Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Ακόμα και μια 4080 δεν αξίζει τα λεφτά σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Πλέον οι διαφορές με τις κονσόλες είναι αμελητέες και από τους περισσότερους μη αντιληπτές ενώ τότε( π.χ. GTX 1080) τουλάχιστον είχε περισσότερες σε σχέση με τις κονσόλες που κυκλοφορούσαν. 

η 4080 πιθανότατα (ειδικά σε RT) θα είναι δυνατότερη από ps6... η οποια παίζει σχεδόν τα πάντα σε native 4k με max settings 60fps, όχι medium με upscale που παίζουν οι consoles 

να το πούμε πιο απλά: πάρε μια 7800xt στα 500-550, φτιάξε και ένα σύστημα αλλα 500 να είσαι κομπλέ, και έχεις όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν (+αυτά τις N με κόλπο) αν βάλεις τη βιβλιοθήκη epic, προσφορες από humble, gamepass σε βάθος χρόνου σου έχουν βγει τα ίδια.

παίζεις με καλύτερα settings-fps και μπορείς να κανεις ότι κάνει ένα pc σε αντίθεση με ένα κουτί που μονο παίζει παιχνίδια... αν τα βάλεις κάτω ψύχραιμα και σου φύγει το αρχικό shock των 500 παραπάνω (που όντως για κάποιους μπορεί να είναι πρόβλημα) το pc συμφέρει απ όλες τις απόψεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

Εχει αρκετά υψηλή κατανάλωση για την κατηγορία της.

Γιαυτό στο link πχ που έβαλες, έχει σχεδόν παρόμοιες επιδόσεις η Nitro με την 4070super Asus Tuf.

Σκέψου όμως ότι σε κατανάλωση, φτάνει την 4080.

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

η 4080 πιθανότατα (ειδικά σε RT) θα είναι δυνατότερη από ps6... η οποια παίζει σχεδόν τα πάντα σε native 4k με max settings 60fps, όχι medium με upscale που παίζουν οι consoles 

να το πούμε πιο απλά: πάρε μια 7800xt στα 500-550, φτιάξε και ένα σύστημα αλλα 500 να είσαι κομπλέ, και έχεις όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν (+αυτά τις N με κόλπο) αν βάλεις τη βιβλιοθήκη epic, προσφορες από humble, gamepass σε βάθος χρόνου σου έχουν βγει τα ίδια.

παίζεις με καλύτερα settings-fps και μπορείς να κανεις ότι κάνει ένα pc σε αντίθεση με ένα κουτί που μονο παίζει παιχνίδια... αν τα βάλεις κάτω ψύχραιμα και σου φύγει το αρχικό shock των 500 παραπάνω (που όντως για κάποιους μπορεί να είναι πρόβλημα) το pc συμφέρει απ όλες τις απόψεις

Έτσι και αλλιώς το PC και οι κονσόλες είναι για πολύ διαφορετικη χρίση!
PC με 450ε παίζει σε console settings με υπερβολικά παρόμοια fps κονσόλας 
r5 4500+rx 6600
r7 3700x και RX 6700 16gb(που δεν κλοκαρουν σωστά!!!) εχει το ps 5
Από εκεί και έπειτα το Pc κανει πολύ καλυτέρα και για χρήση internet και εννωειτε μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει και για δουλεία video editing-cad προγράμματα κτλπ.
Υπενθύμιση σε πολους οι υπολογιστές δεν είναι και δεν χρησιμοποιουντε μονο για gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχει αρκετά υψηλή κατανάλωση για την κατηγορία της.

Γιαυτό στο link πχ που έβαλες, έχει σχεδόν παρόμοιες επιδόσεις η Nitro με την 4070super Asus Tuf.

Σκέψου όμως ότι σε κατανάλωση, φτάνει την 4080.

image.png

Για τις θερμοκρασιες μιλησα οχι για την καταναλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Για τις θερμοκρασιες μιλησα οχι για την καταναλωση 

Από ότι βλέπω η Pulse είναι η ποιο ισορροπημένη από performance, power και Thermals με Noise.

30% πάνω σε Raster από την 4070 με 30% παραπάνω power.

70c με 26db 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7900-gre-pulse/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Εννοείτε ότι δεν πεθαίνει το gaming σε pc. Απλώς μπορούν να ακολουθούν μόνο οι έχοντες $$ οι υπόλοιποι κονσόλα ( που εδώ που τα λέμε μια χαρά κάνουν δουλειά)  

από τη στιγμή που τα games στις κονσόλες δεν υποστηρίζουν ποντίκι και πληκτρολόγιο δύσκολα οι περισσότεροι θα κάνουν την μετάβαση από pc σε κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για τις θερμοκρασιες μιλησα οχι για την καταναλωση 

Και εγώ για τις θερμοκρασίες μιλάω, και λέω ότι δεν μου κάνει εντύπωση γιατί η 7900 nitro(των 300W)έχει αυτές τις θερμοκρασίες. Η 7800 Nitro από το TPU, εχει 5 βαθμούς πιο κάτω.

Πάντως και στα σχόλια από κάτω από το review, βλέπω ορισμένους μάλλον να περίμεναν κάτι καλύτερο από Nitro μεριά

image.png.514e4aa2bccc98afb4e1af46c8a21fb6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και εγώ για τις θερμοκρασίες μιλάω, και λέω ότι δεν μου κάνει εντύπωση γιατί η 7900 nitro(των 300W)έχει αυτές τις θερμοκρασίες. Η 7800 Nitro από το TPU, εχει 5 βαθμούς πιο κάτω.

