγάλη κίνηση οποίος πήρε τότε 3080/6800xt κλπ.

Έχουν χάσει πολύ λίγο performance/$ σε σχέση με ότι έχει κυκλοφορήσει έπειτα, και δεν φαίνεται να αλλάζει αρκετά αυτό στο άμεσο μέλλον.

Μόνο όσοι τις αγόρασαν στο MSRP, οι περισσότεροι αγόρασαν την 3080 πάνω από 1000 ευρώ ενώ τώρα η 4070 είναι στα 550 ευρώ καινούργια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Psycho_Warhead said:

 

9 minutes ago, akoinonitos said:

Σιγα μην ελεγε και τπτ σοβαρο :lol:

Ήταν General Manager στην NVIDIA πριν πάει στην AMD, κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αυτό που περιγράφει είναι καρτελ, κατακριτέο σίγουρα και νομίζω παράνομο και στην Ελλάδα, γινόταν πιο παλιά με αρκετά προϊόντα και εδώ, θυμάμαι κάτι με μπύρες, δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα.

Πάντως για το καρτέλ ΑΜD-Nvidia που δρουν κατόπιν συνεννόησης δεν έβγαλε άχνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Havik είπε

Δεν νομίζω ότι αυτό που περιγράφει είναι καρτελ, κατακριτέο σίγουρα και νομίζω παράνομο και στην Ελλάδα, γινόταν πιο παλιά με αρκετά προϊόντα και εδώ, θυμάμαι κάτι με μπύρες, δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα.

Πάντως για το καρτέλ ΑΜD-Nvidia που δρουν κατόπιν συνεννόησης δεν έβγαλε άχνα.

αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...