Πάντως και στα σχόλια από κάτω από το review, βλέπω ορισμένους μάλλον να περίμεναν κάτι καλύτερο από Nitro μεριά

image.png.514e4aa2bccc98afb4e1af46c8a21fb6.png

Και ξανα λεω αυτο πoυ εβαλες ειναι το hot spot οχι το gpu temp. Το gpu temp της nitro+ το βλεπεις στο ss  που εβαλα  σε σχεση με την tuf 4070super που ειναι απο τις καλυτερες nv σε temps. 

Επισης η nitro εχει πολυ χαλαρο fan curve γενικα ,8watt διαφορα απο την δικη μου εχει η 7900gre και ιδια ακριβως ψυκτρα  οποτε πανω κατω ειναι τα ιδια σε temps ,αν βαλω τα fans στο 30-35% (1300-1400rpm) καθεται  στους 50βαθμους

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Και ξανα λεω αυτο πoυ εβαλες ειναι το hot spot οχι το gpu temp. Το gpu temp της nitro+ το βλεπεις στο ss  που εβαλα  σε σχεση με την tuf 4070super που ειναι απο τις καλυτερες nv σε temps. 

Επισης η nitro εχει πολυ χαλαρο fan curve γενικα ,8watt διαφορα απο την δικη μου εχει η 7900gre και ιδια ακριβως ψυκτρα  οποτε πανω κατω ειναι τα ιδια σε temps ,αν βαλω τα fans στο 30-35% (1300-1400rpm) καθεται  στους 50βαθμους

Μα δεν έγραψα κάπου το αντίθετο. Και αυτό γιατί ο Steve του HWU/Techspot δεν έχει πινακάκι με κανονικές θερμοκρασίες, αλλά για hotspot και μνήμες(δεν ξέρω γιατί).

Αυτό βέβαια που δεν γνώριζα είναι ότι σε Amd μεριά, το hotspot μπορεί να έχει και 20βαθμούς διαφορά από gpu temp.

Εγώ με την 6600 δεν έχω δει τόσο μεγάλη διαφορά.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα δεν έγραψα κάπου το αντίθετο. Και αυτό γιατί ο Steve του HWU/Techspot δεν έχει πινακάκι με κανονικές θερμοκρασίες, αλλά για hotspot και μνήμες(δεν ξέρω γιατί).

Αυτό βέβαια που δεν γνώριζα είναι ότι σε Amd μεριά, το hotspot μπορεί να έχει και 20βαθμούς διαφορά από gpu temp.

Εγώ με την 6600 δεν έχω δει τόσο μεγάλη διαφορά.

Καλά κάνει. Το hot spot είναι που πρέπει να κοιτάμε, με αυτό φτιάχνουμε το fan curve άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAROLSHELLONIOMION23 είπε

Έτσι και αλλιώς το PC και οι κονσόλες είναι για πολύ διαφορετικη χρίση!
PC με 450ε παίζει σε console settings με υπερβολικά παρόμοια fps κονσόλας 
r5 4500+rx 6600

Spoiler

καλά προφανώς μπορείς να φτιάξεις χαμηλότερου κόστους από αυτά που είπα, αυτό που δεν βάζουν οι περισσότεροι στη συνάρτηση όταν μιλάνε για consoles είναι ότι ένα pc το έχεις σπίτι ούτως η άλλως... οποτε 500(η κονσόλα)+300 (για ένα χρεπι pc)=800... εε εγώ σου λέω κάντα 1000 για ένα τούμπανο pc που τσαλαπατάει το ps5 σε όλα τα σενάρια και με τα παιχνίδια από τα stores προσφορες ktlp έχεις πολύ καλύτερο κόστος σε βάθος χρόνου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Εννοείτε ότι δεν πεθαίνει το gaming σε pc. Απλώς μπορούν να ακολουθούν μόνο οι έχοντες $$ οι υπόλοιποι κονσόλα ( που εδώ που τα λέμε μια χαρά κάνουν δουλειά)  

Καθε φορα που γινεται συγκριση PC και κονσολας για το κοστος αγορας ξεχναμε το πιο βασικο.
Οτι στη κονσολα ο χρηστης αποδεχεται(η δεν ξερει) οτι παιζει σε πολυ κατωτερα Settings ενω οταν τη συγκρινει με το PC προυποθετει παντα οτι το PC θα τρεξει σε Max Settings χωρις να κανει τις ιδιες υποχωρησεις.
Και στο PC αν πας να παιξεις με "FSR Ultra Performance" και καποια Settings στα Low Mid θα εχεις τα ιδια ή και παραπανω FPS απο τη κονσολα με μια 6700xt και εναν Ryzen 5600.
Tωρα στο τι αγοραζες καποτε και ποσο κοστιζει τωρα, αυτο ισχυει σε ολα και δεν ειναι αποκλειστικα με το PC Hardware.
Aν δεις ποσο εχει παει το ρευμα, η βενζινη, τα ενοικια, το λαδι, το σουβλακι κτλ ολα εχουν ανεβει και ειναι αδυνατον να κανουμε συγκρισεις στο πριν και στο τωρα μεμονομενα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Καλά κάνει. Το hot spot είναι που πρέπει να κοιτάμε, με αυτό φτιάχνουμε το fan curve άλλωστε.

με το hot spot φτιαχνεις τον fan curve?

Screenshot_20240227_005952_Gmail.jpg.6f444db1b6c7c9deb5ec0d81040884a1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...